دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲

چگونه ترویج قرآن می ­تواند با آسیب­ های اجتماعی مبارزه کند

قرآن کریم علاوه بر هدف اساسی خود که هدایت انسان­ها به سوی سعادت است، مسائلی را که در جهت بهبود کیفیت زندگی دنیایی او ضروری است، تبیین نموده است. قرآن انسان­ها را به مثبت اندیشی دعوت می­کند و این عمل نقش مهمی در کاهش اضطراب و فشار اجتماعی دارد

ندای اصفهان- نرگس السادات اصفا

جامعه امروزه ایران با آسیب ­ها و مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی زیادی روبه رو است که نشان از دوری آن از نسخه شفابخش قرآن مجید دارد. ترویج قرآن به معنی ترویج هدایت الهی، دور ماندن از ضلالت و گمراهی است. کسانی که با قرآن انس دارند یعنی برای زندگی خود نقشه­ ای برگرفته از دستورات الهی دارند که قطعاً با به کار بستن آن در زندگی خود، آنها را از آسیب­های اجتماعی و گمراهی دور می­کند.

باید در نظر داشت که همه انسان­ها دائم ­الخطا هستند ولی اگر همه افراد جامعه با قرآن انس پیدا کنند، این جامعه کمتر دچار اشتباه و آسیب می­ شود چرا که افراد را متحدالشکل در مسیر هدایت قرار می­ دهد. قرآن کریم بر اساس شناخت ماهیت انسان، اهداف و ارزش­هایی که برای او ترسیم می­کند، در تبیین کجروی عوامل متعدد روان شناختی، اجتماعی، حتی فیزیکی و متافیزیکی را دخیل می­ داند. درواقع، قرآن نقش بسزایی در پاکسازی روح و روان انسان دارد و او را در تشخیص مسیر درست هدایت می ­کند.

قرآن‏ کریم علاوه بر هدف اساسی خود که هدایت انسان­ها به سوی سعادت است، مسائلی را که در جهت بهبود کیفیت زندگی دنیایی او ضروری است، تبیین نموده است. قرآن انسان­ها را به مثبت اندیشی دعوت می­کند و این عمل نقش مهمی در کاهش اضطراب و فشار اجتماعی دارد، چرا که فرد اهل ایمان و قرآن هر لحظه یاد خداوند را در دل احساس می­کند و این نگرش مانع گرایش فرد به آسیب­ها و خطرات اجتماعی می­شود. به ویژه آنکه در قرآن کریم، بارها انسان­ها را از گناه و ناهنجاری­ های فردی و اجتماعی برحذر داشته است.

علاوه برآن آیات قرآن کریم، انسان­ها را به قانونمندی در زندگی دعوت می­کند که این قانونمندی ابتدا از نهاد خانواده آغاز شده است، به همین خاطر، لازمه کاهش آسیب ­های اجتماعی، اصلاح و تربیت قرآنی در کانون خانواده است. در همین راستا، نکته ­ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که بهتر است در راستای کاهش آسیب­ های اجتماعی، ترویج قرآن و پرورش آموزه­ های قرآنی، از سنین پایین صورت گیرد تا به نوعی تربیت قرآنی در افراد از همان کودکی درونی شود و یا شکل گیرد. چرا که در سنین کودکی روح و قلب کودک برای دریافت حقایق نورانی تمیزتر و ماندگاری آن، درونی­ تر خواهد بود.

در مجموع، باید گفت که قرآن کریم، چه در مسائل فردی و چه در مسائل اجتماعی برای هدایت انسان، قانون و آموزه­ هایی تبیین کرده است که انسان را از گرفتار شدن در مسائل و مشکلات فردی و اجتماعی برحذر می ­دارد، منتهی کافی است که انسان ترویج قرآن و انس با قرآن را چه در نهاد خانواده و چه در نهادهای آموزشی و تربیتی فرا بگیرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715