پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸

تحلیلی بر انتخابات مجلس اصفهان/ نقش احزاب، علما، تبلیغات

تبلیغات فراوان کاندیداهایی که بعضا پوسترهایشان تمام درختهای شهر را هم پر کرده بود، مانع به چشم آمدن کاندیداهای مستقلی شد که هزینه تبلیغات اینچنینی را نداشتند. در این دوره اثبات شد که تبلیغات گسترده پوستر، بیلبورد، بنر و امثالهم تا حدی موثر است و اگر از حدی بیشتر شود اثر منفی دارد

ندای اصفهان- روح الله عباسیان (دبیر جامعه عبادالرحمن بصیر)

انتخابات مجلس شورای اسلامی 2 اسفند در سراسر کشور برگزار شد. در این نوشتار قصد داریم به بررسی برخی ابعاد این انتخابات در اصفهان بپردازیم:
1) میانگین مشارکت در کل کشور 42 درصد بود ولی در اصفهان در حدود 36 درصد بود که از میانگین کشوری کمتر است. دلایل مشارکت پایین مردم باید تحلیل شود. شاید بتوان گفت نارضایتی از وضع موجود اقتصادی و عدم امید به مجلس برای ایجاد تغییرات مهم از جمله دلایل کاهش مشارکت باشد. منتخبین مجلس باید با عملکرد خود مایه امیدواری مردم شوند و سرمایه اجتماعی را بالاتر برند.

2) در انتخابات امسال کاندیداهای معرفی شده توسط مجمع نیروهای انقلاب رای آوردند و 5 کرسی مجلس را تصاحب نمودند. شاید بتوان گفت آنچه موجب پیروزی این افراد شد، قرار داشتن آنها در لیست مجمع و حمایت آیت الله مهدوی از لیست بود. قریب به اتفاق افراد این لیست برای اکثریت مردم ناشناخته بودند و می توان گفت اگر در لیست نبودند شانس چندانی برای رای آوری نداشتند.

آنچه موجب رای آوری شان بود نه ارائه برنامه و راهکار برای اداره کشور و فعالیت های چشمگیر بلکه قرار داشتن در لیست بود. به جرئت می توان گفت هر کاندیدای دیگر انقلابی که در لیست قرار می گرفت نیز رای می آورد که به علت شرایط خاص کشور و البته مزیت قرارگیری در لیست است. این موردی است که نه تنها در اصفهان بلکه در تهران و تعداد زیادی از مراکز استان ها اتفاق افتاده است که البته رای دادن لیستی هم مزیتها و هم معایبی را به دنبال خود دارد که ضرورت دارد به صورت مستقل به آن پرداخته شود.
خلاصه اینکه بسیاری از مردمی که به لیست رای دادند به دلیل حفظ وحدت نیروهای انقلاب و البته حمایت ویژه آیت اله مهدوی از وحدت بود. شاید بتوان گفت رای افراد لیست نه رای به اشخاص مندرج در لیست بلکه احترام مردم به نظر علما بود.
درست است که احزاب مختلفی در فرآیند انتخاب نقش داشتند و آیت الله مهدوی صرفا نقش تایید کنندگی و حمایت جهت ایجاد وحدت و جلوگیری از تشتت را ایفا کردند، ولی در عین حال احزابی که اسمشان در لیست حامیان بود نه فعالیت مشخصی در طول سال دارند و نه مردم آشنایی با آنها دارند.

خلاصه اینکه جریان مذهبی اصفهان از جنبه تکلیف شرعی به لیست مشخص شده رای دادند.
3) در این انتخابات چندین کاندیدای مستقل تبلیغات چندمیلیاردی داشتند که برای مردم نحوه تامین آن جای سوال داشت. متاسفانه یکی از افراد حاضر در لیست هم جزو افرادی بود که تبلیغات سنگین مجزای خارج از لیست فراوانی داشت.
تبلیغات فراوان جنبه اسراف دارد و با منش انقلابی گری و خدمت رسانی واقعا در تضاد است.
متاسفانه تبلیغات فراوان کاندیداهایی که بعضا پوسترهایشان تمام درختهای شهر را هم پر کرده بود، مانع به چشم آمدن کاندیداهای مستقلی شد که هزینه تبلیغات اینچنینی را نداشتند.
در این دوره اثبات شد که تبلیغات گسترده پوستر، بیلبورد، بنر و امثالهم تا حدی موثر است و اگر از حدی بیشتر شود اثر منفی دارد.
جمع آوری تبلیغات توسط افراد ناشناس و یا فعالین عرصه بازیافت و تخریب آن، موجب بالا رفتن هزینه ها هم شد. متاسفانه نهادهای مسئول نیز نظارت کافی بر این امر نداشتند.
جمع آوری زودهنگام تبلیغات برای کسب درآمد بازیافتی آن نوعی حق الناس بود که متاسفانه رعایت نشد.
4) حضور کاندیداهای مستقل در انتخابات امسال موفقیت آمیز نبود. تنها کاندیدای معرفی شده جریان اصلاحات نیز با وجود تبلیغات چشمگیر خود، در کسب آرا موفق نبود که به دلیل ناامیدی مردم از عملکرد مجلس دهم و دولت مستقر است.
لیست نجبا نیز با وجود حضور کاندیداهای انقلابی در کسب آرا موفق نبودند. اولین دلیل این بود که این لیست در کنار خود حامی بزرگی چون آیت الله مهدوی را نداشت لذا جریان اصولگرا به این لیست اقبال نشان ندادند. دوم اینکه مشارکت کم مردم باعث شد این لیست هم مورد توجه واقع نشود.
5) حضور کاندیداهای جوان که بعضا دارای ایده و برنامه های جدید بودند از امتیازات انتخابات بود. در جریان انقلابی چندین کاندیدای جوان حضور داشتند که به طور مستقل وارد شدند و در حد خود ایده های جدیدی را هم بیان کردند. علی ای حال مشارکت اندک اقشار مختلف و البته تبلیغات محدود آنها که به خاطر نداشتن حامیان مالی بود مانع دیده شدن آنها شد. به نظر می رسد باید از ایده ها و نظرات این جوانان انقلابی صاحب اندیشه برای اعتلای کشور در جایگاه های مشاور و امثالهم استفاده شود.
6) مباحث قومیتی در انتخابات امسال کمرنگ بود که جای خوشحالی دارد. اگر انتخابات وارد فاز قومیتی بشود یقینا مولفه های شایستگی به حاشیه می رود.

در پایان این نکته لازم به ذکر است که رای بیشتر به معنای مجوز فخرفروشی عده ای به سایر رقبا نیست. در فرهنگ دینی ما آنکه اعتبار بیشتری دارد مسئولیت بیشتری دارد و باید مجدانه در انجام مسئولیتش بکوشد و پاسخگوی عملکرد خود باشد.
ان شاء الله که نمایندگان جدید با فعالیت جهادی و استفاده از نظرات خبرگان بتوانند در تعالی کشور موثر عمل نموده و انتظارات به حق مردم را جامه عمل بپوشانند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. امیر گفت:

    “متاسفانه یکی از افراد حاضر در لیست هم جزو افرادی بود که تبلیغات سنگین مجزای خارج از لیست فراوانی داشت.”
    حامیان طغیانی خصوصا آقای مهدوی جواب بدهند

  2. ناشناس گفت:

    رای اصول گرایان به این دلیل بود ک هیچ اصلاح طلبی دیگه رای نداد

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715