دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴

بهارستان جایی برای پیرمردها نیست/ مقایسه لیستهای انتخاباتی

شاید بهتر باشد جریان های سیاسی به جای توجه به معادلات حزبی و تصمیم گیری بر مبنای رقابت های میان حزبی بیشتر به سمت منافع مردم حرکت کنند، خواسته های مردم را در راس تمایلات خود قرار دهند. در این صورت خواهد بود که حضور حداکثری و اقبال مردم به صندوق های رای با یک نتیجه مناسب بر اساس پیش بینی و تلاش احزاب و گروه های شناسنامه دار سیاسی خواهد بود

نداي اصفهان- عبدالله صالح

یکی از موضوعاتی که در روزهای اخیر اذهان عمومی را در رابطه با فهرست‌های انتخاباتی درگیر کرده است، نوع شکل گیری، بسته شدن و همچنین افرادی هستند که در این لیست ها قرار می گیرند.
یک سوال جدی وجود دارد، اینکه این لیست ها بر اساس چه ساز و کار و فرایندی به وجود می‌آید؟ براساس چه معیارها و کدام حقوق به مردم ارائه می شود و به نوعی مردم را در شرایط انتخاب قرار می دهد‌. و اینکه از ماحصل فکر و تصمیم گیری چند نفر است که تعداد زیادی از مردم پیروی کرده و در مسیر این افراد یا اصطلاحا جامعه نخبگانی قرار می‌گیرند.
با مروری بر لیست‌هایی که در روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی استان منتشر شده، به نکات قابل تاملی می رسیم که بررسی آنها خالی از لطف نیست.
یکی از نکات اساسی که برای مردم در رابطه با فعالیت احزاب و گروه های سیاسی خصوصا در ایام منتهی به انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، شورای شهر و یا مجلس خبرگان رهبری مطرح بوده کیفیت و کمیت جریان های سیاسی دخیل است. اینکه جریان های سیاسی با کدام شناسنامه و با کدام هویت و بر اساس چه فرآیندی خود را محق قرار گرفتن در جایگاه تصمیم گیری برای مردم می دانند؟
این نکته از آنجایی مهم تلقی می شود که به عنوان مثال در ایام اخیر و برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حداقل ۳ لیست متفاوت در جریان اصولگرایی و یا اصطلاحا جریان انقلابی استان اصفهان به مردم ارائه شده است.
لیست‌هایی که بررسی بنیه تشکیلاتی و نخبگانی آنها پاسخ یکی از سوالات مردم در رابطه با اصالت جریان های سیاسی فعال در انتخابات است.

صد بزرگتر از صفر!
لیست «مجمع نیروهای انقلاب اسلامی» متشکل از 30 تشکل حقوقی فعال در عرصه ساسی و بیش از 100 چهره حقیقی نخبه و جریانات سیاسی استان اصفهان اولین لیستی بود که در روزهای اخیر منتشر شد، بعد از آن لیستی تحت عنوان «قرارگاه انتخاباتی نجبا» منتشر شد که برای اولین بار در دوره گذشته شورای شهر اعلام حضور کرد و البته نتوانست جایگاه مناسبی در میان منتخبان شورای شهر داشته باشد. این لیست برآمده از دو تشکل سیاسی و یک هیات مذهبی است موضوعی که همراه با ابهام جدی نسبت به این لیست بوده و این ابهامات اصالت، فراگیری و هویت تشکیلاتی آن را نشانه رفته است.
همچنین لیست سومی تحت عنوان «جوانان و دانشجویان و اساتید انقلابی» تشکیل شده که البته به درستی ریشه های هویتی و تشکیلاتی این لیست مشخص نیست و نه تنها ریشه های آن قابل احصا و بررسی نیست، چهره‌های شاخصی در آن به عنوان تصمیم گیرندگان اصلی و یا صاحبان مجوزهای تشکیلاتی آن قابل رصد نیست و جز ابهام برای مردم و سوال در رابطه با چگونگی شکل‌گیری این لیست ها بحث دیگری را به جا نگذاشته است.


بحث بعدی در رابطه با لیست های انتخاباتی میزان توجه به نیازهای مرم و توجه به خواسته های مردمی است که پای صندوق‌های رای حاضر می شوند.
یکی از مهم ترین خواسته ها توجه به جوانان است در میان لیست های انتخاباتی مطرح شده، کمترین میانگین سنی مربوط به مجمع نیروهای انقلاب با حدود میانگین سنی 42 است از طرفی مسن ترین نامزد مربوط به لیست قرارگاه انتخاباتی نجبا است و همچنین کم سن ترین نامزدها در لیست دانشجویان و اساتید و لیست مجمع نیروهای انقلاب با 37 و 38 سال سن است، اتفاقی که در لیست قرارگاه انتخاباتی نجبا به بالای چهل و شش سال می رسد.
تنوع تخصص‌های لیست های حاضر در انتخابات و توجه به زنان به عنوان نیمی از اعضای جامعه و همچنین توجه به سابقه مناسب خصوصا در حوزه قانون گذاری سه فاکتور دیگر است که مردم در مراودات روزانه خود و در پایش های رسمی مراکز نظرسنجی به عنوان جزئی از مهم ترین مولفه های خود در انتخابات مجلس یازدهم مطرح کردند، اتفاقی که در مورد دو شاخص یعنی حضور زنان و همچنین حضور افراد با سابقه قانون گذاری فقط در مورد لیست مجمع نیروهای انقلاب صدق میکند و در عین حال بالاترین تنوع تخصص مربوط به این لیست است و دو لیست دیگر در این سه مولفه وضعیت مناسبی ندارند.
سوال جدی که مطرح می شود این است که جریان های سیاسی بر اساس چه معیار یا چه میزانی خود را در راس تصمیم گیری برای مردم قرار می دهند و در عین حال کمترین توجهی به خواسته ها و نیاز ها و مطالبات مردمی ندارند؟ اتفاقی که باعث بی اعتمادی مردم به احزاب، گروه ها و تشکل های سیاسی شده و رفتار غیرمتعارف سیاسی، انتخاب های احساسی و عدم توجه به سوابق تشکیلاتی و عملکردی افراد و در نهایت انتخاب های نادرست که منجر به تغییر مسیر کشور می شود را به همراه خواهد داشت.

شاید بهتر باشد جریان های سیاسی به جای توجه به معادلات حزبی و درون گروهی و تصمیم گیری بر مبنای رقابت های میان حزبی بیشتر به سمت منافع مردم حرکت کنند، خواسته های مردم را در راس تمایلات خود قرار دهند و در مسیری حرکت کنند که منافع مردم و جامعه و کشور به حداکثر برسد در این صورت خواهد بود که حضور حداکثری و اقبال مردم به صندوق های رای با یک نتیجه مناسب بر اساس پیش بینی و تلاش احزاب و گروه های شناسنامه دار سیاسی خواهد بود؛ در غیر این صورت شیوه نه چندان مناسب انتخاب از انتخاب بدون توجه به مولفه های مهم و حرکت کاتوره‌ای تا تک رای‌ها و تخریب‌هاب غیراخلاقی را در پی خواهد داشت.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

  1. احسانی گفت:

    سلام
    لیست کاندیداهای مورد حمایت مجمع عدالتخواهان نصف جهان در حال حاصر مطرح ترین لیست در بین مردم می باشد.

    […]

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715