شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۲

خانواده آسیب رسان/ فرزندان در پرتو محبت شما را به عنوان الگو می پذیرند

البته اوایل زندگی خوب پیش می رفت و همسرم به حجاب خیلی بها می داد ولی کم کم اهمیتش به حجاب کامل ضعیف شد و گاه گاه نسبت به چادر انتقاد می کرد ولی من اهمیت نمی دادم و با او می ساختم...

ندای اصفهان- محمود اکبری

از شدت ناراحتی و خشم دست و پاش می لرزید و دائم خود را لعنت می کرد. از غصه زیاد چشماش پر از اشک شده بود و نیاز داشت تا بگویم مشکلت چیه تا چشمه اشکش جاری بشه.

پس از اینکه لیوان آبی به او دادم و به آرامش دعوتش کردم شروع به سخن کرد:

من یک طلبه 24 ساله هستم؛ با انگیزه بسیار قوی بعد از دبیرستان وارد حوزه علمیه شدم و با علاقه وافری هم در دروس حوزه موفق بودم و هم به تهذیب نفس و خودسازی توجه داشتم. کم کم احساس کردم که در این راه طولانی و سخت نیاز به یک همراه و هم نفس و یاور دارم تا در سختی ها مرا همراهی کند و منبع امنیت و آرامش من باشد و به قول قرآن کریم «و من آیاته ان خلق لکم انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها و جعل بینهم موده و رحمه» (روم ۳۰)

خداوند در این آیه شریفه ازدواج را عاملی موثر در ایجاد آرامش و مودت و نزول رحمت الهی می داند و احساس کردم الآن وقت ازدواج و انتخاب همسر من است. با والدینم مسئله را مطرح کردم و آنها با آغوش باز پذیرفتند. به آنها گفتم همسری می خواهم که خود متدین باشد و لاجرم چنین همسری در یک خانواده مذهبی پیدا می شود.

در مدرسه بودم که تلفنم زنگ زد و مادرم با خوشحالی گفت: امشب بیا منزل که می خواهیم برای تو برویم خواستگاری و فکر کنم همونیه که می خواهی، دختر یک فرد مذهبیه.

من خیلی خوشحال شدم و در معیت خانواده به خواستگاری دختر رفتیم. و همینکه پدرش یک فرد مذهبی است به من آرامش داد که این دختر در یک خانواده مذهبی بزرگ شده و حیا و عفت و حجاب ضرورت زندگی اوست. دختر را از نظر ظاهر پسندیدم و صحبتهای عقد و عروسی بین بزرگترها مطرح شد و ما به زودی با هم ازدواج کردیم.

البته اوایل زندگی خوب پیش می رفت و همسرم به حجاب خیلی بها می داد ولی کم کم اهمیتش به حجاب کامل ضعیف شد و گاه گاه نسبت به چادر انتقاد می کرد ولی من اهمیت نمی دادم و با او می ساختم و دائما تذکر می دادم تو دختر یک شخصیت مذهبی هستی و باید الگوی دختران جوان باشی و او با نیشخند قلب مرا آزار می داد.

یک روز که می خواست به مجلس جشن یکی از دوستانش برود ملاحظه کردم که صورت خودش را آرایش ملایمی کرده و من بسیار تعجب کردم. مگر نمی دانی آرایش زن در مقابل نامحرم و در کوچه و بازار حرام است؟ که با عصبانیت گفت: «من آرایش را دوست دارم و اگر خیلی تحمل من برایت سخت هست طلاق بده» و این جمله مثل پتکی بود که بر سر من خورد و گیج گیج شدم!

حالا خدمت شما رسیدیم تا مشکل ما را حل کنید. رو به خانم کردم و گفتم: «با توجه به اینکه شما در یک خانواده مذهبی و متدین بزرگ شده اید می دانید آرایش چهره حتی کم در مقابل نامحرم حرام است. وجه مشروع حضور زن در اجتماع وجه و کفین بدون آرایش است و ایشان شما را به عنوان دختر یک فرد متدین که مذهبی هستید به عنوان همسری برگزیده است.»

دختر خانم در حالی که اشک در چشمانش حلقه شده بود گفت: پدرم همیشه به من سخت می گرفت و یک بار نشد با محبت کنار من بنشینه و دست محبت به سر من بکشه. خانه برای من همیشه مثل یک زندان بود و هیچ کس احساس منو درک نمی کرد، یکبار نشد پدرم به من بگوید: دخترم نیازمندی های تو چیست؟ دلم می خواست از زندان خانه فرار کنم و مثل دیگر دختران جوان با نشاط و زیبا در بین مردم حاضر شوم و مورد توجه دیگران باشم. تا این آقا به خواستگاری آمد. من فقط می خواستم با قبول ازدواج با ایشان به آزادی برسم، من دوست دارم آرایش کنم و مورد توجه دیگران قرار بگیرم و…

***
چقدر زیبا نبی مکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند «اکرموا اولادکم احسنوا آدابهم»
اگر می خواهید فرزندانتان را خوب تربیت کنید به آنها احترام بگذارید. به آنها توجه کنید. با آنها ارتباط عاطفی بر قرار کنید تا آنها بتوانند شما را دوست داشته باشند و در پرتو دوست داشتن به سخنان شما توجه کنند و شما را الگوی تربیتی و رفتاری قرار دهند. این پدر با توجه به اینکه مذهبی است و تمام مسائل دینی را گفته اما به خاطر رفتار بد و شیوه غلط انتقال مطالب دخترش را از دین زده کرده و وجود او مملو از عقده های روحی روانی شده است.

بیایید فرزندانمان را دریابیم.

حجت الاسلام محمود اکبری- کارشناس خانواده

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715