یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
17:19 - 2020/02/05

فقط قطارهای در حال حرکت سنگ می خورند/ اگر نماینده شدم با کدام فرد مشورت خواهم کرد؟

شاید لازم باشد برای روشن شدن اذهان، قدری بیشتر اتفاقات چند ماه گذشته را مرور کنیم تا بهتر متوجه شویم به چه علت جوانی متعهد و متخصص همچون دکتر مهدی طغیانی رأی اول مجمع نیروهای انقلاب اصفهان شده است...

ندای اصفهان- یادداشت مهمان

«فقط قطارهای در حال حرکت سنگ می خورند.»

این یک جمله به اندازه کافی گویای علت تخریب هاست.
اما شاید لازم باشد برای روشن شدن اذهان، قدری بیشتر اتفاقات چند ماه گذشته را مرور کنیم تا بهتر متوجه شویم به چه علت جوانی متعهد و متخصص همچون دکتر طغیانی رأی اول مجمع نیروهای انقلاب اصفهان (اصولگرایان) شده است.

مورد ارجاع‌ترین گزینه نیروهای انقلابی اصفهان به گواه رقبا:

مجمع نیروهای انقلاب گام‌های شش ماهه را در تکاپوی رسیدن به روزهای حساس انتخاب با شتاب بیشتری بر می‌دارد. تصمیم‌ها سرنوشت‌سازتر و با شتاب بیشتری به پیش است و البته این گام‌های آخر ماحصل جبهه‌هایی است که برخی فتح شد و برخی هنوز در دسترس نیست اما در تیررس است.

یکی از جبهه‌هایی که در ماه‌های اخیر در آن تلاش‌های زیادی با حضور جمع زیادی از نخبگان صورت گرفته سه مرحله از انتخابات درونی مجمع برای رسیدن به نفرات منتخب نهایی بود.
این فرایند علی‌رغم همه کاستی‌ها نمایشی از حرکت رو به بلوغ سیاسی بود که با رفع اشکالات به ارتقای ذائقه عمومی بیانجامد. یکی از اتفاق‌های جذاب و پیش‌دستانه که سطح بالایی از فهم نخبگان سیاسی استان را به نمایش گذاشت فرایند ارائه دیدگاههای نامزدهای مجمع بود که با روش‌های اقناعی و چندسطحی، به فهم و شناخت روش‌مند از افراد کمک به سزایی داشت.

استفاده از فرم چندرسانه‌ای و درگیر کردن مهارت‌های چندگانه شناختی و ادراکی برای اولین بار زمینه را برای باز شدن دریچه نگاه کارشناسانه در کنار انگیزه‌های سیاسی بارقه‌های بلوغ رفتاری را رقم زد. یکی از این فرایندها که بیشتر از سایرین مورد توجه نخبگان سیاسی استان قرار گرفت در آخرین جلسه رای گیری مجمع نیروهای انقلاب بود.

طرح سوال از رقبای ۱۳گانه درباره مهمترین مرجع مورد رجوع در جمع رقبای انتخاباتی یکی از چالش‌برانگیزترین مراحل ارزیابی افراد برای احصای نگاه عقلانی و کارشناسانه به مساله مشورت، کارگروهی و کار علمی است.

نخست فلسفه وجودی چنین نگاهی در میان نامزدها با عنایت به شرایط کنونی کشور است که میل به مشورت‌گریزی و تصمیمات خلق‌الساعه سرمایه اجتماعی کشور را هدف گرفته است. باور با نگاه کار جمعی و تخصص‌محور اولین قدم برای تشخیص صلاحیت نیروهایی است که به عنوان خادمان ملت در شرایط حساس کشور بر کرسی قانون‌گذاری تکیه خواهد زد.

موضوع دوم در این چارچوب نتیجه این سوال درباره نامزد مورد رجوع فرد منتخب احتمالی بود که از افراد خواسته شده بود که اعلام کنند پس از انتخاب کدام یک از ۱۲ نفر دیگر به عنوان مرجع مشورت و مورد رجوع خود قرار می‌دهند.

تقابل جوانی با تجربه و تفاوت سلیقه‌ها در این پاسخ‌ها قابل تأمل بود اما نقطه جوش آن پرارجاع‌ترین چهره است. مهدی طغیانی چهره جوان و کاریزماتیکی که به سرعت در شش ماه اخیر تبدیل به سرخط موضوعات کانونهای نخبگانی استانی منهای رای خودش بیشترین انتخاب از سوی رقبای خودش بود.

رقبایی که از نظر تجربه و سابقه کاملا شناخته شده هستند اما باور به تخصص و روحیه جوان انقلابی و ضرورت این نگاه را با پاسخشان به این سوال به نمایش گذاشتند و رای بالای اعضا به طغیانی هم این پاس گل نامزدها را مغتنم شمردند. این پویایی و نشاط عاقلانه یک جمعه خاص را برای مجمع نیروهای انقلاب رقم زد که با وجود برخی نقدها یکی از وجوه مشترک و مورد اقبال گروه‌ها و افراد خارج از مجمع هم قرار گرفت.(+)

بر اساس نگاه کارشناسان، تمجید رقیب و اذعان معارضان منافع به توان و مرجعیت طرف مقابل می‌تواند مهمترین نشانه و معیار برای ارزیابی توان تحلیلی، شناخت ادراکی و ظرفیت برنامه‌محور باشد و در مسیر انتخاب معقول یک ملاک اساسی ارزیابی باشد که عقلانیت و نگاه مشورتی و کارشناسی را سر دست خواهد برد.

بدون شک یکی از خواسته‌های امروز مردم در گام دوم انقلاب بروز و ظهور چهره‌های جوان و نوظهور پرتلاش، متخصص و کارآمد است که با کار جمعی و تصمیمات مدبرانه علاوه بر جبران کاستی‌ها، راه را بر تکرار اشتباهات، اصرار بر کلیات و بروز وابستگان به جریانات ورشکسته آزموده شده ببندد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مهدی گفت:

    رپرتاژ آگهیه؟

  2. مسعود گفت:

    باسلام
    این متن اصلابرای بنده که عمری درعرصه سیاست حضورداشته ام متن فوق قانع کننده نبودوبلکه حس کردم به رپورتاژبیشترشییه است

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715