شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹

ما مثل هم نیستیم!/ تفاوتها را بشناسیم و به آنها احترام بگذاریم

زن‌ و مرد چنانچه‌ از نظر ساخت‌ بدنی‌ از هم‌ متمایزند، تفاوتهای‌ روانی‌ آنان‌ نیز از نظر علم‌ روان‌شناسی‌ در فرهنگهای‌ مختلف‌ به‌ اثبات‌ رسیده‌ است، و این‌ تفاوتها را نمی‌توان‌ تنها زاییده تربیت‌ و محیط‌ دانست...

ندای اصفهان- حجت الاسلام نصیر طاهرزاده

یکی از موضوعاتی که در حوزه خانواده بسیار اهمیت دارد و آشنایی و به کارگیری آن، می تواند در حل یا پیشگیری از اختلافات خانوادگی، مخصوصا بین زوجین یا در حوزه تربیت فرزندان، نقش بسزایی داشته باشد، مبحث تفاوتهای بین زن و مرد و انواع این تفاوتهاست که امروزه با عنوان روانشناسی زن و مرد در مباحث روانشناسی و مشاوره به آن می پردازند.

می توان در مسیر زندگی با احترام گذاشتن به این تفاوتها، برای رسیدن به رضایتمندی و آرامش در زندگی، تلاش نمود.

از امام علی علیه السلام در این رابطه روایتی نقل شده که از جهات مختلف قابل تامل وبررسی می باشد؛

«الناس کالشجر شرابه واحد و ثمره مختلف» (غرر الحکم)

حضرت در این روایت به بحث تفاوتهای انسانها اشاره می فرمایند؛ آنچه امروزه در مباحث روانشناسی در این رابطه طرح می شود، عنوان روانشناسی نوعی(جنسی) و فردی است؛ یعنی تفاوتهایی که بین جنس مرد وجنس زن می باشد.

(تفاوتهای نوعی) و تفاوتهایی که هریک از افراد در جنس و نوع خودشان با همدیگر دارند (تفاوتهای فردی)؛

در این روایت حضرت بااستفاده از روش تشبیه، اشاره مستقیمی به این تفاوتها دارند؛ که در توضیح روایت می شود به این نکات توجه کرد؛

در بررسی خصوصیت درختان می بینیم که ما انواع مختلفی از درختان را در طبیعت مشاهده میکنیم که در یک تقسیم بندی ساده به دو گروه درختان میوه دار و بدون میوه برخورد میکنیم؛ درختان میوه دار خود انواع مختلقی دارند که شاید صدها و بلکه هزاران نوع را شامل میشود، نکته ای که حضرت صریحا در این روایت بدان اشاره فرموده اند اینست که تمام درختان(میوه دار و غیره) همه در طبیعت از آب، خاک ، هوا و نور خورشید به صورت مشترک استفاده میکنند، اما، علی رغم ورودیها و بهره برداری مشترک از طبیعت برای ایجاد، رشد و تعالی خود، به تعبیری خروجیها و ثمرات متفاوتی دارند؛

به عنوان مثال در رابطه با درختان میوه دار، انواع و اقسام میوه هایی را مشاهده میکنیم که در شکل، طعم، رنگ، اندازه و کیفیت و آثار با یکدیگر متفاوت هستند؛ بیان این نکته مهم است که، تمام انواع درختان (میوه دار) نه تنها در ثمره و میوه ی خود با یکدیگر متفاوت هستند بلکه در کیفیت و شکل برگها، شاخه ها و نوع جنس چوب و موارد استفاده از آنها نیز متفاوت هستند؛ و این نگاه توحیدی به نوع خلقت یکی از انواع مخلوقات خداوند می باشد.

درختان یکی از مهمترین انوع مخلوقات در طبیعت هستند که منافع کثیرشان را در اختیار دیگر مخلوفات (انسان و حیوان) قرار میدهند، و درواقع ازجمله مخلوقاتی است که در هر شرایطی برای دیگران منفعت بخش می باشند، ازپناه گیری در سایه آنها گرفته تا استفاده از میوه و چوب آنها، و البته این تشبیه می تواند باب تذکری باشد برای اینکه یک انسان همیشه به همنوع و حتی دیگر موجودات نیز خیر می رساند و برای آنها مفید می باشد. همانطور که درختان در بهره گیری از طبیعت یکسان هستند و اما ثمرات و خصوصیات متفاوتی دارند، انسانها نیز باینکه عوامل حیات و بقاء آنها یکی است و به تعبیری همه آنها از حیث انسان بودن با هم مشترک هستند، اما دارای تفاوتها و خصوصیات مختلفی نسبت به یکدیگر هستند.

به بیان ساده تر همانطور که اثر انگشت (انگشت سبابه-اشاره) تمام انسانها یا نقوش مردمک چشم آنها با هم تفاوت دارد “حتی دو نفری که با هم دوقولو هستند” تک تک افراد علیرغم داشتن نقاط مشترک، ولی از جهات مختلف باهم تفاوتهای اساسی دارند؛ بخشی از تفاوتها به نوع تربیت افراد برمیگردد ولی بخش دیگر، عوامل وراثتی و محیطی هستند که در شکل گیری نوع شخصیت افراد تاثیر مستقیم دارند.

زن‌ و مرد چنانچه‌ از نظر ساخت‌ بدنی‌ از هم‌ متمایزند، تفاوتهای‌ روانی‌ آنان‌ نیز از نظر علم‌ روان‌شناسی‌ در فرهنگهای‌ مختلف‌ به‌ اثبات‌ رسیده‌ است، و چنانچه اشاره شد این‌ تفاوتها را نمی‌توان‌ تنها زاییدة‌ تربیت‌ و محیط‌ دانست.

در بخش تفاوتهای جسمی (جنسیتی) که یکی از مهمترین عوامل در ایجاد یکسری تفاوتها می باشد، به عنوان نمونه به یکی آنها اشاره می کنم:

مغز انسان در مرد و زن یکی از عواملی است که بدلیل تفاوتهای ساختاری که دارد، تاثیر مستقیم در رفتار و حالتهای بین زن و مرد ایجاد میکند.

مغز آقایان در آن واحد روی یک کار متمرکز می شود. ولی مغز خانمها می تواند روی چند کار متمرکز شود یعنی خانمها می توانند چند کار را با هم انجام دهند.

آقایان در آن واحد می توانند از یک نیمکره مغزشان استفاده کنند ولی خانمها از هر دو نیمکره استفاده می کنند. یعنی خانمها مادرزاد نابغه هستند،

پس زمانیکه مردی در حال مطالعه یا تماشای تلویزیون  است، همسرش باید به این نکته توجه داشته باشد که در آن لحظه، زمان مناسبی برای صحبت کردن با او نیست.

بسیاری از اختلافات و ناهنجاریهایی که در خانواده بین اعضا ایجاد می شود، به دلیل عدم آگاهی نسبت به این موضوع و در همین راستا بی توجهی و عدم رعایت در نوع ارتباط با دیگران می باشد.

برای رسیدن به رضایتمندی در زندگی و آرامش، نیاز است علاوه به شناخت روحیات، خلقیات، حساسیت ها و علایق و سلایق همسر و فرزندان خود، در ارتباط با آنها به این خصوصیات توجه ویژه داشته و احترام بگذاریم.

نصیر طاهرزاده- گروه تبلیغی زندگی به رنگ خدا؛ دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715