پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲

حاشیه‌های انتخاب شاعر هتاک به‌عنوان برگزیده شعر فجر انقلاب/ کم‌کاری مدیران یا سازوکار ناقص انتخاب؟

چهاردهمین دوره جشنواره شعر فجر در حالی به پایان کار خود نزدیک می‌شود که میان بخش ویژه آن نام یک شاعر هتاک به ارزش‌های انقلاب و اسلام به چشم می‌خورد.

به گزارش ندای اصفهان، حاشیه‌های برنامه‌های ادبی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در سال 98 انگار تمامی ندارد.

کمی بیش از یک ماه از پایان جایزه ادبی جلال آل‌احمد و جنجال برگزیدگانش و خطابه‌هایشان، حالا نوبت به جشنواره شعر فجر رسیده است که با انتخابی عجیب به‌عنوان بخش ویژه، شاعره‌ای را یک روز پیش از اختتامیه به‌عنوان برگزیده انتخاب کرده است که نگاه پرعنادش با جمهوری اسلامی و شخصیت‌هایی چون شهید سلیمانی و حتی حضرت فاطمه(ع) را عریان در فضای مجازی منتشر کرده است.

به نام شعر و به کام حاشیه

جشنواره شعر فجر با شکل کنونی برگزاری‌اش (بررسی کتاب‌ها به‌جای اشعار) میراث دوره دبیری اسماعیل امینی است. وی در سال‌های حضورش به‌عنوان دبیر، این جشنواره را صاحب آیین‌نامه اجرایی کرد و بر این اساس برگزاری آن به‌نوعی شکل و ساختار جایزه کتاب سال شعر به خود گرفت. این جایزه پس از آن هر سال سعی کرده برترین آثار به‌انتخاب داوران در بخش بزرگسال و کودک و نوجوان را انتخاب و معرفی کند.

دوره چهاردهم ــ دوره حاشیه

کار اجرایی دوره چهاردهم جشنواره چند روزی پس از پایان‌جایزه ادبی جلال از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان‌ در دست اجرا قرار گرفت. حکم سعید بیابانکی به‌عنوان دبیر صادر شد، این در حالی بود که در زمان معرفی دبیر، هنوز هیئت علمی جایزه هم حکم‌ نگرفته بودند و دبیر هم اظهار نظر و اعلام برنامه و‌ نگاهش به این رویداد را به پس از این انتخاب موکول کرد.

به‌هر‌تقدیر این‌دوره از جایزه بدون حتی یک نشست خبری و اظهار نظر دبیر علمی  با اعلام برگزاری بخش ویژه شعر جوان به پایان کار خود نزدیک شد.

بیشتر بخوانید

ابتدا استان سیستان و بلوچستان مقصد اختتامیه معرفی شد و بعد هم‌ برنامه‌ای‌ که بیشتر جنبه نمایشی داشت، شامل سفر جمعی از‌ نویسندگان‌ و یک شاعر به این‌ استان برگزار شد و در نهایت برنامه اختتامیه نیز  با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تدارک اجرا قرار گرفت.

حاشیه پررنگ‌تر از متن

جدای از اینکه چرا این رویداد در سال جاری در سکوت خبری به کارش ادامه داد و چرا یک روز قبل از اختتامیه به اعلام‌ برگزیدگان یک بخشش پرداخت، انتخاب سارا متقی به‌عنوان یکی از برگزیدگان بخش ویژه این جشنواره حاشیه‌های زیادی را همراه داشته است.

متقی از شاعران‌ همراه و فعال در پایگاه اینترنتی نقد شعر است که سردبیرش از قضا دبیر بخش ویژه این رویداد نیز است، هم‌چنین در فضای مجازی نیز با دبیر این جشنواره در ارتباط بوده است.

اما آنچه بیش از این مایه تعجب و البته تأسف است این‌که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ قصد دارد از طریق بنیاد شعر و ادبیات داستانی چهره‌ای را به‌عنوان برگزیده بخش ویژه جایزه شعر فجر انقلاب‌ معرفی کند که  بارها به انقلاب و باورهای آن توهین کرده است، از توهین به سردار شهید سلیمانی تا توهین به امام خمینی و حتی حضرت فاطمه(ع).

در عین حال مهدی قزلی مدیرعامل این‌جایزه ساعاتی قبل اعلام‌کرده که از حاشیه‌های این شاعر اطلاعی نداشته و آثار بدون اسم بررسی شده است.

این در حالی است که در بخش ویژه جشنواره نه کتابها که استعدادهای جوان تجلیل می‌شوند و در چنین موقعیتی باید تمام زوایای کاری یک فرد بررسی شود و البته این‌ مسئله حتی درباره انتخاب صاحبان کتاب نیز صادق است.

بر این اساس به‌نظر می‌رسد این انتخاب و محقق شدنش اعتبار و نگاه به فرهنگ و ادبیات را در وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی نشانه گرفته و به‌چالش کشیده است.، باید سؤال کرد: چرا وزارت ارشاد اعتماد به مدیریتی این‌چنینی در بخش ادبیات را در دستور کار‌خود قرار داده و چنین چهره‌هایی را به‌‌اعتبار آن تجلیل می‌کند؟

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715