چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷

رئیس جمهور در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور:

مشروعیت ما از قانون اساسی است/ ملت ما نمی‌گذارد آمریکا پیروز شود/ نباید با صندوق رأی قهر کنیم

حجت‌الاسلام روحانی گفت: بدون استثنا مشروعیت و پایه کار همه ما از قانون اساسی است و قانون اساسی و همه قوانین و مقررات مشروعیت شان از آرای مردم است.

به گزارش ندای اصفهان، سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور اظهار کرد: خداوند می‌پرسد حالا صبر، تحمل و بردباری و ایستادگی دارید در این آزمون بزرگی که شما را در زندگی برابر آن قرار داده ام؟ شرایط امروز ما متفاوت است، امروز در آستانه سی و هفتمین انتخابات ملی قرار داریم، از آن انتخابات اولی که در فروردین سال ۵۸ آغاز شد که همه پرسی و رفراندوم بود.

رئیس جمهور افزود: البته بعضی‌ها از کلمه رفراندوم خوششان نمی‌آید حال اینکه پایه انتخابات ما از رفراندوم است از همه پرسی آغاز شده است نظام ما روی رفراندوم پایه ریزی شده است آن همه پرسی اول بود که تعیین کرد نظام ما جمهوری اسلامی است.

آقای روحانی گفت: همان همه پرسی اول بود که به ما گفت دو چیز را تا پایان این نظام مدنظر قرار دهید، اولی اسلامیت و دومی جمهوریت، بنابراین مردم رای دادند به جمهوری اسلامی همه ما باید پاسدار اسلام و جمهوریت باشیم، یعنی پاسدار رضایت عامه، پاسدار نظر و خواست مردم به همین رای دادیم نظام ما از دهم، یازدهم و دوازدهم فروردین ۵۸ شروع شد.

رئیس جمهور افزود: یک پایه قانون اساسی ما هم رفراندوم است، یعنی قانون اساسی هم بعد از انتخابات اعضای خبرگان قانون اساسی بار دیگر با همه پرسی قانون اساسی شد.

آقای روحانی با بیان اینکه اگر تاکید بر رفراندوم می‌کنم برای این است که اخیرا بعضی‌ها به این کلمه رفراندوم یا همه پرسی حساسیت پیدا کردند، گفت: برخی از حساسیت‌ها نه به اندازه بیماری جدید کرونا خطرناک است، باید مراقب بود، این بیماری سرایت نکند و یک اصل مهم و اساسی را که در کشورمان و در قانون اساسی ما است، نظر دیگری نسبت به آن پیدا کنیم، قانون اساسی پایه کار ماست، همه ما بدون استثنا مشروعیت خود را از قانون اساسی می‌گیریم.

رئیس جمهور گفت: من این شکل از صندوق آرا را در انتخابات نمی‌پسندم و بهتر است انتخابات الکترونیکی باشد.

آقای روحانی افزود: بیاییم همه توانمان را به کار بگیریم و همان طور که در این دو سال با همه توان کاری کردید که کشور و اقتصاد روی پای خود بایستد و مردم با وجود مشکلات بتوانند زندگی کنند امروز مسئولیت مضاعفی به عنوان امانتدار مردم دارید.

رئیس جمهور گفت: من این شکل صندوق آرا در انتخابات را نمی‌پسندم، ولی چاره‌ای نداریم و هرچه به آقای وزیر کشور در هر دوره‌ای تاکید کردیم و ایشان هم برای تغییر اقدام کرد، ولی نشد. انتخابات را باید الکترونیکی کرد افغانستان هم این کار را انجام داده است ما هم باید این کار را انجام دهیم.

آقای روحانی افزود: در انتخابات روی ورق می‌نویسیم در صندوق می‌اندازیم دوباره آن را می‌خوانند یک نفر علامت می‌زند معلوم نیست آن یکی چه می‌خواند و این یکی کجا را علامت می‌زند. بعد همه که علامت زدند آن‌ها را تجمیع می‌کنیم. در آخر که آراء تجمیع می‌شود چه بساطی پیش می‌آید؟ آنجا باید مراقب و مواظب باشیم.

رئیس جمهور گفت: ما در بسیاری از انتخابات در تجمیع مشکل پیدا کردیم بهتر است انتخابات الکترونیکی شود تا خیال مردم راحت و آسوده شود.

آقای روحانی افزود: هم اکنون هم شما باید تلاش و دقت کنید تا خیال مردم آسوده شود وزارت کشور با بازرسی‌هایی که برسر صندوق‌ها تعیین می‌کند و بازرسانی که می‌فرستد باید مردم دلشان قرص باشد که رای شان کم و زیاد نخواهد شد. این اعتماد و اطمینان و امنیت مردم بسیار مهم است شما مسئول امنیت و شورا‌های تامین هم هستید.

رئیس جمهور گفت: در انتخابات گذشته امنیت بسیار خوبی داشتیم و خواهان همین امنیت بسیار خوب هستیم نگذاریم اختلاف، دعوا و مسائل قومی پیش آید اگر موردی مشکل قومی ایجاد می‌کند از حالا به مسئولین بالا اطلاع دهید و نگذارید اختلاف ایجاد شود.

آقای روحانی افزود: حال شما‌ها که در جلسات خصوصی اعلام می‌کنید که مجلس بعدی صددرصد مال ماست اگر مجلس برای شماست پس چرا غصه می‌خورید؟ شما که در اتاق فکرتان گفته اید مجلس بعدی صددرصد مال ماست الحمدلله مال شما. اگر مجلس بعدی مال شماست بگذارید لااقل یک رقابت شکل بگیرد و مشارکت بالا برود مجلس هم برای شما باشد نوش جانتان. در این خصوص مشکل نداریم.

رئیس جمهور گفت: بگذاریم امنیت و رقابت حاصل و انتخابات سالم برگزار شود و همه تلاش کنیم مشارکت در انتخابات بالا برود. مشارکت‌های ما در انتخابات مجلس شورای اسلامی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد چرخش کرده حالا در انتخابات ریاست جمهوری مقداری بیشتر است. نگذاریم این مشارکت حداقل شود نگذاریم حداقل آرا باشد بلکه انتخابات با حداکثر آرا برگزار شود.

او افزود: این مشارکت، رقابت، سلامت و امنیت در انتخابات را باید یک وظیفه بدانیم و نشاط در مردم ایجاد کنیم تا ۲۲ بهمن بسیار خوب و دوم اسفند بسیار باشکوهی داشته باشیم.

رئیس جمهور گفت: دست اندرکاران انتخابات، امانت دار مردم هستند.

آقای روحانی تصریح کرد: باید مشکلات را در بخش رقابت تصحیح کنیم، بگذاریم همه گروه‌ها بیایند اینکه نمی‌شود نهاد‌های اصلی قانونی یعنی چهار رکنی که باید بگویند که فرد صالح هست یا خیر گزارش صحیح دادند از طرف دیگر فردی فرستادن در خانه فرد و آنجا پرس و جو کردند، گزارش نوشته شده و فرد را تایید نکردند، مگر می‌شود اینگونه کشور را اداره کرد.

رئیس جمهور افزود: اگر می‌خواهیم با درب خانه طرف جلو برویم، پس دستگاه‌های مربوطه را تعطیل کنیم، پس وزارت اطلاعات برای چیست؟ نیروی انتظامی، دادگستری برای چیست؟ پس برویم درب خانه طرف از دو همسایه می‌پرسیم.

اقای روحانی گفت: این داستان برای این انتخابات نیست و به انتخابات دیگری مربوط است، فردی تعریف می‌کرد که من ۱۰۰ درصد تایید می‌شوم، گفتم چطور؟ گفت: من همه همسایه‌ها را دیده ام و برایشان هدیه برده ام (خنده حضار) این شد انتخابات؟ انتخاباتی که ما باید برویم کادو بدهیم تا صلاحیتمان تایید شود.

رئیس جمهور افزود: مشخص است که ما مشکلاتی داریم، نباید بگذاریم رقابت از حالتی که قانون تعیین کرده است خارج شود، معیار همه ما باید قانون باشد، زیرا از قانون بالاتر وجود ندارد، وزارت کشور، شورای نگهبان، دولت باید این مهم را بداند که قانون بالاتر از همه چیز است.

آقای روحانی خطاب به حضار گفت: شما مسئولیت خطیری دارید، شما امانت دار مردم هستید، هم امروز هم فردا، استاندار و فرماندار، هیئت اجرایی، مدیران کل امانت دار است و این اختیارات از جانب مردم است و این را باید سالم به نفر بعد تحویل دهیم.

رئیس جمهور گفت: نباید بگذاریم آمریکا پیروز شود و نمی‌گذاریم ان شاءالله و ملت ما، انسجام ما و وحدت ما نمی‌گذارد.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور با اشاره به اینکه همه باید در انتخابات حضور پیدا کنیم افزود: یک وقتی است من می‌خواهم در انتخابات شرکت نکنم به یک دلیلی، این یک جور است و یک وقتی هم من اعتماد ندارم بروم پای صندوق رای که این دیگر خیلی خطرناک است.

او گفت: بیایید به مردم اعتماد بدهید به مردم بگوییم نظام ما نظام تک حزبی نیست، ما نظام کمونیستی نیستیم، شاه نیستیم ما فقط حزب رستاخیز نداریم ما فقط حزب کمونیست نداریم ما تک حزبی نیستیم ما نظام چند حزبی هستیم و احزاب آزاد هستند.

آقای روحانی افزود: مخصوصا در دولت تدبیر این همه احزاب دست و بالشان باز شده است هر که خواسته بیاید به راحتی مجوز گرفته خانه احزاب فعال شده، آمدند کنارهم نشستند همه باید بیایند حضور پیدا کنند ما که تک حزبی نیستیم کسانی که می‌خواهند اعتماد مردم را ترور کنند باید حواسمان جمع باشد همه ما در شرایط بسیار حساسی قرار گرفتیم.

او ادامه داد: نباید بگذاریم آمریکا پیروز شود و نمیگذاریم ان شاءالله و ملت ما، انسجام ما و وحدت ما نمی‌گذارد.

آقای روحانی گفت: من اینجا می‌خواهم خواهشی بکنم از تمام ملت ایران از تمام مردان و زنان، از تمام جوانان و پیران، از روستایی و شهری، از تمام اقوام و مذاهب، امروز روزی است که باید برویم پای صندوق رای ولواینکه گله داریم ولواینکه ناراحتیم ولو اینکه توی ذهنمان مشکلاتی باشد ولواینکه یک جایی بگوییم فلان جا دقیق اجرا نشده و دقیق عمل نشده است.

رئیس جمهور افزود: قهر نکنیم با صندوق ولو اینکه شما در تهران وقتی بگردید همه ۳۰ تا کاندیدا را ندارید ۲۹ تا دارید یا ۲۰ تا دارید یا ۱۵ تا دارید یا یک جایی که شش تا کاندیدا دارد شما مثلاً ۴ تا کاندیدا دارید.

آقای روحانی گفت: در انتخابات اگر هم دیدیم نقصی و ایرادی هم است من خواهش می‌کنم روز انتخابات بیایید پای صندوق. دوم اسفند یک روز تاریخی و یک یوم الله برای ماست. کاری نکنیم صف‌های ما خلوت باشد بگذاریم همه بیایند پای صندوق‌های رأی.

او افزود: البته از حالا تا آن زمان به آقای وزیر کشور و به همه مسئولان و به همه استانداران و به همه فرمانداران می‌گویم شما‌ها به هر حال با هیئت‌های نظارت رابطه دارید گاهی دوستی و رفت و آمد دارید می‌شناسید این‌ها را یا کسانی که مسئولان بالاتری را می‌شناسند، من خودم هم اقدامات خودم را انجام دادم.

رئیس جمهور گفت: ترامپ با ترور برجام، سردار سلیمانی و انسجام ملی می‌خواهد به دنیا بگوید ایران یک جزیره تنها و منزوی است و ما نباید بگذاریم ترامپ موفق شود.

آقای روحانی در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور افزود: برای اینکه دیدند برجام باعث رشد و حرکت ایران در منطقه و جایگاهش در خاورمیانه می‌شود، نتوانستند این موضوع را حتی کشور‌های منطقه ببینند، من با یکی از مقامات منطقه در سال ۹۲ که نخستین سفرم به نیویورک بود صحبت می‌کردم که به او گفتم شنیده ام در منطقه دوستان شما از ناراحتی شب تا صبح خوابشان نبرده و او گفت: این‌گونه نبوده، بلکه نه تنها آنها خوابشان نبرده در واقع مریض شدند یعنی یک تلفن می‌تواند عده‌ای را در منطقه مریض کند.

رئیس جمهور گفت: وقتی که قدرت مردم، حضور مردم، اقتصاد و نشاط مردم را می‌بینند و اینکه در منطقه چه موفقیت‌هایی را به دست آورده ایم، اینگونه ناراحتی خود را ابراز می‌کنند.

آقای روحانی افزود: ما دیدیم ترامپ ابتدا برجام را ترور می‌کند، بعد سردار سلیمانی را ترور می‌کند و بعد انسجام، وحدت، آرامش و اقتصاد مردم را ترور می‌کند، این‌ها همه یک مسیر است، این‌ها می‌خواهند به دنیا بگویند ایران یک جزیره تنها و یک جزیره منزوی است و می‌خواهند یک دیوار دور ما بکشند و ما را از دنیا جدا کنند.

رئیس جمهور گفت: هر جا هر کس ما را از دنیا، منطقه و مردم جدا کند باید فردا پاسخگو باشد، نمی‌شود در یک قانون و مقرراتی که دولت تصویب کرده و مجلس تصویب کرده بین زمین و آسمان بماند و روابط ما بین دنیا دچار مشکل شود، چرا باید روابط ما و نظام بانکی ما در دنیا دچار مشکل شود و این در صورتی است که مجلس و دولت موافقت کردند و رهبری با قوانین دولت موافقت کرده است، نمی‌شود در فضای مجازی هر چیزی که منافع ملی ما است دچار تغییر شود، ما نباید بگذاریم ترامپ موفق شود، این‌ها دارند اعتماد مردم را با نظام ترور می‌کنند و به نظر من انتخابات خیلی مهم است و جای هیچ تردیدی نیست و از انتخابات مهمتر هم اعتماد مردم است.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715