چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶

سنبله/ چگونه فرزندان موفقی به جامعه تحویل دهیم؟

یک کشاورز مجرب به این نکته توجه دارد و تمام همت خود را صرف تربیت دانه گندم می کند و علم دارد که اگر مواظبت کند حتما موفق می شود و شب و روز تلاش می کند تا مزرعه گندم خوبی پرورش دهد و چه بسا از شب تا صبح بیدار است تا به موقع مزرعه را آبیاری کند و...

ندای اصفهان- محمود اکبری
(گروه تبلیغی تخصصی خانواده زندگی به رنگ خدا- دفترتبلیغات اسلامی اصفهان)

آیا تا به حال به دانه گندم نگاه کرده اید؟ آیا فکر می کنید دانه گندم استعداد دارد یا ندارد؟ بله درست است دانه گندم دارای استعداد است چرا که اگر به موقع کشت شود، در وقت مناسب آبیاری شود، در زمان مناسب به واسطه کود تقویت شود و مانع از رشد علفهای هرز اطراف آن شویم یک دانه گندم پس از رشد مناسب به هفتاد دانه گندم تبدیل می شود.

یک کشاورز مجرب به این نکته توجه دارد و تمام همت خود را صرف تربیت دانه گندم می کند و علم دارد که اگر مواظبت کند حتما موفق می شود و شب و روز تلاش می کند تا مزرعه گندم خوبی پرورش دهد و چه بسا از شب تا صبح بیدار است تا به موقع مزرعه را آبیاری کند. روزها در مزرعه با دقت تمام می گردد تا اگر علف هرزی در مزرعه روییده آن را از بین ببرد و در پرتو همین توجه و اهتمام مزرعه ای پربار تولید می کند.

حال اگر نگاه ما به فرزندانمان چنین باشد و باور داشته باشیم که خداوند در نهاد فرزندان ما استعدادی شگرف بالقوه قرار داده که با تربیت صحیح و تلاش مجدانه و برنامه ریزی درست به فعلیت می رسد و گنج وجودشان مکشوف می گردد که هم نفع دنیا در آن محقق است و هم برکت آخرت از کنار فرزندانمان به این سادگی رد نمی شویم و برای لحظه لحظه مقاطع زندگیشان برنامه تربیتی مناسب تبیین می کنیم.

اما افسوس گاهی اوقات به این مهم توجه نداریم. علی علیه السلام فرموده اند: قلب فرزندان شما زمین خالیست مراقب باشید در این زمین چه چیز کشت می کنید. این نگاه تربیتی است که بدانیم فرزندانمان توانمندیهای بزرگی دارند که باید در قالب توجه و تربیت کشف شود؛

تو را ز کنگره عرش می زنند صفیر ندانمت که در این دامگه چه افتادست
مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
دو سه روزی قفسی ساخته اند از بدنم
به مادر شیخ انصاری رحمه الله علیه_ که مقام عملیش آنقدر بالاست که به خاتم الفقها و المجتهدین ملقب شده است و هنوز کتابهایش در حوزه علمیه تدریس می شود_ گفتند: خوشا به حالت که چنین فرزندی داری، دارای این مقامات علمی و معنوی که شهرتش عالمی را فرا گرفته است. گفت: آنقدر که من در تربیت این فرزند تلاش کرده ام باید پیامبر می شد اما الآن یک مرجع و عالم دینی شده.

گفتند مگر چه کرده ای؟

گفت: شما را طاقت انجام آن نیست. وقتی متوجه شدم نطفه او در وجودم منعقد شده مراقب تربیت او بودم. در مدت حمل چندین مرتبه قرآن را ختم کردم؛ بر سر سفره ای که لقمه شبهه در آن بود حضور پیدا نمی کردم. در جمعی که کوچکترین غیبت گفته می شد حضور پیدا نمی کردم. بعد از حمل یک بار بی وضو به او شیر نمی دادم، چه بسا در زمستان که معمولا نوزاد از اول شب تا صبح چند بار تقاضای شیر می کند من هر دفعه یخ های حوض حیاط را می شکستم و وضو می گرفتم و نوزاد را شیر می دادم و در تمام لحظات زندگیش مراقبت کامل داشتم… و این گونه بود که چنین فرزندی تربیت شد.

ان شاءالله ما هم بتوانیم با چنین نگاه عمیقی فرزندان موفقی را به جامعه تحویل دهیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715