دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱

بازی های گروهی و فرهنگ کار جمعی

بازی های گام چهارم بیشتر تولیدشده کشورهای غربی هستند. مجموعه ای از فرهنگ سازی هایی که از دوران کودکی با بازی کودکان شروع‌شده، در مدارس ادامه پیداکرده و کلیات همین قانون‌ها در دانشگاه، ارتش و محیط کار به صورت یک فرهنگ حفظ خواهند شد...

ندای اصفهان- حمید گلچی

همانطور که در قسمت قبل این یادداشت اشاره کردیم (اینجا) در سلسله یادداشت های پیش رو قصد داریم نگاه متفاوت و محققانه ای به مبحث بازی برای کودکان داشته باشیم و آن را از زوایای مختلف و نگاه تمدنی بررسی کنیم.

گام چهارم: بازی های گروهی و فرهنگ کار جمعی

توجه به تکنیک های تربیتی و نکات زیرساختی برای تربیت انسان حتی از قبل تولد در آموزه های اسلامی و سیره اهل بیت علیهم السلام با کلیدواژه های تقوی، رزق حلال، جماعت، تعاون، شورا و… بسیار مطرح و مورد توجه بوده است. امروزه به روز رسانی و استخراج دستورالعمل های کاربردی و فرایندهای فرهنگ ساز از این کلیدواژه به صورت نمادها، آداب و رسوم، فیلم، سریال و بازی ها را در جوامع پیشرفته به صورت های مختلفی می توانیم مشاهده کنیم.

در نظر کثیری از افراد وضعیت امروزه بازی ها و ورزش ها از اول همینی بوده که هست و در آینده هم همین خواهد بود در حالیکه با کمی دقت مثلا در ورزش های المپیک باستان خواهیم دید ورزش های قدیمی شامل دو میدانی، کشتی، پرش بلند، پرتاب نیزه، پرتاب دیسک، ژیمناستیک، بوکس، اسب سواری یا شنا عموما فردی بوده اند و در مقایسه با ده ورزشی که امروزه به عنوان پرطرفدارترین و یا پردرآمدترین ورزش ها هستند و تاریخ ایجاد آنها به صدسال اخیر برمی گردد نشان دهنده یک فرایند و تحول مدیریت شده است.

نکته جالب تر خواستگاه معاصر این ورزش ها و ارتباط گسترده آن با مستعمره های آن دولت است.

– ورزش کریکت در انگلیس اختراع شده و در مستعمره های آن شامل استرالیا، هند، بنگلادش و پاکستان بومی سازی و پرطرفدار شده است. بین دو و نیم تا پنج میلیارد بیننده و درآمد چهار میلیارد دلاری دارد.

– ورزش فوتبال از نظر قدمت تاریخ به چین مربوط می شود اما بازتعریف معاصر و به روزرسانی آن در کشور انگلیس اتفاق می افتد به صورتی که امروز کشور چین هیچ مزیتی در این بازی ندارد. اکنون چهار و نیم میلیارد بیننده و گردش مالی ۴۵ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است.

– تاریخ تاسیس معاصر ورزش های کریکت، هاکی روی چمن، پینگ پنگ و راگبی مربوط به کشور انگلیس و عموما در قرن نوزدهم می باشد و امروزه جمعا بیش از شش میلیارد بیننده دارند.

– بسکتبال و والیبال در کشور آمریکا و در کالج M.C.A در شهر هولیوک ایالت ماساچوست امریکا ابداع و معرفی شد. بسکتبال توسط جیمز نایسمیت، در سال ۱۸۹۱ م و والیبال توسط ویلیام. جی. مورگـان در سال ۱۸۹۵م ابداع شده و خدمتگزاران انجمن مسیحیان مردان جوان (YMCA)، این بازی را از هولیوک، ماساچوست به مدارس میسیونری آمریکا در آسیا بردند. از نظر ابداع کننده والیبال  ویژگی این ورزش در مقایسه با بسکتبال تماس فیزیکی کمتر و قابل ترویج برای سنین بالاتر بوده است. والیبال ترکیبی از بسکتبال، تنیس، هندبال و بیس بال می باشد.

– علاوه بر بسکتبال و والیبال ورزش های بیس بال و فوتبال آمریکایی هم در دوران اخیر توسط آمریکایی ها تاسیس شده اند و فرایندهای جهانی سازی آن در حال پیگیری است.

اختراع ورزش ها و بازی ها و جریان سازی ها و نقش آفرینی های بعدی دیگر کشورها پیرامون این بازی ها و تنوع دادن به این بازی ها براساس سلیقه ها و طبقات مختلف اجتماعی براساس مطالعات و زمینه های قبلی به عنوان یکی از مولفه های قدرت نرم اقدامی شناخته شده می باشد.

فرهنگ سازی کار جمعی و رقابتی و به کارگیری افراد در ساختارهای جدید خارج از ساختارهای قدیمی خانواده، قبیله و طایفه و حتی امروزه در ساختارهای فراملیتی و جذب استعدادها یکی از نیازهایی است که بوسیله کلیت این ورزش ها از همان کودکی شروع شده، در مدارس، دانشگاه ساختارهای نظامی حتی تا بزرگسالی و حتی کهن سالی به عنوان ابزاری برای مدیریت افکار عمومی در جامعه هدف پیگیری شده است.

در این بین دیگر کشورها هم براساس شرایط خودشان اقدام به برنامه ریزی برای بهره برداری از بازی ها نموده اند، مثلا در پاکستان سرمایه و مزیت اصلی به سمت بازی کریکت رفته است هرچند اصل بازی از کشور انگلستان بوده اما این کشور برای مدیریت افکار عمومی به جای فوتبال از کریکت استفاده نموده است. در مقایسه با کشور ما که عملا هیچ برنامه منسجمی در این زمینه در هیچ یک از رشته های ورزشی ندارد شاهد حضور کاپیتان کریکت پاکستان به عنوان یک توانمندی پرورش داده شده در مقام ریاست جمهوری و حتی دیپلماسی منطقه ای پاکستان با ورزش کریکت در افغانستان و هند هستیم.

چین و هنگ کنگ با استفاده ازصنعت سینما و مطرح کردن پیشینه تاریخی طیف گسترده ای از ورزش های رزمی، کشور هند با ترویج ورزش یوگا حتی به صورت اسباب بازی، رژیم صهیونیستی اشغالگر قدس با ترویج ورزش رزمی کراوماگا (Krav Maga) و حتی تلاش برای المپیکی کردن آن به صورت همه جانبه در زمینه تقویت قدرت نرم خودشان فعال می باشند.

البته برای مطرح شدن در سطوح بین المللی یک ورزش مولفه های جمعی بودن، ریسک پذیری و هیجان محور بودن، قابلیت پوشش تبلیغاتی و اقتصادی سازی آن دارای اهمیت زیادی است. در ایران هم ورزش های متعدد زیادی مطرح شده است از ورزش های زورخانه ای تا بازی های بومی محلی؛ در این بین ورزش هفت سنگ هم دارای برخی ویژگی هایی است که می تواند به ذایقه امروز نزدیکی بهتری داشته باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
وعده صادق
وعده صادق