دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱

بازی، اسباب بازی و سرگرمی به عنوان یک مهارت

طیف وسیعی از بازی‌های مهارتی بدون اسباب‌بازی ازجمله تقلید صدا، تغییر چهره، رنگ شناسی… و حتی پرواز یک برگ دستمال‌کاغذی برای کودکان یک ساله برای تقویت قوه تخیل کودک را می توان در شماره اسباب بازی کودکان دانست...

ندای اصفهان- حمید گلچی

همانطور که در قسمت قبل این یادداشت اشاره کردیم (اینجا) در سلسله یادداشت های پیش رو قصد داریم نگاه متفاوت و محققانه ای به مبحث بازی برای کودکان داشته باشیم و آن را از زوایای مختلف و نگاه تمدنی بررسی کنیم.

گام سوم: بازی، اسباب بازی و سرگرمی به عنوان یک مهارت

در مورد جذابیت دالی بازی برای کودکان (تا ۱۸ ماهگی) و یا شنیدن صداها و تغییر شکل، قصه خوانی، ماسه بازی، بازی با گل، نقاشی، سرود، کاغذبری کودکان خیلی صحبت شده و امری پذیرفته شده است اما عملا حجم عمده ای از زمان بازی برای کودکان توسط اسباب بازی ها پرمی شود. یکی از دلایل این وضعیت اهمیت نقش همبازی در بازی کودک است.

هیجان و اشتیاق همبازی یکی از عوامل مهم لذت بردن از بازی است

بچه ها از بازی با والدین خسته نمی شوند، این والدین هستند که به علل مختلف (کمی مهارت و یا بی اطلاعی از اهمیت تربیتی) با ابراز خسته شدن خودشان بچه ها را به سمت اسباب بازی، رایانه و تلفن همراه و… هدایت می کنند.

– چیزی که در اصطلاح به آن گل بازی گفته می شود، مهارت کار با گل و سطوح بالاتر سفالگری تا مجسمه سازی است.

– قصه برای کودکان، شامل نمایش های عروسکی، عروسک گردانی، قصه خوانی، قصه درمانی و قصه گویی خلاق، دارای دامنه وسیعی بوده و انجام بازی های نمایشی محل بروز نیازها و عواطف کودکان است.

– نقاشی کودکان شامل آموزش نقاشی ساده، نقاشی با اشکال هندسی، اشکال حیوانات و آموزش گام به گام نقاشی، شناخت روحیات کودکان توسط نقاشی دارای کتاب و دوره های آموزشی است.

– سرود و اشعار کودکانه شامل: برنامه های حافظ و سعدی و… خوانی خانوادگی، اجرای دکلمه، هم خوانی قرآنی است و حتی مقام معظم رهبری یکی از خاطرات و عوامل مهم تاثیرگزار در شکل دهی شخصیت خودشان در کودکی را تلاوت قرآن و اشعار و قصه خوانی مادر گرامیشان خانم خدیجه میردامادی می دانند.

– کاغذ بری با قیچی و تهیه کاردستی های کاغذی در دوره کودکی در مراحل بعد با عنوان اوریگامی Origami در سطح جهانی شناخته شده است.

نتایج فقدان نگاه منسجم و تخصصی در  تربیت کودکان و بازی ها به عنوان ابزار اصلی برای تربیت کودک را در گسستگی و بلاتکلیفی در مراحل بعدی شامل آموزش و پرورش، آموزش عالی و حتی نظام وظیفه می توان مشاهده نمود.

در افق نگاه تمدنی و تدارک تمهیدات لازم برای جمعیت صدوپنجاه میلیونی ایران اسلامی، استفاده از تجارب کشورهای شرقی نظیر ژاپن برای تعریف سیستم آموزشی جامع با توجه به نزدیکی فرهنگی و ملاحضه سیاست های تشویقی رشد جمعیتی در کشورهای غربی و اروپایی می تواند برای تدوین سیاست های منسجم تربیتی از قبل از تولد مدنظر قرار بگیرد.

البته توجه به مقوله بازی ها متوقف در کودکان نیست، هم اکنون از جمعت هشتاد میلیونی ایران بیش از چهل میلیون نفر دارای تجربه بازی های قابل استفاده در تلفن همراه می باشند. یعنی بازی ها راهی برای بازطراحی فرهنگ جامعه است. همچنین در دنیا صنعت بازی در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۱۶ میلیارد دلار درآمد داشته است.(۱)

بازی سازی با گرایشات بومی و ایرانی اسلامی و حتی بازی های سفارشی سازی شده برای دیگر کشورها یکی از ابزارهای کارآمد برای احیاء حوزه های فراملی و تمدنی اسلام می باشد.

پی نوشت

سایت ملی بازی های رایانه ای https://www.ircg.ir

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
وعده صادق
وعده صادق