دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱

حداقل دانستنی های ضروری برای خرید اسباب بازی

کسانی که می خواهند برای سرگرمی کودک، وسیله ای تهیه کنند و با این دید وارد مغازه اسباب بازی فروشی می شوند و با دیدن اسباب بازی‌های موجود و مشورت با فروشنده شروع به فکر کردن و خرید می کنند باید این نکات را بدانند...

ندای اصفهان- حمید گلچی

همانطور که در قسمت قبل این یادداشت اشاره کردیم (اینجا) در سلسله یادداشت های پیش رو قصد داریم نگاه متفاوت و محققانه ای به مبحث بازی برای کودکان داشته باشیم و آن را از زوایای مختلف و نگاه تمدنی بررسی کنیم.

گام اول: حداقل دانستنی های ضروری برای خرید اسباب بازی

– توجه به رده سنی مخاطب و ضرورت های هر رده سنی

– نشانه ها و استانداردهای متعددی برای تولید کالاهای فرهنگی، بازی ها و اسباب بازی ها اعمال شده و قابل توجه می باشند. علامت استاندارد ایران برای کالاهای تولید شده در ایران نشان دهنده کیفیت مطلوب از نظر بی خطر بودن و طول عمر مناسب است. علامت ایزو به معنی مدیریت فرایند تولید می باشد. در کالاهای وارداتی عملا امکان اعمال استانداردها خیلی کم تر بوده مخصوصا اجناسی همانند اسباب بازی که امکان وارد کردن قاچاق آن سهولت بیشتری دارد.

– توجه به رنگ بندی مناسب برای روحیه کودکان، شاداب بودن رنگ وسایل وتحریک کننده نبودن برای افراد بیش فعال.

– خطرناک نبودن وسایل به صورت نوک تیز و برنده نبودن، غیر قابل بلع و قابل شستشو بودن در صورت استفاده در محیط حمام و قابلیت ضد عفونی کردن دوره ای.

– توجه به جنسیت در انتخاب وسایل و حتی رنگ مناسب جنسیت.

– نوع ماده شیمیایی استفاده شده در جنس و رنگ وسایل برای حساسیت زا نبودن به طور مثال استفاده از روغن طبیعی کرچک در خمیربازی بچه ها سازگاری بهتری با پوست کودکان در مقایسه با رزین های صنعتی دارد. همچنین لگوهایی که از جنس چوب طبیعی و یا کمتر شیمیایی باشند مضرات کمتر و تاثیر آرامش بخشی بهتری خواهند داشت.

– اسباب بازی های تنوع پذیر اولویت بالاتری دارند یعنی کودک بتواند بسازد و خراب کند و دوباره بسازد با هر بار ساختن جدید یک تجربه و کشف جدید ذهنی خواهد داشت.

– معیارهای انتخاب بازی های رایانه ای براساس استانداردهای ESRA که در آن ویژگیهای جسمی حرکتی، عقلی و ذهنی و اجتماعی لحاظ شده است از رده سنی ۳+،۷+،۱۲+،۱۵+،۱۸+ را شامل می شوند.

– ممکن است یک بازی رایانه ای به هر دلیل علامت رده بندی را نداشته باشد؛ اگر خود شما بخواهید ویژگی های منفی یک بازی را شناسایی کنید عوامل منفی شامل: ناهنجاری اجتماعی، ایجاد ترس، نقض ارزشهای دینی، خشونت، محرک جنسی (اندام های برهنه و محرک مرد یا زن) مواد مخدر، دخانیات، مشروبات الکلی و قمار از جمله مواردی است که نباید در بازی باشد.(۱)

ممکن است بگویید با این معیارها کار انتخاب بازی و اسباب بازی مناسب سخت می شود که اگر شما به این نکته مهم برسید مقصود ما در گام اول حاصل شده و انگیزه لازم برای رفتن به گام دوم فراهم شده است.

زیر نویس

– در تبین خشونت به عنوان یکی از نکات منفی بازی ها می توان به گستردگی استفاده کودکان از سلاح های اسباب بازی توجه کرد. عملا هیچ رده بندی سنی خاصی برای استفاده از آنها اعلام و فرهنگ سازی نشده است؛ اگر بخواهیم رده بندی را لحاظ کنیم بالای دوازده سال باید باشد. انواع سلاح ها شامل تفنگ، شمشیر، تیر و کمان، هواپیما، تانک، حتی تفنگ آب پاش، میزان خشونت بازی های رایانه ای و… و ارتباط نحوه استفاده از سلاح و خشونت های تجربه شده در کودکی به عنوان عامل روانی و زیرساختی در ترویج خشونت و نزاع های منجر به استفاده از سلاح سرد در جامعه و بزرگسالی می توان اشاره نمود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
وعده صادق
وعده صادق