چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳

اجمالی| نتایج سفر رئیس دستگاه قضا به اصفهان از زبان رئیس کل دادگستری

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: در سفر رئیس قوه قضاییه دستور تشکیل شورای حل اختلاف سازشی و صلحی بین فعالان اقتصادی داده شد، اعضای آن شناسایی شده و این شورا در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد.

به گزارش ندای اصفهان، محمدرضا حبیبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه جهت تشریح دستاوردهای سفر ریاست قوه قضائیه ضمن درود به شهدای جبهه مقاومت به ویژه سپهبد سلیمانی و شهدای سقوط هواپیمای اکراینی اظهار کرد: شهید سلیمانی در دوران ما یکی از مصادیق آیه 96 سوره مریم است که به درستی کسانی که عمل صالح توأم با ایمان قلبی داشته باشند به زودی خداوند محبت اینگونه افراد را در دل افراد قرار می‌دهد، حیات و شهادت سپهبد سلیمانی برکت داشت و باعث خاموشی فتنه‌ها شد.

تشکیل شورای حل اختلاف سازشی و صلحی بین فعالان اقتصادی اصفهان

رئیس کل دادگستری استان اصفهان افزود: سفر رئیس قوه قضائیه به استان اصفهان بسیار مؤثر بود که در سطح کشور هم بهترین و تأثیرگذارترین سفر بود، مهمترین دستاورد برای ما در دستگاه قضایی افزایش انگیزه و دلگرمی همکاران بود که موضوع مهمی در مدیریت است، کما اینکه بلافاصله بعد از این سفر کاهش پرونده‌های مانده در یک ماه در حدود 2 هزار فقره پرونده بود.

وی با اشاره به سفر معاونان قوه قضائیه به شهرستان‌ها از اثرگذاری این اقدامات گفت و ادامه داد: نشست‌هایی که با اقشار دیگر در استان خصوصاً در مرکز استان برگزار شد اثرگذار و امیدآفرین بود، در جلسه فعالان اقتصادی استان مواردی مطرح شد که باید در سطح کلان قوا مطرح می‌شد و اطمینان ایجاد شد که اگر مجموعه‌ای در جهت قانون حرکت کند به طور کامل از آن حمایت می‌شود، دستور تشکیل شورای حل اختلاف سازشی و صلحی بین فعالان اقتصادی داده شد، اعضای آن فعال اقتصادی و شناسایی شده هستند و حرفشان مؤثر است و این شورا در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد.

افراد به دلیل نداشتن کفیل یا وثیقه زندانی نشوند

حبیبی همچنین بیان کرد: رئیس قوه قضائیه بازدید سرزده از زندان هم داشت و با بندهای مختلف دیدار کردند، حدود 300 نفر شناسایی شدند که شرایط استفاده عفو را داشتند، نکته مهم این بود که به کمیسیون مرکزی دستور دادند با رأفت بیشتر اسلامی به افرادی که توسط استان پیشنهاد عفو آن‌ها داده می‌شود برخورد شود.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان اضافه کرد: در رابطه با افرادی که به خاطر مهریه بازداشت بودند دستور دادند، به این افراد مرخصی طولانی مدت بین 2 تا 3 ماه داده شد و افراد زندانی شده به زیر 100 نفر رسیده‌اند، البته به دنبال هستیم این عدد به صفر برسد مگر افرادی که به عمد همکاری نمی‌کنند.

وی در ادامه تأکید کرد: فقط مجرمان حرفه‌ای و افراد با جرائم سازمان‌یافته باید به زندان بروند و افرادی به دلیل نداشتن کفیل یا وثیقه نباید زندانی شوند.

تشکیل کمیته ساماندهی زاینده‌رود

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به بازدید رئیس قوه قضاییه با فعالان فرهنگی و نخبگان اصفهانی، گفت: افراد در این جسله صحبت‌های شفافی را بدون هیچ مانعی داشتند و تأکید شد که در استان هم به صورت فصلی این جلسات برگزار شود و آخر همین ماه نخستین جلسه فصلی را با این قشر داریم.

حبیبی اضافه کرد: همچنین رئیس قوه قضاییه نشستی با کشاورزان داشتند و کشاورزان دغدغه‌ها و مشکلاتشان را مطرح کردند که تشکیل کمیته‌ای با ریاست معاون اول قوه قضاییه برای ساماندهی زاینده‌رود ثمره آن بود، زاینده‌رود به عنوان سفره طبیعی که استان‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند باید منابعش تأمین شود و اگر بودجه‌ای باید تخصیص داده شود اتفاق بیفتد.

تصویب 900 میلیارد ریال در بخش مالی

وی در رابطه با مصوباتی که در آخرین ساعات سفر وجود داشت و نیاز به ابلاغ بود، عنوان کرد: حدود 900 میلیارد ریال در بحث مالی تصویب شده که این مبلغ 480 میلیارد ریال از اعتبارات خاصی است که در اختیار شخص رئیس قوه قضاییه بوده و قطعی است و به مرور به استان ارسال خواهد شد، حدود 250 میلیارد ریال از اعتبارات جاری و دولتی خود قوه قضائیه است، بین 250 تا 300 میلیارد ریال هم توسط استاندار و از اعتبارات استانی بود و عمدتاً هم برای بخش‌های مرتبط با دادگستری و نه خود قوه قضاییه است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان در رابطه با کمبود نیروی انسانی هم بیان کرد: سال 96 آزمون و گزینش انجام شده بود که به دلیل عدم تأمین اعتبار این افراد نتواسته بودند مشغول به کار شوند و این در حالی بود که با کمبود شدید نیرو مواجه بودیم، دستور داده شد که احکام 100 نفر از این افراد صادر شود که این‌ها در سطح استان توزیع شدند تا پایان امسال هم احکام 240 نفر دیگر صادر شده و مشغول به کار می‌شوند که گره‌ای اساسی از دادگستری استان حل می‌شود.

فعالیت 114 قاضی تا پایان سال آینده در اصفهان

حبیبی در ادامه ابراز کرد: 114 نفر قاضی هم حداکثر تا پایان سال آینده به استان اصفهان داده خواهد شد تا بتوانیم تعدادی از پست‌های بلاتصدی را نیز فعال کنیم، همچنین مصوب شد که فراخوانی را بدهیم از طریق دانشکده‌های حقوق استان و حوزه های علمیه افراد واجد شرایط ثبت نام کنند و از بین این افراد بالای 150 نفر گزینش شوند و دوره کارآموزی 6 ماهه برای آن‌ها گذاشته شود.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان تصریح کرد: استقبال خوبی توسط دانشکده‌ها شده است، این تعداد فقط در استان اصفهان برای کار قضایی مشغول خواهند شد و هیچ استان دیگری نخواهند رفت، این کار در 2 سال آینده جواب خواهد داد اما افق روشنی را برای تأمین قاضی برای استان خواهد داشت.

وی در رابطه با پروژه‌های دادگستری برای بخش‌ها اذعان کرد: برای 5 بخش دادگاه بخش داریم اما در ساختمان اجاره‌ای فعال هستند، برای فولادشهر هم که دادگاه بخش تصویب شده اما ساختمان ندارد، در باغ‌بهادران، بن‌رود، فولادشهر، زواره و جلگه با اعتبار 10 میلیارد و 400 میلیون تومان تصویب شد که برای این‌ها ساختمان مناسب احداث شود و اعتبار از اعتبارات در اختیار شخص رئیس قوه قضاییه است.

احداث دادگاه‌های خانواده در کاشان

حبیبی با اشاره به اینکه 60 میلیارد ریال برای احداث دادگاه‌های خانواده برای شهرستان کاشان تصویب شد، اذعان کرد: احداث 28 دستگاه منزل سازمانی در سطح استان نیز تصویب شد، البته کم بوده اما بسیار مؤثر است، مرکز تفریحی برای همکاران نداریم این در حالی است که شغل قضاوت شغلی پراسترس است، در همین راستا 15 میلیارد ریال از وجوه خاص برای تکمیل فضای تفریحی از جمله استخر برای همکاران قوه قضاییه داده شد.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان ادامه داد: احداث دادسرای نجف‌آباد، مجتمع خانواده اصفهان و توسعه مجتمع بهارستان نیز جزو مصوبات سفر رئیس قوه قضاییه بود که برای این موارد مقرر شد معاون راهبردی قوه قضائیه در طرح‌های ساری پیش‌بینی شود و از اعتبارات جاری قوه قضاییه برای این طرح‌ها اعتبار اختصاص داده شود.

تجمیع مجتمع‌های دادگستری در شهرک شهید کشوری

وی با اشاره به وجود مشکل برای بعضی ساختمان‌های دادگستری در اصفهان گفت: بعضی از مجتمع‌های دادگستری اصفهان از لحاظ مکان و ساختمان مناسب نیستند، از محل وجوه خاص اجازه داده شد 2 یا 3 ساختمان مناسب در مکان مناسب با اعتبار بالغ بر 60 میلیارد ریال برای طول 5 یا 6 سال اجاره شود.

حبیبی خاطرنشان کرد: پروژه اساسی در شهرک شهید کشوری شروع شده و کار در حال پیشرفت است و در مدت 3 تا 4 سال آینده قریب به 40 هزار متر زیربنا خواهد داشت، تا این ساختمان آماده شده و بتوانیم مجتمع‌ها را مستقر کنیم مصوب شد که ساختمان‌هایی اجاره شود.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان اضافه کرد: 42 میلیارد ریال از وجوه خاص برای تعمیرات اساسی در 4 شهرستان‌ که مشکل داشتند و بعضاً فاقد آسانسور بودند اختصاص داده شد که اعتبارات دولتی پاسخگو نبود، 10 میلیارد ریال هم برای ملزومات اداری و سخت‌افزار سیستم الکترونیکی تصویب شد، بخش خودرویی ما هم به شدت فرسوده است و اعتباری برای خرید حداقل 50 خودروی سواری داده شد که بخشی از مشکل رفت و آمد کارکنان و قضات از شهرستان‌ها به مرکز استان حل شود.

وی همچنین بیان کرد: برای شورای حل اختلاف نیز جهت تکمیل سیستم‌ها 8 میلیارد ریال تخصیص داده شد، حدود 27 میلیارد ریال هم برای تکمیل تجهیزات و تعمیرات سازمان‌های وابسته از جمله سازمان بازرسی کل، پزشکی قانونی، قضایی و ثبت اختصاص داده شد.

زندان مرکزی اصفهان به خارج از شهر منتقل می‌شود

حبیبی در ادامه تصریح کرد: در رابطه با زندان رئیس قوه قضاییه نظر ویژه‌ای از جهات مختلف خصوصاً کاهش جمعیت کیفری داشت، زندان باید برای افرادی باشد که استحقاق رفتن به زندان را دارند و حضورشان خارج از زندان مشکل‌آفرین است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان خاطرنشان کرد: رئیس قوه قضاییه در رابطه با انتقال زندان مرکزی به خارج از شهر نیز تأکید داشته و رئیس سازمان زندان‌ها را مکلف کرد که جهت انتقال زندان به حاشیه شهر اقدام شود.

وی با اشاره به تأکید رئیس دستگاه قضا نسبت به امور بهداشتی، فرهنگی و اشتغال افراد زندانی، اذعان کرد: در مجموع 100 میلیارد ریال هم برای زندان‌های استان اختصاص داده شد، مباحث فرهنگی، بهداشتی و اشتغال نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که بخشی از این هدف اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715