سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۵
آیت‌الله امامی‌کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران؛
 حکام آل‌سعود نوکر آمریکا هستند که در یمن جنگ به راه انداخته‌اند   

آیت‌الله امامی کاشانی امام جمعه موقت امروز تهران در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه پایتخت، اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران وقتی برقرار شد که انقلاب سفید شاه وابسته به امپریالیسم غرب آنچنان کشور را گرفته بود که تبدیل به کشوری عقب‌افتاده شده بودیم.

به گزارش ندای اصفهان،آیت‌الله محمدعلی امامی کاشانی امام جمعه موقت امروز تهران در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه پایتخت، اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران وقتی برقرار شد که انقلاب سفید شاه وابسته به امپریالیسم غرب آنچنان کشور را گرفته بود که تبدیل به کشوری عقب‌افتاده شده بودیم.

به گزارش «تابناک»، وی افزود: واقعا در زمان شاه ایران از نظر توسعه‌یافتگی مانند شرایط امروز عربستان سعودی بود، یعنی ایران یک کشور عقب‌افتاده و قرون وسطایی بود که شرایط بسیار ناهنجاری داشت همان شرایطی که امروز آل‌سعود بدبخت دارد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: با قیام امام (ره) و فداکاری‌های ملت بزرگ ایران کشور به این شرایط امروزی رسید، نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه عدل، ایمان به خدا، ولایت فقیه و مقاومت در برابر استکبار و نظام سلطه استوار است؛ ما باید این شرایط را حفظ کنیم، در برخی مباحث سراغ منابع دینی نباید رفت بلکه باید سراغ تجربه رفت، به عنوان مثال در بحث مذاکره با آمریکا اگر سراغ مباحث دینی برویم ممکن است آیه‌ای از قرآن کریم یا روایت یا سیره‌ای از رسول اکرم (ص) را مد نظر قرار دهیم که با شرایط امروز ما همخوانی نداشته باشد و متفاوت باشد و هر کسی برداشت خودش را از آن موضوع مطرح کند.

وی تصریح کرد: استفاده از منابع دینی ولو برای همه آزاد است، طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی ترسیم نظام جمهوری اسلامی با ولی امر است، اختیارات ولی امر در قانون اساسی کاملا تشریح شده است. ممکن است اشخاص نظرات مختلفی در مورد موضوعی داشته باشند ولی نظر معتبر و قانونی نظر ولی امر است.

آیت‌الله امامی کاشانی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: استدلال امری تجربی است، یعنی آمریکا و استکبار جهانی از همان زمانی که ما خودمان را شناختیم و انقلاب به پیروزی رسید به دشمنی با ایران اسلامی روی آوردند و همچنان هم این دشمنی ادامه دارد، آمریکا هر کجا بتواند علیه ایران اقدامی انجام دهد حتما آن را عملی می‌کند، مسئله یمن کار آل‌سعود است و حکام آل‌سعود افراد پستی هستند که نوکر آمریکا و اسرائیل شدند و به یمن حمله کردند و کودکان را می‌کشند و به خاک و خون می‌کشند.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران این توفیق را دارد که در برابر اقدامات داعش در عراق و سوریه می‌ایستد و مدام هشدار می‌دهد، که این اقتدار و عزت ایران را نشان می دهد. در نشست وین که درباره سوریه تشکیل شد دیدیم که تیم ایران چگونه توانست در این نشست اظهار نظر کند و نظرش در آنجا حاکم شود، همه این موارد نشان دهنده اقتدار و عزت نظام جمهوری اسلامی ایران است، این عزت و عظمت را دشمنان اسلام نمی‌خواهند.

آیت‌الله امامی کاشانی بر همین اساس تاکید کرد: در قضیه برجام و مذاکرات هسته‌ای متوجه شدیم که دشمنان می‌خواهند ایران را محو کنند، این هدف استکبار جهانی است. با تجربه‌ای که از استکبار جهانی و سلطه بیگانگان داریم باید جلوی نفوذ آنان را بگیریم. وقتی می‌خواهیم جلوی نفوذ را بگیریم باید حصار بکشیم، اقتصاد، اخلاق و سیاست ما باید حصار داشته باشد که این دیوارکشی در شرایط امروز دنیا ضروری است.

وی خاطر نشان کرد: دیوار کشی ضروری است اما کافی نیست، در ۱۳ آبان دانشجویان و دانش‌آموزان ما یاد و خاطره سال ۵۷ را زنده کردند و شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند شعار «مرگ بر آمریکا» واکنش و بازتاب ایرانیان به دشمنی‌های ایالات متحده است، آمریکا باید بداند که عاقبت ظلم همین است و کشورها برای ظالم آرزوی مرگ می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران بر همین اساس تاکید کرد: به خاطر همین دشمنی‌ها است که رهبر انقلاب همواره تاکید می‌کنند در مواردی که ضرورت داشته باشد با آمریکا مذاکره می‌کنیم، تشخیص این موارد هم طبق قانون اساسی با شخص ولی فقیه است. کسی که ولی امر است مجتهد جامع‌الشرایط، عادل، مدیر و مدبر و مسلط بر تمام امور، دلسوز کشور و انقلاب است که تنها منافع مملکت را در نظر می‌گیرد و هیچ جناح و قومی را نگاه نمی‌کند، قانون اساسی این اختیار را به شخص ولی فقیه داده است.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب در جریان مذاکرات هسته‌ای از تیم مذاکره کننده حمایت و آنان را هدایت کردند تا آنان با دیپلماسی دقیق حرکت کنند، شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی به موضوع برجام رسیدگی کردند و پیشنهاداتی دادند و الزاماتی را تعیین کردند و درنهایت رهبر معظم انقلاب طی نامه‌ای به رئیس جمهور ۹ اصل را یادآور شدند که باید به این اصول تکیه شود، امیدواریم تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با همان درایت و شجاعت و با حمایت ملت بزرگوار ایران بتواند برجام را با رعایت شروط رهبر معظم انقلاب اجرایی کنند.

امام‌جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود تصریح‌کرد: حکام آل‌سعود نوکر آمریکا هستند که در یمن جنگ به راه انداخته‌اند.

امام جمعه موقت تهران همچنین خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب تاکنون بارها درباره اقتصاد مقاومتی تاکیداتی فرمودند و در نامه اخیرشان به آقای رئیس‌جمهور باز این نکته را مورد اشاره قرار دادند که باید اقتصاد مقاومتی در کشور محقق شود، این به معنای آن است که حصار کشیدن به تنهایی کافی نیست و باید اقتصاد مقاومتی محقق شود و تولید ملی رونق یابد.

وی همچنین یادآور شد: کشور باید از نظر شرایط زندگی مستقل شود و بتواند برای تولید همه کالاها به خودش تکیه کند، لازم است برای تحقق اقتصاد مقاومتی قوانینی که ضرورت دارد را مجلس شورای اسلامی اصلاح کند، انحصار در کشور ما باید شکسته شود. واردات برخی کالاها اگر ضرورت داشت باید انجام شود. علمای فن اقتصاد باید علم‌شان را به کار گیرند تا کشور توسعه یابد و تولید رونق پیدا کند.

آیت‌الله امامی‌کاشانی در پایان خاطرنشان کرد: اگر اقتصاد مقاومتی در کشور ما درست شود و همه مسئولان در دولت، مجلس، قوه قضائیه و همه نهادها و دستگاه‌های اجرایی به وظایف‌شان عمل کنند، مملکت رشد می‌کند.

سخنرانی پیش از خطبه ها

سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در سخنان پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران با اشاره به تقارن هفته پدافند غیرعامل با عاشورای حسینی گفت: بعد از قیل و قال‌های به وجود آمده پس از رحلت پیامبر در سال ۵۰ هجری که دشمنان حق و باطل را مخلوط کردند، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با قیام خود به مقابله با آنها رفتند.

وی رمز عاشورا را پیروزی خون بر شمشیر دانست و ادامه داد: زیربار ظلم نرفتن شهادت طلبی، فرهنگ عاشوراست، این همان چیزی است که در انقلاب و دفاع مقدس هم این کارکرد را داشت.

جلالی رویکرد پدافند غیرعامل را برگرفته از پیام قیام سرخ حسینی دانست و افزود: آن چیزی که در پدافند غیرعامل هم به عنوان یک اصل شناخته می‌شود، شناخت دشمن و تهدیدات است، این همان چیزی است که به تعبیر مقام معظم رهبری مصون سازی در برابر تهدیدات و در تمامی حوزه‌هاست.

عناصر اصلی پدافند غیرعامل

سرتیپ جلالی در بخش دیگری از سخنان خود به عناصر تشکیل دهنده پدافند غیرعامل اشاره کرد و عنوان داشت: تهدید شناسی و شناخت درست نسبت به دشمن و برنامه‌های آن، آگاهی دقیق از سرمایه‌ها اعم از سرمایه‌های روحی، ساختاری و … از وظایف پدافند غیرعامل است و از همین رو بزرگترین وظیفه پدافند بی‌اثر کردن تهدیدات بر آنهاست که در راس تمامی دارایی‌ها مردم و ملت قرار دارند.

وی سرمایه‌های فیزیکی، انسانی، سایبری و معنوی را هم جزو دارایی‌های یک ملت دانست که باید از آنها دفاع کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نکته مخفی در این مسئله را شناخت تغییر تهدیدات خواند و اظهار داشت: آنچه که مهم است، تناسب رویکرد پدافند در برابر آنهاست و مقام معظم رهبری همواره تضمین حصول اطمینان در رابطه با آمادگی در برابر تهدیدات را از جمله مهمترین وظایف پدافند غیرعامل می‌دانند.

با برجام تغییری در رویکرد دشمن حاصل نشده است

سردار جلالی در بخش سوم صحبت‌های خود به مسئله برجام اشاره کرد و گفت: ما صرفا در مسئله هسته‌ای یکسری امتیازات را گرفتیم و البته یکسری امتیازات هم دادیم که البته برجام تنها و تنها با شرایطی که رهبری تعیین کردند، قابلیت اجرایی خواهد داشت. نکته آن است که آمریکا همچنان دشمن ماست. این را می‌توان از صحبت‌هایی که حتی پس از برجام به زبان آوردند، دریافت.

سرتیپ جلالی تقسیم کار بین آمریکا و رژیم صهیونیستی را از جمله تاکتیک‌های دشمن دانست و خاطرنشان کرد: با اجرای برجام ما فقط در یک مبحث می‌توانیم امتیازاتی بدست آوریم، البته امتیازاتی را هم بدهیم، اما تهدیدات آمریکا نسبت به ما همچنان باقی است.

وی تهدیدات آمریکا را در سه بعد ریشه‌ها و اهداف برشمرد و ادامه داد: ریشه‌های تهدید آمریکا تقابل ارزش‌های لیبرالی با اسلام است، چرا که هیچ‌گاه ایندو در کنار هم قرار نمی‌گیرند. آمریکایی‌ها به دنبال تسلط بر منافع ملی ما و تسلیم شدن ما هستند و چون آنها از الگو شدن ما می‌ترسند، با هدف توسعه لیبرال دموکراسی و هضم کردن ما در جهانی سازی که از نظر آنها همان آمریکایی سازی است، می‌خواهند ما را که به تنهایی در مقابل آنها ایستاده‌ایم، حذف کنند.

وی بهانه‌ها را بعد سوم دشمنی آمریکا با ملت ما دانست و اظهار داشت: بهانه هسته‌ای یکی از بهانه‌هاست و پس از آن توانمندی موشکی، کشتار جمعی، حقوق بشر، جزایر سه‌گانه و صلح خاورمیانه قرار دارد، لذا آنها هربار بهانه جدیدی را مطرح می‌کنند.

دیپلماسی مک‌دونالدی خائنانه است

سردار جلالی در بخش پایانی صحبت‌های خود با هشدار نسبت به نفوذ دشمن به درون کشور، خاطرنشان کرد: کسانی که از روی غفلت و یا غرض‌ورزی به دنبال حذف استکبارستیزی هستند، باید بدانند که کارشان غلط است، چرا که دیپلماسی مک‌دونالدی دیپلماسی ورزشی، سینمایی ، استاد دانشگاهی که ابزارهای نفوذ آمریکا به کشور به شمار می‌روند، یک برداشت غلط و خائنانه است. حرکت دشمن به تعبیر مقام معظم رهبری در جهت استحاله و نفوذ از درون است.

وی درپایان دشمن‌شناسی، پیروی از رهبری، حضور در صحنه و پدافند کارآمد در تمامی عرصه‌ها را راهگشای کشور در این عرصه دانست.

اتمام پیام/

منبع : تابناک

 

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز