سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳

معیارهایی برای مردم و احزاب/

لیست های انتخاباتی چگونه بسته می شوند؟!

سوالی که در ذهن بسیاری از فعالین مردمی وجود دارد این است که ملاک قرار دادن افراد در یک لیست چیست؟ افرادی که در لیست قرار دارند حائز چه ویژگی‌هایی هستند که سایر کاندیداهایی که جزو لیست نیستند فاقد آن هستند؟

ندای اصفهان- روح اله عباسیان (دبیر جامعه عبادالرحمن بصیر)

انتخابات که می‌شود گروه های مختلف سیاسی، احزاب و تشکل‌ها اقدام به معرفی کاندیدا می نمایند تا مردم به آنها رای دهند. این لیست‌ها یا از گروه‌های مختلف سیاسی می‌باشند- اصولگرا، اصلاح طلب و امثالهم- یا ائتلافی از افراد مستقل که با هدف مشترک دست به ائتلاف نموده اند.

سوالی که در ذهن بسیاری از فعالین مردمی وجود دارد این است که ملاک قرار دادن افراد در یک لیست چیست؟ این افرادی که در لیست قرار دارند حائز چه ویژگی‌هایی هستند که سایر کاندیداهایی که جزو لیست نیستند فاقد آن هستند؟ چه شاخص ها و ملاک هایی برای معرفی این افراد به عنوان اصلح در نظر گرفته شده است و چه فرآیندی منتج در رسیدن به نفرات منتخب شده است؟

در نگاه کلی بعضا ادعا می‌شود که ملاک ما تخصص و تعهد است. عده‌ای نیز اعتقاد آن کاندیداها به گفتمان جناح مورد نظر و البته داشتن مقبولیت را  ملاک اصلی قرار داده و اصطلاح «صالح مقبول» را مطرح می‌کنند.

در برخی موارد «مشهور بودن» شخص، ملاک قرارگیری در لیست است؛ چرا که اعتقاد آنها بر این است که باید از جناح خود افرادی را به مجلس بفرستیم که شناخته شده تر باشند تا بتوانند رای مردمی را کسب کنند. لذا افرادی که دارای تعهد و تخصص هستند ولی شناخته شده نیستند ممکن است کنار گذاشته ‌شوند. حال اینجا معلوم نیست که عنوان جریان قرار است به لیست اعتبار ببخشد یا اینکه اشخاص معروف اعتباربخش لیست هستند؟! که این یک پارادوکس قابل تامل است!

در مواردی نیز لابی‌گری ها و داشتن اقوام و رفقا در مسئولان مهم آن جناح سیاسی، در قرار دادن افراد در لیست موثر بوده‌است. سوابق قبلی مسئولیت آن فرد، فارغ از اینکه کارایی داشته یا نه، نیز جزو ملاکها بوده است.

در مواردی نیز تعدادی از افراد که با هم آشنایی دارند و تقریبا همفکر هستند ائتلافی را تشکیل می‌دهند و به جرگه انتخابات وارد می شوند. از دیدگاه آنها اینکار سبب سرشکن شدن هزینه‌ها و ایجاد هم افزایی می شود. لذا ائتلافی از شرکای سیاسی یا صنفی تشکیل می‌شود.

فارغ از مدل هایی که شمرده شد همینک دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا مطرح هستند و معمولا دو لیست اصلی از طرف آنها معرفی می شود. البته لیست های دیگری از قشرهای مختلف منتسب به هر جریان هم بعضا وجود داشته است.

نکته حائز اهمیت این است که وقتی یک جریان اصلی دارد لیستی از کاندیداها را معرفی می‌کند باید رویکردی اقناعی برای مردم یا حداقل برای هواداران آن جریان داشته باشد که به چه علت به افراد معرفی شده در لیست رای بدهند؟ آیا افراد معرفی شده واقعا بهترین‌ها هستند؟

چیزی که قبل از هر چیز باید به آن پرداخته شود، گفتمان آن جریان است. چه مرامنامه‌ای در این جریان وجود دارد؟ دیدگاه آن جریان در رابطه با مباحث مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی چیست؟ به طور مثال در موضوع هدفمندسازی یارانه‌ها نظر آن جریان چیست؟ ثانیا آیا افراد معرفی شده منعکس کننده دیدگاه‌های آن جریان خواهند بود یا خیر؟!

مشکلی که وجود دارد این است که بعضا هیچ متن نوشته شده ای که بیانگر دیدگاه های رسمی یک جریان باشد گویا وجود ندارد! در میان افرادی که در لیست یک جریان وجود داشته اند بارها تضادهای فکری و گفتمانی مشاهده شده است! حال سوال اینجاست که به چه دلیل مردم باید افراد این لیست را برگزینند؟!

ثانیا جریانی که اصلا گفتمان آن و بالتبع برنامه‌های آنها برای اداره کشور  ناهمگون و نامشخص است چه اصراری دارند که برای مردم لیست بدهند؟! اگر افراد لیست رای آوردند، مردم چه انتظاری باید از آن لیست برای پیشبرد امور کشور داشته باشند؟

پس به نظر می‌رسد سر و سامان دادن به مباحث گفتمانی جریان و انتخاب افراد بر اساس آن باید اولویت باشد تا انتخاب افراد برای لیست! شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که موجب شده کشور دچار فراز و نشیب های فراوان عملکردی بشود فقدان همین چیزهاست. مردم به اشخاص یا یک جریان رای می‌دهند بدون اینکه بدانند جریان مورد نظر دقیقا آرمانشان چیست و به دنبال تحقق چه چیزهایی هست؟ واضح تر بگویم بسیاری از احزاب تشکیل شده بعضا به مانند یک شرکت سهامی ثبت شده هستند که تلاش می‌کنند با اشتراک سرمایه کسب قدرت کنند!

فقدان احزاب و جریاناتی که قبل از انتخابات ایجاد گفتمان یا مانیفیست نموده باشند تا مردمی که این مانیفیست را پذیرفته اند با خیال راحت تری به لیست معرفی شده  بر اساس آن رای بدهند خیلی به چشم می‌خورد.

حال فرض می‌گیریم جریان مورد نظر یکسری چارچوبهای فکری کلی دارد که تقریبا مورد اتفاق است ولی روی پارادایم‌های مختلفش بررسی های لازم نشده و اکنون نیز فرصت تدوینش نیست، اکنون چه باید کرد؟ به نظر می رسد ضرورت دارد در فرصت باقی مانده یک چارچوب اولیه ای تدوین شود که در آن اصول فکری و مواضع آنها پیرامون موضوعات روز مشخص شود. تئوریسین‌های اصلی هر جریان که مورد اتفاق جریان هستند این موارد را پیگیری کنند و در موارد ضروری پاسخگوی سوالات مردم خصوصا نخبگان باشند.

در مرحله بعد باید توانمندترین افراد برای پیگیری این اهداف معرفی شوند. باید مشخص شود که آیا افراد معرفی شده پیگیر مواضع رسمی جریان خواهند بود یا رویکرد مستقل دارند؟ همه این موارد باید مشخص شود. تدوین شاخصه‌هایی که ملاک انتخاب توانمندترین و اصلح ترین افراد است و البته ساز وکار رسیدن به آن نیز اهمیت فراوان دارد.

دوران کنونی که عصر تبادل اطلاعات است و شفافیت به عنوان یک اصل مورد اتفاق عمومی پذیرفته شده است، در مورد نحوه تشکیل لیست شفافیت کافی وجود داشته باشد تا منجر به اعتمادسازی عمومی گردد. وقتی موارد فوق الذکر رعایت شد آن موقع است که جریان مورد نظر خواهد توانست صلاحیت ارائه لیست را از نظر عقلی و سیاسی داشته باشد و البته آحاد جامعه می‌توانند به نتیجه بررسی های آن جریان در انتخاب افراد برگزیده تکیه کنند.

به نظر می‌رسد جریان‌های پرسشگر، خصوصا رسانه‌ها و گروه‌های پژوهشی باید مطالبه گر تحقق این موارد در زمان حاضر باشند تا لااقل بالاجبار پاسخ به رسانه‌ها و مطالبه‌گری‌های مکرر هم که شده، جریانهای مورد نظر سرو سامانی به وضع مبهم کنونی بدهند.

امیدواریم موارد مطرح شده بیش از پیش مورد بررسی قرار گرفته و تبدیل به یک مطالبه عمومی از جریانات سیاسی گردد.  ان شاءاله در یادداشت‌های آتی این موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715