سه شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱

شکاف ۲۰۰ هزار میلیاردی بودجه

سقف بودجه در ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بسته شده و فروش دارایی سرمایه ای، سود شرکت ها و تامین مالی خارجی باید به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برسد تا بودجه دولت بدون کسری بسته شود.

به گزارش ندای اصفهان،یادداشت مصطفی مصری‌پور؛ لایحه پرحواشی بودجه ۹۹ با اندکی تغییر نسبت به پیش‌نویس خود، در هیات دولت تصویب شد و مجوز ارائه به بهارستان را دریافت کرد. هنوز آمار دقیقی از اعداد و سرفصل‌های بودجه منتشر نشده اما کلیات مطروحه در این لایحه همچنان مبهم بوده و منتقدین بسیاری را پیش روی خود می‌بیند که به احتمال فراوان این لایحه پیشنهادی را در کمیسیون‌های تخصصی با اظهارنظرهای جدید و اصلاحات مواجه خواهد کرد.

به طور کلی، گمانه‌زنی‌ها در مورد این لایحه نشان می‌دهد که دولت فرض اول خود را بر فروش یک میلیون بشکه و معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان گذاشته و با دریافت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض گمرکی و پرداخت ۲۰ درصد صندوق توسعه ملی سایر منابع خود را تأمین کند. با این حال بنا بر آمار موجود، سقف بودجه در ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بسته شده و فروش دارایی سرمایه‌ای، سود شرکت‌ها و تأمین مالی خارجی باید به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برسد تا بودجه دولت بدون کسری بسته شود.

درآمد انتظاری دولت از فروش نفت در حدوداً ۱۹ میلیارد دلار عنوان شده که برای رسیدن به آن باید روزانه یک میلیون بشکه نفت به فروش برود و اعلام نظر رسمی در خصوص فروش فعلی نفت بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ هزار بشکه است. دولت در نظر دارد با اندکی تغییر، سهم دلار ۴۲۰۰ تومانی را در مصارف ارزی حفظ کرده و برآوردها حاکی از مانده ۲ الی ۳ میلیارد دلاری ارز برای سایر مصارف است.

اما کسری ۲۰۰ هزار میلیاردی منابع و مصارف، دولت را مجبور می‌کند که به واسطه انتشار اوراق، فروش دارایی‌های غیرمولد، سهام و کسب درآمدهای حاصل از مالکیت دولت، این کسری را جبران کند و با نظر به محدودیت ۵۰ هزار میلیارد تومانی فروش اوراق اسلامی در قانون برنامه ششم توسعه، تأمین مالی خارجی بیش از پیش قوت خواهد گرفت. در کنار آن این احتمال وجود دارد که اصلاحیه‌ای به قانون برنامه پنجم نیز اعمال شده و سقف اوراق افزایش یابد اما قاعدتاً این افزایش چشمگیر و در حد ۲۰۰ هزار میلیارد کسری موجود نخواهد بود، لذا احتمال تحقق صحبت‌های اخیر سخنگوی دولت در خصوص تأمین مالی خارجی افزایش می‌یابد که البته چندی پیش نیز خبری در خصوص درخواست وام ایران از روسیه در رسانه‌ها مطرح شده بود.

میزان دریافتی دولت از محل  درآمدهای حاصل از مالکیت دولت، از جمله سود سهام شرکت‌های دولتی، در سال‌جاری معادل حدوداً ۳۴ هزار میلیارد تومان بوده و با فرض رشد ۱۵ درصدی هم اقلام بودجه، این عدد نیز به ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. یعنی ۱۶۰ هزار میلیارد تومان دیگر باید از محل اوراق، و تأمین مالی خارجی تأمین شود.

دولت در سمت مصارف اعلام کرده که بودجه عمرانی خود را در حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان محقق خواهد کرد و با نظر به کسری ۳۵ هزار میلیارد تومان هزینه مالی و سهم ۴۰ هزار میلیاردی تملک دارایی‌ها در قانون برنامه ششم، هزینه‌های جاری به ۳۷۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید که این عدد فراتر از سال‌های قبل است و نشان می‌دهد دولت همچنان در کنترل این هزینه‌ها، موفق نبوده است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق