چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱

شکاف 200 هزار میلیاردی بودجه

سقف بودجه در ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بسته شده و فروش دارایی سرمایه ای، سود شرکت ها و تامین مالی خارجی باید به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برسد تا بودجه دولت بدون کسری بسته شود.

به گزارش ندای اصفهان،یادداشت مصطفی مصری‌پور؛ لایحه پرحواشی بودجه 99 با اندکی تغییر نسبت به پیش‌نویس خود، در هیات دولت تصویب شد و مجوز ارائه به بهارستان را دریافت کرد. هنوز آمار دقیقی از اعداد و سرفصل‌های بودجه منتشر نشده اما کلیات مطروحه در این لایحه همچنان مبهم بوده و منتقدین بسیاری را پیش روی خود می‌بیند که به احتمال فراوان این لایحه پیشنهادی را در کمیسیون‌های تخصصی با اظهارنظرهای جدید و اصلاحات مواجه خواهد کرد.

به طور کلی، گمانه‌زنی‌ها در مورد این لایحه نشان می‌دهد که دولت فرض اول خود را بر فروش یک میلیون بشکه و معادل 70 هزار میلیارد تومان گذاشته و با دریافت 200 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض گمرکی و پرداخت 20 درصد صندوق توسعه ملی سایر منابع خود را تأمین کند. با این حال بنا بر آمار موجود، سقف بودجه در 480 هزار میلیارد تومان بسته شده و فروش دارایی سرمایه‌ای، سود شرکت‌ها و تأمین مالی خارجی باید به 200 هزار میلیارد تومان برسد تا بودجه دولت بدون کسری بسته شود.

درآمد انتظاری دولت از فروش نفت در حدوداً 19 میلیارد دلار عنوان شده که برای رسیدن به آن باید روزانه یک میلیون بشکه نفت به فروش برود و اعلام نظر رسمی در خصوص فروش فعلی نفت بین 300 الی 500 هزار بشکه است. دولت در نظر دارد با اندکی تغییر، سهم دلار 4200 تومانی را در مصارف ارزی حفظ کرده و برآوردها حاکی از مانده 2 الی 3 میلیارد دلاری ارز برای سایر مصارف است.

اما کسری 200 هزار میلیاردی منابع و مصارف، دولت را مجبور می‌کند که به واسطه انتشار اوراق، فروش دارایی‌های غیرمولد، سهام و کسب درآمدهای حاصل از مالکیت دولت، این کسری را جبران کند و با نظر به محدودیت 50 هزار میلیارد تومانی فروش اوراق اسلامی در قانون برنامه ششم توسعه، تأمین مالی خارجی بیش از پیش قوت خواهد گرفت. در کنار آن این احتمال وجود دارد که اصلاحیه‌ای به قانون برنامه پنجم نیز اعمال شده و سقف اوراق افزایش یابد اما قاعدتاً این افزایش چشمگیر و در حد 200 هزار میلیارد کسری موجود نخواهد بود، لذا احتمال تحقق صحبت‌های اخیر سخنگوی دولت در خصوص تأمین مالی خارجی افزایش می‌یابد که البته چندی پیش نیز خبری در خصوص درخواست وام ایران از روسیه در رسانه‌ها مطرح شده بود.

میزان دریافتی دولت از محل  درآمدهای حاصل از مالکیت دولت، از جمله سود سهام شرکت‌های دولتی، در سال‌جاری معادل حدوداً 34 هزار میلیارد تومان بوده و با فرض رشد 15 درصدی هم اقلام بودجه، این عدد نیز به 40 هزار میلیارد تومان می‌رسد. یعنی 160 هزار میلیارد تومان دیگر باید از محل اوراق، و تأمین مالی خارجی تأمین شود.

دولت در سمت مصارف اعلام کرده که بودجه عمرانی خود را در حدود 65 هزار میلیارد تومان محقق خواهد کرد و با نظر به کسری 35 هزار میلیارد تومان هزینه مالی و سهم 40 هزار میلیاردی تملک دارایی‌ها در قانون برنامه ششم، هزینه‌های جاری به 370 هزار میلیارد تومان خواهد رسید که این عدد فراتر از سال‌های قبل است و نشان می‌دهد دولت همچنان در کنترل این هزینه‌ها، موفق نبوده است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715