شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹

کاربرد هولوگرام در دنیای دیجیتال

ما بیشتر نام هولوگرام را در مورد برچسب های امنیتی که بر روی کالا چسبانده می شود می شناسیم و این برچسب ها حاوی اطلاعاتی در مورد محصول و شرکت تولید کننده است که دست سودجویان را از تقلب کالا کوتاه می کنند. اما معنی هولوگرام چیزی بیشتر از این مورد است

هولوگرام

به گزارش ندای اصفهان، چند سالی است که نام هولوگرام را می شنویم و هر از گاهی نمونه ای از کاربرد هولوگرام را در هنر و صنعت مشاهده می کنیم. این فناوری به قدری امروزه قدرتمند است که در مراکز علمی و پژوهشی مانند ناسا به منظور دریافت جزئیات ماموریت های فضانوردان خود از آن استفاده می کنند. در حال حاضر کاربرد هولوگرام در بخش دیجیتال در دسترس افراد می باشد.

اما اینکه هولوگرام چیست و چه کاربردهایی دارد، در ادامه بیشتر با آن آشنا می شویم.

هولوگرام چیست؟

ما بیشتر نام هولوگرام را در مورد برچسب های امنیتی که بر روی کالا چسبانده می شود می شناسیم و این برچسب ها حاوی اطلاعاتی در مورد محصول و شرکت تولید کننده است که دست سودجویان را از تقلب کالا کوتاه می کنند. اما معنی هولوگرام چیزی بیشتر از این مورد است و برچسب هولوگرام تنها یکی از کاربردهای آن می باشد.

هولوگرام یا تصویر سه بعدی همانطور که از نام آن مشخص است دارای عمق می باشد و به صورت یک شیء واقعی می توانیم آن را ببینیم به این معنی که از هر منظر که به آن نگاه کنیم همان قسمت از شیء را می بینیم. مانند اینکه جسم به صورت واقعی روبروی ما قرار دارد. این پدیده را با نام هولوگرام می شناسیم و نحوه ساخت آن را هولوگرافی می نامیم. زمانی که یک تصویر را با شیوه هولوگرام ایجاد می کنیم می توانیم از آن در جنبه های مختلفی که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم استفاده کنیم.

نحوه ساخت هولوگرام

برای اینکه بتوانیم تصاویر هولوگرام را ایجاد کنیم باید این نکته را بدانیم که اینگونه تصاویر توسط بازتاب نور لیزر ساخته می شوند. برای این کار نور لیزر را به دو پرتو تکفام تجزیه می کنند و از این پرتو برای ساخت تصویر هولوگرام استفاده می کنند. یکی از پرتوها را برای تاباندن به جسم به کار می برند و دیگری بر روی صفحه ای که تصویر هولوگرام قرار است تشکیل شود، تابانده می شود و آن را روشن می سازد. پرتوی بازتابیده شده از روی شی با پرتوی دیگری که به صفحه تابانده می شود تداخل می کند و الگویی تداخلی ایجاد می کند که نقاط تاریک و روشنی را ایجاد می کند. برای دیدن تصویر سه بعدی ایجاد شده توسط این الگوی تداخلی کافیست که نور دهی مناسبی به صفحه داده شود تا تصویر سه بعدی بازسازی شود. به این ترتیب یک تصویر هولوگرافیکی ایجاد می شود.

این نمونه ساده ای از ساخت یک تصویر سه بعدی می باشد که کاربردهای بسیاری از آن را در قسمت های مختلف می بینیم و به مرور زمان نیز بر قدرت آن افزوده می شود.

فناوری های روز برای کاربرد هولوگرام

یکی از مهمترین کاربردهای مربوط به هولوگرام همانطور که گفته شد و امروزه در سطح وسیعی انجام می شود، برچسب های هولوگرام بر روی کالاها می باشد. اما این فناوری هولوگرام چنان گسترده شده است و خواهان بسیاری دارد که شرکت های بسیاری از آن در جنبه های گوناگون مانند تبلیغات، نمایش و فیلم نیز استفاده می کنند. اما با شیوه های مختلفی این تصاویر را ایجاد می کنند به گونه ای که می توان آنها را بدون نیاز به محیط دیگری مانند آب و شیشه در فضای آزاد مشاهده کرد. زیرا برای دیدن اینگونه تصاویر سه بعدی در گذشته به این محیط ها مادی نیاز بود تا به عنوان یک صفحه نمایشگر عمل کنند و تصاویر را قابل مشاهده کنند.

برای مثال شرکتی ژاپنی، با استفاده از لیزر پلاسما توانسته است پروژکتوری تولید کند که از لیزر فروسرخ با توان یک کیلووات استفاده کرده است. این لیزر را با استفاده از یک اسکنر سه بعدی در بخش های مشخصی در هوا بر اساس طرحی که به آن داده اند متمرکز می شود. لیزر خروجی با مولکول های موجود در هوا برخورد کرده و باعث یونیزه شدن آنها و ایجاد پلاسما می شود و انرژی ناشی از یونیزاسیون به صورت فوتون های نوری آزاد می شود که قابل رویت و نورانی است.

کاربرد هولوگرام در صنعت تبلیغات

کاربرد هولوگرام را می توان در عرصه تبلیغات بیشتر مشاهده کرد. برای مثال امروزه بسیاری از مراکز، حتی فرودگاه ها و مراکز خرید و اماکن عمومی برای جذب افراد از فناوری هولوگرام استفاده می کنند و فیلم هایی از حیات وحش و یا مواردی از این دست را برای معرفی مکان و جاذبه های گردشگری تولید و پخش می کنند.

از دیگر موارد کاربرد هولوگرام در صنعت تبلیغات، می توان به تبلیغات مواد غذایی در فروشگاه ها و رستوران ها، تبلیغات محصولات الکترونیکی و یا نمایش خودروها و اجزای سازنده آن در نمایشگاه های خودرو اشاره کرد . اینها برخی از موارد کاربرد هولوگرام در عرصه تبلیغات بود که با گذر زمان شاهد نمونه های بیشتری خواهیم بود.

کاربرد هولوگرام در دنیای دیجیتال 

یکی از مهمترین بخش های کاربردی فناوری هولوگرام امروزه در عرصه دیجیتال و تصویر می باشد. این عرصه می تواند از برچسب روی محصولات دیجیتالی تا انتقال تصویر فرد به صورت دیجیتالی بر روی صحنه را شامل شود. برخی از این موارد را می توان اینگونه تعریف کرد که برای مثال عینکی با نام هولولنز توسط مایکروسافت ایجاد شده است که می توانید تصاویر را به صورت هولوگرافی ببینید و تاثیراتی که اجسام واقعی برای مثال در هنگام ضربه متحمل می شوند را به راحتی و به صورت واقعی و دقیق ملاحظه نمایید.

از دیگر موارد کاربرد هولوگرام در عرصه دیجیتال می توان به ارسال تصاویر از فضا برای سازمان فضایی ناسا اشاره کرد. در این مورد تصویری که توسط عینک ها و فرستنده های ویژه توسط فضانوردان گرفته می شود و به صورت دو بعدی برای زمین ارسال می شود، افرادی که در زمین هستند تصاویر را به صورت سه بعدی و به همان شکلی که فضانورد مشاهده می کند، می بینند و از این رو اطلاعات دقیق و جامع تری را به دست می آورند. حتی از این قابلیت در عرصه های پزشکی می توان استفاده کرد و تصویر سه بعدی از بدن بیمار را برای درمان و تشخیص سریعتر را در اختیار داشت و بسیاری موارد دیگر.

 

هولوگرام و گوشی های هوشمند

یکی دیگر از موارد کاربرد هولوگرام را می توان در گوشی های هوشمند مشاهده کرد که البته بیشتر جنبه سرگرمی دارند. این تصاویر و فیلم های هولوگرام به صورت دو بعدی ساخته شده اند و با استفاده از یک وسیله جانبی هرم مانند قابلیت نمایش دارند. البته نمونه های دیگری امروزه در حال ورود به بازار هستند که به راحتی می توان تصاویر را به صورت سه بعدی بدون نیاز به واسط ملاحظه کرد و از آنها حتی برای ارتباط های تصویری و ارائه کنفرانس زمانی که در محل مورد نظر حضور نداشته باشید استفاده کرد.

برخی دیگر از انواع گوشی های هوشمند نیز وجود دارند که قابلیت نمایش تصاویر و اطلاعات روی برچسب های هولوگرافی را دارند و می توان با انتخاب دوربین در آنها و تاباندن نور مناسب اطلاعات را از روی آنها خواند. این موارد برخی از نمونه های کاربرد هولوگرام بود که در اینجا مطرح شد و برخی از آنها در دسترس هستند و برخی دیگر در حال حاضر به صورت نمونه های آزمایشگاهی طراحی و ساخته شده اند تا پس از گذراندن مراحل آزمایشی در اختیار عموم قرار گیرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715