سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: خواندنيها
چاپ خبر
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸

اسیدهای خورنده قوی، خواص و کاربرد آن‌ ها

در اینجا چند اسید خورنده قوی را به شما معرفی می کنیم...

به گزارش ندای اصفهان، در اینجا چند اسید خورنده قوی را به شما معرفی می کنیم:

1. فلوئوروآنتیمونیک اسید (Fluoroantimonic acid) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی H2FSbF6 است. این یک اسید فوق العاده قوی است و به راحتی به عنوان سوپر اسید واجد شرایط شناخته می‌شود. تابع اسیدیته هامت، H0 ، برای نسبت های مختلف HF: SbF5 اندازه گیری شده است. در حالی که H0 برای HF خالص برابر با 15 منفی است، افزودن تنها 1 مول٪ SbF5 باعث کاهش آن به حدود 20 منفی می­‌شود.

ترکیب “کانونی” اسید فلوئورآنتیمونیک با تیمار مایع فلوراید هیدروژن(HF) با پنتافلوئورید مایع آنتیموان(SbF5) با نسبت استوکیومتری 2: 1 تهیه می‌­شود. این ترکیب قوی‌ترین سوپر اسید بر اساس مقدار H0 اندازه گیری شده‌است.

فقط اسیدهای کربوران، ممکن است اسیدهای قوی تری نسبت به اسید فلوئورانتیمونیک باشند زیرا که نمی­توان مقدار H0 آن­ها را به دلیل نقاط ذوب بالا به طور مستقیم مشخص کرد، این ماده فوق‌العاده خورنده است و فقط در ظروف اندود شده با تفلون قابل ذخیره‌سازی است.

2. هگزافلوئوروفسفریک اسید ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی H2FPF6 (همچنین به صورت[H2[PF6) است. محلول آبی این ماده به صورت مایع بی‌رنگ تا قهوه‌ای روشن قابل مشاهده است.

این اسید برونستد قوی دارای آنیون غیر کوردینه، هگزافلوروفسفات (PF6) است. این ماده از واکنش هیدروژن فلوراید با فسفر پنتافلوراید تشکیل می‌شود.

مانند بسیاری از اسیدهای قوی، هگزافلوئوروفسفریک اسید غیر محلول نیست بلکه فقط در محلول قابل حل است. این ماده با آب واکنش گرمازایی نشان می دهد تا اکسیونیوم هگزافلوئوروفسفات (H3OPF6) و هیدرو فلوئوریک اسید که هر دو اسیدهای قوی هستند تولید کند.

3. فلوئورو بوریک اسید یا تترا فلوئورو بوریک اسید، یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی [H +] [BF4] است، که در آن+H نشان دهنده پروتون حل شده است. حلال مناسب می تواند باز لوویس موجود باشد. به عنوان مثال، در آب، می تواند به صورت H3OBF4(اکسونیم تترافلوروبورات) دربیاید، اگرچه واقع بینانه تر این است که چندین مولکول آب پروتون را حل کند وبه صورت [H(H2O)n+] [BF4]  ظاهر شود.

محلول اتیل اتر نیز به صورت [H (Et2O) n +] [BF4] در بازار وجود دارد، که به احتمال زیاد n=2 می‌باشد. برخلاف اسیدهای قوی مانند H2SO4 یا HClO4، ماده خالص حل نشده آن وجود ندارد.

فلوئورو بوریک اسید عمدتاً به عنوان پیش ماده برای تهیه­‌ی دیگر نمک‌­های فلوروبورات تولید می­‌شود.

4. فلوئورسولفوریک اسید یک مایع بی رنگ و روان است. این ماده در حلال های آلی قطبی (به عنوان مثال نیتروبنزن، اسید استیک و اتیل استات) محلول است، اما در حلال های غیر قطبی مانند آلکان‌ها حل شونده‌گی پایینی دارد. به دلیل اسیدیته قوی آن، تقریباً تمام ترکیبات آلی که حتی قدرت پذیرش پروتون ضعیفی دارند را نیز حل می کند. HSO3F به آرامی HF و سولفوریک اسید را هیدرولیز می‌کند. تری‌فلوئورومتان‌ سولفونیک اسید(CF3SO3H) قدرت اسیدی بالای HSO3F را حفظ می‌کند اما از نظر هیدرولیتیکی پایدارتر است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715