شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶

تخم مرغ های «طلاب» که در سبد سیاست گذاشته می شود!

ما باید دوباره جلسات بحث و گفتگویی راه بیندازیم که روحانیون چگونه وارد فضای سیاست شوند. باید مراتب و مراحل سیاست را مورد بحث قرار دهیم و ببینیم در کدام مرحله می توانیم اثر گذار باشیم.

ندای اصفهان- یاسر مرکزی

موسم انتخابات است و بار دیگر تکاپوهای طلاب و حزب الله برای بردن یک بازی دیگر در عرصه سیاست. چقدر از طلاب که می شناسیم و می شناسید که در این ایام چه وقت و هزینه هایی که برای رای آوردن یک نماینده مجلس نمی کنند. خودش هم می داند آن کسی که برایش تبلیغ می کند خیلی به دردبخور نیست اما به «دفع افسد به فاسد» معتقد است و احساس وظیفه می کند که فعالیت تبلیغاتی انجام دهد.

(دفع افسد به فاسد یک قاعده فقهی رایج است و مرحوم نایینی در تنبیه الامه با همین استدلال مشروطه را توجیه و توضیح می دهد). بعد هم به فرض محال که کاندیدای موردعلاقه اش رای بیاورد سرخوش و شاداب از اینکه توانسته جلوی یک انحراف بزرگ (رأی آوردن اصلاح طلبان) را بگیرد.

دو احتمال وجود دارد که ما نسبت به سیاست ورزی متداول در جمهوری اسلامی (انتخابات و تبلیغات و…) اینقدر حساسیت نشان می دهیم:
احتمال اول آن است که ما انتظارمان از سیاست بیش از اندازه بالاست؛ یعنی توهم زده ایم که اگر یک مسئول سیاسی خوب انتخاب شود همه مشکلاتمان حل و فصل می شود. و معمولا هم استناد می کنیم به «الناس علی دین ملوکهم و الناس بامرائهم اشبه من آبائهم» و جدیدا هم که آقا فرموده اند برای روی کار آمدن دولت اسلامی جوان تلاش کنید.

اما انقلاب اسلامی ذاتا یک انقلاب فرهنگی و یک تحول انفسی بوده است که البته در سیاست ظهور و بروز خواهد داشت اما اگر از سیاست بیش از قد و قواره اش انتظار داشته باشیم انقلاب را به تحریف و … خواهیم برد(باب بحث باز است)
احتمال دوم آن است که ما چون دیگر عرصه ها را رها کرده و در واقع بازنده آن عرصه ها هستیم (عرصه هایی مثل فرهنگ و اقتصاد و هنر و…) لذا با خود واگویه می کنیم که حداقل سعی کنیم سیاست را از دست ندهیم تا ببینیم چه می شود.
نتیجه این غفلت همین وضعیت فعلی موجود است که همواره جامعه، ما طلاب را در کنار یکی از دو حزب رسمی کشور یعنی اصولگرایان قرار می دهند و ما هم یک حزب محسوب می شویم.

اما روحانیت نباید حزبی باشد. سیاست ورزی اش هم نباید حزبی باشد. بخصوص الآن که آبرویی برای هیچکدام از این دو حزب نمانده است.
ما باید دوباره جلسات بحث و گفتگویی راه بیندازیم که روحانیون چگونه وارد فضای سیاست شوند، باید مراتب و مراحل سیاست را مورد بحث قرار دهیم و ببینیم در کدام مرحله می توانیم اثر گذار باشیم.

***

توضیح ندای اصفهان: باتوجه به وظیفه ذاتی طلاب و حضور نمایندگان اصلح در بین کاندیداها، متن فوق الزاما مورد تایید ندای اصفهان نمی باشد و این متن نیازمند تضارب آراء اهل قلم است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715