یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
11:07 - 2019/12/04

جنگ منافع/

در عراق چه خبر است؟!

جهت دوم دخالت کشورهای امیرنشین را می توان جنبه اقتصادی دانست زیرا که عراق به مراتب از کشورهای حوزه خلیج فارس جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاری دارد و در صورت امنیت می تواند در کمترین زمان، پیشرفت قابل توجهی داشته باشد...

ندای اصفهان- حجت الاسلام ایمان محمدی (کارشناسی ارشد علوم سیاسی)

یکی از سوالاتی که ذهن مردم ما را در این ایام به خود مشغول کرده این است که چرا آشوب های عراق فروکش نمی کند؟

برای هر کس که اندکی با عراق آشنایی داشته باشد واضح است، اعتراضات مردم عراق به نداشتن موارد ابتدائی زندگی (با این سطح درآمد کلان کشورشان) به حق است امّا خود مردم عراق نیز می دانند که آشوب اوضاع را بدتر می کند، پس چرا این آشوب ها پس از قول رسیدگی توسط مجلس و سران عراق کاهش نمی یابد؟

در این باره تحلیل های بسیاری صورت گرفته ولی مهمترین این تحلیل ها که به واقع نزدیک تر است، چند مورد است که به اختصار در دو قسم داخلی عراق و دخالت های خارجی بیان می کنیم.

علت داخلی این آشوب ها

برای اولین بار، شیعیان عراق پس از سقوط صدام با قانون دموکراسی تقسیمی که نخست وزیری را به اکثریت می داد توانستند در راس قدرت قرار گیرند و از مظلومیت خارج شوند، شاید همه فکر می کردند که دوره شکوفایی شیعه در عراق شروع شده ولی این اول اختلافات در بین آن ها بود زیرا آنچه حرف اول را در این کشور می زند، قبیله و خاندان است که در تقسیم بندی شیعیان نیز اثر خود را گذاشت و به شکلی سهم خواهی از قدرت شروع شد.

تنها مورد استثناء را می توان آیت الله سیستانی دانست که خود را شخصی فراجناحی و ملی معرفی کرده و مورد قبول تمام طوائف نیز هست.

این مشکل شیعیان به صورت آتشی زیر خاکستر بود و بین طرفداران مقتدی صدر (جریان سائرون)، طرفداران عمار حکیم (جریان حکمت ملی)، طرفداران حشدالشعبی (جریان الفتح) و خرده جریانات دیگر وجود داشت تا که این اعتراضات به آن دمید و شعله قدرت طلبی و سهم خواهی همه این گروه ها را فراگرفت که این اختلافات درونی شیعیان مزید بر علل دیگر که بیان خواهد شد، آرامش را از عراق گرفته که در همین ایام شاهد حملاتی به مرقد بزرگان خاندان حکیم و صدر هستیم که بسیار ناراحت کننده است.

اما این مورد به صورت بسیار زیادی با ورود مرجعیت عراق رو به اتمام است و همه گروه ها تا حدود زیادی از بیانات آیت الله سیستانی تبعیت کرده اند، اما ناآرامی ها دلیل های دیگری نیز دارد.

دخالت های خارجی

کشورهای امیر نشین حوزه خلیج فارس و غرب آسیا به چند جهت مایل نیستند عراق روی آرامش به خود ببیند؛ از جهت سیاسی اولین کشور با اکثریت مسلمان عرب که دموکراسی را به خود می بیند و از آن چندین سال می گذرد، عراق است و اگر این شکل سیاست در این کشور جواب دهد و عراق رو به پیشرفت شود، مردم ناراضی حکومت های امیرنشین دست به اعتراض زده و خواهان چنین سیاستگذاری برای کشور خود نیز خواهند بود که پادشاهان عرب از آن بسیار می ترسند.

و اما جهت دوم دخالت های این کشورها را می توان جنبه اقتصادی دانست زیرا که عراق به مراتب از کشورهای حوزه خلیج فارس جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاری دارد و در صورت امنیت می تواند در کمترین زمان، پیشرفت قابل توجهی داشته باشد که این به ضرر امیر نشین های غرب آسیاست و با توجه با آب و زمین و منابع و جایگاه عراق، دیگر سرمایه گذاران بزرگ تمایلی به آن کشورها نخواهند داشت، پس به این دو جهت سعی می کنند عراق را ناآرام و امنیتی نگه دارند.

اما دخالت خارجی دیگر مربوط به آمریکاست. عراق در این دوره سیاسی و پس از پیروزی بر داعش، تمایل زیادی به ایران داشته و در حقیقت تبدیل به یکی از زاویه های تشکیل دهنده محور مقاومت و هلال شیعی شده و با باز شدن گذرگاه بین عراق و سوریه که آمریکا با آن مخالف بود عملاً این پازل تکمیل شد که این برای سران غرب و ایالات متحده گران تمام شد.

علاوه بر این مورد، ایران در صورت آرامش عراق، می تواند از این کشور به عنوان سکوی پرش اقتصادی خود و کشوری مطمئن برای دور زدن تحریم های آمریکا استفاده کند که این دو جهت، ایالات متحده را بر آن داشته که با فشار به عراق از جهت امنیتی، راس قدرت را از حامیان ایران گرفته و گروه های متمایل به ایران را ضعیف کند و اگر نشد حداقل زیر فشار امتیازاتی را از عراق در این جهات بگیرد. به همین دلیل می بینیم که گروه های حامی ایران در عراق، بیشترین تخریب را متحمل می شوند، چه از حیث اموال و دارایی ها و چه از جهت ترور شخصیتی.

آنچه در عراق می گذرد جنگ منافع کشورهای دیگر است که فقط با بیداری و بصیرت مردم عراق خاموش می شود، إن شاء الله که شیعیان عراق متوجه دست های پشت این آشوب ها شوند و بفهمند که امنیت، پیش نیاز پیشرفت است.

ایمان محمدی (کارشناسی ارشد علوم سیاسی)

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

  1. محسن یادگاری گفت:

    بسیار عالی

  2. عباسعلی جعفرزاده گفت:

    باسلام وارادت جامع وکامل بود.منتظرمطالب دیگرشماهستیم.تشکر

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715