پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲

افزایش نگرانی درباره روبیکا/ اپلیکیشن ایرانی و ترویج تصاویر غیراخلاقی و ضد فرهنگ!

در این فیلم ها تصاویر و ترجمه آثار اصلا و ابدا مطابقتی با سبک زندگی ایرانی اسلامی ندارد و بدون هیچ گونه ملاحظه ای نمایش داده می شود که به دلایل اخلاقی از نشان دادن بسیاری از آن ها خودداری می کنیم...

ندای اصفهان- علی بهرانوند

روبیکا، نرم افزاری که یکی دو سالی است با تبلیغات فراوان صدا و سیما و بخش های متنوع و بعضا کاربردی در بین عموم جامعه مطرح شده است. روبیکایی که یکی از بسترهای رای گیری بزرگترین برنامه های تلویزیونی مانند «عصر جدید» نیز بوده است.

یکی از بخش های قابل توجه مردم در این برنامه بخش فیلم و سریال است که حقیقتا به روزترین فیلم ها و سریال های هالیوودی و… را در اختیار کاربران خود می گذارد.

اما این بخش از نرم افزار حرف ها و انتقادهای زیادی می تواند داشته باشد؛

در صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران و درمورد پخش فیلم ها و سریال های غیر ایرانی و ایرانی حساسیت بسیار زیادی صورت می پذیرد که همگی به عنوان سانسور آن را می شناسیم. عموم محتواهایی که سانسور می شود اعم است از:

– صحنه های غیراخلاقی

– خشونت بیش از اندازه

– مواردی که با سبک زندگی ایرانی اسلامی مخالف است

– توهین به مقدسات و…

موضوعی که قابل توجه است عدم رعایت اصول بالا در محتویات فیلم ها و سریال های انتشار یافته در نرم افزار روبیکا است که به موارد اندکی اشاره می کنیم:

فیلم «بیمار بزرگ» که درباره پسر مسلمان شیعه هندیست که با اعتقادات خانواده خود کاملا مخالف است و صراحتا اسلام را به سخره گرفته. بخش آخر این فیلم که در مورد عزاداری مسلمانان هند است و در ترجمه روبیکا جملات خلاف اعتقادات مسلمانان به نمایش گذاشته می شود.

به سایت دیگری رفتم و ترجمه آن را هم خواندم که این سکانس از فیلم را طور دیگری ترجمه کرده بود و به تعبیری به داستان های تاریخی و ملی هند نسبت داده بود و نه به واقعه عاشورا.

در این فیلم صحنه هایی مانند برخورد بسیار نزدیک جنس مخالف باهم سانسور نشده و نشان دهنده برخورد راحت و آسان روابط نامشروع است که البته در بیشتر فیلم های هالیوودی مشاهده می شود ولی این مورد در صدا و سیمای کشورمان به شدت نهی شده و سانسور می شود.

موضوع بعدی شراب خواری علنی در بطن این فیلم هاست که بدون کمترین میزان سانسور پخش شده و می تواند باعث قبح شکنی این عمل ناپسند در سطح جامعه شود. فیلم های «بیمار بزرگ»، «کینگزمن» و…

در این فیلم ها ترجمه آثار اصلا و ابدا مطابقتی با سبک زندگی ایرانی اسلامی ندارد و بدون هیچ گونه ملاحظه ای نمایش داده می شود که به دلایل اخلاقی از پخش تصاویر بسیاری از آن ها خودداری می کنیم.

موضوع دیگر موارد خشونت زا است که در ژانرهای ترسناک که در این برنامه انتشار یافته شده بدون محدودیت سنی و با کمترین میزان سانسور انتشار یافته مانند فیلم های اره 1 تا 6.

همانطور که می دانید و گفته شد با توجه به تبلیغ های فراوان صدا و سیما درمورد این برنامه و هویت دادن به این نرم افزار خانواده های دغدغه مند، احساس امنیت نسبت به محتوای موجود در این نرم افزارها دارند و حساسیت کمتری نشان می دهند برخلاف اینکه محتوای موجود در این بستر بسیاری از شئونات اسلامی و اخلاقی را رعایت نکرده و این موجب نگرانی است.

این درحالی است که تمرکز اصلی مسئولین به موضوع فیلترینگ شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام معطوف شده و می توان گفت همین مساله توجهشان نسبت به محتوای نرم افزارهای داخلی را کمرنگ کرده است.

تصاویر و مستندات بسیار زیادی از این قبیل قبح شکنی ها در فیلم های پخش شده در روبیکا وجود داشت اما به دلیل نشر ندادن این مسائل از پخش آن معذوریم.

امید است با حساسیت و توجه بیشتری نسبت به انتخاب، تدوین و ترجمه آثار هالیوودی در این نرم افزار شاهد ضربه های فرهنگی بیشتری از سینمای غرب نباشیم.

هدف بروز بودن و پخش آثار مشهور هالیوودی، نباید موجب ضربه خوردن از این نرم افزار داخلی شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    متنفرم از روبیکا چون دست دولت لیبرال ووزیر ارتباطات لیبرال ترش هست

  2. جواد پوراحمدی گفت:

    سلام علیکم
    وقتی فضای مجازی دست آدمهایی مثل جهرمی و فیروز آبادی باشه چه انتظاری میتونیم داشته باشیم؟
    از کوزه برون همی تراود که در اوست

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715