چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸

جولان خشکسالی در دشتی مجاور 2 سد با آبگیری کامل

بخش عمده آب سد کوچری در هنگام گذر از رودخانه‌ها و نهرها تا رسیدن به زمین‌های کشاورزی هدر می‌رود؛ با چند اقدام ساده می‌توان از هدر رفت مقادیر زیادی آب جلوگیری کرد و «گلشهر» نیز از تشنگی رهایی می‌یابد.

به گزارش ندای اصفهان،بخش عمده آب سد کوچری در هنگام گذر از رودخانه‌ها و نهرها تا رسیدن به زمین‌های کشاورزی هدر می‌رود؛ با چند اقدام ساده می‌توان از هدر رفت مقادیر زیادی آب جلوگیری کرد و «گلشهر» نیز از تشنگی رهایی می‌یابد.

در شهرستان گلپایگان با وجود دو سد با ظرفیت کامل آبگیری کامل اما همچنان زمین‌های زراعی با بحران شدید آب مواجه هستند تاجایی که خشکی، برخی روستاها را به کویر تبدیل کرده است و همچنان جولان خشکسالی ادامه دارد.

نزدیک به 30 سال است که خشکسالی‌های پی‌درپی امان برخی روستاها از جمله دشت گلشهر و دشت ویر را در شهرستان گلپایگان بریده به نحوی که قبل از خشکسالی‌ این مناطق منبع تولید محصولات کشاورزی شهرستان بودند اما امروز با مشکل کم‌آبی دست به گریبان هستند و حتی با انقراض نسل دام نیز مواجه شدند چرا که مجبورند به دلیل عدم تأمین علوفه دام خود را به فروش برسانند.

تقاضای انتقال آب به دشت گلشهر

حسن یاوری یکی از کشاورزان گلشهری می‌گوید: کشاورزان این منطقه آبی برای کشاورزی در اختیار ندارد اگر از محل سد کوچری یا سد گلپایگان به بخش کشاورزی گلشهر آب انتقال داده شود کشاورزی در این منطقه رونق می‌گیرد.

وی می‌افزاید: در گذشته حق برداشت آب از آب‌های زیر زمینی را داشتیم که در پی کاهش نزولات آسمانی خشک شدند و با وجود اینکه هیچ گونه حقابه‌ای از محل سد کوچری یا حتی سد گلپایگان به کشاورزی این منطقه در اختیار نداریم ولیکن تقاضای انتقال آب از آب‌های موجود در شهرستان داریم.

احمد فیاضی یکی دیگر از کشاورزان می‌گوید: اگر از سر ریز آب سد کوچری به دشت گلشهر انتقال آب صورت گیرد نه تنها آب سالم  برای شرب غیر قابل استفاده می‌شود بلکه دشت 10 هزار هکتار اراضی خشک شده شهرستان و به تبع دشت گلشهر نیز سیراب می‌گردد.

وی می‌افزاید: اگر مسؤولان دستگاه‌های مربوطه در این زمینه تدبیری برای انتقال آب در قسمت شمالی سد خاکی تیکن انجام شود از خشکسالی قنوات شهر نیز جلوگیری می‌شود، مطالبات کشاورزان گلشهری انتقال آب به دشت گلشهر است.

وزارت نیرو فقظ اجازه برداشت آب شرب را داده است

شمس اله فیاضی رئیس شورای شهر گلشهر نیز در این خصوص می‌گوید: برای تخصیص حق آبه کشاورزی شهر گلشهر جلسات زیادی با متخصصان آب برای چگونگی انتقال آب از سد گلپایگان برگزار شده است.

فیاضی می‌افزاید: مطالبات کشاورزان گلشهری انتقال آب رودخانه سد به دشت این منطقه است که  نامه‌ای به وزارت نیرو مبنی بر اختصاص حقابه کشاورزی از محل سد کوچری و سد گلپایگان فرستادیم اما جوابیه آن این بود که امکان انتقال آب از محل دو سد به این منطقه وجود ندارد و فقط حق استفاده از آب شرب را دارید.

امسال برای 15 روستای شهرستان انتقال آب صورت گرفت

حیدرعلی گل‌محمدی مدیر جهادکشاورزی گلپایگان هم در این باره می‌گوید: به دنبال این موضوع هستیم که اگر در شبکه‌های سد گلپایگان صرفه جویی شود برای منطقه گلشهر نیز انتقال آب را داشته باشیم.

وی می‌افزاید: سال زراعی گذشته با افزایش بارندگی‌ها کانال اصلی گلپایگان گنجایش این میزان ظرفیت آب را نداشت و اگر تا ابتدای مسیری که هشت هزار لیتر آب گنجایش دارد لوله گذاری شود می‌توانیم آب را انتقال داد.

گل‌محمدی تصریح می‌کند: امسال ازطریق رودخانه آب سد چند هکتار از  10 هزار هکتار اراضی خشک شده 15 روستای کناررودخانه را انتقال دادیم و به دنبال آن شاهد رونق محصولات کشاورزی بودیم؛ اگر آبیاری در این اراضی از طریق سیستم آبیاری نوین در دستور کار قرار گیرد راندمان آب نیز کاهش پیدا می‌کند، تاکنون 8 هزار هکتار از اراضی شهرستان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده و دو هزار هکتاردیگر نیز در دست اجرا است.

سند حقابه به منزله میزان حق برداشت آب از محل سد گلپایگان است

علی بختیار با بیان این که در سال‌های قبل از احداث سد با برداشت از آب رودخانه و آب‌های زیر زمینی برای کشاورزی گلشهر استفاده می‌شده است، تصریح می‌کند: به دلیل کاهش بارش‌ها دچار خشکسالی شدند و به دنبال آن کشاورزی و  دامداری با مشکل جدی مواجه شد به حدی که کشاورزی در ورطه نابودی و حتی با انقراض دام مواجه شدند بنابراین باید به دنبال تخصیص جدیدی مبنی بر استفاده از آب مازاد از محل منابع آبی موجود در شهرستان و انتقال به مناطق پایین دست و منطقه گلشهر می‌شدیم.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: تلاش کردیم که از آب‌های سطحی و بالا دست طرح‌های آبیاری نوین را اجرا کنیم همانگونه که از دو سال گذشته تاکنون برای اجرای این طرح‌ها منابعی را در ردیف بودجه گذاشتیم و با موافقتنامه دشت گلپایگان ردیف آن پایدار شد و سال نخست یک میلیارد تومان برای خرید لوله و امسال نیز چهار میلیارد تومان تخصیص یافته تا به تدریج شبکه آبیاری شهرستان خصوصا بالادست اصلاح و با افزایش راندمان بتوانیم آب را در شهرستان عادلانه توزیع کنیم.

وی همچنین می‌افزاید: با سفر وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان و اختصاص بودجه برای تکمیل بندهای هفت گانه در گلپایگان که تخریب شده بودند یکی یکی در حال احیا و مرمت است تا حقابه زیست محیطی که تخصیص یافته و در رودخانه اناربار جاری شده شرایط آب‌های زیر زمینی نیز تغییر پیدا کند همانگونه که امسال چهار متر سطح آب‌های زیر زمینی و یا حتی در برخی مناطق بیش از چهار متر بالاتر آمده است که این نتیجه جاری بودن آب زیست محیطی در رودخانه اصلی شهرستان بود.

بختیار تصریح می‌کند: سند حقابه به منزله میزان حق برداشت آب از محل سد گلپایگان است مثلا گلشهر از گذشته حق برداشت از منابع زیر زمینی را داشته و شرکت سهامی زراعی نیز حقابه برداشت از محل آب‌های سطحی  شهرستان را داشته است؛ به هر حال ما به دنبال تخصیص آب کشاورزی برای کشاورزان پایین دست از جمله منطفه گلشهر و احیای اراضی کشاورزی در آن مناطق هستیم.

آبرسانی در گلپایگان از طریق یک هزار و 342 کانال بتنی شبکه انجام می‌شود

حسین زاهدی مدیرعامل شرکت بهره‌برداری زه‌کشی دشت گلپایگان هم با اشاره به این که 50 سال که از طریق یک هزار و 342 کانال بتنی شبکه آبرسانی در گلپایگان انجام می‌شود اما مصرف بهینه از شبکه آبرسانی به دلیل فرسودگی لوله‌ها انجام نمی‌شود، تأکید کرد: اگر اعتباری تخصیص داده شود به جای نهر هارون و کانال بتنی می‌توانیم خط انتقال آب با دبی مناسب جهت بهره‌برداری شبکه به ابتدای کانال چپ و راست و شبکه سی و سه جوی را انجام دهیم به طوری که از هدر رفتتن آب نیز جلوگیری به عمل می‌آید.

وی می‌افزاید: اجرای طرح آبیاری کم فشار توسط جهاد کشاورزی  نه تنها بخش اعظمی از کمبود آب را حبران می‌کند بلکه در مصرف کشاورزی صرفه جویی می‌شود؛ سال گذشته 22 میلیون متر مکعب آب سد به اضافه 9 میلیون متر مکعب آب چاه‌ها در شبکه آبرسانی گلپایگان مورد استفاده قرار گرفته در حالی که تابستان امسال به دلیل بارش‌های فراوان از محل سد کوچری با ظرفیت 207 میلیون متر مکعب 52 میلیون متر مکعب آب برداشت شده است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715