پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴

با نصب نیروگاه خورشیدی در پشت‌بام ماهانه ۲.۵میلیون تومان برق به دولت بفروشید

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران گفت: در صورتی که یک نیروگاه ۱۰کیلوواتی خورشیدی روی پشت‌بام منازل مسکونی نصب شود امکان خرید ۲.۵میلیون تومانی برق آن توسط دولت در هر ماه وجود دارد.

به گزارش ندای اصفهان، سیدمحمد صادق‌زاده رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: نرخ رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در دو سه سال اخیر خوب بوده و در یک ماه اخیر که شاهد افزایش 30درصدی نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر بودیم باز هم شاهد استقبال بیش از پیش از سرمایه‌گذاری در این بخش هستیم.

وی افزود: مهمترین مانع توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر قیمت پایین فروش تکلیفی برق است که اصلاح قیمت برق در ماده 39 قانون برنامه ششم دیده شده بود اما در عمل اجرای این ماده قانونی با مخالفت نمایندگان مجلس مواجه شده و مجلس مقاومت زیادی در برابر اصلاح نرخ برق داشته است به‌طوری که در برخی از سخنرانی‌های نمایندگان مجلس حتی موضوع کاهش نرخ برق نیز عنوان شده است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به تأکید ماده 50 قانون برنامه ششم توسعه برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان این قانون به‌مقدار 4500 مگاوات، گفت: نمی‌توان انتظار داشت بخشی از قانون اجرا نشود اما بخش دیگری از قانون اجرا شود و در صورتی که ماده 39 قانون برنامه پنجم اجرا نشده نمی‌توان انتظار داشت که ماده 50 آن به‌صورت کامل اجرایی شود و همین مقدار که از این ماده در خصوص توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر محقق شده نیز بیشتر شبیه معجزه است.

صادق‌زاده ادامه داد: درحال حاضر 115 نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت 841 مگاوات در کشور داریم که از این تعداد 6 نیروگاه با ظرفیت مجموع 11 مگاوات نیروگاه‌های زباله‌سوز هستند.

وی تصریح کرد: در مجموع در کل کشور استعداد تولید برق از زباله به‌میزان 800 مگاوات وجود دارد که لایحه‌ای به مجلس ارائه شده که در صورت تصویب آن به‌صورت قانون می‌توان با توسعه نیروگاه‌های زباله‌سوز در کلان‌شهرها و شهرهای ساحلی 400 مگاوات ظرفیت تولید برق در بخش نیروگاه‌های زباله‌سوز را محقق کرد.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در حال حاضر نرخ خرید برق از نیروگاه‌های زباله‌سوز به‌ازای هر کیلووات‌ساعت 900 تومان است، گفت: در صورتی که لایحه ارائه‌شده به مجلس در قالب قانون تصویب شود امکان رسیدن نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های زباله‌سوز به حدود 1500 تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت وجود دارد.

صادق‌زاده در پاسخ به اینکه برای تأمین مالی توسعه نیروگاه‌های زباله‌سوز چه پیش‌بینی‌ای صورت گرفته، گفت: در لایحه‌ای که به مجلس ارائه شده یکی از موادی که پیش‌بینی شده این است که در قبوض مردم عوارض جدیدی به‌عنوان عوارض توسعه نیروگاه‌های زباله‌سوز اضافه شود و در این صورت ردیف مجزایی برای تأمین مالی تولید برق از پسماند داشته باشیم؛ همچنین در این لایحه پیش‌بینی شده که هر سال نیاز مالی توسعه نیروگاه‌های زباله‌سوز در قوانین بودجه سنواتی کشور دیده شود.

وی در خصوص احداث نیروگاه‌های خورشیدی روی پشت‌بام منازل مسکونی گفت: این موضوع از دو سال پیش در کشور مطرح شده بود و در حال حاضر سه‌هزار و 500 نیروگاه 10کیلوواتی بالای پشت‌بام‌های منازل مسکونی و برخی کارخانجات نصب شده که هم‌اکنون برق آنها توسط دولت خریداری می‌شود.

رئیس سازمان ساتبا افزود: ساتبا مسئولیت راهبری این موضوع را در نقاط مختلف کشور به شرکتهای توزیع برق داده و در حال حاضر تعرفه خرید برق از نیروگاه‌های خورشیدی که در پشت‌بام منازل نصب می‌شوند به‌ازای هر کیلووات‌ساعت 1040 تومان است که این رقم با ضرایبی مثل استفاده از تجهیزات ساخت داخل و ضرایب تعدیل سالانه باز هم امکان افزایش دارد.

صادق‌زاده هزینه احداث یک نیروگاه 10کیلوواتی خورشیدی را حدود 60 تا 70 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: اگر یک نیروگاه 10کیلوواتی در پشت‌بام منازل مردم نصب شود چیزی در حدود ماهانه دو میلیون و 500 هزار تومان برق این نیروگاه توسط دولت خریداری می‌شود.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715