چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
14:34 - 2019/11/05

خاطرات استاد علی اکبر پرورش و حزب جمهوری اسلامی

استاد پرورش هم قرار بود در آن جلسه مهم حزب جمهوری اسلامی که حادثه انفجار پدید آمد و ۷۲ تن از بزرگان در کنار شهید آیت‌الله بهشتی به درجه رفیع شهادت رسیدند، حضور یابند ولیکن در آن روز شهید رجایی به استاد پرورش اصرار می‌کنند که ایشان به نخست‌وزیری بروند...

ندای اصفهان- مرتضی نجفی قدسی (نویسنده کتاب خاطراتی از استاد پرورش)

«لاَ تَجِدُ قَوماً یُومِنُونَ بِاللهِ وَ الیَومِ الآخِرِ یُوادُّنَ مَن حَادَّ اللهَ و رَسُولَهُ وَ کَانُوا آبُاءَهُم اَو اِخوَاَنَهُم اَو عَشِیرتَهُم اُولِئکَ کَتَبَ فِی قُلُوبِهِمُ الایمَانَ وَ اَیَّدَهُم بِرُوحٍ مِنهُ وَ یُدخِلُهُم جَنّاتٍ تَجری مِن تَحتِهَا الاَنهَارُ خَالِدینَ فِیهَا رَضِیَ اللهُ وَ رَضُوا اُولئِکَ حِزبُ اللهِ اَلاَ اِنَّ حِزبَ اللهِ هُمُ المُفلِحونَ» (المجادله ، ۲۲)

یعنی گروهی که به خدا و روز قیامت ایمان دارند را نمی‌یابی که با کسانی که با خدا و پیامبر دشمنی دارند، دوستی برقرار کنند، حتی اگر آن دشمنان از پدرانشان یا فرزندانشان یا برادرانشان یا خویشاوندانشان باشند، اینان کسانی هستند که خدا ایمان را در دل‌هایشان پایدار کرده و به روحی از جانب خود نیرومندشان ساخته و آنان را به بهشت‌هایی که از زیر درختانش نهرها جاری است داخل می‌کند که برای همیشه در آن بهشت‌ها جاودان بمانند، اینان کسانی هستند که خدا از آنان راضی است و آنان نیز از خدا راضی هستند، اینان حزب‌الله هستند و آگاه باشید که حزب‌الله یقیناً پیروز است.

در این آیه شریفه، توصیفی از حزب‌الله و ویژگی‌های آنان به میان آمده است که مهم‌ترین آن ایمان قوی به خدا و روز معاد است و اینکه آنان با دشمنان پروردگار، هیچ‌گاه طرح دوستی ندارند، حتی اگر این دشمن، نزدیک‌ترین نسبت خانوادگی را با آنان داشته باشد.

همگان می‌دانند که شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و برای متشکل کردن نیروهای مؤمن و انقلابی، تشکیلات بزرگی را به نام «حزب جمهوری اسلامی» پایه‌گذاری کرد و سعی کرد تا بهترین نیروهای مؤمن و وفادار انقلاب اسلامی را در آن حزب گرد هم آورد و تقریباً در این کار موفق شد و قاطبه ای از نیروهای مسلمان و انقلابی جامعه را وارد کار تشکیلاتی کرد.

استاد علی اکبر پرورش نیز در این عرصه از همان ابتدا به یاری شهید آیت‌الله بهشتی برخاست و در کنار دیگر بزرگانی که در این تشکیلات بودند، سهم زیادی در شکل‌گیری این تشکل و پیشبرد اهداف آن داشت.

ایشان علاوه بر این‌که عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی بودند، مسئولیت این تشکیلات را در استان اصفهان و رهبری آن را در استان های هم‌جوار نیز برعهده داشتند و در چند سالی که فعالیت حزب جمهوری اسلامی برقرار بود، کانون مهمی برای جذب نیروهای مؤمن و انقلابی گشته بود.

شهید بهشتی اعتقاد راسخی به کار تشکیلاتی داشت، جمله زیبایی از ایشان در خاطرم مانده است که می‌فرمودند: «روزی که گردونه همیشه پوینده مبارزه مکتبی ملت، در خط یک تشکلات و سازمان، درست و استوار بیفتد، دیگر باید اطمینان داشت که جرثومه های ضدانقلاب، هرگز نمی‌توانند به آن نزدیک شده و یا آن را مورد تهدید قرار دهند.»

اساس تشکیل حزب جمهوری اسلامی برای حفظ انقلاب اسلامی بود و در مدت فعالیت خود هم با وجود بزرگانی مانند شهید آیت‌الله بهشتی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، شهید دکتر محمدجواد باهنر، آیت‌الله هاشمی ‌رفسنجانی، آیت‌الله واعظ طبسی و دیگران مورد تایید حضرت امام خمینی (ره) نیز بود، گرچه این حزب بعد از شهادت شهید آیت‌الله بهشتی چند سالی بیشتر دوام نیاورد و براساس مصالحی برگرفته از رهنمودهای حضرت امام (ره) تعطیل گشت.

اما نکته‌ای که در اینجا شایسته است اشاره شود این است که شهید بهشتی، حزب جمهوری اسلامی را به مثابه یک معبد و عبادتگاه می‌دانست و این روح تعبد ایشان، عملاً به کلیت حزب، بسط پیدا کرده بود و عموم افرادی که در حزب جمهوری اسلامی فعالیت داشتند، از یک روح عبادی و آهنگ عبادت برخوردار بودند.

استاد پرورش همانند شهید بهشتی اعتقاد داشتند، هر کس باتقواتر است، از دیدگاه آنان حزبی‌تر است ولو این‌که عضو حزب نباشد و بالعکس اگر کسی باتقوا نبود، حتی اگر کارت عضویت حزب را هم داشته باشد از دیدگاه آنان حزبی نیست. این‌که این بزرگواران، ملاک را تقوا قرار داده بودند برگرفته از فرهنگ قرآن کریم بود که می‌فرماید: «انّ اکرمکم عندالله اتقیکم» یعنی همانا بهترین شما نزد پروردگار، باتقواترین شماست.

بنده با اینکه عضو حزب جمهوری اسلامی نبودم، اما در جلسات تبیین مواضع اعتقادی شرکت می‌کردم و حظّ و بهره‌ معنوی می‌بردم آنچه که در این مدت برای بسیاری از افراد مشهود بود، توجه خاص شهید آیت‌الله بهشتی به استاد سید علی‌اکبر پرورش بود که برای ایشان احترام خاصی قائل بودند و گهگاهی هم در مجالس و دیدار دوستان، تعاریف زیبایی از استاد پرورش داشتند که ازجمله آن‌ها در سفری که به اصفهان داشتند، فرمودند: «این انقلاب بر سکوی بلند تواضع نشسته است و هرکس تواضع کرد، جایگاه بلندی دارد و هر کس تکبر کرد، سقوط می‌کند و جناب آقای پرورش برای همه ما نمادی از تواضع هستند.»

به یاد دارم شخصی برای انجام کاری به شهید آیت‌الله بهشتی رجوع کرده بود و ایشان نیز آن شخص را به استاد پرورش ارجاع می دهند، آن شخص خودش به بنده گفت من به شهید بهشتی عرض کردم آقا مرا به آقای پرورش حواله می‌دهید، ایشان در این حد هستند که پاسخگوی بنده باشند؟! آن شخص که یک فرد سید و روحانی محترمی است گفت تا من این سخن را گفتم، آیت‌الله بهشتی دستانش را بالا برد و با صدای بلند فرمودند: «آقای پرورش «رَجُلٌ»!! (یعنی ایشان از رجال هستند). آن شخص می‌گفت من با این طرز بیان شهید بهشتی اطمینان پیدا کردم و به نزد استاد پرورش رفتم و دیدم همان طور که شهید بهشتی اشاره داشتند، چقدر عالمانه و عارفانه مرا راهنمایی کردند و از آن موقع بنده پی به شخصیت علمی و معنوی ایشان بردم و حقیقتاً مرید ایشان گشتم.

این نکته را اضافه می‌کنم که غالب کسانی که در حزب جمهوری اسلامی بودند، نسبت به استاد پرورش ارادت و علاقه خاصی داشتند، گرچه بعضی از آن‌ها مانند شهید حجت‌الاسلام علی‌اکبر اژه‌ای از شهدای هفتم تیر از جمله شاگردان فاضل و توانمند ایشان بودند که هم در حزب جمهوری اسلامی در اصفهان فعال بودند و از نزدیکان سببی شهید آیت‌الله بهشتی هم محسوب می‌شدند.

حال که به شهدای هفتم تیر اشاره شد، این نکته را نیز بگویم که استاد پرورش هم قرار بود در آن جلسه مهم حزب جمهوری اسلامی که حادثه انفجار پدید آمد و هفتاد و دو تن از بزرگان در کنار شهید آیت‌الله بهشتی به درجه رفیع شهادت رسیدند، حضور یابند ولیکن در آن روز شهید رجایی به استاد پرورش اصرار می‌کنند که ایشان به نخست‌وزیری بروند و راجع به فهرست وزرایی که قرار بود فردای آن روز شهید رجایی به رییس جمهوری ارائه کنند، صلاح و مشورت نمایند که استاد پرورش می‌فرمودند من در ابتدا قبول نکردم و عرض کردم که باید در جلسه حزب جمهوری اسلامی باشم و لیکن با اصرار شهید رجایی به نخست‌وزیری رفتم و در آن‌جا بودیم که این حادثه انفجار در حزب رخ داد و بلافاصله به حزب جمهوری آمدیم و دیدیم همه به شهادت رسیده‌اند و معدودی هم نیمه ‌جان باقی مانده‌اند.

یکی از شهدای هفتم تیر، شهید رحمان استکی نماینده مجلس از شهرکرد بود که مسئولیت حزب جمهوری اسلامی در استان چهارمحال و بختیاری را نیز عهده‌دار بود. استاد پرورش به بنده فرمودند: شهید استکی را در خواب دیدم و از او در خصوص وضعیت آخرت و آن دنیا سوال کردم، این شهید بزرگوار پاسخ داد آقای پرورش همین‌ قدر بگویم که اینجا همه چیز حساب و کتاب دارد و دقیقاً محاسبه شده است حتی تعداد سلام هایی که به افراد کرده‌ایم را دارند و تعداد صلوات هایی را که فرستاده‌ایم را ثبت کرده اند!!

استاد پرورش با غالب شهدای هفتم تیر روابط نزدیکی داشتند، مخصوصاً در شهادت شهید آیت‌الله بهشتی که از دیرباز مأنوس بودند، بسیار متأثر شدند و احساس می‌کردند یکی از استوانه‌ها و پشتوانه‌های بزرگ را از دست دادند اما دلخوش به این آیه شریفه بودند که: «مَا نَنْسَخْ مِنْ آیَهٍ أَوْ نُنْسِهَا نَأْتِ بِخَیْرٍ مِنْهَا أَوْ مِثْلِهَا» (سوره بقره، آیه ۱۰۶) یعنی این‌که ما آیاتی را منسوخ نمی‌کنیم مگر این‌که مثل آن یا بهتر از آن را اعطا می کنیم، که بحمدالله خورشید رهبری انقلاب اسلامی یعنی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) طلوعی دوباره یافتند و این یار دیرین شهید بهشتی ادامه حرکت آن شهید بزرگوار را رهبری فرمودند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715