جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴

تب خرید مسکن در اصفهان فروکش کرد+قیمت مناطق پرطرفدار

بررسی‌ها نشان می‌دهد سطوح قیمتی مسکن از اردیبهشت سال جاری پایین‌تر بوده و متوسط قیمت‌ها نیز عددی بین ۴ الی ۵ میلیون تومان است و از دید کارشناسان نیز وضعیت رکودی در بازار در ماه‌های آتی وخیم‌تر خواهد بود.

به گزارش ندای اصفهان، بازار مسکن اولین بازاری بود که پس از شوک ارزی سال گذشته و رشد نسبی قیمت‌ها، سریعاً به رکود فرو رفت.

در حال حاضر وضعیت آمار خرید و فروش در بازار ملک به شدت منفی بوده و آمارهای کشوری نشان می‌دهد، این اعداد در شهریور ماه سال جاری به پایین‌ترین حد خود در ۱۰ سال اخیر رسیده و این یعنی عمق رکود در بازار مسکن در سال ۹۸ حتی از وضعیت وخیم سال ۹۴ نیز بیشتر است.

از دید فعالان بازار، دلیل رکود فعلی، عدم توان خریداران برای خرید منزل حتی برای مصرف شخصی و سکونت است و همین امر موجب شده تا تقاضای سرمایه‌گذاری و نگهداری که در دهه ۸۰ در بازار ملک به چشم می‌خورد دیگر وجود خارجی نداشته باشد و حتی افزایش هزینه‌های نگهداری مسکن از جمله هزینه‌های بازسازی، جذابیت خرید یا ساخت‌وساز برای اجاره را نیز کاهش دهد و بازار دچار یک دور باطل مازاد عرضه شود.

این امر با شدت بیشتری در شهر اصفهان قابل مشاهده بود و در طی یک سال اخیر با وجود رشد بیش از ۵۰ درصدی قیمت مسکن در برخی مناطق تهران، در اصفهان رشد قیمت‌ها چندان قابل توجه نبود و صرفاً در برخی مناطق، قیمت‌ها حدوداً ۳۰ درصد افزایش داشت؛ البته رشد قیمت‌ها در شهرک‌های اطراف اصفهان و شهرهای کوچک‌تر بالاتر از شهر و مرکز شهر بود و برای مثال در شاهین‌شهر، قیمت‌ها از متوسط ۲ میلیون تومان به بالای ۳ میلیون تومان رسید.

نگاهی به قیمت‌های مسکن اصفهان در بهار امسال

خبرگزاری فارس در اردیبهشت امسال به بررسی میدانی قیمت‌ها در مناطق پرطرفدار اصفهان کرد و در آن زمان قیمت‌ها همچنان روندی صعودی داشت و این نتایج حاصل شد:

برای مثال، آپارتمان در محدوده خیابان بزرگمهر، چهار راه هشت بهشت با ۷ سال قدمت ساخت و بدون آسانسور، متری ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آگهی شده است.

در خیابان شریف واقفی نیز، آپارتمان ۱۱۵ متری، ۱۳ سال ساخت به همراه پارکینگ و انباری، متری ۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

در سایر مناطق این محدوده نیز قیمت‌ها بنا بر سال ساخت، دارا بودن آسانسور، پارکینگ و … در محدوده ۶ الی ۹ میلیون تومان بوده و قواره‌های بزرگ‌تر، قیمت کمتری به ازای هر متر به خود دیده‌اند.

در خیابان آتشگاه، محله سودان واحد آپارتمان ۱۰ سال ساخت بدون سند، متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و قیمت یک واحد آپارتمان ۱۴۰ متری ۲۰ سال ساخت در همان محدوده برابر با متری یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

در محله کوهستانان هم یک واحد ۶۹ متری نوساز متری ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

کاهش قیمت‌ها در پاییز

در حال حاضر بررسی‌های میدانی خبرنگار حاکی از کوتاه آمدن فروشندگان از قیمت‌های قبلی و نبود خریدار پرقدرت و واقعی در بازار است.

دلیل این امر نیز مشخص است، از یک سو دلار روندی کاهشی به خود گرفته و از دیگر سو، سایر بازارها نیز با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و افراد در شرایط رکود ترجیح می‌دهند دارایی خود را به پول نقد نزدیک‌تر نگهدارند.

برای مثال، یک واحد ۱۳۰ متری دو خوابه در خیابان آتشگاه، متری ۵٫۹ میلیون تومان آگهی شده است. در همین خیابان، یک واحد ۸۶ متری دو خوابه متری ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. در خیابان بهشت خیابان آتشگاه نیز واحد ۱۸۰ متری ۲ ساله، متری ۳ میلیون و ۷۰۰ تومان آگهی شده است.

در خیابان میر یک آپارتمان ۱۵ ساله به متراژ ۱۱۷ متری، قیمت یک میلیارد و ۵۵۰ میلیونی دارد، یعنی هر متر ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان. در همین خیابان، یک آپارتمان ۲۰۰ متری به سال ساخت ۱۳۹۶، قیمت برابر با ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دارد، یعنی هر متر ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان. در خیابان آپادانا نیز یک آپارتمان صفر با متراژ ۱۵۲ متری، قیمت ۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومانی دارد، یعنی هر متر ۱۴ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان. آپارتمان‌های منطقه شیخ مفید نیز به طور متوسط متری ۱۱ میلیون به بالا قیمت‌گذاری شده‌اند.

در خیابان باغ دریاچه، یک آپارتمان صفر ۱۱۰ متری به قیمت یک میلیارد و ۷۵۰ هزار تومان آگهی شده است، یعنی هر متر ۱۵ میلیون تومان. یک واحد آپارتمان دوبلکس ۱۰۵ متری در خیابان وحید نیز یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان آگهی شده که یعنی هر متر آن، ۱۴ میلیون و ۲۸۵ هزار تومان تعیین قیمت شده است.

قیمت‌ها در خیابان میرزا طاهر کمی پایین‌تر است و یک واحد ۸۰ متری در این خیابان، قیمت ۵۸۰ میلیون تومانی دارد، یعنی هر متر ۷ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان. در همین خیابان آپارتمان ۱۳ سال ساخت ۱۳۶ متری که دارای ۳ اتاق نیز هست، ۸۹۰ میلیون تومان تعیین قیمت شده است، یعنی هر متر ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان.

هر چه به سمت شمال شهر حرکت کنیم، قیمت‌ها نیز نزولی‌تر می‌شوند، برای مثال قیمت یک واحد ۱۰۵ متری صفر در خیابان طیب، متری ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. در خیابان شیخ طوسی (۲۴ متری) خیابان پروین، یک واحد ۱۰۳ متری ۷ سال ساخت، ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعلام قیمت شده است. این عدد برای محدوده دروازه تهران و خیابان باهنر هر متر ۵ میلیون و ۳۲۶ هزار تومان است.

کاهش متوسط قیمت‌ها

مجموعاً بررسی‌ها نشان می‌دهد سطوح قیمتی از اردیبهشت سال جاری پایین‌تر بوده و متوسط قیمت‌ها نیز عددی بین ۴ الی ۵ میلیون تومان است و از دید کارشناسان نیز وضعیت رکودی در بازار در ماه‌های آتی وخیم‌تر خواهد بود و در چنین شرایطی خریداران و صاحبان وجوه نقد، قدرت غالب را در اختیار دارند و باید با صبر و اطمینان، خرید خود را با بهترین شرایط انجام دهند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق