جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹

روایت تلخ سیب‌زمینی‌های فریدنی که روی دست صاحبانشان انبار شده‌اند

مشکل عدم به فروش رسیدن محصول کشاورزی سیب‌زمینی یکی از معضلات اصلی کشاورزان فریدنی در فصل برداشت این محصول است.

به گزارش ندای اصفهان،همزمان با آغاز مهر ماه برداشت تدریجی محصول سیب‌زمینی در بسیاری از مزارع کشاورزی فریدن آغاز می‌شود؛ کشت محصول سیب‌زمینی که اوایل اردیبهشت ماه کشت شده است بعد از گذشت تقریباً پنج ماه در اوایل مهرماه به ثمر می‌نشیند و کشاورزان منطقه به مرور مشغول برداشت محصول سیب‌زمینی می‌شوند که تا نیمه اول آبان ماه ادامه خواهد داشت.

قصه تلخ سیب‌زمینی در منطقه فریدن  برمی‌گردد به قیمت پایین سیب‌زمینی که ظاهرا برای کشاورزان فریدن پایانی ندارد و بار دیگر کشاورزانی که به تولید این محصول مشغول هستند موقع برداشت محصول خود با مشکل مواجه می‌شوند.

فروش سیب‌زمینی، درد بزرگ کشاورزان فریدنی

عبداللهی یکی از سیب‌زمینی کاران فریدنی اظهار داشت: هم‌اکنون برداشت محصول سیب‌زمینی خود را آغاز کرده‌ام ولی متأسفانه در فروش آن با مشکلات زیادی روبه‌رو هستم به طوری که سیب‌زمینی تولید شده در زمین زراعی بنده با کیفیت‌ترین سیب‌زمینی بوده و مشتریان این محصول را به قیمت 1000 الی 1300 تومان می‌خرند و این امر برای من بسیار مشکل‌آور است.

بذر سیب‌زمینی گران‌تر از محصول تمام شده!

این کشاورز فریدنی با بیان اینکه بذر سیب‌زمینی را امسال من از 4000 تا 6000 تومان خریداری کرده‌ام، افزود: هم اکنون که مشغول برداشت و فروش محصول خود هستم، سردرگم هستم، چون که هزینه‌ای که برای تولید این محصول داشتم با این قیمت‌های کنونی مشکلات زیادی خواهم داشت.

عبداللهی تصریح کرد: شاید برخی بگویند کشاورزان فریدنی سال گذشته با قیمت‌های بالا سود آن‌چنانی بردند اما اولاً بسیاری از کشاورزان به مانند سال‌های گذشته سیب‌زمینی نداشتند و بسیاری هم به دلیل بدهی‌های بانکی یا …. همان اوایل پاییز محصول خود را با قیمت ارزانی فروختند و از سوی دیگر گرانی بذر سیب‌زمینی باعث شد برخی از کشاورزان سیب‌زمینی‌های خود را نگه داشته و بار دیگر کشت کنند.

این کشاورز ضمن گلایه شدید از  سازمان جهاد کشاورزی بیان کرد: متأسفانه مسؤولان جهاد کشاورزی سال‌هاست که فقط وعده‌های توخالی داده و قیمت فعلی سیب‌زمینی همچون سال‌های گذشته متناسب با هزینه تولید نیست و این امر انگیزه ما را بسیار پایین آورده است.

وی گفت: امسال رهبری، سال را سال رونق تولید نام‌گذاری کردند، اما مسؤولان آیا توانستند که به تولیدکنندگان کمک کنند که تولیدشان رونق پیدا کند.

عبداللهی ادامه داد: من به شهرستان‌های دیگر کار ندارم اما در همین فریدن خودمان ابتدا محصول گندم به بازار رسید با چه قیمتی خریداری کردند؟!؛ من خودم گندم را آسیاب کردم دادم به دامی که دارم و تحویل دولت ندادم چون بعد از چند ماه این گندم را باید چند برابر قیمت می‌خریدم.

بازهم پای دلالان در میان است

وی افزود: محصول پیاز محصول بعدی بود که در زمین‌ها ماند و سپس با ارزان‌ترین قیمت به دلال دادند و سودش را دلال برد یا محصول ذرت، محصولی که باید کیلویی 400 تا 500 تومان خریداری می‌شد، 300 فروش رفت بعد هم دلال پول نقد را از دامدار گرفت ولی به کشاورز چک آخر سال را داد، حال اینجا آیا رونق تولید اتفاق افتاده است؟!

این کشاورز فریدنی اظهار داشت: چند سال دیگر با این منوال پیش برویم باید برای آوردن گندم یا محصولات دیگر به اجنبی‌ها التماس کنیم چون که هوای کشاورز و کشاورزی را در کشورمان نداریم البته خداوند هم غضبش می‌گیرد چون آب و خاکی را که در اختیار ما قرار داده نابود می‌کنیم و در فقر به سر می‌بریم و باید التماس دیگران کنیم.

گلایه دیگر این کشاورز به برخی از  کارمندان و مسؤولان بود و عنوان کرد: زمانی که یک محصول گران می‌شود از همه قشری می‌خواهند کشاورز شوند و حقوقی را که می‌گیرند را در کشاورزی هزینه کنند، برای مثال سیب‌زمینی که گران می‌شود سال بعدش از دکتر، مهندس، کارمندش همه زمین اجاره می‌کنند که سیب‌زمینی بکارند و بیچاره آن کسی که شغلش فقط کشاورزی است و از این راه امرار معاش می‌کند.

تریبون به دست‌هایی که هیچ عملی برای کشاورزان انجام نمی‌دهند

در ادامه گزارش به سراغ یکی از کارشناسان بخش کشاورزی در فریدن مراجعه کردیم؛ مجید افشاری سیب‌زمینی را یکی از زیر خاکی‌های پول ساز اما دردسرساز شهرستان‌های فریدن بزرگ دانست و گفت: همزمان با برداشت محصول سیب‌زمینی تریبون به دست‌های زیادی با راه‌اندازی معرکهٔ دلسوزانه برای کشاورز فریدنی خواستار راه حلی برای فروش این محصول هستند اما در عمل هیچ کار انجام نمی‌دهند.

این کارشناس کشاورزی با بیان اینکه باید واقع‌گرایانه به مسئله فروش سیب‌زمینی فریدن نگاه کرد، اظهار داشت: قدمت کاشت سیب‌زمینی در این منطقه به بیش از 200 سال می‌رسد اما در سال‌های اخیر چند مشکل عمده گریبان این محصول را گرفته و تا آن‌ها حل نشوند، وضعیت این محصول تا صدسال آینده به همین منوال است.

وی در ادامه به مشکلات این بخش اشاره و تصریح کرد: اولین مشکل محصول سیب‌زمینی و یا حتی محصولات دیگر، عدم تعریف سبد کاشت برای کشاورز جهت کنترل عرضه و تقاضا در بازار است.

افشاری ادامه داد: یکی از دلایل موفقیت کشورهای صاحب رتبه در دنیا مشخص کردن سبد کاشت برای کشاورزان است و نبود سبد کاشت مشکلی است که در کشور ما به علت اثر عدم آگاهی به شرایط بازار  و ارگان‌های مربوطه به دلیل عدم توجه به این مسأله و عدم آگاه‌سازی کشاورز وجود دارد و ضربه مهلکی را در همان ابتدای کاشت به پیکره کشاورزی وارد می‌کند.

این کارشناس یکی دیگر از  مشکلات عدم خرید محصول سیب‌زمینی را پایین بودن سطح علمی و فنی دانست و تأکید کرد: کشاورزان به دلیل اینکه همیشه در نقش فرد مظلوم داستان قرار داشته‌اند، به عنوان یک مقصر فراموش شده‌اند و کشاورزان فریدن بزرگ به دلیل سطح فنی پایینی که دارند توانایی تولید محصول باکیفیت و با راندمان بالا را ندارند و عملاً همین امر باعث می‌شود که از چرخه رقابت با دیگر شهرستان‌های تولیدکننده سیب‌زمینی خارج شوند.

وی ادامه داد: اگر فرض را بر این بگیریم که سیب‌زمینی در پایین‌ترین قیمت خود قرار داشته باشد با توجه به اینکه هزینه‌های اولیه برای کشاورزان ثابت فرض شود کشاورزی موفق است که بیشترین عملکرد را دارد تا از این طریق جبران هزینه‌های خود را داشته باشد.

مشکل بسته‌بندی کماکان در فریدن وجود دارد

افشاری با اشاره به وجود شرایط رقابتی بر بازار امروز جهان، عنوان کرد: ما در فریدن با مشکل بسته‌بندی‌های شکیل روبرو هستیم و قاعدتاً کسانی که بسته‌بندی مناسب را برای محصول خود برمی‌گزینند موفق‌تر خواهند بود.

این کارشناس ادامه داد: یکی از مشکلات که ناخواسته رخ می‌دهد  و می‌توان آن را به بدشانسی منطقه فریدن نسبت داد، تراکم بالای فروش در مناطق دیگر و اصطلاحاً به بازار نخوردن این محصول در سطح کشور است که با توجه به همزمان رسیدن محصول سیب‌زمینی در این منطقه و مناطق دیگر، شهرستان‌هایی در فروش محصول خود موفق‌تر هستند که در دیگر آیتم‌ها قوی‌تر باشند.

سندیکای کشاورزی که وجود ندارد

کارشناس بخش کشاورزی، نبود سندیکاهای قوی در حوزه کشاورزی فریدن را از عوامل عقب ماندن کشاورزی این منطقه عنوان کرد و افزود: با توجه به تعداد بالای دلالان در منطقه تنها راه جلوگیری از سودجویی آن‌ها حضور تشکل‌های مرتبط با محصول مورد نظر است.

وی ادامه داد: در سطح این شهرستان تشکل‌هایی وجود دارد که خود را دایه مهربان‌تر از مادر برای کشاورز می‌دانند اما در عمل به‌هیچ‌وجه کارایی ندارند چون به‌راحتی می‌توان با تشکیل اتحادیه‌های هر محصول مثل سیب‌زمینی و …. جلوی دلالی غیرمنصفانه در منطقه را گرفت اما متأسفانه به دلیل نداشتن مدیریت، این اتفاق رخ نمی‌دهد.

این جوان فعال در بخش کشاورزی، از دیگر مشکلات این محصول را عدم برندسازی دانست و عنوان کرد: سیب‌زمینی فریدن از دیرباز شهرتش در کل کشور وجود داشته اما نمی‌دانم چرا آن‌هایی که در مصاحبه‌های مختلف با نمایش دلسوزانه به حال سیب‌زمینی فریدن غصه می‌خورند، چرا نمی‌توانند با یک فعالیت تبلیغاتی بالا، این محصول با کیفیت که قدمت چند صدساله در منطقه را دارد، در سطح کشور آن‌گونه که شایسته است معرفی کنند؟!

وی ادامه داد: چگونه است که در شهرستان‌های مختلف جشنواره انار، پسته، گل محمدی، زرشک، زیره، خربزه و …برگزار می‌شود و به کل کشور محصول خود را معرفی می‌کنند ولی این سؤال پیش می‌آید آیا در منطقه فریدن ما به دلیل بی‌خیال بودن مسوولان و عدم مسئولیت‌پذیری آن‌ها توانایی انجام این کار وجود ندارد؟!

27 هزارتن سیب‌زمینی از فریدن برداشت می‌شود

حسن احمدی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در فریدن با بیان اینکه سه هزار هکتار از مزارع کشاورزی فریدن زیر کشت سیب‌زمینی رفته است، عنوان کرد: متوسط برداشت سیب‌زمینی در فریدن 27 تن در هکتار است و پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 80 هزار تن سیب‌زمینی از مزارع فریدن برداشت شود.

 رئیس جهاد کشاورزی فریدن از  آگریا، آریندا، ساوالان، سانته، جلی، میلوا، بامبا و سانتانا به عنوان ارقام سیب‌زمینی کشت شده در منطقه نام برد و گفت: در سال زارعی که گذشت کشت ارقام جدید سیب‌زمینی برای تکثیر بذر مادر  را نیز داشتیم.

وی ادامه داد: امسال ارقام جدید وارداتی از هلند را در 40 هکتار از اراضی فریدن کشت شده که در حال برداشت است.

احمدی در خصوص مشکلات و وضعیت سیب‌زمینی با بیان اینکه کشاورز باید الگوی کشت را رعایت کند، عنوان کرد: کشاورزان باید به دنبال کشت چند محصولی بروند و از تک‌محصولی بودن جدا شوند.

همزمانی برداشت سیب‌زمینی با سایر نقاط کشور، علت پایین بودن قمیت در فریدن

رئیس اداره جهاد کشاورزی فریدن  ادامه داد: شرایط برداشت سیب‌زمینی فریدن به گونه است که همزمان با مناطق دیگر اتفاق می‌افتد و همین امر باعث می‌شود که قیمت سیب‌زمینی کاهش یابد.

وی به گران شدن سیب‌زمینی در میانه زمستان سال گذشته اشاره کرد و گفت: گران شدن محصولات باعث می‌شود که به یک‌بار کشاورز به کشت آن محصول رغبت بیش‌ازاندازه نشان دهد و همین امر خود باعث کاهش قیمت محصول می‌شود برای مثال قیمت پیاز سال گذشته تا 18 هزار تومان رفت اما در سال زراعی که پشت سر گذاشتیم پیاز کم‌تر از 1000 تومان هم خریداری نمی‌شد.

احمدی یکی دیگر از مشکلات وضعیت سیب‌زمینی را وجود واسطه‌های دانست که به بیشترین سود را از محصولات منطقه می‌برند و تأکید کرد: اگر کشاورزان پیشروی این منطقه در مسئله سرمایه‌گذاری در بخش صنایع تبدیلی پا پیش بگذارند، باعث از بین رفتن واسطه‌ها می‌شوند.

صنایع تبدیلی راه نجات کشاورزان

رئیس اداره جهاد کشاورزی فریدن از پیش‌قدم شدن یکی از سرمایه‌گذاران بومی برای تأسیس کارخانه چیپس خبر داد و تصریح کرد: اگر سرمایه‌گذاران دیگری هم در بخش صنایع تبدیلی بخش کشاورزی پیش‌قدم شوند، به عنوان رئیس جهاد کشاورزی فریدن حمایت خواهیم کرد و پشتیبان سرمایه‌گذاران خواهیم بود.

وی با بیان اینکه ما مسئولان شهرستان باید بستر را برای سرمایه‌گذاران آماده کنیم، اظهار داشت: ما بخش‌های مثل شهرک صنعتی و یا قطب صنعتی را در این منطقه داریم اما من به عنوان یک فرد جدید که مدیریتم را آغاز کردم، نمی‌دانم چه مسائل پیش آمده که سرمایه‌گذاران رغبت پیدا نمی‌کنند به این شهرستان بیایند و من علت این مشکل را از خود مسؤولان می‌دانم، ما مسئولان باید برای جذب سرمایه‌گذاران هم دل باشیم.

احمدی ادامه داد: ما با استقبال از سرمایه‌گذاران و تشکیل تعاونی‌ها باعث می‌شویم که خام فروشی نکنیم، این سؤال را ما مسئولان منطقه باید از خودمان بپرسیم که چرا باید محصولاتی از قبیل عسل، زعفران، سیب‌زمینی، انواع گیاهان دارویی و محصولات دیگر فریدن با برند دیگر شهرستان‌ها به فروش برسد، این ضعف مدیریتی ما نیست؟!

رئیس جهاد کشاورزی فریدن با بیان اینکه سیب‌زمینی فریدن یکی از محصولاتی مرغوب در کشور است، عنوان کرد: بسیاری از مناطق کشور سیب‌زمینی فریدن را به عنوان بذر مورد پسند قرار دادند و از نظر خوراکی و از نظر طعم یکی از محصولات خوراکی مورد استقبال مردم است.

وی ادامه داد: ما برای اینکه بتوانیم این محصول را که قدمت چند صدساله در منطقه را دارد بیش از بیش معرفی کنیم با هماهنگی فرمانداری به برگزاری جشنواره‌های در این خصوص اقدام خواهیم کرد و البته کلاس‌های ترویجی را نیز برای افزایش کیفیت این محصول خواهیم داشت.

شرایط برای نگهداری طولانی سیب‌زمینی فراهم شود

احمدی تأسیس سردخانه‌ها در فریدن را یکی دیگر از راه حل‌های برون‌رفت از وضعیت مشکلات فروش سیب‌زمینی برشمرد و تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد سیب‌زمینی فریدن انبارداری طولانی آن است که با ایجاد سردخانه‌ها می‌توان با تکیه بر این ویژگی سیب‌زمینی فریدن را در بازه‌های زمانی مختلف به بازار تزریق کرد و هم باعث تنظیم بازار شد همچنین کشاورز می‌تواند با قیمت مناسب محصول خود را به فروش برساند.

بحث عدم صادرات محصولات کشاورزی یکی دیگر از مباحثی است که بارها کشاورزان و کارشناسان به آن اشاره کردند؛ خبرنگار فارس در گفتگو با نماینده فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بوئین و میاندشت در مجلس شورای اسلامی به این موضوع اشاره کرده است.

اکبر ترکی با بیان اینکه مرزها برای صادرات باز است و کار صادرات انجام می‌شود، تأکید کرد: در این چند روز اخیر به دلیل پیاده‌روی اربعین و ازدحام جمعیت در مرزهای عراق، این امکان وجود نداشت که صادرات صورت گیرد اما پس از اربعین فعالیت‌ها به منوال گذشته انجام می‌شود.

دولت قیمت‌ها را در محصولات کشاورزی کنترل کند

نماینده شهرستان‌های فریدن، فریدون‌شهر، چادگان، بوئین و میاندشت در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد دولت، تصریح کرد: دولت باید قیمت‌ها را مدیریت کند، بارها در صحن علنی مجلس تذکر دادیم، در مسأله پیاز قرار بود پیاز حداقل به قیمت 1000 تومان خریداری شود اما این اتفاق نیفتاد و کشاورز متضرر شد.

وی ادامه داد: دولت وعده داده است که مرزها را برای بحث صادرات محصولات نبندد و اگر بر وعده خود استوار باشد، پیش‌بینی می‌شود وضعیت قیمت سیب‌زمینی با این شرایط که سطح کشت امسال پایین هم بوده است بهتر شود.

ترکی به تأسیس سردخانه‌ها در چهار شهرستان منطقه غرب استان اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت: با تأسیس این سردخانه‌ها و توجه ویژه به بحث سورتینگ و بسته‌بندی پیش‌بینی می‌کنیم بتوانیم وضعیت سیب‌زمینی و حتی دیگر محصولات را بهبود دهیم.

قدیمی یکی از کشاورزان سیب‌زمینی‌کار دیگر فریدن با بیان اینکه مسؤولان جهاد کشاورزی آن‌طور که باید آموزش‌های نوین را برای تغییر الگوی کشت انجام نداده‌اند، گفت: این حرف و حدیث‌ها در خصوص تغییر الگوی کشت را در جلساتی که از آن بی‌خبر هستیم می‌شنویم.

این کشاورز بیان کرد: اگر سازمان جهاد کشاورزی می‌خواهد تغییر الگوی کشت را به طور همه‌جانبه در منطقه ترویج کند باید هفته‌ای دو یا سه بار جلسات متعددی را با همکاری دهیاران و شوراها در روستاها برگزار کرده تا مردم نسبت به تولید محصول باکیفیت و درآمدزا اقدام کنند.

وی یک گلایه دیگر هم از هم‌صنفی‌ها و برخی از سودجویان داشت و عنوان کرد: برخی از هم‌صنفی‌ها ما می‌روند در مناطق دیگر کشاورزی می‌کنند و سیب‌زمینی نامرغوب آن منطقه را در فریدن انبار می‌کنند و می‌خواهند به عنوان سیب‌زمینی فریدن به فروش برسانند که این خود خیانت به این منطقه است.

گلایه‌های سیب‌زمینی کاران فریدنی تمام‌نشدنی است، بحث وعده و وعید و دادن شعارهای دروغین و تصنعی معنایی ندارد و مسؤولان مربوطه باید به گوش باشند چرا که کشاورزی که با هزاران زحمت شبانه‌روز برای ارتقای تولید داخل تلاش می‌کند نباید این چنین مورد بی‌مهری واقع شود.

به گزارش فارس، فریدن با جمعیت بیش از 49 هزار نفر در 140 کیلومتری غرب اصفهان واقع است که بیش از 50 درصد جمعیت آن معیشتشان به کشاورزی وابسته است هم‌چنین فریدن به همراه سه شهرستان فریدون‌شهر، چادگان و بوئین و میاندشت بیشترین محصولات کشاورزی استان را تأمین می‌کنند.

 باید گفت، دغدغه و نگرانی‌های امروز سیب‌زمینی کاران فریدن بسیار به‌حق بوده است چراکه این کشاورزان تنها امیدشان برداشت محصول و فروش عالی آن است و نباید سازمان جهاد کشاورزی و مسئولان مربوطه نسبت به این امر بی‌توجه باشند.

کشاورزی که با هزاران امید برای رونق تولید و افزایش تولیدات داخلی با اتکا بر توان و ظرفیت فردی اقدام به تولید سیب‌زمینی می‌کند بی‌شک حساب ویژه‌ای روی حمایت سازمان جهاد کشاورزی و دیگر نهادهای مرتبط باز کرده است و شایسته نیست که این کشاورزان در زمان فروش محصولات خود مورد بی‌مهری فراوان قرار گیرند.

این اتفاقات زمانی رخ می‌دهد که حمایت از تولید جزء تأکیدات مقام معظم رهبری است، گفتنی است تولید محصول سیب‌زمینی این شهرستان از 8 هزار هکتار به سه هزار هکتار رسیده و این در حالی است که همچنان برای بازاریابی و فروش همین مقدار محصول تولیدی نیز با مشکلات بسیاری روبه‌رو است.

تولید محصول سیب‌زمینی که از سال‌های گذشته در منطقه فریدن بزرگ رواج داشته است در چند سال اخیر موقع فروش این محصول با مشکلات زیادی همراه بوده است و این در حالی است که کشاورزان بذر موجود را با قیمت بالا می‌خرند و در عوض در زمان فروش با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌اند، بخواهیم بگوییم مسئولان برای حل این مشکل باید همت والای داشته باشند بیشتر به یک طنز شبیه است چون سال‌ها این شرایط وجود دارد و بهتر این است که مسئولان به جای حرف و سخنرانی عمل کنند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. انور گفت:

    باسلام کسی هست الان سیب زمینی داشتە باشە من شهرستان مریوانم استان کردستان.تو میدان بار سلیمانیە کردستان عراق اقوامم هستن خیلی راحت می تونم روزی چهل تاپنجاە تن بفروشم از مرز باشماق میفرستم اگە کسی خواست من می تونم محصولش رو ضمانتی براش بفروشم و در چند روز با چندبرابر قیمت پولشو بهش برگردونم اگه کسی خواست با این شماره تماس بگیره۰۹۱۸۹۷۴۵۲۳۳

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715