جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰

لزوم افزایش مشارکت‌ سیاسی زنان در انتخابات؛ ۱۶ درصد از کرسی‌های اصفهان در مجلس متعلق به زنان است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان گفت: با توجه به اینکه حضور و مشارکت زنان نقش موثر و پررنگی در جامعه و به ویژه در انتخابات دارد، بنابراین باید راه‌ و بستر این مشارکت افزایش یابد.

به گزارش ندای اصفهان، حیدر قاسمی ظهر امروز در دوازدهمین نشست تخصصی بانوان عضو شورای اسلامی شهر‌های استان اصفهان که با عنوان  بررسی راهکارهای افزایش مشارکت سیاسی زنان در انتخابات برگزار شد، اظهار داشت: دیدگاه‌ها نسبت به زن و میزان اثرگذاری زن در متون دینی ما تبیین شده و خوشبختانه در دوره‌ای قرار داریم که حاکمیت دینی ما مبتنی بر حاکمیت اجتماعی و مشارکت مردمی است.

وی تصریح کرد: البته نمی‌توان همه سنت‌ها و ارزش‌ها را کنار بزنیم و حتی مبنا در حوزه نوگرایی و تجدد، به ایمان دینی و اعتقادات بر می‌گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان با بیان اینکه تعصبات و تنگ‌نظری‌هایی در جامعه وجود دارد، افزود: حضور و مطالبه‌گری منصفانه می‌تواند در  متعادل‌تر کردن این موضوع راهگشا باشد و برای عبور از آن حضور و مشارکت خود بانوان موثرتر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: برخی از افراط و تفریط‌ها کار را دشوار کرده و نگاه‌های واپس‌گرایی و یا بیش از حد نوگرایی حرکت رو به جلو را کند کرده است، با توجه به فرصتی که در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد باید مشارکت و حضور زنان به ویژه در انتخابات و سایر حوزه‌ها دنبال شود و یکی از راه‌‌ها تقویت نهادهای انتخاباتی است.

16 درصد از کرسی‌های اصفهان در مجلس شورای اسلامی متعلق به زنان است

قاسمی با بیان اینکه اصفهان استانی پیشرو در مشارکت‌های انتخاباتی بوده است، تصریح کرد: حدود 16 درصد از کرسی‌های  نمایندگی اصفهان در مجلس در اختیار خانم‌هاست و 9 درصد از کرسی‌های شورای اسلامی شهرها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، با این وجود نسبت به آنچه که باید باشد و اثرگذاری داشته باشد، همچنان جای پیشرفت وجود دارد.

وی افزود: متاسفانه با وجودی که در این 40 سال نگاه‌ها تغییر کرده اما نگاه مردسالارانه وجود دارد که باید برای عبور از این نگاه نیز چهارچوب‌های قانونی و اساسی را چراغ راه قرار دهیم و از طرفی هم مطالبه‌گری و مشارکت فعالانه در حوزه زنان و حضور آگاهانه را افزایش دهیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی و شعار انتخاباتی در نظر گرفته شده، گفت: «گام دوم انقلاب، قانون مداری، بی طرفی و انسجام ملی» شعار سال جاری است و خانم‌ها می‌توانند کمک کننده باشند تا وزن اثرگذاری در عرصه تصمیم‌گیری را سنگین تر کنند. البته باید در نظر داشت که هنوز فضای انتخاباتی گرم نیست که بخشی از آن مربوط به مشکلات اقتصادی و تغییر و تنوع نیازها و مطالبات است.

وی خاطرنشان کرد: با کمک مجموعه‌های نظارتی در رعایت قانون و مباحث تسهیل‌گرانه امیدواریم فضای رقابتی سالم و به دور از هر شائبه‌ای را در انتخابات سال جاری شاهد باشیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است که مشارکت در انتخابات کلی کشور از 51 درصد تا 71 درصد افزایش پیدا کرده است و میانگین مشارکت‌ها در اصفهان 58 درصد بوده  که وضعیت مناسبی را در کشور داشته‌ایم.

وی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی که حرف از معتمدین زده می‌شود یعنی باید از حضور زنان استفاده کنند و در همین راستا به فرمانداری‌ها تاکید شده که در حوزه مشارکت در انتخابات از حضور زنان در بخش‌های مختلف اعضای هیئت بازرسی، نماینده فرمانداران، اعضای شعب و … استفاده کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان حضور زنان در آموزش عالی و انتخابات را موثر و پر رنگ دانست و گفت: حضور خانم‌ها در دانشگاه‌ها بسیار افزایش یافته و این همت و انگیزه آنها را نشان می‌دهد که ( می‌توان و می‌شود). بنابراین زنان باید حقوق خود را بشناسند و دنبال کنند.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715