ندای اصفهان

خانه‌هایی روی آب؛ ساخت و سازهای غیرمجاز زیر ذره‌بین دستگاه قضا

کدخبر: 116806
۲۸ مهر ۱۳۹۸ در ساعت ۱۲:۵۵ ب٫ظ

به گزارش ندای اصفهان،تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز از جمله معضلاتی است که در سال‌های اخیر به مدد برخی پول‌های بادآورده و البته دور زدن قانون توسط عده‌ای سود جو در شهرهای مختلف کشور به ویژه حاشیه رودخانه‌ها و مناطق خوش آب و هوا افزایش یافته است.

متخلفان از راه‌های گوناگون، یا با کسب مجوزهای صوری و یا با زیرپا گذاشتن قانون دیوارهای خودنمایی را بالا کشیده و سایه مزاحمت را بر سر خانه همسایه‌ها می‌اندازند. ساخت و سازهای چراغ خاموش این عده در سال‌های اخیر در حریم رودخانه زاینده‌رود نیز شدت یافته و نه تنها برای اهالی و ساکنان محلی حاشیه رودخانه ایجاد مشکل کرده که حتی می‌توان گفت حقابه جمعیت میلیونی حاشیه زاینده‌رود را نیز از بین برده و اینچنین برخلاف شرع، عرف و قانون عمل کرده‌اند.

پس از باران‌های سیل‌های بهار امسال و وقوع سیلاب در مناطق مختلف کشور کارشناسان محیط زیست از تغییر کاربری‌ها و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در بستر رودخانه‌ها به عنوان دلایل وقوع این پدیده ویران‌گر صحبت می‌کردند. خساراتی که به دنبال ایجاد سیلاب در برخی مناطق اطراف رودخانه‌ها ایجاد می‌شود در اغلب موارد به دلیل پاکسازی حاشیه رودخانه از منابع طبیعی است.

این تنها معضل به جا مانده از ساخت و سازهای غیرمجاز نیست، حفر چاه‌های غیرمجاز هنگام ویلاسازی، نصب موتور آب، کشت و کار غیرمجاز نیز از دیگر مواردی است که می‌توان در جریان ساخت و ساز غیرمجاز به آن اشاره کرد. البته ساکنان محلی مواردی دیگر را نیز اشاره می‌کنند.

به گفته یکی از اهالی باغ بهادران اصفهان، ساخت و سازهایی که طی سال‌های اخیر در حاشیه رودخانه زاینده رود صورت گرفته سبب شده تا آرامش اهالی بومی منطقه از بین برود. این شهروند اهل باغبهادران به دوربین‌هایی اشاره می‌کند که مالکان ویلاهای غیرمجاز به منظور تامین امنیت ساختمان خود نصب کرده که آرامش ساختمان‌های مقابل را نیز برهم زده است.

بیشتر بخوانید
440 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در حریم جاده‌های اردبیل شناسایی شد؛ تخریب 60 ساخت و ساز

ساخت و ساز غیرمجاز در 400 هکتار از اراضی روستای زیارت

تخریب 8 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی سایت باستانی شهر کهن نیشابور

شهروند دیگری به نصب موتورآب توسط مالکان ویلاهای اطراف زاینده‌رود در لنجان اشاره می‌کند که سبب شده تا شهروندان منطقه افت فشار آب را در حالی تجربه کنند که پیش از این سابقه نداشته است.

اما قانون درباره ساخت و سازهای غیرمجاز چه می‌‌گوید؟ تبصره 4 ماده 2 قانون توزیع عدلانه آب تصریح می‌کند: وزارت نیرو در صورتی که اعیانی‌های موجود در بستر و حریم انهار و رودخانه‌ها و کانالهای عمومی و مسیل‌ها و مرداب و برکه‌های‌طبیعی را برای امور مربوط به آب یا برق مزاحم تشخیص دهد به مالک یا متصرف اعلام خواهد کرد که ظرف مدت معینی در تخلیه و قلع اعیانی اقدام‌کند و در صورت استنکاف وزارت نیرو با اجازه و نظارت دادستان یا نماینده او اقدام به تخلیه و قلع خواهد کرد.

در همین راستا از ابتدای امسال اقدامات موثری در حوزه قضایی پیرامون تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز صورت گرفته است، محمدرضا حبیبی رئیس کل دادگستری استان اصفهان در جلسه شورای پیشگیری استان بر مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز تاکید کرد و گفت: متخلفانی که به صورت غیرمجاز ساخت و ساز می‌کنند باید شناسایی شده و اعمال قانون شوند.

وی ادامه داد: به منظور پیشگیری از تغییرات غیرقانونی و تغییر کاربری اراضی و باغات هماهنگی‌های بین بخشی صورت گرفته است، در این راستا از ظرفیت‌های قانونی و نظارت دستگاه‌های متولی امر استفاده می‌شود تا با این معضل به صورت ویژه برخورد شود.

در همین راستا مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز از تخریب 70 ویلای غیرمجاز از ابتدای سال جاری در حریم رودخانه زاینده رود خبر داد و گفت: این ویلاهای غیرمجاز در شهرستان لنجان و در حریم رودخانه زاینده رود با حکم دادگاه تخریب شده‌اند.

منصور شیشه فروش از جمله اهداف ما در مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز حفاظت از منابع طبیعی و کاهش تهدیدهای ناشی از سیلاب است، بیان کرد: به این ترتیب بخش زیادی از حریم رودخانه آزادسازی شده است.

برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز و تغییر کاربری اراضی به ویژه در حریم رودخانه‌ها علاوه بر حفظ منابع طبیعی و عرصه‌های محیط زیستی مطالبه به حق شهروندانی نیز هست که در این مناطق ساکن هستند، موضوعی که مسئولان دادگستری اصفهان بر مبارزه جدی با آن تاکید کرده‌اند و نیازمند همکاری موثر میان دستگاه‌های مختلف استانی نیز هست.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,