یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷

دفاع از اولین پایان‌نامه کشور در حوزه بیانیه گام دوم

اولین پایان‌نامه کشوری در حوزه بیانیه گام دوم و دولت انقلابی با موضوع «تبیین ویژگی‌های اصیل یک دولت انقلابی کارآمد از دیدگاه بیانیه گام دوم انقلاب» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا دفاع شد.

به گزارش ندای اصفهان،امیرحسین بلوچیان اظهار کرد: به منظور تحقق تمدن نوین اسلامی بر اساس بیانات رهبر انقلاب مراحل پنج‌گانه‌ای طی خواهد شد که شامل انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلامی است و رهبر انقلاب اهداف نظام را در راستای حرکت به این سمت دانسته و در سند بیانیه گام دوم انقلاب نیز به صراحت بیان شده که جمهوری اسلامی جهت آمادگی برای ظهور خورشید ولایت امام زمان (عج) به دنبال ایجاد تمدن نوین اسلامی هستیم.

پژوهشگر بیانیه گام دوم بیان کرد: بیانیه گام دوم یک سند راهبردی مهم و استراتژیک است که به اصطلاح گام دوم یا همان مرحله بعدی از شکل سازی حرکت جمهوری اسلامی به سمت تمدن نوین اسلامی بیان شده است، اکنون پس از گذر دو مرحله اول انقلاب و نظام اسلامی در مرحله رسیدن به دولت اسلامی یا به تعبیر رهبری دولت انقلابی هستیم که البته هنوز به معنای واقعی کلمه آن‌طوری که بتواند مسیر راه را هموارتر کند محقق نشده است.

وی افزود: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم به عنوان یک سند بالادستی به طور مستقیم جوانان را مکلف به انجام توصیه‌های آن کرده و دانشگاهیان ترغیب شده‌اند تا در جهت ساخت دولت اسلامی قدم بردارند، به همین دلیل ترغیب شدم تا در جهت برآورده شدن این مهم در حوزه بیانیه گام دوم به منظور تبیین مسائل دولت اسلامی تحقیقی را به عنوان پایان‌نامه ارشد داشته باشم.

بلوچیان خاطرنشان کرد: با توجه با صحبت‌هایی که با استاد راهنما کردم این موضوع مورد تأیید قرار گرفت و بعد از جست‌وجو و پژوهش سوابق تحقیقات متوجه شدیم که با کلیدواژه دولت انقلابی و بیانیه گام دوم تحقیق و پایان‌نامه‌ای در کشور ارائه نشده، در همین راستا پایان‌نامه‌ای با عنوان «تبیین ویژگی‌های اصیل یک دولت انقلابی کارآمد از دیدگاه بیانیه گام دوم انقلاب» تدوین شد.

دانشجوی کارشناسی ارشد تصریح کرد: بر اساس عنوان تحقیق در این پایان‌نامه به تبیین ویژگی‌های دولت کارآمد پرداخته شد، موضوعی که در بیانیه گام دوم به آن رسیدیم مسائلی در حوزه نفوذناپذیری، سلامت سیاسی اقتصادی، ثبات قدم، اهتمام جدی بر امر جوانان، اقتصاد و سیاست خارجی مبتنی بر استقلال کشور جزو فرض‌های اصلی و فرعی پایان‌نامه است زیرا این شاخصه‌ها در بیانیه گام دوم بر آن‌ها تأکید بیشتری شده.

وی ادامه داد: بنابراین به این نتیجه رسیدیم که اگر یک دولت انقلابی بر این پنج ویژگی اهتمام داشته باشد جمهوری اسلامی به تشکیل دولت اسلامی نزدیک‌تر خواهد شد و نیاز به یک عزم ملی دولت و ملت را باهم دارد، مثلاً در حوزه نفوذناپذیری بحث نفوذ تبیین و معیارهای نفوذناپذیری مانند هوشیاری و بصیرت، دشمن‌شناسی، مرزبندی با دشمن، پایداری و مقاومت مطرح می‌شود.

بلوچیان اذعان داشت: همچنین به عنوان مثال در حوزه سلامت سیاسی اقتصادی بحث مبارزه با فساد، گفتمان عدالت محوری انقلاب اسلامی، دستگاه قضایی مقتدر و کارآمد، دستگاه‌های نظارتی کارآمد، برخورد قاطع با مفسدان، کمک به رونق تولید، اقتصاد مقاومتی و… بررسی می‌شود.

این پژوهشگر بیانیه گام دوم مطرح کرد: دولت اسلامی به معنای هیأت دولت نیست دولت در اینجا به معنای کلی کارگزاران انقلاب و کلیه امت است، دولت انقلابی یعنی من و شما و در همه پویایی دارد و همه در دولت مطرح هستند به همین منظور برای تحقق دولت اسلامی عزم ملی قاطعی از دولت و ملت با هم نیاز است، البته در انجام مباحثی مانند مبارزه با فساد تأکید رهبر انقلاب بر این است که مسؤولان باید در آن پیش‌قدم شوند و کار را شروع کنند.

اولین پایان‌نامه با محوریت موضوعی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با موضوع«تبیین ویژگی‌های اصیل یک دولت انقلابی کارآمد از دیدگاه بیانیه گام دوم انقلاب»توسط امیرحسین بلوچیان و به راهنمایی بشیر حسینی  عضو بسیج اساتید دانشگاه نگاشته و در شهریور ماه 1398 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا دفاع شد، در این دانشگاه نظام موضوعاتی پیرامون بیانیه گام دوم انقلاب تدوین و نزدیک به 10 عنوان پایان‌نامه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در حال نگارش است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715