شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵

ماجرای تغییر زاویه مغناطیسی باندهای فرودگاه اصفهان / برقراری پرواز ‌دمشق ـ اصفهان

مدیرکل فرودگاه‌های استان اصفهان از احداث مسیر تشریفات منتهی به فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی خبر داد و گفت: شرکت هواپیمایی شام وینگر سوریه اقدام به برقراری پرواز در مسیر دمشق ـ اصفهان به‌صورت هفتگی کرده است.

به گزارش ندای اصفهان، حمل و نقل هوایی هرچند گران اما مورد توجه جمع گسترده‌ای از مردم است. سفر آسان و سریع از جمله دلایل گسترش صنعت حمل و نقل هوایی است و از ضروریات جوامع امروزی به شمار می‌رود. در همین راستا امروز کشور ما صاحب 54 فرودگاه است که در این میان 9 فرودگاه فعالیت بین‌المللی داشته و روزانه میزان مسافران داخلی و خارجی بسیاری هستند. فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان نیز از جمله همین فرودگاه‌هاست.

فرودگاه اصفهان به واسطه قرارگیری در مرکز کشور و انتخاب به عنوان معین تهران، علاوه بر پروازهای مختلف داخلی و خارجی، میزبان پروازهای عبوری که به دلایل مختلف نیازمند فرود هستند نیز هست. این موضوع سبب شده تا فرودگاه اصفهان به واسطه خدمت‌رسانی گسترده خود نیازمند تحول و توسعه باشد. در این راستا اقدامات گوناگونی توسط اداره کل فرودگاه‌های استان اصفهان در حال انجام است که حسن امجدی در گفت‌وگویی مفصل با تسنیم درباره آنها صحبت کرده است. بخش دوم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

در ارتباط با بحث کارگو توضیح دهید. چه میزان در اولویت کاری شما قرار دارد؟

امجدی: در سال 85 طی قرارداد سرمایه‌گذاری (BOT) با اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان برای احداث کارگو ترمینال فرودگاه اقدام شد؛ اما هم‌زمان با بهره‌برداری از آن، رکود ناشی از تحریم و مسائل مرتبط با خشکسالی باعث شد پروژه مورد بهره‌برداری قرار نگیرد.

با جلساتی که با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی، بخش خصوصی و فرودگاه و با حمایت استانداری برگزار شد مقدمات کار فراهم و یک شرکت متخصص داخلی وارد کار شد و سرانجام قفل چند ساله بهره‌برداری از آن هفته گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی باز شد.

این موضوع چقدر به رونق صادرات کمک می‌کند؟

امجدی:صادرات بار هوایی اکنون نیز انجام می‌شود، اما غالباً از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) است و با بهره‌برداری از کارگو ترمینال به‌طور مستقیم صادرات از فرودگاه اصفهان انجام می‌شود، به‌ویژه این موضوع با راه‌اندازی مسیرهای پروازی جدید بین‌المللی که به چرخه اضافه شده‌اند مانند قطر ایرویز و مسیرهای آتی ازجمله پرواز به دمشق و مسقط رونق بیشتری خواهد گرفت.

توان ظرفیت حمل و نقل این کارگو چه میزان است؟

امجدی:توان پیش بینی شده بین 2500 الی 3 هزار تن در سال و روزانه حدودا 12 تا 13 تن است.  پیش بینی می‌شود در کوتاه مدت ماهیانه 60 تن صادرات از طریق اصفهان انجام شود که در سال، 720 تن به صورت هوایی است و ماهیانه 80 تن به صورت تراک (زمینی) به فرودگاه امام خمینی (ره) که در سال 960 تن می‌شود ارسال گردد.

توسعه فضای سبز در بعد زیباسازی و مباحث زیست‌محیطی چقدر برای شما اولویت دارد و آیا الزام یا استانداردی در حوزه زیباسازی وجود دارد؟

امجدی:ما در منطقه شرق اصفهان و در مجاورت کویر هستیم و طی سال‌های گذشته در بحث تثبیت شن‌های روان در این فرودگاه بسیار کار شده است، تقریباً ما جایی را در اراضی‌مان نداریم که این کشت در آن انجام نشده باشد و این متعلق به سال‌ها پیش است که به ما تحویل شده است.

بررسی شرایط برای کاشت گیاهان جدید

اخیراً مکاتبه‌ای با مجموعه دانشگاه علوم پزشکی کرده‌ایم که با توجه به اینکه منطقه شرق اصفهان مستعد وجود پشه و این‌گونه معضلات است، اعلام کنند که چه گونه‌ای برای کاشت در فرودگاه مناسب است.

فرودگاه اصفهان سازمانی هست که به امر درختکاری اهمیت می‌دهد و با کاشت گیاهانی مانند زیتون تلخ که دافع حشرات است و درختان سوزنی‌برگ در سنوات گذشته همت گماشته است.

در تأمین آب فضای سبز در این منطقه دچار چالش بوده‌ایم اما اکنون با بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب روزی 630 مترمکعب فاضلاب تصفیه‌ شده و دوباره به چرخه برمی‌گردد و این تصفیه‌خانه الان به‌صورت آزمایشی بهره‌برداری می‌شود.

فرمول و سپر ایمنی شما در مقابله با تحریم‌های احتمالی که می‌تواند بر کیفیت کار شما اثر بگذارد چیست؟

امجدی: شرکت فرودگاه‌ها به نظر من یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در استفاده از فرصت کوتاه بعد از برجام بود و خیلی از نیازهای خود ازجمله بخش اعظم تجهیزات ارتباطی، ناوبری و بازرسی موردنیاز خود را رفع کرد.

اخیراً شرکت فرودگاه‌ها چند تفاهم‌نامه با تعدادی از مؤسسات علمی کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان برای طراحی و تأمین نیازهای فرودگاهی با استفاده از توان داخلی منعقد کرد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از دانشگاه صنعتی اصفهان، ‌صاایران، دانشگاه خواجه نصیر طوسی و …

فرودگاه اصفهان بر اساس وظیفه، با دانشگاه اصفهان در حوزه رادار و با شرکت دانش‌بنیان مستقر در دانشگاه صنعتی اصفهان ‌هم در حوزه دستگاه‌های کمک بازرسی همکاری می‌کند و سایر نهادها مثل صنایع اپتیک هم اقدامات ارزشمندی انجام داده‌اند و همه این‌ها در جهت این است که تحریم باعث خدشه‌دار شدن کیفیت خدمات نشود.

خدمات فرودگاهی یا فعالیت‌های مبتنی بر آن را کار سودآوری از لحاظ اقتصادی ارزیابی می‌کنید و آیا برای سرمایه‌گذاری جذاب است؟

امجدی: با توجه به‌سرعت و ایمنی در حمل‌ونقل، استاندارد بودن فعالیت‌ها و سایر ویژگی‌های آن مشخص است که این صنعت جزء صنایع جذاب در دنیاست و ماهم از الگوی دنیا دور نیستیم.

در اصفهان تنها 2 هتل 5 ستاره وجود دارد و این می‌تواند در انتخاب اصفهان به‌عنوان مقصد سفر تأثیرگذار باشد؟

امجدی:این به نقشه راه (توسعه گردشگری) مربوط می‌شود و وقتی همه سازمان‌های دولتی و خصوصی درگیر در توسعه گردشگری باهم در جهت برنامه مشخص‌شده حرکت کنند کلیه زیرساخت‌ها در زمان مشخص‌شده آماده و محدودیت‌ها رفع خواهد شد.

مترو هم در این حوزه مؤثر است؟

امجدی: بله مذاکرات اولیه اتصال مترو شهری به فرودگاه اصفهان با شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی انجام‌شده است.

همان‌طور که می‌دانید یکی از برنامه‌های شهری احداث مسیر تشریفات است که از میدان لاله تا فرودگاه هست و مطالعات آن توسط شهرداری انجام‌ شده و قرار است مسیری مدرن، ایمن و با چشم‌اندازی در شأن شهر اصفهان طراحی و از المان‌های شاخص شهری استفاده بشود و یکی از برنامه‌های تکمیل مسیر تشریفات احداث خط مترو در مجاورت آن است و امیدواریم که آن زودتر اتفاق بیفتد.

معمولاً در شهرها بلوار فرودگاه‌ها زیباترین مسیرهاست تا در ذهن مسافران و گردشگران چشم‌انداز و افق قابل قبولی از شهر را قبل از ورود به شهر به وجود آورد که ضرورت آن حس شده و روی آن کار شده و امیدواریم که هرچه زودتر عملیاتی شود.

حذف خودروهای سنگین از مسیر فرودگاه تا انتها چگونه است؟

امجدی: در جهت حذف خودروهای سنگین از اتوبان فرودگاه و جهت تسریع در تردد آن‌ها اجرای آزادراه سپاهان و پل ارتباطی به کمربند شرق اصفهان توسط وزارتخانه راه و شهرسازی در حال اجراست.

فرودگاه و قیمت بلیت‌های پروازی

در مورد بی‌مهری‌های که بعضاً شرکت‌های هواپیمایی درزمینه قیمت‌ها دارند نیز نظارتی دارید؟

امجدی:اگر در خصوص گران‌فروشی بلیت پروازها و هرگونه تخلف دیگری توسط شرکت‌های هواپیمایی به ما شکوائیه برسد آن را به سازمان هواپیمایی کشوری که به‌عنوان متولی، وظیفه نظارت را در صنعت حمل‌ونقل عهده‌دار هست ارسال می‌کنیم. سازمان مذکور علاوه بر نظارت بر فرودگاه‌ها بر شرکت‌های هواپیمایی هم نظارت می‌کند و این سازمان به همراه انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی، حداقل و حداکثر قیمت بلیت پروازها را در مسیرهای مختلف اعلام می‌کنند، شرکت‌ها موظف‌اند بر اساس آن و با توجه به تقاضا، فصل و خدمات در پرواز، بهاء بلیت پرواز را قیمت‌گذاری کنند.

یکی از اقدامات خیلی خوبی که در جهت کنترل قیمت‌ها در غرفه‌های فرودگاه انجام‌شده است و فرودگاه پیشرو در این امر اصفهان است، این است که غرفه‌ها به سامانه فروش متمرکز مجهزند و تمام فروش‌های آن‌ها در سیستم فروش مرکزی ثبت می‌شود و بدین‌وسیله نظارت مستمر بر قیمت کالاها در غرفه‌ها وجود دارد و این کنترل خیلی خوبی است و خبرهای گران‌فروشی در فرودگاه اصفهان کمتر به گوش می‌رسد ضمن اینکه تمام صندوق‌های فروش مجهز به دوربین مدار بسته ‌شده‌اند.

دوربین‌های نظارتی چه زمانی راه‌اندازی شده‌اند؟

امجدی:سیستم دوربین‌های مداربسته از سال‌های قبل در فرودگاه انجام‌شده است و در طی دو سال گذشته مرکز جدید پایش تصویری در فرودگاه اصفهان افتتاح و چرخه کامل شد. در حال حاضر بیش از 130 دوربین نقاط مختلف فرودگاه را پوشش می‌دهند.

آیا امکان انتقال مسافر از پل تلسکوپی نیز برای فرودگاه اصفهان وجود دارد؟

امجدی: این امکان برای ترمینال‌هایی است که دو طبقه و در لبه پارکینگ هواپیما ساخته‌ شده باشند که در حال حاضر این امکان در اصفهان وجود ندارد، اما در طرح ترمینال جدید پروازهای بین‌المللی فرودگاه این موضوع دیده شده است.

بیشتر بخوانید

جهشی که در قیمت پارکینگ‌ها به وجود آمد تصمیم کشوری بود؟

امجدی: هدف از آن ترغیب مسافرین و مراجعین فرودگاهی به استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی بوده است و در برخی جاها مثل فرودگاه مهرآباد و … که در شهر بودند به مسافر واقعی پارکینگ نمی‌رسید چراکه قیمت پایین و امنیت پارکینگ بالا بود و سایرین اتومبیل‌های خود را در آن پارک می‌کردند و حتی گاهی به پارکینگ نمایشگاهی تبدیل شده بود و اگر روند گذشته ادامه پیدا می­‌کرد فرودگاه‌ها به پارکینگ‌های خودرویی بزرگ تبدیل می‌شدند.

در مجمع شرکت فرودگاه‌ها موضوع بررسی و سیاست به‌گونه‌ای تغییر کرد که مردم به سمت استفاده از حمل‌ونقل عمومی سوق داده شوند و در همین راستا با مساعدت شهرداری اصفهان خط اتوبوس منتهی به فرودگاه راه‌اندازی گردید.

همچنین سازمان تاکسیرانی نیز تمام تاکسی‌های فرسوده فرودگاه را نوسازی کرد که در حال حاضر سرویس قابل قبولی ارائه می‌دهند و امیدواریم با مساعدت شهرداری و وزارت راه و شهرسازی بحث مترو به‌طورجدی دنبال شود.

 باخبر شدیم پرواز اصفهان به سوریه برقرار شده، در این مورد توضیح بفرمایید؟

امجدی:بله، با توجه به درخواست مسافران گرامی در برقراری پرواز در مسیر اصفهان ـ دمشق و پیگیری‌های انجام‌شده، شرکت هواپیمایی شام وینگر سوریه اقدام به برقراری پرواز در مسیر دمشق ـ اصفهان ـ دمشق به‌صورت هفتگی کرده است.

این پرواز که پس از هشت سال وقفه مجدداً‌ راه‌اندازی شده سه‌شنبه هر هفته ساعت 6:30 از دمشق وارد فرودگاه اصفهان و در ساعت 07:50 فرودگاه اصفهان را به مقصد دمشق ترک می‌­کند. پس از فرودگاه امام (ره) فرودگاه اصفهان به‌عنوان دومین فرودگاه در کشور است که مجدداً مسیر پروازی به دمشق را برقرار کرده است.

در مورد پروازهای حج امسال توضیح بفرمایید؟

امجدی:پروازهای رفت حج تمتع سال جاری از 23 تیرماه آغاز و تا 12 مرداد ادامه داشت و پروازهای برگشت از 28 مرداد آغاز و 16 شهریور به پایان رسید که کلیه پروازها توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام گردید. در طول این مدت فرودگاه اصفهان میزبان 7719 زائر سرزمین وحی در قالب 52 کاروان از استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری بود که در مقایسه با سال گذشته شاهد رشد 18.5 درصدی در تعداد پرواز، رشد 16.5 درصدی در تعداد مسافر و رشد 7.5 درصدی در میزان بار مسافر بودیم.

در طول برگزاری این عملیات با تشکیل کمیته حج،‌ برگزاری جلسات متعدد و برنامه‌ریزی‌های مستمر سعی بر ارائه خدمات مطلوب به زائرین گرامی و مستقبلین ایشان داشته‌ایم و تلاش چشمگیر کلیه عوامل و دست‌اندرکاران خدمت رسان باعث شد تا عملیات اعزام و برگشت حجاج در سال 1398 به بهترین نحو ممکن در فرودگاه اصفهان انجام‌پذیرد.

یکی از اقدامات اخیری که درباره آن شنیدیم تغییر شماره باندهای پروازی فرودگاه بود. این اقدام از نظر فنی چه تاثیری دارد؟

امجدی: تغییر زاویه مغناطیسی باندهای فرودگاه، به علت تغییر زاویه ناشی از انحراف کره زمین طی سالیان گذشته بوده که این موضوع باعث تغییر در شماره‌های باندهای پروازی فرودگاه از 26/08 به 25/07 شده و این تغییر برای نخستین بار است که در کشور صورت می‌پذیرد.

باگذشت زمان و با تغییر زاویه ناشی از انحراف کره زمین، زاویه مغناطیسی نسبت به محور زمین تغییر کرده و این امر باعث تغییر در جهت باندهای پروازی فرودگاه شده و بر این اساس، مطابق با استانداردهای بین‌المللی ایکائو و به‌منظور افزایش سطح ایمنی پروازها، تغییر شماره باندهای فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان از تاریخ 21 شهریورماه در دستور کار قرارگرفته است.

از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در این خصوص توسط اداره کل فرودگاه‌های استان اصفهان می‌توان به برنامه‌ریزی و اعمال تغییرات در طرح‌های پروازی و تغییر علائم و نشانه‌گذاری باند، برگزاری جلسات متعدد با ارگان‌های فعال در عملیات پروازی و مستقر در فرودگاه، تدوین دستورالعمل‌های مربوط به ارزیابی ریسک ایمنی و مدیریت تغییر، اطلاع‌رسانی جامع و کامل به کلیه سازمان‌های مستقر در استان که در بخش پروازی فعالیت می‌کنند، انجام آموزش‌های مربوط به کارکنان بخش‌های مختلف فرودگاه به‌منظور آشنایی با شرایط جدید و هماهنگی با ادارات زیرمجموعه در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری ایران اشاره کرد.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715