شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰

معاون فرهنگی شهردار اصفهان:

ساختمان تئاتر شهر اصفهان در گذر فرهنگی چهارباغ ساخته می شود/ بودجه فرهنگی 14 میلیارد تومانی به 5 میلیارد کاهش یافته

معاون فرهنگی شهردار اصفهان از دستور شهردار اصفهان برای ساخت تئاتر شهر در گذر فرهنگی چهارباغ خبر داد و گفت: حدود ۲ میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته شده و مکان آن پشت سینما سپاهان واقع است.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان،  محمد عیدی در سی و نهمین نشست از سلسله نشست های خبری «سه شنبه ها با رسانه» در خصوص مرمت تالار هنر اعلام کرد: در ابتدا برای مرمت تالار هنر اصفهان 5 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد اما تصمیم گرفته شد با ایجاد تئاتر شهر در اصفهان این بودجه به این مکان اختصاص یابد و تالار هنر با هزینه یک و نیم میلیاردی و همان اهداف تعیین شده مرمت شود.

وی ادامه داد: فضایی که در پردیس هنر اصفهان وجود دارد نیز می تواند برای اجرای تئاتر خیابانی به کار گرفته شود.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان همچنین از واگذاری 60 مرکز تحت مدیریت سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری به بخش خصوصی خبر داد و گفت: با نوشتن مرامنامه این واگذاری ها شامل برنامه ها و از طریق برگزاری مزایده برای تک تک برنامه ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه در ابلاغ سال 96 وزارت کشور، معاونت فرهنگی شهرداری ها به عنوان یک چارت جدید اجرایی شد و این در حالی بود که در کنار معاونت، سازمان فرهنگی– اجتماعی با کارکرد تخصصی و سازمان ورزش با رویکرد توسعه ورزش همگانی نیز فعالیت دارند، اظهار کرد: امور فرهنگی مناطق شهری هم در سال 96 شکل گرفت تا اهداف محله محور را برای بهزیستی فرهنگی در شهر اجرا کنند.

وی ادامه داد: ساختار جدید وزارت کشور برای معاونت فرهنگی شهرداری ها چارت دارد اما اساسنامه ندارد و این تناقض همچنان حاکم است. البته به همت کمیسیون فرهنگی شورای شهر و شهردار اصفهان این وضعیت در حال تعیین تکلیف است.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان افزود: به واسطه مشکلات اقتصادی سازمان فرهنگی- اجتماعی در سال 97 و 98 با کاهش بودجه روبرو بوده است به طوریکه از بودجه 14 میلیارد تومانی سازمان در سال 95 به بودجه حدود 4 میلیارد و 584 میلیون تومان در سال 97 و بودجه 5 میلیارد و 800 میلیون تومان در سال جاری رسیده ایم.

وی با اشاره به اینکه با توجه به مشکلاتی که در روابط بین المللی و اقتصادی رخ داد، با افزایش 4 تا 5 برابری هزینه ها نیز روبرو بودیم، گفت: با این اوصاف تلاش کردیم میزان مشارکت جوئی اجتماعی را در شهر بالا ببریم. یکی از راه های ما در این زمینه، لایه مشارکت رسمی با سازمان های دولتی اعم از اداره کل ارشاد، آموزش و پرورش، حوزه هنری و نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اصفهان بود که توافق با این نهادها طی تفاهم نامه هایی پیش می رود.

افزایش مشارکت جوئی اجتماعی در اجرای برنامه های فرهنگی شهر

عیدی با بیان اینکه متاسفانه هر وقت صحبت از نشاط فرهنگی در شهر می شود، ذهن ها به سوی برگزاری کنسرت پیش می رود، گفت: مشارکت جوئی اجتماعی باید به اندازه ای بالا برود که شهروندان خود مولد نشاط فرهنگی در شهر باشند نه صرفا مصرف کننده آن؛

وی با اشاره به اینکه اداره رویدادهای فرهنگی سازمان فرهنگی– اجتماعی شهرداری اصفهان، 53 درصد از کل برنامه های سال 97 خود را به صورت مشارکتی اجرا کرده است، تصریح کرد: میزان مشارکت در اجرای برنامه ها در اداره سلامت 80 درصد، در اداره گردشگری 47 درصد، در اداره مشارکت ها 70 درصد و امور اجتماعی نیز 45 درصد بوده است.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه برنامه های معاونت ورزشی هم به صورت مشارکتی اجرا می شود، گفت: قبلا طرح جام مولای عرشیان به صورت تک رشته ای برگزار می شد اما با مشارکت سازمان فرهنگی – اجتماعی شهرداری با 18 هیئت ورزشی، تعداد رشته ها به 35 مورد در سال جاری افزایش یافت. همچنین جام بانوی عرشیان نیز برای توجه به ورزش بانوان در این رویداد اضافه شد.

تحقق مردم سالاری فرهنگی در شهر فرهنگی

وی افزود: اگر خلاقیت فرهنگی از نگاه اجتماعی تقویت شود، شهروندان به فرآیند تولید فرهنگ ورود پیدا می کنند که تحقق اقتصاد فرهنگ یکی از محصولات این مشارکت است، وی گفت: در سال گذشته میلادی سهم کشور آلمان از اقتصاد فرهنگ 66 میلیارد یورو و میزان اشتغال زایی آن از این طریق 980 هزار نفر بوده است و این در شرایطی است که کل صنعت خودروسازی آلمان 55 میلیارد یورو درآمد با اشتغال زایی 580 هزار نفری دارد.

عیدی افزود: برای صادر کردن ارزش های ایران و تبدیل ظرفیت های بومی به امر جهانی باید اقتصاد فرهنگ را مورد توجه قرار دهیم و مزیت ما هم در این است.

وی با بیان اینکه حرکت به سوی مردم سالاری فرهنگی دارای شاخصه هایی همچون احترام به تنوع و تکثر، رعایت حق دسترسی و تصمیم گیری شهروندان و تقویت مسئولیت اجتماعی است، اظهار کرد: برای تحقق شهر فرهنگی برنامه ای به نام شهروندی فرهنگی را در دستور کار قرار دادیم به گونه ای که فراتر از برنامه های قبلی بوده اما نافی آنها نیست. وی ادامه داد: شهر فرهنگی تنها با اجرای برنامه های فرهنگی محقق نمی شود بلکه موازنه انسان و کالبد شهر است و باید انسان محور، زیست پذیر و معناگرا باشد.

سال گذشته 15 هزار برنامه فرهنگی در شهر اصفهان اجرا شد 

مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان تصریح کرد: در سال 97 یک هزار و 422 عنوان برنامه داشتیم که 67 عنوان آن مربوط به نوروز با یک هزار و 500 اجرا بود. همچنین تعداد اجراها در مناطق 15 گانه شهر اصفهان 5 هزار و 543 مورد بود که در مجموع در سال گذشته 15 هزار اجرای برنامه در شهر داشتیم.

وی با اشاره به اینکه به طور کلی 14 دسته برنامه مناسبتی در طول سال از سوی این سازمان برگزار می شود، افزود: این برنامه ها شامل عید نوروز، هفته اصفهان، ماه رمضان، دهه ولایت، دهه کرامت، تابستان و اوقات فراغت، بازگشایی مدارس، هفته دفاع مقدس، روز ایثار و حماسه مردم اصفهان، روز اصفهان، شب یلدا، دهه فجر، روز درختکاری و مجددا عید نوروز است.

عیدی همچنین تفاهم نامه های همکاری این سازمان را با نهادهایی همچون سازمان بهزیستی، دفتر جمعیت سازمان ملل، معاونت پژوهش دانشگاه آزاد، اداره کل بنیاد شهید، سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری، سازمان مدیریت پسماند، اداره کل پست، سازمان فنی و حرفه ای، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اصفهان عنوان کرد.

مرمت 38 مرکز فرهنگی شهر اصفهان

وی از ترمیم 38 مرکز فرهنگی و اجتماعی سازمان خبر داد و گفت: راه اندازی سامانه یکپارچه کتابخانه های شهرداری اصفهان، ایجاد شبکه تسهیل گران در حوزه خدمات رسانی اجتماعی، رشد کیفی فعالیت ها در مراکز واگذار شده، برگزاری نمایشگاه صنعت سینما، واگذاری 20 درصد ظرفیت سازمان به بخش خصوصی مبتنی بر تعرفه های شورای شهر، مکاتبه با 500 نهاد در راستای اهداف شهروندی فرهنگی، رشد کمی و کیفی مخاطبان تئاتر اصفهان، روند توسعه دفاتر تخصصی سازمان و صرفه جویی های مالی از جمله کاهش ۶۰ هزار متر تبلیغات چاپی شهری با صرفه جویی یک میلیاردی بخشی از عملکرد سازمان در سال گذشته بوده است.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان با اشاره به اینکه در روند کارشناسی مسائل شهر اصفهان 241 مسئله شناسایی شد، گفت: پرداختن به همه این مسائل مانند نپرداختن به تک تک آنها بود از همین رو 26 مسئله به عنوان مسائل محوری برای برنامه ریزی و اجرا به مناطق 15 گانه معرفی شد.

وی به تعداد عنوان برنامه های اجرا شده در سال 98 هم اشاره کرد و با بیان اینکه در سال جاری 491 عنوان برنامه توسط سازمان اجرا شده است، افزود: تعداد برنامه های مناسبتی نیز 985 عنوان بوده است که در ماه های فروردین تا شهریور به ترتیب، 24، 47، 76، 94، 160 و 90 عنوان برنامه برگزار شد.

عیدی به برنامه ریزی برای اجرای 270 عنوان برنامه به مناسبت هفته فرهنگی اصفهان اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این برنامه به منظور همدلی با مردم سیل زده لغو و فقط 49 عنوان برنامه با گرایش همدلی برای ایران، انتخاب و اجرا شد، گفت: ما در این زمینه وظیفه ایران بانی خود را به درستی انجام دادیم و نشان دادیم اصفهان حس همدردی و همدلی خود را نیز به صحنه می آورد.

وی با بیان اینکه در سال جاری در دهه کرامت 63 عنوان برنامه، در بحث اوقات فراغت 648 عنوان و در دهه ولایت 50 عنوان برنامه برگزار شد، افزود: در عید غدیر امسال به مدت سه شب اجرای برنامه خبر بزرگ در باغ فدک را با احیای دوره های تاریخی بعد از اسلام تدارک دیدیم که طی سه شب، 40 هزار مخاطب جذب این برنامه شد.

شهر در کنار پیوست فرهنگی نیاز به پیوست مردم شناختی دارد

معاون فرهنگی شهردار اصفهان در پاسخ به پرسشی در خصوص مرجع سیاست گذاری فرهنگی برای شهر اصفهان، اظهار کرد: سیاست گذاری در حیطه فرهنگی منوط به دو حالت امیک و اتیک است به این معنا که در حالت امیک نگاه از زاویه کنش گر و در حالت اتیک نگاه از زاویه کارشناس مورد مداقه قرار می گیرد. در همین رابطه تعامل با شورای شهر، مرکز پژوهش های شهرداری و شورای شهر اصفهان در برنامه ریزی مورد تاکید است.

وی افزود: البته سیاست گذار اصلی شورای شهر است اما فرآیندی در حوزه برنامه ریزی داریم که بر این اساس واقعیات موجود را در سیاست گذاری تاثیر می دهیم.

عیدی با بیان اینکه شهرها در کنار پیوست فرهنگی نیاز به پیوست مردم شناختی دارند به این معنا که بُعد کالبدی و رفتاری شهر با فرهنگ مردم باید همخوانی داشته باشد، گفت: هرچند تهیه پیوست فرهنگی از سوی وزارت کشور به عهده معاونت فرهنگی گذاشته شده است اما در چارت آن عنوانی با نام پیوست فرهنگی وجود ندارد.

وی در خصوص تجهیز فرهنگسراهای شهر اصفهان به کتاب نیز افزود: برای این منظور 200 میلیون تومان اعتبار برای خرید کتاب از نمایشگاه کتاب اصفهان و نیز در طول سال در نظر گرفته ایم.

سرنوشت سه خانه فرهنگی در شهر اصفهان

مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه درصدد تامین اعتبار مورد نیاز برای ترمیم ساختمان خانه جوان هستیم، به آخرین تحولات در خصوص خانه های استاد همائی و امیرقلی امینی اشاره و اظهار کرد: دختر استاد همائی راغب هستند در اداره این خانه، خانواده استاد همائی نیز مداخله داشته باشند و اساس نامه ای بر همین اساس نوشته شده است. از آنجائیکه همه آثار مربوط به استاد نزد دختر وی است به دنبال راه اندازی موزه ای در خانه استاد برای نگهداری این آثار هستیم.

وی بیان کرد: خانه استاد همائی در اختیار شهرداری اصفهان نیست و به فرهنگستان زبان فارسی به ریاست دکتر حدادعادل، تعلق دارد.

عیدی، خانه امیرقلی امینی را نیز جزو شناسنامه و هویت شهر اصفهان دانست و افزود: لایه پنهان خانه های استاد همائی و امیرقلی امینی می تواند روایت های زیادی از اصفهان را تداعی کند که در همین راستا فرآیندهایی در حال طی شدن است و فعالیت های ما منقطع نشده است.

وی ادامه داد: این خانه باید در یک فرآیند هدفمند فرهنگی قرار گیرد و مکاتبات در این خصوص صورت گرفته است تا نه تنها این خانه مرمت شود بلکه آثار امیرقلی امینی در قالب یک موزه به نمایش گذاشته شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715