سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷

چرا برخی انتقادات رسانه ای می‌شود؟!

افشای سهل‌انگاری های مسئولین موجب می‌شود به خاطر فشار افکار عمومی، مسئولین نسبت به انجام وظایفشان اهتمام بیشتری به خرج دهند. آنجاست که انتقاد عمومی نه‌تنها خود نوعی امر به معروف و نهی از منکر است، بلکه موجبات نهادینه‌سازی این واجب عمومی را فراهم می‌سازد...

ندای اصفهان- تحریریه

گاهی بعضی از دوستان عنوان می کنند چرا شما انتقادات را علنی عنوان می کنید؟ چرا به خودشان نمی‌گویید؟ پاسخ ما این است که بسیاری از این انتقادات عنوان شده در نشریه یا فضای مجازی بعضا بارها به صورت حضوری به مسئولین ذی ربط گفته شده‌است و متاسفانه این انتقادات با بی‌توجهی مواجه شده‌است؛ گاهی توجیهات غیر قابل قبول برای آن بیان می شده است و امثالهم.

ضمن اینکه موارد انتقادی، چیزی نیست که جنبه شخصی داشته باشد، بلکه مربوط به عملکرد سازمان‌ها و مسئولین مختلف یا اشخاصی است که جنبه عمومی دارد. انتقاد رسانه‌ای از بعضی از این عملکردها از آنجا ناشی می‌شود که عدم اصلاح آن رویه موجب حق الناس و حتی تضییع حقوق عمومی است. در برخی از این اشکالات مطرح شده، الگوسازی‌های غیر موجه وجود دارد که موجب انحراف فرهنگی می‌شود. در برخی از موارد، نادیده گرفتن احکام دینی در ملأ عام وجود دارد که موجب عادی شدن شکستن این حدود در جامعه می‌شود. کنار گذاشتن فرمایشات مقام معظم رهبری توسط مدعیانی که باید خود پیگیر تحقق این فرمایشات باشند از جمله آنهاست.

گاهی اوقات عدم افشای سهل انگاری مسئولین در انجام وظایفشان موجب عدم اطلاع عمومی از حقوقشان و عدم پیگیری آنها می‌شود. افشای سهل‌انگاری های مسئولین موجب می‌شود به خاطر فشار افکار عمومی، مسئولین نسبت به انجام وظایفشان اهتمام بیشتری به خرج دهند. آنجاست که انتقاد عمومی نه‌تنها خود نوعی امر به معروف و نهی از منکر است، بلکه موجبات نهادینه‌سازی این واجب و پیگیری عمومی امر به معروف و نهی از منکر  را فراهم می‌سازد.

بعضی‌ها موضوع غیبت را در پیش می‌کشند که غیبت حرام است. لازم به ذکر است غیبت مومن حرام است اما غیبت در برخی موارد جایز و حتی بعضا اگر مقدمه واجبی چون امر به معروف باشد حتی می‌تواند واجب هم باشد.

حضرت امام محمد باقر (علیه السلام ) می فرمایند: «ثَلاثَةٌ لَيْسَ لَهُمْ حُرْمَةٌ: صاحِبُ هَوىً مُبْتَدِعٌ، وَ الاِْمامُ الجائِرٌ، وَ الفاسِقُ الْمُعْلِنُ بِالْفِسْقِ؛»

سه دسته احترام ندارند: کسی که در پیروی خواهش های نفسانی خود در دین خدا بدعت گذارد، و حاکم ستمگر، و فاسق متجاهر به فسق. (وسائل الشیعه، ح 16328)

البته موارد دیگری نیز در جواز غیبت وجود دارد که از آن گذر می‌کنیم.

بعضی‌ها هرگونه انتقادگری و بیان اشکالات مدیریتی و امثالهم را تقبیح می‌کنند، این در حالی است که نظر قرآن به‌گونه‌ای دیگر است. آیه شریفه 148 سوره نساء بیان می دارد: « لَا يُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلَّا مَنْ ظُلِمَ وَ كَانَ اللَّهُ سَمِيعًا عَلِيمًا».

خدا دوست نمی‌دارد که کسی به گفتار سوء صدا بلند کند مگر آن که ظلمی به او رسیده باشد، همانا که خدا شنوا و داناست.

بر اساس این آیه خداوند افشاگری عیوب و بدی‌ها را دوست نمی دارد مگر آنجایی که پای ظلم درمیان باشد. سخن اینجاست که آیا مواردی که جنبه حق الناس دارد یا پای تضییع حقوق عمومی درمیان است، نوعی ظلم محسوب نمی‌شود؟ خوب اینجاست که افشاگری چنین مواردی در جهت اصلاح گری و مطالبه حقوق عمومی نه‌تنها ناپسند نیست، بلکه طبق این آیه شریفه پسندیده است.

در مواردی نیز به صورت کارشناسی شده، عواقب انجام ندادن وظایف یا اشکالات مدیریتی بحث می‌شود که می‌تواند موجبات اطلاع عمومی را برای انجام درست فرآیندها در آینده توسط آن شخص یا افراد دیگر فراهم نماید؛ که نوعی نهادینه سازی معروف است.

اینکه بعضی‌ها تکرار برخی تذکرات را به عنوان سرزنش یک مومن معرفی می‌کنند، حرفشان جای تامل دارد. اگر موردی جنبه شخص داشته باشد یا اینکه موردی بوده که اصلاح شده است و مجدد تذکر داده شود این سخن درست است. ولی در هنگامی که موضوع جنبه عمومی دارد و بیان تذکرات قبلی موجب اصلاح نشده است، تکرار آن تذکر تا رفع آن اشکال، ضرورت دارد. در احکام امر به معروف در تحریرالوسیله امام خمینی (ره) آمده است که «اگر بداند یا احتمال دهد که امر یا نهی او در صورت تکرار شدن تأثیر‏‎ ‎‏می گذارد، تکرار کردن آن واجب است».

خلاصه اینکه بیان انتقادات به صورت عمومی بر اساس ادله فوق الذکر استوار است.

لازم به ذکر است ما قبلا اعلام کرده‌ایم آمادگی درج جوابیه در پاسخ به انتقادات را اعلام کرده‌ایم. لذا مسئولین، روابط عمومی دستگاه های ذی‌ربط یا افرادی که از آنها انتقاد مستقیمی شده است می‌توانند جوابیه خود را برای درج در نشریه ارسال نمایند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715