دوشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶

صحبت‌های نماینده اصفهانی درباره فساد و مبارزه با مفسدان

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درباره موضوع شفافیت، مبارزه با فساد و اصلاح ساختارهای فسادبرانگیز سخن گفت.

به گزارش ندای اصفهان،حجت‌الاسلام احمد سالک کاشانی با اشاره به موضوع شفافیت، مبارزه با فساد و اصلاح ساختارهای فسادبرانگیز اظهار کرد: موضوع فساد، مفسد و مفسدین کلیدواژه‌هایی قرآنی هستند و بر اساس آیات مشخص است که خداوند این نوع افراد، عوامل و معلول مفاسد را به هیچ‌وجه دوست ندارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: این افراد مورد توبیخ خدا قرار دارند به این علت که هر نوع فسادی از شخص، جریان یا دستگاهی اتفاق بیفتد بی‌تردید جامعه مردم را به التهاب وامی‌دارد و آثار وضعی فساد موجب نگرانی و دغدغه برای توده مردم می‌شود، بنابراین باید با تمام قدرت با مفسدین و فساد مبارزه کرد که این کار شامل دو بخش است.

وی افزود: یک بخشی از این موارد فساد از طریق افراد مفسد در دستگاه‌ها آغاز می‌شود که به دنبال منافع شخصی یا باندی خود هستند و برای استفاده از این منافع هم حاضرند ده‌ها مسأله را به فساد بکشند، ضوابط قانونی کشور را دور بزنند و حتی نظامی را برای تأمین منابع خود فدا کنند.

سالک تصریح کرد: دلیل این مدعا این است که می‌بینیم اکنون که قوه قضاییه با مفاسد بسیار بزرگ کشور برخورد می‌کند، عده‌ای ناراحت هستند زیرا منافعشان در سایه این فساد تأمین می‌شود، نکته‌ای که مثل روز روشن است و نیاز به بینه و برهان ندارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بی‌تردید در استان اصفهان هم در بخشی از دستگاه‌ها انواع مختلف فسادها هست یکی از این فسادها قانون‌گریزی است، یعنی ما قانون داریم اما به آن عمل نمی‌شود.

وی ادامه داد: مثل قانون مالیات که باید تمام افراد مالیات بپردازند و عدم پرداخت آن ظلمی است به آن افراد فقیر و پابرهنه‌ای که مالیات خودشان را بر اساس تدین و اعتقادی که به نظام جمهوری اسلامی دارند پردازند اما عده‌ای با گردن‌کلفتی و فرار از پرداخت مالیات تلاش می‌کنند قانون اجرا نشود.

سالک تأکید کرد: مثال این مسأله دستگاه‌های پوزی که برای پزشکان گذاشته شد و عده‌ای از زیر بار این کار فرار می‌کنند و موجب نارضایتی و سرگردانی مردم می‌شوند، البته لازم به ذکر است که همه پزشکان این‌گونه نیستند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: اگر برخی با صراحت یا حتی با کنایه می‌خواهند از پرداخت مالیات فرار کنند باید برای قانون‌گذار استدلال بیاورند که به این دلایل ما نمی‌توانیم مالیات بپردازیم، نه اینکه قانون مصوب نظام جمهوری اسلامی که در مجلس و شورای نگهبان تأیید شده و باید اجرایی شود را اجرا نکنند و بعد هم مدعی باشند.

 وی اضافه کرد: این کار یک نمونه قانون‌گریزی و خود نوعی از فساد است و وقتی مردم از این مسأله ناراضی شدند و به خیابان آمدند در نهایت موجبات نارضایتی جامعه علیه نظام را به وجود می‌آورد.

سالک با بیان این‌که نمونه فساد بعدی درباره افرادی است که قانون‌گریزی می‌کنند و بر اساس ارتباطات کار را پیش می‌برند، گفت: مثال آن وجود بروکراسی در استان اصفهان است، اگر یک سرمایه‌گذار در استان اصفهان بخواهد سرمایه‌گذاری کند باید مثل توپ فوتبال بین دستگاه‌های مختلف رد و بدل شود که دست آخر هم کار را رها می‌کند و می‌رود، یعنی به جای اینکه دستگاه‌ها از سرمایه‌گذار استقبال کنند و کار را تسهیل کنند فرد را فراری می‌دهند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در نتیجه اگر پیش از این یک سرمایه‌گذار به اصفهان می‌آمد و اگر بستر حضور توسط مسؤولان فراهم شده بود ممکن بود صدها اشتغال ایجاد کند و بیکاری را از بین ببرد، بروکراسی اداری و رد و بدل شدن سرمایه‌گذار بین دستگاه‌ها باعث می‌شود سرمایه‌گذار کار را راه کند و برود.

وی خاطرنشان ساخت: بین دستگاه‌ها گفته می‌شود که تلاش اصفهانی‌ها این است که سرمایه‌گذار را فراری دهند و این معروف است که اصفهان سرمایه گریز است.

سالک یادآور شد: نمونه‌های آن را هم امروز در اصفهان می‌بینیم، علیرغم این‌که قانون تسهیل در اختیار استاندار است و استاندار باید کار پنج ماهه را 5 روزه حل و فصل کند، بعضاً هم می‌شود اما عمومیتی ندارد که این نوعی فساد و دامن زدن به رشد بیکاری در جامعه است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس ابراز داشت: چه کسی این کار را می‌کند؟ آن مسؤولانی که در دستگاه‌های مختلف نشسته‌اند و در قالب رئیس، مدیر و… با اظهار نظر کارشناسی به حق یا ناحق تلاش می‌کنند این کار صورت نگیرد و اگر دیدند منافعی در این پروژه هستند سرمایه‌گذار را فراری می‌دهند و خودشان وارد می‌شوند تا سود طرح را ببرند.

وی افزود: این نمونه دیگری از قانون‌گریزی است در حالی که ما شاهدیم در استان‌های دیگر از همین سرمایه‌گذار اصفهانی ما استفاده کردند مثلاً سرمایه‌گذار اصفهانی در گیلان بیش از 100 نفر اشتغال ایجاد کرده و یا در تبریز از سرمایه‌گذار اصفهانی علت آمدن برای سرمایه‌گذاری در تبریز پرسیده شد، پاسخ این بود که اصفهان از ما استفاده نمی‌کنند در حالی که استاندار تبریز استفاده می‌کند و دستگاه‌ها اینجا از ما استقبال کردند.

سالک با اشاره به نوع دیگر فساد در دستگاه‌ها اذعان داشت: وجود رشوه در دستگاه‌ها به اشکال مختلف یا به تعبیر ما فساد اداری نوع دیگر فساد است، در جلسه‌ای در استانداری آقای مسؤولی به مردم قول طرحی را داده و گفته شده بود طرح 5 سال پیش آماده شده و تهران رفته است و منتظر جواب تهران است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه توضیح داد: در حالی که در جلسه متوجه شدیم این آقا اصلاً چنین طرحی به تهران نفرستاده و به مردم دروغ گفته است، این‌ها فساد است، فساد که شاخ و دم ندارد، سرگردان کردن مردم در طول 5 یا 10 سال و عدم اجرای ضابطه قانون خود فساد است.

وی بیان کرد: همین آقا موظف شد در زمان تعیین شده طرح را ارائه بدهد، فردی که یک مسؤول در این شهر است، این هم یک نوع فساد است یعنی قول دادن مردم در حالی که واقعیت ندارد.

سالک با اشاره به عدم وجود شایسته‌سالاری در برخی دستگاه‌ها بیان کرد: یک نوع فساد دیگر این است که بعضی از مسؤولان می‌بینند در جریانات سیاسی چگونه می‌توانند هم‌کیش خود را احیا و رقیب و طرف مقابل را زمین‌گیر کنند، نمی‌خواهند بر اساس سیاست‌های 24 گانه ابلاغیه اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری عمل کنند، بلکه هم مانع اقتصاد مقاومتی می‌شوند هم مشکلات دیگری را به وجود می‌آورند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس عنوان کرد: در صورتی که کار را باید ببینند نه این‌که آیا این شخص هم حزب آن‌ها هست یا نه، این مسأله را در روزنامه‌ها هم می‌بینم حتی اینکه طرف حرف حقی هم بزند چون هم جریان و سیاسی آن‌ها نیست حرف حق را یا پنهان می‌کند یا از بین می‌برند.

وی اضافه کرد: نوع دیگر فسادی که قابل توجه است فساد اداری‌ست و بسیاری از مشکلات را به دنبال دارد و دولت باید با فساد اداری هم مقابله کند هم قضایا را شفاف‌سازی کند، فرمول دقیقی این است که هر چقدر شفافیت بالا برود میزان فساد پایین می‌آید، شاهد مثال این مورد را در اصفهان در خصوص جانبازان و ایثارگران داریم.

سالک با بیان اینکه حق و حقوق جانبازان و ایثارگران در حال از بین رفتن است، تصریح کرد: زمانی که به مسؤولان رجوع می‌کنیم بهانه‌های مختلفی می‌آورند از جمله اینکه پول نیست در حالی که وقتی بررسی می‌شود واقعیت چیز دیگری است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تأکید کرد: امروز جانبازان ایثارگران، خانواده‌های شهدا و رزمندگان سرمایه‌های این کشور هستند و نباید در پیچ و خم زندگی بمانند اما در کمال تأسف شاهدیم که در کشور گرفتار مواردی از این قبیل هستیم که آثار و دود آن به چشم این‌هایی می‌رود که هستی خود را برای این نظام و انقلاب دادند.

وی یادآور شد: یک نوع فساد دیگر که باید به مقابله با آن برخاست درباره مسؤولانی است که با بر سر کار آمدن موارد را منصفانه مطرح نمی‌کنند، بعضی از مسؤولان نباید در ابتدای کار درباره وضعیت موجود سیاه‌نمایی کنند و بگویند مدیر قبلی که اینجا بود هیچکاری نکرد یا خیانت کرد و این گونه ناکارآمدی خود را تبرئه کند و گردن فرد قبلی بیندازد.

سالک توضیح داد: دولت فعلی هم همین کار را کرد و مدعی شد هرچه خرابکاری هست متعلق به دولت قبلی است، در حالی که باید پرسید اکنون که خود شما 7 سال است سوار کار شده‌اید توضیح دهید چه فسادی را از بین بردید چه کاری کردید.

نماینده مردم اصفهان اذعان داشت: اگر بناست مدیریتی باشد باید منصفانه و عادلانه باشد و اگر فرزند خود فرد هم فساد کرده پای آن بایستد و از قانون و مسائل حقوق ملت مردم و نظام دفاع کند نه این‌که بخواهد ماست‌مالی کند و فساد به وجود بیاورد.

وی ادامه داد: نوع دیگری از فسادها رانت‌خواری است که شامل رانت اعتبار، موقعیت، پول یا مسائل دیگر است، نتیجه رانت پرونده‌های فسادی است که در اصفهان داریم، موضوع ریخته گران یکی از آن‌هاست که شاهدیم مسأله رانت در کار بوده وگرنه چطور یک شخص توانسته این مقدار پول به میلیارد تومان را به هم بزند، وقتی پرونده‌ها را بررسی می‌کنیم می‌بینم کار با رانت و ارتباطات، رشوه و مسائل دیگر پیش رفته است.

سالک با بیان اینکه فساد بعدی درباره دستگاه‌هایی مثل بانک‌ها است، اظهار کرد: رسالت بانک بنگاه‌داری نیست که پای خود را بیخ گلوی کارفرما بگذارند و هرروز فشار بیاورند که سود و دیرکرد را اضافه کنند، یا با کسی که ایجاد اشتغال کرده مخالفت کنند؛ بانک‌ها بنگاه‌داری می‌کنند و این مخالف دستور مستقیمی است که بانک را موظف می‌کند در خدمت رشد باشد و رونق تولید و نقدینگی را به این سمت هدایت کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: در کمال تأسف می‌بینم که بانک‌ها باعث شده‌اند کارخانه‌ها هر روز بسته شوند، بیکاری بیشتر شود، در حالی که قانونی در مجلس تصویب شده که بانک‌ها وام زیر 100 میلیون را باید ببخشند یک بانک انجام می‌دهد بقیه انجام نمی‌دهند، چون سود زیاد بانک از بین می‌رود و می‌خواهند ربای مضاعف بگیرند.

وی افزود: یکی از فسادهای دیگر هم این است که دستگاه‌های نظارتی رسالت نظارت خودشان را بر حرکت دستگاه‌ها ضعیف انجام می‌دهند، وقتی نظارت بر پزشک مهندس کارفرما و دستگاه‌های مختلف دولتی نباشد جابه‌جایی‌ها اتفاق می‌افتد و این ضعف نظارت موجب رشد فساد استان می‌شود.

سالک با اشاره به این‌که حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی از اوجب واجبات است، توصیه کرد: باید مدینه فاضله‌ای در ایران داشته باشیم که در جهان الگو شود، نه اینکه هر روز از تلویزیون فسادی را نشان داده و مردم را ناراحت کنیم، غارت بیت‌المال و حقوق‌های نجومی همه فساد است و باعث می‌شود مردمی که پای انقلاب ایستادند ناراحت شوند که البته حق هم دارند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715