شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶

با خواهرخوانده های شهر اصفهان بیشتر آشنا شوید…

بر اساس آمار موجود در پرتال شهرداری اصفهان، شهرهای خواهرخواندگی با اصفهان ۱۳ شهر می باشند که در ادامه به معرفی هر یک از این شهرها می پردازیم...

ندای اصفهان- پوریا استکی (کارشناسی ارشد گردشگری)

poriaesteki@yahoo.com

یکی از راه های تقویت دیپلماسی بین شهر ها، ایجاد رابطه خواهر خواندگی می باشد. شهرهای تاریخی جهان به خاطر اشتراکاتی که ممکن است در زمینه های تاریخی، فرهنگی داشته باشند اقدام به خواهرخواندگی بین هم به منظور حفظ و حراست از اشتراکات خود می نمایند. به همین منظور است که کارشناسانی را برای بهره برداری از تجربیات هم به نقاط مورد نظر می فرستند.

دیپلماســی شــهری موضوعــی اســت کــه اساســا در دوران پــس از جنــگ ســرد و بــا نقش دیپلماسی شهری در جذب توریسم گســترش فراینــد جهانــی شــدن در چارچــوب فضــای جریــان هــا مطــرح شــده و امــروزه بــه عنــوان یکــی از ابزارهــای نویــن، کارآمــد و قدرتمنــد کنــش در فضــای بیــن الملــل در برابــر دیپلماســی ســنتی قــرار گرفتــه اســت. ریشــه شــکل گیــری دیپلماســی شــهری مبتنـی بـر کاسـتی هـای دیپلماسـی سـنتی بـرای تحقـق اهـداف سیاسـت خارجـی تامیـن منافـع بازیگـران دولتـی و غیـر دولتـی عرصـه بیـن الملـل در چارچـوب تعامـات فزاینـده و چندجانبــه اقتصــاد جهانــی اســت. (راشدی، اسداله و امین فرجی ملائی، ۱۳۹۵، 7و6)

اصفهان یکی از شهرهای توریستی و تاریخی جهان می باشد که توانسته است تا کنون با 13 شهر جهان، پیمان خواهرخواندگی منعقد نماید.

اصفهان، دومین شهر پهناور ایران پس از تهران، و سومین شهر پرجمعیت ایران، براساس استانداردهای یونسکو به عنوان شهر خلاق، است که از نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری استفاده می‌کند.(سجادی نایینی ،12،1380)

شهر اصفهان در 430 کیلومتری جنوب تهران و در مسیر راه های تهران- کرمان- تهران- شیراز قرار دارد. (دادفر، 1389، 85)

کلمه ای که به نام اصفهان و شهر اصفهان اطلاق می گردد به صورت های مختلف از قبیل اسپاهان، اصفاهان، سپاهان، انزان، گابیان، گابیه، جی، اسبهان، اسفاهان، اصبهان، و در کتب تاریخی گابایاکی، در دایره المعارف فرانسه اسپدان و در نوشته های بطلمیوس آپادان و اپادانا و در برهان قاطع یهودیه، دارالیهودیه آمده است. (دادفر، 1389،85 و 86)

اولین بار اصفهان در سال 1368 در زمان «محمد حسن ملک مدنی» شهردار وقت با «شیان» چین پیمان خواهرخواندگی امضا نمودند. به این ترتیب محمد حسن ملک مدنی در دوره تصدی خود در شهرداری اصفهان یک مرتبه پیوند خواهر خواندگی را در کارنامه خود دارد.

حمید رضا عظیمیان نیز به همین ترتیب یک مرتبه، محمد علی جوادی به ترتیب در سال های 1377 الی 1379 ، هفت مرتبه موفق به پیمان خواهر خواندگی با شهرهای دیگر شده است و پس از آن سید مرتضی سقائیان نژاد در سال های 83 الی 89 توانسته بود چهار مرتبه با شهرهای دیگر پیمان خواهر خواندگی منعقد نماید.

اصفهان و خواهر خوانده هایش

بر اساس آمار موجود در پرتال شهرداری اصفهان، شهرهای خواهر خواندگی با اصفهان به شرح زیر می باشند. که در ادامه به معرفی هر یک از شهرهای زیر می پردازیم.

ردیف نام شهر نام کشور تاریخ
1 شیان چین 17 اردیبهشت 68
2 کوالالامپور مالزی 2 تیر 76
3 فرایبورگ آلمان 6 آبان 79
4 فلورانس ایتالیا 22 شهریور 77
5 باش رومانی 20 اردیبهشت 78
6 بارسلون اسپانیا 24 دی 78
7 ایروان ارمنستان 8 اردیبهشت 79
8 کویت کویت 30 خرداد 79
9 هاوانا کوبا 18 اسفند 79
10 لاهور پاکستان 1 مرداد 83
11 سن پترزبورک روسیه 20 آبان 83
12 داکار سنگال 4 آذر 88
13 بعلبک لبنان 13 مهر 89

بر اساس قرارداد خواهرخواندگي که در زمينه هاي مختلف فرهنگي- اجتماعي- عمراني و… منعقد مي شود. شهرهاي مذکور پذيراي هيئت های زيادي بوده اند. حاصل اين ديدارها، تحولات بوجود آمده در اين شهر تاريخي است. (پرتال شهرداری اصفهان)

شیان – چین

اولین شهری که با شهر اصفهان پیمان خواهرخواندگی منعقد نمود شهر شیان چین می باشد. این پیمان در سال 1368 در زمان تصدی محمد حسن ملک مدنی اتفاق افتاد.

وب سایت شهرداری اصفهان درباره شهر شیان چین اینگونه آورده است:

شيان پايتخت ايالت شان شي در بخش مركزي فلات ۸۰۰ در منطقه ميان چين قرار دارد. شيان شهر جهانگردي بين المللي مهم صنعت، علم و تكنولوژي، آموزش و فرهنگ، تجارت و بازرگاني و مالي در منطقه غرب مركزي چين شمالي قرار دارد. داراي ۸ بخش و ۵ منطقه در قلمرو خود بوده كه دربرگيرنده مساحت ۹۹۸۳ كيلومتر مربع مي باشد و از اين مساحت ۱۶۲ كيلومتر مربع منطقه شهري توسعه يافته است.

اين شهر كه در زمان باستان در ((چانگان)) ناميده مي شده است يكي از زادگاه هاي تمدن انساني است.

فرودگاه بين المللي شيانيانگ اين شهر يكي از چهار فرودگاه بزرگ در كشور است، كه در سال ۱۹۹۱ تكميل و راه اندازي شده و در برگيرنده بيش از ۵۰ پرواز داخلي و ۳ پرواز بين المللي به هنگ كنگ، ناگويا، سنگاپور مي باشد.

در حال حاضر شيان ۱۱ شهر خواهر خوانده دارد.

کوالالامپور- مالزی

بزرگترین شهر کشور مالزی و همچنین پایتخت این کشور، کوالالامپور نام دارد. قدمت این کشور به اوایل قرن 19 میلادی می رسد.

وبسایت کجارو درباره شهر کوالالامپور این گونه آورده است:

شهر کوالالامپور منطقه‌ای به وسعت ۲۴۳ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد و طبق سرشماری سال ۲۰۱۵، جمعیتی حدود 7.1 میلیون نفر دارد. کوالالامپور با ۸/۹ میلیون بازدیدکننده در هر سال، ششمین شهر پربازدید جهان به شمار می‌رود. تنوع فرهنگی، هزینه‌های نسبتا پایین و فروشگاه‌های متنوع عوامل مهمی در جذب گردشگر به سوی این شهر محسوب می‌شوند.

از جمله پرطرفدارترین جاذبه‌های شهر می‌توان به صحن پارلمان مالزی، میدان مردکا، خیابان پتالینگ، کاخ ملی (Istana Negara)، برج‌های دوقلوی پتروناس، برج کوالالامپور، موزه ملی، بازار مرکزی، گالری شهر کوالالامپور، یادبود ملی و مکان‌های مذهبی همچون مسجد جامع کوالالامپور، مسجد نگارا و غارهای باتو اشاره کرد.

فرایبورگ- آلمان

یکی دیگر از شهرهایی که با اصفهان پیوند خواهرخواندگی دارد شهر فرایبورگ آلمان می باشد. این تفاهم نامه در 6 آبان 1379 در زمان مهندس جوادی شهردار وقت اصفهان انعقاد گردید.

شهر فرایبورگ در جنوب غربی آلمان می باشد. یکی از نکات جالب پیرامون این شهر می توان به این مورد اشاره نمود که در جنگ جهانی دوم 80 درصد این شهر ویرانه شد اما مجددا مطابق همان نقشه قبل ساخته شد.

فرايبورگ با كشورهاي فرانسه و سوئيس هم مرز است. از جمله ويژگي هاي منحصر به فرد فرايبورگ اين است كه اين شهر هم جلوه‌هايي از يك شهر بزرگ جهاني را در خود دارد و هم نمادهايي از شهرهاي كوچك قديمي را ارائه مي كند.
فرايبورگ تلفيقي از زندگي مدرن و زندگي نوين است. جذابيت هاي خاص فرايبورگ باعث شده است كه هر سال ميليون ها توريست از نقاط مختلف آلمان و جهان براي بازديد از اين شهر زيبا به فرايبورگ سفر كنند.  (وب سایت شهرداری اصفهان)

شهر فرایبورگ با نه شهر دیگر جهان پیوند خواهرخواندگی دارد.

فلورانس- ایتالیا

یکی از شهرهای تاریخی ایتالیا فلورانس می باشد. جمعیت این شهر حدودا 382 هزار نفر جمعیت دارد و از مناطق پرجمعیت شهر توسکانی به شمار می آید.

شهر فلورانس با 32 شهر از شهرهای جهان پیوند خواهرخواندگی برقرار کرده است که بیشترین آن با 3 شهر از ایالت متحده آمریکا می باشد.

شهر تاریخی و خوش آب و هوای فلورانس در شمال کشور ایتالیا قرار دارد و یکی از جذاب ترین شهرهای این کشور محسوب می شود. فلورانس به دلیل اینکه همچنان آثار تاریخی بسیاری در آن قرار دارد که می تواند حال و هوای بسیار دلپذیری را برای مسافران فراهم می آورد، برای تماشای تمامی جاذبه های گردشگری فلورانس هفته ها نیاز است که شما در این شهر بمانید و تمام کلیساها و بناهای تاریخی آن را مشاهده کنید.

باش- رومانی

شهر باش در کشور رومانی واقع شده است. بنابر آمار ارائه شده جمعیت این شهر  ۳۲۰٬۸۸۸ می باشد.

این شهر در 20 اردیبهشت 1378 با شهر اصفهان پیوند خواهرخواندگی منعقد نموده است.

بارسلون- اسپانیا

پرجمعیت ترین شهر اسپانیا پس از مادرید و مهمترین بندر این کشور، بارسلون می باشد.

این شهر در اردیبهشت 78 با اصفهان پیوند خواهرخواندگی انعقاد نموده است.

بارسلون توانسته است تاکنون با 30 شهر پیوند خواهرخواندگی برقرار نماید.

وب سایت کجارو درباره شهر بارسلون این چنین آورده است:

بارسلون پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر منطقه خودمختار کاتالونیا، در استان بارسلون واقع شده است و پس از مادرید، پرجمعیت‌ترین شهر اسپانیا است. طبق آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۶، بارسلون جمعیتی در حدود ۱٫۷ میلیون نفر دارد؛ البته این رقم فقط مربوط به جمعیت خود بارسلون است و جمعیت آن با شهرهای ناحیه اطراف شهر، به ۴٫۶ میلیون نفر می‌رسد.

ایروان- ارمنستان

بزرگترین شهر و پایتخت جمهوری ارمنستان، ایروان می باشد. ایروان مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی کشور ارمنستان است. در سال 2012 به عنوان پایتخت جهانی کتاب از یونسکو انتخاب گردید.

ایروان تا کنون با 21 شهر از شهرهای جهان پیوند خواهر خواندگی دارد.

کویت- کویت
در 30 خرداد 1379 در زمان تصدی مهندس جوادی شهردار وقت اصفهان، پیوند خواهرخواندگی با شهر کویت برقرار گردید.

پرتال شهرداری اصفهان پیرامون شهر کویت این چنین آورده است:
كشور كويت داراي مساحتي حدود 17820 كيلومتر مربع و جميعت 2274000 نفر مي‌باشد كه از اين تعداد تنها 798200 نفر مليت كويتي دارند و بقيه از كشورهاي خارجي و با رواديد كار در اين كشور فعاليت دارند. آب و هواي كشور عمدتاً گرم و خشك بوده، حداكثر دما در تابستان بين ۳۵ تا ۵۰ درجه و حداقل آن در زمستان ۱۰ درجه سانتيگراد است.
صادرات كشور حدود 10.5 ميليارد دلار در سال و واردات آن بالغ بر 6.2 ميليارد دلار است كه شامل مواد خوراكي، ساختماني، وسايط نقليه و لباس و عمده صادرات كشور به فرانسه، ايتاليا، ژاپن، كانادا و انگلستان است. در حال حاضر كويت هيچگونه بدهي ندارد.
كشور كويت در ۱۹ ژوئن سال ۱۹۶۱ ميلادي به استقلال دست يافت و دو سال بعد به عضويت سازمان ملل درآمد و قبل از آن مستعمره انگلستان محسوب مي‌شد.
شهر كويت داراي آثار تاريخي زيادي نيست. از ميان ديدني هاي اين شهر مي‌توان به ميدان صفات اشاره كرد كه با مساحت 12000 مترمربع و 3500 مترمربع فضاي سبز، ۱۲۲ سال پيش افتتاح شده است.

هاوانا- کوبا

یکی دیگر از شهرهای دارای پیمان خواهرخواندگی با اصفهان، شهر هاوانا کشور کوبا می باشد. این شهر در تاریخ 18 اسفند 1379 با شهر اصفهان پیمان خواهرخواندگی امضا نمود.

درباره این شهر در پورتال شهرداری اصفهان اینگونه آورده شده است:

كوبا، جزيره اي است در مغرب درياي كارائيب كه با فاصله كمي در شمال آن، شبه جزيره فلوريدا (ايالات متحده آمريكا) واقع شده است. در مغرب كوبا خليج مكزيكو و در جنوب آن به فاصله نسبتاً زيادي ممالك آمريكاي مركزي قرار دارند و در مشرق آن نيز با فاصله كمي، جزيره هسيپانيولا (جمهوري هائي تي) واقع شده است و در جنوب شرقي آن نيز جمهوري «جامايكا» قرار دارد.

این شهر جمعیتی بالغ بر 2،1 میلیون نفر دارد که بزرگترین شهر کوبا به حساب می آید. همچنین این شهر مرکز اقتصادی کوبا نیز می باشد.

لاهور- پاکستان

یکی از شهرهای پاکستان و دومین شهر بزرگ پاکستان پس از کراچی، لاهور می باشد.

این شهر در میان مردم پاکستان به قلب پاکستان معروف می باشد و به دلیل قرار گرفتن در مرز میان پاکستان و هند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این شهر در 1 مرداد 1383 در زمان تصدی گری دکتر سقائیان نژاد شهردار وقت اصفهان، پیمان خواهر خواندگی با اصفهان امضاء نمود و تا کنون توانسته است با 21 شهر تفاهم نامه خواهرخواندگی امضا نماید که از میان با ایران بیشترین پیوند را برقرار نموده است. (3 شهر اصفهان، مشهد، آمل)

سن پترزبورگ- روسیه

سن پترزبورگ واقع در کشور روسیه یکی دیگر از خواهرخوانده های شهر اصفهان می باشد که در سال 1383 پیمان خواهرخواندگی خود را با اصفهان امضا نمود.

سن پترزبورگ به عنوان یکی از نقاط توریستی به حساب می آید به طوری که در سال 2018 ، 5.8 میلیون نفر از این شهر بازدید نمودند.

وب سایت شهرداری اصفهان در معرفی این شهر این گونه آورده است:

سن پترزبورگ در سال ۱۷۰۳ ميلادي در شمال غربي فدراسيون روسيه در محل ورود رودخانه نوا به خليج فنلاند توسط پتر كبير بنا شد. مساحت شهر ۶۰۷ كيلومتر مربع و با احتساب حومه اطراف ۱۴۳۹ كيلومتر مربع است.
سن پترزبورگ از ۴۲ جزيره تشكيل شده كه توسط ۵۶۰ پل به هم ارتباط دارند

داکار- سنگال

پایتخت سنگال و بزرگترین شهر این کشور می باشد که در 4 آذر 1388 با اصفهان پیوند خواهر خواندگی برقرار نمود.

داکار یکی از مراکز مهم اداری می باشد که محل مجلس ملی و کاخ ریاست جمهوری سنگال نیز در این شهر واقع گردیده است.

زبان فرانسوی زبان رسمی این کشور می باشد به این دلیل که کشور سنگال مدتی مستعمره فرانسه بوده است.

داکار با سه شهر پیوند خواهرخواندگی برقرار کرده است.

بعَلبَک -لبنان

بعَلبَک یکی از شهرهای تاریخی لبنان واقع در شرق رود لیطانی می باشد.

شهرت بعلبک به خاطر وجود آثار باستانی از دوره های گذشته همانند دوره رومی ها می باشد.

این شهر در مهر ماه 1389 با شهر اصفهان پیمان خواهر خواندگی برقرار نمود.

منابع

– دادفر، هیلدا، شهام، افشین، (1389)، جغرافیای ایرانگردی، چاپ پنجم، تهران انتشارات طراوت

– راشدی، اسدا…، فرجی مولایی، امین، در مقاله ای تحت عنوان دیپلماسی شهری و جذب توریسم، اولین همایش بین المللی اقتصاد شهري (با رویکرد اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل)، اردیبهشت 95 ،تهران

– سجادی نائینی، سید مهدی، (1380)، راهنمای جدید شهر اصفهان، انتشارات سازمان ایرانگردی و جهانگردی استان اصفهان

– وب سایت شهرداری اصفهان

– سایت کجارو

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715