سه شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶

با خواهرخوانده های شهر اصفهان بیشتر آشنا شوید…

بر اساس آمار موجود در پرتال شهرداری اصفهان، شهرهای خواهرخواندگی با اصفهان ۱۳ شهر می باشند که در ادامه به معرفی هر یک از این شهرها می پردازیم...

ندای اصفهان- پوریا استکی (کارشناسی ارشد گردشگری)

poriaesteki@yahoo.com

یکی از راه های تقویت دیپلماسی بین شهر ها، ایجاد رابطه خواهر خواندگی می باشد. شهرهای تاریخی جهان به خاطر اشتراکاتی که ممکن است در زمینه های تاریخی، فرهنگی داشته باشند اقدام به خواهرخواندگی بین هم به منظور حفظ و حراست از اشتراکات خود می نمایند. به همین منظور است که کارشناسانی را برای بهره برداری از تجربیات هم به نقاط مورد نظر می فرستند.

دیپلماســی شــهری موضوعــی اســت کــه اساســا در دوران پــس از جنــگ ســرد و بــا نقش دیپلماسی شهری در جذب توریسم گســترش فراینــد جهانــی شــدن در چارچــوب فضــای جریــان هــا مطــرح شــده و امــروزه بــه عنــوان یکــی از ابزارهــای نویــن، کارآمــد و قدرتمنــد کنــش در فضــای بیــن الملــل در برابــر دیپلماســی ســنتی قــرار گرفتــه اســت. ریشــه شــکل گیــری دیپلماســی شــهری مبتنـی بـر کاسـتی هـای دیپلماسـی سـنتی بـرای تحقـق اهـداف سیاسـت خارجـی تامیـن منافـع بازیگـران دولتـی و غیـر دولتـی عرصـه بیـن الملـل در چارچـوب تعامـات فزاینـده و چندجانبــه اقتصــاد جهانــی اســت. (راشدی، اسداله و امین فرجی ملائی، ۱۳۹۵، ۷و۶)

اصفهان یکی از شهرهای توریستی و تاریخی جهان می باشد که توانسته است تا کنون با ۱۳ شهر جهان، پیمان خواهرخواندگی منعقد نماید.

اصفهان، دومین شهر پهناور ایران پس از تهران، و سومین شهر پرجمعیت ایران، براساس استانداردهای یونسکو به عنوان شهر خلاق، است که از نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری استفاده می‌کند.(سجادی نایینی ،۱۲،۱۳۸۰)

شهر اصفهان در ۴۳۰ کیلومتری جنوب تهران و در مسیر راه های تهران- کرمان- تهران- شیراز قرار دارد. (دادفر، ۱۳۸۹، ۸۵)

کلمه ای که به نام اصفهان و شهر اصفهان اطلاق می گردد به صورت های مختلف از قبیل اسپاهان، اصفاهان، سپاهان، انزان، گابیان، گابیه، جی، اسبهان، اسفاهان، اصبهان، و در کتب تاریخی گابایاکی، در دایره المعارف فرانسه اسپدان و در نوشته های بطلمیوس آپادان و اپادانا و در برهان قاطع یهودیه، دارالیهودیه آمده است. (دادفر، ۱۳۸۹،۸۵ و ۸۶)

اولین بار اصفهان در سال ۱۳۶۸ در زمان «محمد حسن ملک مدنی» شهردار وقت با «شیان» چین پیمان خواهرخواندگی امضا نمودند. به این ترتیب محمد حسن ملک مدنی در دوره تصدی خود در شهرداری اصفهان یک مرتبه پیوند خواهر خواندگی را در کارنامه خود دارد.

حمید رضا عظیمیان نیز به همین ترتیب یک مرتبه، محمد علی جوادی به ترتیب در سال های ۱۳۷۷ الی ۱۳۷۹ ، هفت مرتبه موفق به پیمان خواهر خواندگی با شهرهای دیگر شده است و پس از آن سید مرتضی سقائیان نژاد در سال های ۸۳ الی ۸۹ توانسته بود چهار مرتبه با شهرهای دیگر پیمان خواهر خواندگی منعقد نماید.

اصفهان و خواهر خوانده هایش

بر اساس آمار موجود در پرتال شهرداری اصفهان، شهرهای خواهر خواندگی با اصفهان به شرح زیر می باشند. که در ادامه به معرفی هر یک از شهرهای زیر می پردازیم.

ردیف نام شهر نام کشور تاریخ
۱ شیان چین ۱۷ اردیبهشت ۶۸
۲ کوالالامپور مالزی ۲ تیر ۷۶
۳ فرایبورگ آلمان ۶ آبان ۷۹
۴ فلورانس ایتالیا ۲۲ شهریور ۷۷
۵ باش رومانی ۲۰ اردیبهشت ۷۸
۶ بارسلون اسپانیا ۲۴ دی ۷۸
۷ ایروان ارمنستان ۸ اردیبهشت ۷۹
۸ کویت کویت ۳۰ خرداد ۷۹
۹ هاوانا کوبا ۱۸ اسفند ۷۹
۱۰ لاهور پاکستان ۱ مرداد ۸۳
۱۱ سن پترزبورک روسیه ۲۰ آبان ۸۳
۱۲ داکار سنگال ۴ آذر ۸۸
۱۳ بعلبک لبنان ۱۳ مهر ۸۹

بر اساس قرارداد خواهرخواندگی که در زمینه های مختلف فرهنگی- اجتماعی- عمرانی و… منعقد می شود. شهرهای مذکور پذیرای هیئت های زیادی بوده اند. حاصل این دیدارها، تحولات بوجود آمده در این شهر تاریخی است. (پرتال شهرداری اصفهان)

شیان – چین

اولین شهری که با شهر اصفهان پیمان خواهرخواندگی منعقد نمود شهر شیان چین می باشد. این پیمان در سال ۱۳۶۸ در زمان تصدی محمد حسن ملک مدنی اتفاق افتاد.

وب سایت شهرداری اصفهان درباره شهر شیان چین اینگونه آورده است:

شیان پایتخت ایالت شان شی در بخش مرکزی فلات ۸۰۰ در منطقه میان چین قرار دارد. شیان شهر جهانگردی بین المللی مهم صنعت، علم و تکنولوژی، آموزش و فرهنگ، تجارت و بازرگانی و مالی در منطقه غرب مرکزی چین شمالی قرار دارد. دارای ۸ بخش و ۵ منطقه در قلمرو خود بوده که دربرگیرنده مساحت ۹۹۸۳ کیلومتر مربع می باشد و از این مساحت ۱۶۲ کیلومتر مربع منطقه شهری توسعه یافته است.

این شهر که در زمان باستان در ((چانگان)) نامیده می شده است یکی از زادگاه های تمدن انسانی است.

فرودگاه بین المللی شیانیانگ این شهر یکی از چهار فرودگاه بزرگ در کشور است، که در سال ۱۹۹۱ تکمیل و راه اندازی شده و در برگیرنده بیش از ۵۰ پرواز داخلی و ۳ پرواز بین المللی به هنگ کنگ، ناگویا، سنگاپور می باشد.

در حال حاضر شیان ۱۱ شهر خواهر خوانده دارد.

کوالالامپور- مالزی

بزرگترین شهر کشور مالزی و همچنین پایتخت این کشور، کوالالامپور نام دارد. قدمت این کشور به اوایل قرن ۱۹ میلادی می رسد.

وبسایت کجارو درباره شهر کوالالامپور این گونه آورده است:

شهر کوالالامپور منطقه‌ای به وسعت ۲۴۳ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد و طبق سرشماری سال ۲۰۱۵، جمعیتی حدود ۷٫۱ میلیون نفر دارد. کوالالامپور با ۸/۹ میلیون بازدیدکننده در هر سال، ششمین شهر پربازدید جهان به شمار می‌رود. تنوع فرهنگی، هزینه‌های نسبتا پایین و فروشگاه‌های متنوع عوامل مهمی در جذب گردشگر به سوی این شهر محسوب می‌شوند.

از جمله پرطرفدارترین جاذبه‌های شهر می‌توان به صحن پارلمان مالزی، میدان مردکا، خیابان پتالینگ، کاخ ملی (Istana Negara)، برج‌های دوقلوی پتروناس، برج کوالالامپور، موزه ملی، بازار مرکزی، گالری شهر کوالالامپور، یادبود ملی و مکان‌های مذهبی همچون مسجد جامع کوالالامپور، مسجد نگارا و غارهای باتو اشاره کرد.

فرایبورگ- آلمان

یکی دیگر از شهرهایی که با اصفهان پیوند خواهرخواندگی دارد شهر فرایبورگ آلمان می باشد. این تفاهم نامه در ۶ آبان ۱۳۷۹ در زمان مهندس جوادی شهردار وقت اصفهان انعقاد گردید.

شهر فرایبورگ در جنوب غربی آلمان می باشد. یکی از نکات جالب پیرامون این شهر می توان به این مورد اشاره نمود که در جنگ جهانی دوم ۸۰ درصد این شهر ویرانه شد اما مجددا مطابق همان نقشه قبل ساخته شد.

فرایبورگ با کشورهای فرانسه و سوئیس هم مرز است. از جمله ویژگی های منحصر به فرد فرایبورگ این است که این شهر هم جلوه‌هایی از یک شهر بزرگ جهانی را در خود دارد و هم نمادهایی از شهرهای کوچک قدیمی را ارائه می کند.
فرایبورگ تلفیقی از زندگی مدرن و زندگی نوین است. جذابیت های خاص فرایبورگ باعث شده است که هر سال میلیون ها توریست از نقاط مختلف آلمان و جهان برای بازدید از این شهر زیبا به فرایبورگ سفر کنند.  (وب سایت شهرداری اصفهان)

شهر فرایبورگ با نه شهر دیگر جهان پیوند خواهرخواندگی دارد.

فلورانس- ایتالیا

یکی از شهرهای تاریخی ایتالیا فلورانس می باشد. جمعیت این شهر حدودا ۳۸۲ هزار نفر جمعیت دارد و از مناطق پرجمعیت شهر توسکانی به شمار می آید.

شهر فلورانس با ۳۲ شهر از شهرهای جهان پیوند خواهرخواندگی برقرار کرده است که بیشترین آن با ۳ شهر از ایالت متحده آمریکا می باشد.

شهر تاریخی و خوش آب و هوای فلورانس در شمال کشور ایتالیا قرار دارد و یکی از جذاب ترین شهرهای این کشور محسوب می شود. فلورانس به دلیل اینکه همچنان آثار تاریخی بسیاری در آن قرار دارد که می تواند حال و هوای بسیار دلپذیری را برای مسافران فراهم می آورد، برای تماشای تمامی جاذبه های گردشگری فلورانس هفته ها نیاز است که شما در این شهر بمانید و تمام کلیساها و بناهای تاریخی آن را مشاهده کنید.

باش- رومانی

شهر باش در کشور رومانی واقع شده است. بنابر آمار ارائه شده جمعیت این شهر  ۳۲۰٬۸۸۸ می باشد.

این شهر در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۸ با شهر اصفهان پیوند خواهرخواندگی منعقد نموده است.

بارسلون- اسپانیا

پرجمعیت ترین شهر اسپانیا پس از مادرید و مهمترین بندر این کشور، بارسلون می باشد.

این شهر در اردیبهشت ۷۸ با اصفهان پیوند خواهرخواندگی انعقاد نموده است.

بارسلون توانسته است تاکنون با ۳۰ شهر پیوند خواهرخواندگی برقرار نماید.

وب سایت کجارو درباره شهر بارسلون این چنین آورده است:

بارسلون پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر منطقه خودمختار کاتالونیا، در استان بارسلون واقع شده است و پس از مادرید، پرجمعیت‌ترین شهر اسپانیا است. طبق آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۶، بارسلون جمعیتی در حدود ۱٫۷ میلیون نفر دارد؛ البته این رقم فقط مربوط به جمعیت خود بارسلون است و جمعیت آن با شهرهای ناحیه اطراف شهر، به ۴٫۶ میلیون نفر می‌رسد.

ایروان- ارمنستان

بزرگترین شهر و پایتخت جمهوری ارمنستان، ایروان می باشد. ایروان مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی کشور ارمنستان است. در سال ۲۰۱۲ به عنوان پایتخت جهانی کتاب از یونسکو انتخاب گردید.

ایروان تا کنون با ۲۱ شهر از شهرهای جهان پیوند خواهر خواندگی دارد.

کویت- کویت
در ۳۰ خرداد ۱۳۷۹ در زمان تصدی مهندس جوادی شهردار وقت اصفهان، پیوند خواهرخواندگی با شهر کویت برقرار گردید.

پرتال شهرداری اصفهان پیرامون شهر کویت این چنین آورده است:
کشور کویت دارای مساحتی حدود ۱۷۸۲۰ کیلومتر مربع و جمیعت ۲۲۷۴۰۰۰ نفر می‌باشد که از این تعداد تنها ۷۹۸۲۰۰ نفر ملیت کویتی دارند و بقیه از کشورهای خارجی و با روادید کار در این کشور فعالیت دارند. آب و هوای کشور عمدتاً گرم و خشک بوده، حداکثر دما در تابستان بین ۳۵ تا ۵۰ درجه و حداقل آن در زمستان ۱۰ درجه سانتیگراد است.
صادرات کشور حدود ۱۰٫۵ میلیارد دلار در سال و واردات آن بالغ بر ۶٫۲ میلیارد دلار است که شامل مواد خوراکی، ساختمانی، وسایط نقلیه و لباس و عمده صادرات کشور به فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کانادا و انگلستان است. در حال حاضر کویت هیچگونه بدهی ندارد.
کشور کویت در ۱۹ ژوئن سال ۱۹۶۱ میلادی به استقلال دست یافت و دو سال بعد به عضویت سازمان ملل درآمد و قبل از آن مستعمره انگلستان محسوب می‌شد.
شهر کویت دارای آثار تاریخی زیادی نیست. از میان دیدنی های این شهر می‌توان به میدان صفات اشاره کرد که با مساحت ۱۲۰۰۰ مترمربع و ۳۵۰۰ مترمربع فضای سبز، ۱۲۲ سال پیش افتتاح شده است.

هاوانا- کوبا

یکی دیگر از شهرهای دارای پیمان خواهرخواندگی با اصفهان، شهر هاوانا کشور کوبا می باشد. این شهر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۷۹ با شهر اصفهان پیمان خواهرخواندگی امضا نمود.

درباره این شهر در پورتال شهرداری اصفهان اینگونه آورده شده است:

کوبا، جزیره ای است در مغرب دریای کارائیب که با فاصله کمی در شمال آن، شبه جزیره فلوریدا (ایالات متحده آمریکا) واقع شده است. در مغرب کوبا خلیج مکزیکو و در جنوب آن به فاصله نسبتاً زیادی ممالک آمریکای مرکزی قرار دارند و در مشرق آن نیز با فاصله کمی، جزیره هسیپانیولا (جمهوری هائی تی) واقع شده است و در جنوب شرقی آن نیز جمهوری «جامایکا» قرار دارد.

این شهر جمعیتی بالغ بر ۲،۱ میلیون نفر دارد که بزرگترین شهر کوبا به حساب می آید. همچنین این شهر مرکز اقتصادی کوبا نیز می باشد.

لاهور- پاکستان

یکی از شهرهای پاکستان و دومین شهر بزرگ پاکستان پس از کراچی، لاهور می باشد.

این شهر در میان مردم پاکستان به قلب پاکستان معروف می باشد و به دلیل قرار گرفتن در مرز میان پاکستان و هند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این شهر در ۱ مرداد ۱۳۸۳ در زمان تصدی گری دکتر سقائیان نژاد شهردار وقت اصفهان، پیمان خواهر خواندگی با اصفهان امضاء نمود و تا کنون توانسته است با ۲۱ شهر تفاهم نامه خواهرخواندگی امضا نماید که از میان با ایران بیشترین پیوند را برقرار نموده است. (۳ شهر اصفهان، مشهد، آمل)

سن پترزبورگ- روسیه

سن پترزبورگ واقع در کشور روسیه یکی دیگر از خواهرخوانده های شهر اصفهان می باشد که در سال ۱۳۸۳ پیمان خواهرخواندگی خود را با اصفهان امضا نمود.

سن پترزبورگ به عنوان یکی از نقاط توریستی به حساب می آید به طوری که در سال ۲۰۱۸ ، ۵٫۸ میلیون نفر از این شهر بازدید نمودند.

وب سایت شهرداری اصفهان در معرفی این شهر این گونه آورده است:

سن پترزبورگ در سال ۱۷۰۳ میلادی در شمال غربی فدراسیون روسیه در محل ورود رودخانه نوا به خلیج فنلاند توسط پتر کبیر بنا شد. مساحت شهر ۶۰۷ کیلومتر مربع و با احتساب حومه اطراف ۱۴۳۹ کیلومتر مربع است.
سن پترزبورگ از ۴۲ جزیره تشکیل شده که توسط ۵۶۰ پل به هم ارتباط دارند

داکار- سنگال

پایتخت سنگال و بزرگترین شهر این کشور می باشد که در ۴ آذر ۱۳۸۸ با اصفهان پیوند خواهر خواندگی برقرار نمود.

داکار یکی از مراکز مهم اداری می باشد که محل مجلس ملی و کاخ ریاست جمهوری سنگال نیز در این شهر واقع گردیده است.

زبان فرانسوی زبان رسمی این کشور می باشد به این دلیل که کشور سنگال مدتی مستعمره فرانسه بوده است.

داکار با سه شهر پیوند خواهرخواندگی برقرار کرده است.

بعَلبَک -لبنان

بعَلبَک یکی از شهرهای تاریخی لبنان واقع در شرق رود لیطانی می باشد.

شهرت بعلبک به خاطر وجود آثار باستانی از دوره های گذشته همانند دوره رومی ها می باشد.

این شهر در مهر ماه ۱۳۸۹ با شهر اصفهان پیمان خواهر خواندگی برقرار نمود.

منابع

– دادفر، هیلدا، شهام، افشین، (۱۳۸۹)، جغرافیای ایرانگردی، چاپ پنجم، تهران انتشارات طراوت

– راشدی، اسدا…، فرجی مولایی، امین، در مقاله ای تحت عنوان دیپلماسی شهری و جذب توریسم، اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری (با رویکرد اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل)، اردیبهشت ۹۵ ،تهران

– سجادی نائینی، سید مهدی، (۱۳۸۰)، راهنمای جدید شهر اصفهان، انتشارات سازمان ایرانگردی و جهانگردی استان اصفهان

– وب سایت شهرداری اصفهان

– سایت کجارو

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق