دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸

عمده فروشان خشکبار اصفهان ساکن منزل جدید می‌شوند+تصاویر

با اتمام ساخت تعداد محدودی از واحدهای مجتمع صنفی عمده فروشان خوار و بار، خشکبار و مواد غذایی اصفهان و واگذاری آن به متقاضیان از حجم زیادی از تردد خودروهای سنگین به مرکز شهر کاسته می‌شود.

به گزارش ندای اصفهان، ترددهای متعدد، شلوغی و سر و صدا، سد معبر، پارک‌های دوبله و مزاحمت برای ساکنین و شکایت از عبور و مرور و سر و صدای خودروها و گاها توقف چند ساعته کامیون‌ها و کم شدن عرض خیابان در روز و توقف و شکستن سکوت در شب، مهم‌ترین عناوینی است که برخی از کسبه و نیز شهروندان ساکن خیابان‌های جهاد (صارمیه)-ولیعصر و مسجد سید اصفهان چندین سالی است مطرح می‌کنند.

سه خیابان اصلی اصفهان به انبارهای ناامن تبدیل شده است

علی نیک نژاد یکی از فروشندگان خوار و بار و آجیل در خیابان جهاد (صارمیه) که مغازه نسبتاً بزرگ با چیدمان به روزی دارد در پاسخ به اینکه آیا انبار تهیه و نگهداری مواد خشکبار دارند یا خیر، می‌گوید: قبلاً بخشی از ته مغازه را برای نگهداری خشکبار اختصاص داده بودیم اما مناسب نبودن محل نگهداری باعث شد که حدود ده سال پیش مغازه خود را خراب و مجدد ساخت کنیم که در ساخت جدید زیر زمینی احداث کردیم که اکنون به عنوان انبار نگهداری ما محسوب می‌شود که از طریق بالابر محصولات را جابه جا و در آن نگهداری می‌کنیم.

وی در پاسخ به این که آیا نکات ایمنی و حریق و نیز امکانات خنک کننده در آن تعبیه شده است یا خیر، گفت؛ در زیر زمین کولر خنک کننده نصب کرده‌ایم که همیشه و مداوم کار می‌کند اما حجم محصولاتی که نگهداری می‌کنیم زیاد است لذا شاید آن طور که باید خنک باشد، نیست و در مورد نکات ایمنی نیز گفت؛ یک کپسول آتشنشانی در مغازه نگهداری می‌کنیم اما اگر حریقی رخ دهد راه خروجی جز بالابر نداریم.

این فروشنده خوار و بار در ادامه افزود: برخی محصولات مثل برنج یک بار چند تنی می‌آید که گاهی با کمبود جا برای نگهداری مواجه می‌شویم که چنین مواقعی با پرداختن کرایه به انبارهای سایر همکاران در منازل قدیمی اطراف مغازه منتقل می‌کنیم که از لحاظ حفظ و نگهداری چندان مطمئن نیست واگر سرقتی یا آتش سوزی صورت گیرد، دیر متوجه می‌شویم.

بارگیری در هر ساعت از شبانه روز یعنی سد معابر در تمام روز

اصغر طالبی یکی از شهروندان ساکنان خیابان ولی عصر اصفهان است و خانه‌اش در مجاورت یک انبار و مغازه عمده فروشی اغذیه و در پلاک سوم یک کوچه قرار گرفته است.

وی می‌گوید: این انبار اغذیه از بر خیابان شروع شده و تا مجاورت منزل ما در کوچه ادامه داردکه مالک این انبار به دلیل راحت بودن باراندازی درب بزرگی در کوچه احداث کرده و بار خود را از درب داخل کوچه نقل و انتقال می‌دهد.

این ساکن منطقه سه می‌افزاید: نقل و انتقال بار این انبار ساعت مشخصی ندارد و گاهی در هر ساعتی از شبانه روز یا بارگیری می‌کند یا باراندازی، گاهی بار حبوبات و خشکبار و گاهی بار برنج و گاهی سایر اغذیه‌ها را در انبار خالی می‌کند و فردای آن روز مجدد بار وانت یا کامیون می‌کند. همیشه مقابل منزل ما سد معبر وانت و یا اغذیه‌هایی است که گونی شده و روی هم چیده شده است.

این شهروند اصفهانی در ادامه می‌گوید؛ بارها تذکر داده‌ایم که از درب خیابان محصولات خود را بارگیری یا باراندازی کند اما چند روزی رعایت می‌کنند و باز مجدد همان کار خود را سر می‌گیرند و توجهی به اینکه مردم آزاری می‌کنند، ندارند.

قرار گرفتن مغازه‌ها و انبارهای عمده فروشان خشکبار در این سه خیابان پر تردد و نیز قرار گرفتن در بافت فرسوده شهر و تبدیل برخی از منازل قدیمی و غیر قابل سکونت به انبار خشکبار و تبعات ناشی از آن و عدم تهویه نامناسب و ارسال تصاویری برخی شاکیان از این وضعیت، مسئولان شهری را بر آن داشت که امر ساماندهی خیابان‌های منصوب به عمده فروشی را در اولویت قرار دهند.

پس از برگزاری جلساتی با حضور مسؤولان اتحادیه خشکبار اصفهان و سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی به این نتیجه رسیدند که باید عمده فروشان اغذیه، خشکبار و آجیل اصفهان به مکان دیگری منتقل شود.

در حالی طرح جابه جایی برخی اصناف و مشاغل به خارج از شهر و یا متمرکز کردن آن‌ها به منظور کاهش مزاحمت و ایجاد اختلال در زندگی شهروندان مطرح می‌شود که این اقدام یکی از برنامه‌هایی است که طبق قانون جزو وظایف مدیریت شهری است و به دلیل اهمیت موضوع در بسیاری از کلان شهرها یا انجام شده یا در حال انجام است.

افزایش حجم محصولات غذایی در جریان توزیع، عدم امکان دسترسی به انواع خشکبار در طول سال، نگهداری غیر اصولی و از بین رفتن محصولات و افزایش حجم ترددهای روزانه نیز از مشکلاتی است که عمده فروشان خشکبار با آن مواجه هستند.

کلنگی که دو سال قبل بر زمینی بایر خورد

هفتم مهرماه سال 95 بود که سازمان ساماندهی مشاغل شهری اصفهان پروژه که با اجرای آن بار ترافیکی غرب اصفهان کاهش می‌یابد را کلنگ زنی کرد؛ «طرح مجتمع صنفی به منظور تجمیع و تقویت صنوف تولیدی و توزیعی در عرصه آجیل و خشکبار و مواد غذایی» که در مجاورت بازار بزرگ میوه و تره بار اصفهان احداث شده است.

این بازار در زمینی به مساحت 14 هکتار، 35 بلوک و 111 واحد انبار طراحی شده است که مساحت هر یک از این واحدها 587 متر مربع شامل انبار، دفتر کار و حیاط و در سه فاز در نظر گرفته شده است و تا چند ماه دیگر فاز نخست آن مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

عمده فروشان خشکبار اصفهان ساکن منزل جدید می‌شوند

محمد مجیری مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری اصفهان در این خصوص می‌گوید: این پروژه در راستای مأموریت اصلی سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان بوده است و مطمئناً احداث این بازار توزیع سفر را در غرب و شرق اصفهان متوازن می‌کند و با شتاب گرفتن ساخت این مجموعه ازسال گذشته تا اکنون به یکی از اولویت‌های مدیریت شهری اصفهان تبدیل شده است که درمرحله اول مشاغلی مورد توجه قرار گرفته‌اند که فعالیت آن‌ها مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

وی در ادامه اضافه می‌کند: محل‌های متعددی برای انتقال عمده فروشی‌های خشکبار و خوار بار در این خیابان‌ها پیش‌بینی شد، اما سرانجام ضلع شرقی میدان میوه و تره بار در سال 95 برای احداث این بازار به تصویب نهایی رسید.

مجیری می‌گوید: تعداد محدودی از واحدهای مجتمع صنفی عمده فروشان خوار و بار، خشکبار و مواد غذایی به صورت نقد و اقساط واگذار می‌شود؛ طرح واگذاری واحدهای مجتمع صنفی عمده فروشان با در نظر گرفتن دسترسی به رفت و آمد از رینگ چهارم ترافیک در محور شرق اصفهان و دسترسی جابه جایی محصولات از طریق راه آهن و فرودگاه شهید بهشتی اصفهان می‌تواند بار ترافیکی از نقطه مرکزی شهر را کاهش و این امکان را برای عمده فروشان فراهم کند که بار خود را به راحتی از اصفهان به سایر نقاط کشور و بالعکس جابه جا کنند.

به گزارش فارس، توجیه اقتصادی برای کاهش هزینه‌های انبارداری در مجتمع صنفی در مقایسه با قیمت‌های گزاف در مرکز شهر، سهولت در حفظ و نگهداری محصولات و کاهش کرایه بارها و شکایات هر روزه همشهریان از سرو صدا، ترددهای متعدد و امنیت بیشتر از عمده‌ترین محاسن جابه جایی عمده فروشان به محل جدید واقع در میدان مرکزی میوه و تره بار اصفهان می‌توان برشمرد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715