شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱

ربیعی: رئیس‌جمهور درباره «دیدار» همچنان بر موضع خود ایستاده است

سخنگوی دولت گفت: رئیس‌جمهور همچنان بر موضع خود ایستاده و در صورتی که اطمینان داشته باشند دیدار با فردی به مردم ما کمک می کند امتناع نمی کند.

به گزارش ندای اصفهان،علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه گفت: همه ما با آواهای ماه محرم بزرگ شدیم و درس زندگی اجتماعی و سیاسی گرفتیم.

وی با عرض تسلیت به مناسبت ماه محرم بیان داشت: انقلاب اسلامی ریشه در عاشورا داشته و در مقاطع حساس تاریخی کشورمان با همین روش ایستادگی کرد و امروز نام امام حسین پس از قرن ها زنده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: بی شک امروز هم در شرایط فعلی روش کربلا همراه با اخلاق و درس ایستادگی در مقابل زور خارجی و مهربانی داخلی درس آموزی زیادی برای ما دارد.

*در صورت اجرای تعهدات اروپا، جمهوری اسلامی به اجرای کامل  برجام باز خواهد گشت

وی بیان داشت:  یکی از مباحث جدی در حوزه سیاست خارجی مذاکرات با مکرون و اتحادیه اروپا برای اجرای تعهدات آنها در برجام بوده است.این اقدامات تماما در قالب نامه رئیس جمهوری و بیانیه شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است، در صورت اجرای تعهدات اروپا، جمهوری اسلامی به اجرای کامل  برجام باز خواهد گشت. تعهد در مقابل تعهد استراتژی است که امروز ما اتخاذ کرده ایم.

* تعهد در مقابل تعهد، استراتژی‌ای است که اتخاذ کردیم

ربیعی اظهار داشت:در چند هفته گذشته مذاکرات جدی بین دو رئیس جمهور صورت گرفت و همچنین در مذاکرات وزیر امور خارجه درباره نحوه اجرای تعهد از طرف اروپایی مذاکره صورت گرفت. خوشبختانه در بسیاری موارد دیدگاه ها به هم نزدیک شده است. تعهد در مقابل تعهد، استراتژی‌ای است که اتخاذ کردیم؛ همچنین در دیدار وزیر خارجه نحوه اجرای تعهدات پیگیری شده است، مباحث فنی برای اجرای تعهدات اروپا در دست بررسی است،  سفر دیروز آقای عراقچی به پاریس در ادامه شیوه انجام تعهدات اروپایی است.

*گفت‌وگو با روس‌ها برای ایجاد رفیت‌های جدید اقتصادی

وی افزود: باید نفت ایران خریداری شود و پول آن در دسترس باشد؛ با روسیه در زمینه تبادلات تجاری، اجرای تعهدات قبلی گفت‌و‌گو خواهیم کرد. همچنین درباره ظرفیت‌های جدیدی که باید بین دو کشور علاوه بر حوزه‌های اقتصادی به وجود بیاید، گفت و گو خواهد شد.

*ماهاتیر محمد به ایران می‌آید

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما با مالزی هم در این مدت، ملاقات داشتیم و ماهاتیر محمد در آینده به ایران می آید،که بخشی از مناسبات ما با آسیای جنوب شرقی هم سامان خواهد یافت. ژاپنی ها هم ابراز تمایل برای همکاری کردند. در صورتی که تعهدات به طور کامل انجام شود ما هم به آنچه در برجام داشتیم نزدیک می شویم.

وی ادامه داد: هدف نهایی ما اجرای کامل تعهدات برجام است؛ ما با استناد به مواد ۲۶ و ۳۶ برجام در درون توافق هسته ای کاهش تعهد هسته ای خود را اعلام کردیم. ما تعهدات را کاهش نداده‌ایم که از برجام خارج شویم، بلکه اعلام کردیم، هدف نهایی ما اجرای کامل تعهدات طرفین برجام است.  ما تعهدات را کم نکردیم که برجام را از بین ببریم. بلکه برای این که طرف مقابل هم به تعهدات برجامی برگردد ما سیاست تعهد در قبال تعهد را دنبال کردیم.

*اینکه ما به سمت گام سوم حرکت نکنیم بستگی به انجام تعهدات طرف مقابل دارد

ربیعی اظهار  داشت: به هر حال اروپا اگر قادر یا مایل به ایفای تعهداتش در مقابل تعهدات کشور ما نباشد منطقی نیست که ما هم نوع دیگری رفتار کنیم. باید توازنی میان مسئولیت های طرفین برقرار شود. حرف کلیدی ما توازن مسئولیت‌های طرفین است.تا روز جمعه فرصت برای برداشتن گام سوم است و این که ما به سمت گام سوم حرکت نکنیم کاملا بستگی به واکنش طرف اروپایی و مذاکرات فشرده ای است که نمایندگان ما در حال انجام آن هستند.

وی بیان داشت: اینکه ما به سمت گام سوم حرکت نکنیم بستگی به انجام تعهدات طرف مقابل دارد و مشروط به رضایت تهران از انجام تعهدات اروپایی دارد، اگر تا فرصت باقی مانده گامی از سوی اروپا برداشته نشود ما گام محکمی بر می داریم.اگر تعهدات برجامی اجرا شود ایران از گام سوم کاهش تعهدات صرفنظر خواهد کرد البته مشروط به میزان رضایت تهران از اقدامات اروپا است وحتی امکان بازنگری در سایر اقدامات هم وجود دارد.

ربیعی اظهار داشت: روز گذشته در جلسه هیات وزیران آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی گزارشی درباره روند شاخص اقتصادی تولیدکنندگان در مردادماه ارائه کرد. اهمیت این شاخص از این جهت است که امروز هر گونه بالا و پایین شدن شاخص برای تولید کنندگان در کوتاه مدت بر مصرف کنندگان اثر خواهد داشت.

* تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان کاهش پیدا کرده است

وی گفت: نرخ تورم بهای تولیدکنندگان در مرداد ماه رشدی معادل هفت دهم درصد داشته است که این رشد نسبت به رشد ۵ الی ۶ درصدی به ۷ دهم درصد کاهش پیدا کرده است. خوشبختانه تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان در مردادماه نسبت به تیرماه ۸ واحد درصد کاهش پیدا کرده است.  نرخ تورم نقطه به نقطه مرداد نسبت به تیرماه هشت واحد کمتر شده است، تولیدات واحدهای بزرگ صنعت در بورس در تیرماه نسبت به خرداد رشد 5/6 درصد داشته و واردات لوازم خانگی هشتاد درصد کاهش داشته است.

وی افزود: ما افزایش 22درصدی جواز صنعتی داشته ایم، پس از 18 ماه پر استرس به سمت تعادل مثبت حرکت می کنیم که علامت خوبی بوده و علامت مثبت دیگر مقرون به صرفه بودن تولید است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یک تصمیم خوب دیگر در هیات دولت روز گذشته گرفته شد مبنی بر اینکه پنج هزار میلیارد دیگر به بخش مسکن واگذار شد که این امر باعث رونق در این بخش می شود و 1500 میلیارد هم برای زیر ساخت است؛ نه اینکه به سمت وام دهی برود، بلکه 35 درصد آن برای گاز آب و برق اختصاص یافته و بقیه منابع هم برای دیگر زیر ساخت ها به وزارت راه ارائه شد.

*حجم قاچاق دارو بالا نیست

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه هنوز شاهد قاچاق کالا و کمبود دارو های خاص هستیم، اظهار داشت: من آخرین اطلاعاتی که دارم حجم قاچاق دارو بالا نیست و فکر می کنم زیر پنج درصد بازار دارو راتشکیل می دهد، البته برخی از کد IRC دارو استفاده و به جای آن هورمون بدنسازی وارد کردند، بخشی از کمبودها برای تجویز پزشکان است که داروی خارجی که تولید داخلی را داریم به مریض تجویز می کنند؛ این تصمیم مصرف کننده است، بحثهای ناصر خسرویی ما در این مورد است که تولید داخلی هم داریم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یک میلیارد و چهارصد میلیون اختصاص ارز در بازار دارو و تجهیزات پزشکی بوده، 260 میلیون از این مبلغ اختصاصش نامعلوم بود که 160 میلیون آن شناسایی شد و صد میلیون دیگر آن هم ظرف این یکی دو هفته بایستی تعیین تکلیف بشود و یا اسناد اینها را بیاورند که در راه گمرک است یا مسائل دیگر که اگر تخلفی باشد با آن برخورد می شود.

*درست نیست نوع اقدام خود را در گام سوم اعلام کنیم

وی در خصوص اینکه گام سوم ایران چه خواهد بود؟ بیان داشت: درست نیست الان نوع اقدام خود را در گام سوم اعلام کنیم تصمیم لازم در این خصوص گرفته شده، اقدام ما سخت است و ما منتظر خواهیم ماند، تا روز آخر و متناسب با عملکرد و طرف مقابل تصمیم‌گیری لازم را خواهیم داشت.

سخنگوی دولت در مورد سفر وزرای امور خارجه و نیرو به مسکو و ارتباط آن با انجام تعهدات برجامی گفت تمام ملاقات های خارجی ما و همین سفر آقای ظریف به مسکو در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین موضوع کمیسیون اقتصادی دو جانبه میان ایران و روسیه با حضور آقای اردکانیان وزیر نیرو هم به مسکو پیش می رود. بخشی از تمام اقدامات سیاست خارجی ما در زمینه برجام است.

*دو وزیرپیشنهادی رای می آورند

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه پیش بینی شما از رای نمایندگان مجلس به دو وزیر پیشنهادی دولت گفت: پیش بینی من این است که دو نفر پیشنهادی رای می آورند؛ کار آقای مونسان راحت تر است چون کار اجرایی داشته و برای نمایندگان مجلس شناخته شده است، اما مشکل آقای حاجی میرزایی عدم شناخته بودن است؛ دوستانی از مجلس با من تماس گرفتند گفتم که ایشان برای وزارت آموزش و پرورش برنامه کوتاه مدت، نظریه و برنامه نهاد سازی برای بعد از سال 1400 دارد.

سخنگوی دولت ادامه داد: امیدواریم این دو نفر رأی بیاورند و مجلس هم کمک کند دولت کامل شود، چون جایگاه وزیر با سرپرست متفاوت است.

*برجام زمینه مناسبی بود که بتوانیم با همه دنیا کار کنیم

وی درباره سیاست‌های منهای برجام ایران و انعقاد قرارداد با عراق، روسیه و مالزی و اینکه آیا این اقدامات به منزله پایان برجام است، گفت: برجام زمینه مناسبی بود که بتوانیم با همه دنیا کار کنیم. سیاست ما درقبال اقتصاد قطعا در هرحالتی« بدون برجام» یا «با برجام» همکاری با کشورهای منطقه است.

وی افزود: حضور و تبادل تجاری ما با کشورهای منطقه به نفع مردم آنها و افزایش توانایی فنی و اقتصادی کشورهای منطقه است و می‌تواند به بهبود زندگی مردم منطقه و ارزان بودن تبادل تجاری و ثبات سیاسی کمک کند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: همکاری ما با کشورهای منطقه، عراق، افغانستان، ترکیه و ترکمنستان که در سطح معاون اول به آن کشورها سفر کردیم و بعد از تاخیر مجددا احیا شد. همچنین می‌خواهیم با همسایگان آبی کار کنیم و علائق خوبی از سوی همسایگان برای همکاری اقتصادی داریم.

وی گفت: معتقد هستیم پیمان های امنیتی با آنها داشته باشیم و معتقدیم امنیت آبراه ها توسط کشورهای منطقه باید برقرار شود و ایران هم نقش دینی و سنتی خودش را در منطقه برای حفظ امنیت ایفا کند.

*هیچ تناقضی در صحبت رئیس جمهور وجود نداشته است

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در حوزه مذاکرات و ارتباطات بین المللی گفت: رئیس جمهور همچنان بر موضع خود ایستاده که به خاطر منافع ملی در صورتی که اطمینان داشته باشند ملاقات و‌دیدار با فردی به مردم ما کمک می کند امتناع نمی‌کند.

ربیعی ادامه داد: هیچ تناقضی در صحبت رئیس جمهور وجود نداشته است. مکلف به پیگیری منافع ملی هستند در مقابل اگر ملاقات با شخصی به نفع منافع ملی نیست امتناع می کنند.

وی افزود: پیشداوری بدون در نظر گرفتن ابعاد صحبت رئیس جمهور در راستای استراتژی کسانی است که می خواهند ما منزوی شویم. باید هم افزایی داخلی ایجاد کرده و جامعه را نگران نکنیم.

ربیعی گفت: مایلم مجدد تاکید کنم، لطفا بیاناتی را که در این دوره از سوی رئیس جمهور، ظریف و دستگاه دیپلماسی مطرح می شود، بدون تحلیل در نظر بگیرید؛ اینها بیشتر جنبه اطلاعات دارد.

سخنگوی دولت ادامه داد: عده ای نگران شدند، عده ای بدجنسی کردند، عده ای برداشت غلط کردند، که رئیس جمهور عقب نشینی کرده است.

وی بیان کرد: به نظر من هدف رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با رئیس جمهور ایران، یک هدف است و هدف ما یک چیز دیگر. هدف رییس جمهور آمریکا بیشتر برای مسال داخلی کشورش است، اما هدف ما این است به هرآنچه که حقمان است و اجحاف شده برگردیم.

*رئیس‌جمهور درباره «دیدار» همچنان بر موضع خود ایستاده است

ربیعی تصریح کرد: ما کشور مستقلی هستیم، باید با ما منصفانه و بدون فشار صحبت شود. این صحبت های رئیس جمهور در راستای تعامل حداکثری با کشورهای دنیا بوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: آنچه که باعث شد امریکا به ایران فشار بیاورد احساس عدم هماهنگی در سطوح مختلف تصمیم‌گیری در ایران است. فکر می کردند با تحریم به تحلیل خود می رسند.

وی افزود: فتوای رهبری برای ما حالت قانونی دارد. بعد از این اما احساس کردند درست است، فشار هست اما مردم اعتماد دارند و در جامعه انسجام وجود دارد. برخی تحلیل های روزنامه ها را می خوانم انگار هنوز در دوران انتخاباتی هستند.

*پوری حسینی نفع شخصی نداشته است

ربیعی در پاسخ به سوالی در مورد رویکرد دولت در زمینه خصوصی سازی گفت: سیاست ما از ابتدا در خصوصی سازی کج روی داشته است. اندیشه خصوصی‌سازی و واگذاری سهام عدالت حداقل ۲۰ سال تئوری های آن وجود داشت اما نحوه توزیع آن موضوعات مختلفی می‌تواند داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر شما زمان خصوصی شدن را ۲۴ ساعت در نظر بگیرید، یک ساعته تصمیمات آن گرفته شده است؛ خودروسازان ما حدود یک میلیون اشتغال زایی داشتند و گردش مالی بسیار زیادی دارند.

سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه  دولت تصمیم به خصوصی‌سازی دارد، تصریح کرد: بازار خود بر تصمیم گیری و کنش جامعه تأثیر می‌گذارد وخصوصی‌سازی بدون انجام زیرساخت ها بسیار کار پیچیده‌ای خواهد بود.

وی افزود: در جلسات مختلف آقای رئیس‌جمهور شیوه خصوصی سازی بسیاری از سازمان های مختلف را مطرح کردند.

*نشست خبری خبرنگاران با رئیس جمهور برگزار می‌شود

ربیعی در بخش دیگری از نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار داشت: برداشت ما از جناح‌های مختلف گرفته تا دولت، از آقای پوری‌حسینی این است که او از سلامت شخصی برخوردارند و تصمیمات سیاست هایی را که اتخاذ کردند مبتنی بر تامین منافع شخصی نبوده است اما تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده متخصصین در این حوزه خواهد بود.

وی در خصوص پیشنهادهای اخیر انجام شده از سوی فرانسه به ایران که طبق آن یک خط مالی 15 میلیارد دلاری در نظر گرفته شده اظهار داشت: موضوع اصلی مذاکره با طرف اروپایی فروش نفت و اینکه پول آنها به ایران برگردد، یعنی پول حاصل از فروش نفت به راحتی در اختیار ایران قرار بگیرد، اما ظاهراً طرف اروپایی نیاز به هماهنگی بیشتری دارد.

ربیعی اظهار داشت: برای آنکه در این موضوع به دیگر کشورها هم سهمی داشته باشند قرار است هماهنگی‌های بیشتری صورت بگیرد، قطعاً نیاز به اجماع با یکدیگر دارند اما به این موضوع ما دخالت نداریم و این مسائل به خودشان مربوط هست.

وی ادامه داد: ما هم قطعاً همانطور که قبلا گفتیم که اگر اروپایی ها تعهدات خود را انجام دهند اولین قدم این است که گام سوم را آغاز نخواهیم کرد اما همه اینها بستگی به عملکرد طرف اروپایی دارد.

سخنگوی دولت در خصوص اینکه آیا طرف فرانسوی را هم ۱۵ میلیارد دلار را پیشنهاد داده است یا خیر؟ اظهار داشت: اجازه بدهید اعداد را در غیر آنچه در این برهه از زمان مطرح می کنند داشته باشیم اما ممکن است این رقم هم تغییر کند.

*ذرت های آلوده امحا یا برای الکل سازی استفاده می‌شوند

ربیعی در پاسخ به اقدامات دولت درخصوص ذرت های آلوده که در انبار گمرک کشور و در استان خوزستان موجو است، گفت: آنچه که من اطلاع دارم و طبق گزارش‌های واصله،  ۱۲۰ هزار تن ذرت آلوده بوه است که دستور رسیدگی به آن صادر شده است. سال ۹۵ توسط بخش خصوصی  ۱۰۰ هزارتن ذرت وارد شد که اسم شرکت که مربوط به بخش خصوصی هست را نمی توانم بیاورم.

وی اضافه کرد: موضوع میزان سم افلاتوکسین است که  سازمان دامپزشکی و سازمان استاندارد هر کدام  استاندارد مشخصی داشته اند و استاندارد سازمان استاندارد سختگیرانه تر بوده و میان این دو استاندارد ۱۶ یا ۱۴ واحد اختلاف وجود داشت. واحد سازمان دامپزشکی را ۲۰ PPM بوده است که این اختلاف قابل توجه بوده است.

سخنگوی دولت گفت: آنچه برای ما ملاک قرار گرفت سازمان استاندارد بوده است. این سازمان معتقد بود که آنها باید مرجوع یا امحاء شوند. بنابراین اجازه ورود و ترخیص به کشور داده نشده است. الان نظر دیگری هم پیدا شده است که باید آنها را به الکل سازی مرجوع کنند. بنابراین اجازه ورود ذرت، گندم یا هرچیز وارداتی(آلوده)  به کشور داده نشده است و  ملاک و استاندارد ما در این زمینه سخت گیرانه است.

وی درباره نشست خبری رئیس جمهور با خبرنگاران بیان داشت: حتما این نشست خبری رییس جمهور با خبرنگاران برگزار خواهد شد، اما اجازه بدهید همزمان که به یک جمع بندی بهتری در خصوص مسائل داخلی و سیاست خارجه رسیدیم این نشست برگزار شود تا بتوانیم اطلاعات بهتر و بیشتری را در اختیار مردم عزیزمان قرار دهیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آمریکا چه میزان در ادعای صفر کردن فروش نفت ایران موفق بوده است؟ گفت: تحریم های نفتی بی‌تأثیر نبوده است، ولی ما کشوری با ۱۵ همسایه هستیم و در منطقه زندگی می کنیم که در این منطقه فرصت های بسیار زیادی برای ما است.

وی افزود: ما نفت را به روش‌های مختلف که بخواهیم می فروشیم به خصوص با مدیر برجسته در حوزه نفت داریم. اکتشافات و طرح‌های نفتی جلو می‌رود و اجازه بدهید از سوال شما حسن استفاده را بکنیم برای اینکه بگویم در پارس جنوبی تصمیمات خوبی در جلسه سران قوا گرفته شده شده تا بتوانیم پروژه ها را بدون کمک خارجی تامین مالی و دنبال کنیم.

*ردپای جاسوسان اسرائیلی و آمریکایی در حوزه فروش نفت

ربیعی ادامه داد: برای فروش نفت ظرفیت های خوبی داریم به هر اندازه که نیاز داشته باشیم  توانیم بفروشیم و خواهیم فروخت، البته می‌دانید سازمان های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا و خیلی‌های دیگر ایستادند و برخی از وابستگان به این سازمان اقدام به جاسوسی از ایران می کنند و فشار زیادی برای کسب اطلاعات می آورند، اما خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته به وضوح اعلام می‌کنم ما به اندازه که نیازمند باشیم نفت خام می فروشیم و آمریکا به هدف خود نرسیده است.

سخنگوی دولت در مورد اخبار منتشر شده از برکناری شمخانی به دستور رییس جمهور گفت: چنین چیزی را نشنیدم و اطلاعی در این باره ندارم.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715