چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱

تحلیلگر لبنانی: تل‌آویو آماده جنگ نیست/ اولین حرکت حزب‌الله برای تأدیب اسرائیل

امین حطیط کارشناس و تحلیلگر برجسته لبنانی در امور نظامی و راهبردی گفت: عملیات روز گذشته حزب الله عملیاتی برای ادب کردن اسرائیل به خاطر نقض قواعد درگیری بود و واکنش موثر حزب‌الله خدمت بزرگی به امنیت لبنان کرد.

به گزارش ندای اصفهان،حزب‌الله لبنان عصر یکشنبه در  پی سخنان اخیر  سید حسن نصرالله که هشدار داده بود به حملات پهپادی رژیم صهیونیستی که نقض حاکمیت لبنان به شمار می رود، پاسخ می‌دهد،  با موشک هدایت‌شونده «کورنت»، دو خودروی نظامی اسرائیلی را در شمال فلسطین اشغالی هدف قرار داد که یکی از این خودروها به طور کامل منهدم شد.

حزب‌الله تأکید دارد که تمامی نظامیان سرنشین این خودرو کشته یا زخمی شده‌اند. البته رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند که این حملات تلفات جانی نداشته است.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی نیز در واکنش‌های خود از تهدیدهای پیشین خود در به راه انداختن جنگ جدید در لبنان عقب‌نشینی کرده و تنها به گلوله‌باران توپخانه‌ای برخی از مناطق جنوبی بسنده کرد.

در زمینه اقدام تأدیبی حزب‌الله و نوع واکنش صهیونیست‌ها به آن با «امین حطیط» از کارشناسان برجسته و تحلیلگر امور نظامی و راهبردی لبنان گفت‌وگویی انجام دادیم که محورهای مهم این مصاحبه و متن کامل آن در زیر می‌آید:

محورهای مهم این مصاحبه:

  • وعده سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله برای پاسخ به تجاوزگری اسرائیل با این عملیات تحقق یافت.
  • هدف از این عملیات در وهله اول ادب کردن اسرائیل به خاطر نقض قواعد درگیری و در وهله دوم اعتبار بخشی به قواعد درگیری و در وهله سوم تثبیت معادله بازدارندگی است.
  •  اسرائیل می‌داند که حزب‌الله خودش را برای مقابله با هرگونه سناریویی که ممکن است اسرائیل دنبال کند، آماده کرده است؛ از جمله سنایوی پاسخ سخت.
  • اسرائیل اکنون آماده جنگ نیست لذا تل‌آویو منظور را فهمید و ممانعت کرد. اسرائیل تنها زبان زور را می فهمد و حزب الله با همان زبانی که می فهمند، با آن سخن گفت.

بیشتر بخوانید

مشروح مصاحبه امین حطیط کارشناس و تحلیلگر امور نظامی راهبردی لبنان به شرح زیر است:

آیا عملیات حزب الله پاسخ نهایی به وعده‌ای است که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله داده بود یا احتمال دارد که پاسخ جدا از این پاسخ به تجاوزگری اخیر رژیم اسرائیل علیه لبنان باشد؟

حطیط:هدف از این عملیات در وهله اول ادب کردن اسرائیل به خاطر نقض قواعد درگیری و در وهله دوم اعتبار بخشی به قواعد درگیری و در وهله سوم تثبیت معادله بازدارندگی است. تحقق این اهداف ایجاب می کند که عملیات نظامی براساس قواعد تناسب و ضرورت انجام شود. اگر ماهیت این عملیات را بررسی کنیم درمی یابیم که همه خواسته‌ها و اهداف حزب‌الله را در مرحله کنونی جواب داد زیرا با تلفات باعث گزیده شدن دشمن شد و در خاک فلسطین اشغالی و فرای مرزها اجرا شد و دشمن درصد هضم عملیات حزب الله برآمد و از پاسخ موثر به آن خودداری کرد.

اما گلوله باران دشمن اسرائیلی بعد از این عملیات حزب‌الله امری معمول و برای حفظ آبرو بود که مرکز نظامی مورد هدف همواره انجام می دهد. بنابراین فکر می‌کنم که پاسخی که سید حسن نصرالله وعده آن را در برابر تجاوزگری اسرائیل داده بود، اجرا شد.

چرا وقتی حزب الله وعده خود را عملی کرد، رژیم اسرائیل به گلوله باران محدود اراضی زراعی خالی اکتفا کرد و عملیات خود را توسعه نداد؟ آیا از آن بیم داشت که حزب‌الله به طور گسترده تر پاسخ دهد یا مسائل دیگری مطرح بود؟

حطیط: اسرائیل می‌داند که حزب‌الله وقتی هدف خود را با این ساختار و اهمیت انتخاب کرده است، خودش را برای مقابله با هرگونه سناریویی که ممکن است اسرائیل دنبال کند، آماده کرده است؛ از جمله سنایوی پاسخ سخت. اگر اسرائیل پاسخی غیر از آنچه داد، دنبال می‌کرد، حزب‌الله ملزم به پاسخی گستره‌تر بود و آنگاه روند امور به گونه‌ای دیگر می‌شد و درگیری‌ها تا سطحی توسعه می‌یافت که جنگی در می‌گرفت و اسرائیل اکنون آماده جنگ نیست لذا اسرائیل منظور را فهمید و ممانعت کرد.

بعد از اقدام اول در عملی شدن وعده حزب‌الله درپاسخ به تجاوزگری رژیم اسرائیل و درک این موضوع که مقاومت به هر تعدی کوچک و بزرگ پاسخ خواهد داد، این رژیم چه موضعی در مقابل مقاومت خواهد گرفت؟

حطیط:فکر می‌کنم که اسرائیل بیشتر به قواعد درگیری پایبند خواهد بود و از تجاوزگری که مستوجب پاسخ باشد، خودداری خواهد کرد و از هدف قرار دادن مقاومت یا غیرنظامیان پرهیز خواهد کرد و به طو خاص جنوب لبنان از همان امنیتی که از سال 2006 میلادی برخوردار است، برخوردار خواهد بود. معتقدم که حزب‌الله با پاسخ موثر خود خدمت بزرگی به امنیت لبنان و امنیت جنوب این کشور کرد و در برابر تجاوزگری یا طمع اسرائیل برای تجاوزگری مکرر ایستاد و به آن پایان داد و اسرائیل تنها زبان زور را می فهمد و حزب الله با همان زبانی که می فهمند، با آن سخن گفت.

انتهای پیام/ 

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715