پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷

دکتر محمدباقر کجباف:

آرامش روانی مهمترین هدف زندگی مشترک است

عضو هیات علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه اصفهان با اشاره به ضرورت شناخت اهداف زندگی، گفت: اصلی ترین هدف ازدواج آرامش روانی است و اگر نباشد ازدواج معنا پیدا نمی کند و عامل اصلی پایداری ازدواج است.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، محمد باقر کجباف روز چهارشنبه در همایش علمی شاخصه های خانواده پایدار و کارآمد در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، با اشاره به اینکه در پایداری ازدواج اولین مرحله شناسایی هدف آن خانواده است، افزود: ازدواج پایدار در قالب یک نظام و سیستم شناسایی محقق می شود و در هر سیستمی اولین گام شناسایی هدف آن است.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان اظهار کرد: بقای نسل و رفع نیاز جنسی دومین و سومین هدف ازدواج است، که اگرچه هدف اصلی زندگی مشترک نیست ولی به واسطه اهمیت آن در پایداری ازدواج آموزش جنسی لازم است.

وی با بیان اینکه آمار بالایی از طلاق ها به واسطه عدم تامین نیاز جنسی است، تصریح کرد: نیاز جنسی در ازدواج باید به صورت کامل ولی به صورت سالم برطرف شود چون نقش کلیدی در پایداری جسنی دارد.

وی با اشاره به اینکه علاقه شرط لازم است ولی شرط کافی نیست، گفت: در مشاوره قبل از ازدواج سه رکن تناسب، سلامتی و علاقه بسیار اهمیت دارد.

کجباف به نقش مشاوره قبل از ازدواج در پایداری ازدواج اشاره کرد اضافه کرد: در بخش تناسب باید 10 ملاک؛ تناسب سنی با 2 تا 6 سال اختلاف کوچتری زن نسبت به مرد، تناسب تحصیلی، تناسب ظاهری، تناسب خانوادگی، تناسب اخلاقی، تناسب دینی، تناسب فرهنگی، تناسب اقتصادی، تناسب اجتماعی، تناسب عقلی در مشاوره قبل از ازدواج مد نظر قرار گیرد و باید از نظر کمی و کیفی نمره دهی و برای آنها اولویت بندی صورت گیرد.

وی سلامتی را رکن دوم ازدواج پایدار برشمرد و ادامه داد: سلامت دارای دو بعد جسمی و روانی که در بخش سلامت روانی نباید طرفین مبتلا به بیماری هایی چون افسردگی، وسواس، پرخاش و اضطراب مزمن باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان تاکید کرد: برای کسب شناخت باید منابع شناختی داشت که در وهله اول گفت و گوی طرفین در قالب دو سه جلسه ضروری است و در گام بعدی پدر و مادر طرفین، برادر خواهر، اقوام و دوستان می تواند منابع شناختی خوبی را در اختیار افراد قرار دهد.

وی افزود: ازدواج پایدار ازدواجی است به وسیله زوجین در قالب انتخابی آزاد، آگاهانه و با اختیار انجام می شود و حداقل زمان پایداری 10 سال است.

کجباف اظهار کرد: مهارت های ارتباطی در ازدواج پایدار یکی از مولفه های بسیار مهم است و در بین تکنیک های مختلف آن مهمترین مهارت، مهارت شنوایی است چون در گوش دادن ادراک و ارتباطات ذهنی وجود دارد واین مساله علقه طرفین را بیشتر می کند.

وی تصریح کرد: اگر زن و شوهری برای حل مشکلات زندگی راجع به یک مساله هر شب یک ربع گفتگو کنند، بسیاری از مشکلات زندگی آنها برطرف می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان گفت: ارتباط فامیلی، وقت گذاری برای همدیگر، کاهش انتظارات خارج از توان طرف مقابل، هدیه دادن، کمک به یکدیگر برای رفع نقاط ضعف، مثبت نگری، پذیرش خلقیات یکدیگر، رعایت حریم شخصی، دقت در حرف زدن، بیان خواسته ها به صورت محترمانه، عذر خواهی از خطا، حالت تدافعی به خود نگرفتن، مطلق گویی نکردن، تحسین و تمجید از یکدیگر از دیگر مهارت های لازم برای پایداری زندگی است.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردم به جای نگاه به نقاط مثبت، فقط نقاط منفی طرفین را مشاهده می کنند، اضافه کرد: شادی، شکرگزاری، خوش بینی، قدردانی، مولفه های مثبت نگری و امید به زندگی است.

کجباف ادامه داد: همسران باید بدانند در وقت گذاری طرف مقابل در درجه اول اهمیت قرار دارند و سایر اقوام و فامیل ها در درجه های بعدی قرار دارند و به ازای هر اتفاق بد باید پنج اتفاق خوب را به یاد آورد.

وی خاطر نشان کرد: حقوق رابطه زن و مرد را بهبود نمی دهد بلکه آن چیزی که رابطه زن و مرد را بهبود می دهد رفاقت و صمیمیت است.

همایش علمی شاخصه های خانواده پایدار و کارآمد به مناسبت 25 ذی الحجه سالروز نزول سوره هل اتی در شان اهل بیت (ع) و روز خانواده از سوی پژوهشکده الهیات و خانواده دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715