یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۴
استاد رحیم پور ازغدی در دانشگاه اصفهان (متن مشروح)؛
 امام سنجه تشخیص افراط و اعتدال/ پروژه نفوذ در قلب انقلاب/ رسالت دانشگاه از منظر امام خمینی   

اخیرا افرادی می گویند که جمله تحریم ما را قوی تر می کند متعلق به انسان های افراطیست، بدانید بیش از ده بار این جمله را خود امام در تلویزیون مطرح کرد، نه اینکه امام طرفدار تحریم باشد ولی معتقد بود که نباید از حق خود کوتاه بیاییم حال اگر در این مسیر تحریم هم شدیم ضرر نمی کنیم، تا مستقل نشویم پیشرفت نمی کنیم...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، استاد حسن رحیم پور ازغدی در مراسم «تلاش بی فرجام» که صبح امروز به مناسبت روز استکبارستیزی به همت جامعه اسلامی دانشجویان در دانشگاه اصفهان برگزار شد گفت: شرایط خاص جدیدی در جهان ایجاد شده که یک سرش آمریکاست و یک سر دیگر آن ما هستیم، جهان دوباره دوقطبی شده یک قطب غرب به رهبری آمریکا و یک قطب اسلام به رهبری جمهوری اسلامی، طبیعی است که دوباره سوال و جواب مطرح شود.

مرگ بر آمریکا شعاری ملموس برای دو نسل گذشته

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود، برای دو نسل قبل شعار «مرگ بر آمریکا و شاه» اصلا نیاز به استدلال نداشت چون مردم با گوشت و خون خود مرگ بر آمریکا را چشیده بودند، واقعا چهل سال پیش کسی تصور نمی کرد که مرگ بر آمریکا گفتن نیاز به استدلال داشته باشد، زیرا ملت زیر پوتین و شلاق آمریکا بودند، نه تنها ما بلکه بسیاری از کشورهای دیگر هم تحت این سلطه استکباری بوده و بعضی هنوز هم هستند؛ این قضیه مانند آن است که به یک زندانی زیر شکنجه بگویند «چرا مرگ بر شکنجه گر می گوئی؟ با شکنجه گر رابطه داشته باش»، رابطه داشتیم و عواقبش را دیدیم، هزاران شهید دادیم تا رابطه نباشد یا برابر باشد یا خودشان را در ردیف بقیه کشورها و ملت ها ببینند و از موضع برابر حرف بزنند نه از موضعه ارباب، لااقل عذرخواهی کنند که هزاران میلیارد پول ملت هنوز به دست این هاست و حاضر به پرداخت آن نبوده و نیستند.

حسن رحیم پور ازغدی

دانشگاه اصفهان

عده ای می گویند گذشته ها گذشته، نخیر گذشته ها نگذشته، آمریکا عوض نشده بلکه آمریکا، آمریکاتر شده، نه شعارهایشان را پس گرفته اند نه روشش را تغییر داده، این اواخر بدتر هم شده اند، زمان قبل از انقلاب به کشورهای اسلامی حمله نمی کردند پس این عده ای هستند که اینجا عوض شده اند، آمریکا خودش را کدخدا می خواند و دردناک تر اینکه یک عده این طرف باور کرده اند که آمریکا کدخداست.

همه باید در مسیر آمریکا حرکت می کردند

نظریه‌پرداز انقلاب اسلامی اذعان داشت، آمریکا سی و پنج سال پیش هم برنامه چیده بود که رژیم و منتقدان هر دو در مسیر آمریکا حرکت کنند و کاری کردند که شاه هم باید کمک کند به غارت کشور هم شکایت ملت را به آمریکا بکند و هم ملت برود آمریکا (لانه جاسوسی) از شاه شکایت کند اینگونه بازی براه انداخته بودند. امام آمد و این بازی را بهم زد گفت هم باید بگوئید مرگ بر شاه و هم مرگ بر آمریکا.

تقسیم بندی مردم و گروه های سیاسی از نظر آمریکا

تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۵۷ (قبل از پیروزی انقلاب) بعد از قضایای ۱۷ شهریور که هزاران نفر را در خیابان های تهران افسران شاه به مسلسل بستند، چند هزار آدم درو شدند، سی چهل روز بعد فکر کردند انقلاب تمام شد؛ دیدند اینطور نشد و مردم هنوز در صحنه مانده اند. در ۱۷ شهریور صف جلوی تظاهرات که به شهادت رسیدند خانم ها بودند. دو سند بلافاصله بعدِ هم یکی در جلد ۳ اسناد لانه جاسوسی (که در خارج همراه داشتن این کتاب جرم محسوب می شود و متاسفانه اخیرا در ایران هم چاپ نمی شود) یکی صفحه ۲۴۲ تحت عنوان «خط میانه» خطی که سازمان سیا می گوید باید افرادی که در انقلاب مسئولیت دارند -که از منظر ما به روحانی، دانشجو، استاد، سکولار و… دسته بندی می شوند- به دو دسته افراطی و میانه رو تقسیم شوند، در رأس افراطی ها امام خمینی (ره) و حزب الله معرفی شود و در حکومت، روشنفکرها و آخوندهایی که طرفدار رابطه با آمریکا و طرفدار همکاری با آمریکا هستند میانه رو معرفی شوند.

میانه روها معتقدند که شعار مرگ بر آمریکا بسیار خطرناک است و فقط رابطه با آمریکا می تواند کار را پیش ببرد، تفاوت با زمان شاه فقط در حد دموکراسی کمی بیشتر (انتخابات نسبتا آزادی باشد) رژیم سلطنت رفت ضمن اینکه قبل از انقلاب هم این افراد معتقد بودند شاه باید بماند، سلطنت هم بماند، همه گروه ها بجز امام معتقد بودند شاه باید بماند و نبود شاه و رژیم سلطنت غیر ممکن است و اواخری که دیدند پایه های حکومت شاه متزلزل شده گفتند شاه برود ولی سلطنت بماند. اخیرا افرادی می گویند که جمله ی «تحریم ما را قوی تر می کند» متعلق به انسان های افراطی است، بدانید بیش از ده بار این جمله را خود امام در تلویزیون مطرح کرد، نه اینکه امام طرفدار تحریم باشد ولی معتقد بود که نباید از حق خود کوتاه بیاییم حال اگر در این مسیر تحریم هم شدیم ضرر نمی کنیم. تا مستقل نشویم پیشرفت نمی کنیم، امام می فرمود: آمریکا جرأت ندارد، اگر به ایران حمله کند جنگ جهانی براه می اندازیم. آری این ها جملات امام است و به زعم بعضی ها این سخنان افراطی ست. آری کسی که می گوید در جهان هسته های حزب الله تشکیل می دهیم افراطی ست. امام فرمودند: به تمام جوانان در کشورهای اسلامی وصیت می کنم انقلاب کنید و حکومت های خود را همه را سرنگون کنید یک حکومت جهانی اسلامی درست کنید، اسرائیل باید از بین برود.

آری اگر این مبانی افراطی گری باشد امام رهبر همه افراطیون عالم است و طبق این مبانی هیچ کس از امام افراطی تر نبود.

حکم اعدام سلمان رشدی و ناشر کتابش، همچنین قطع دست آمریکا از جهان همه از نظرات امام بود، تمام شد آن دورانی که کشور مظلمه دست آمریکا بود.

سنجه ی تشخیص افراط امام یا آمریکا؟

اسناد لانه جاسوسی نشان می دهد که آمریکا گفته بود باید بروید سراغ روشنفکرها و آخوندهایی که میانه رو و طرفدار رابطه با آمریکا هستند. وزیر ارشاد جمهوری اسلامی دکتر ناصر میناچی، صدر حاج شیخ جوادی، مقدم مراغه ای (که از سال ۱۳۴۰ جاسوس سیا بود) آیت الله شریعتمداری و… همه را در یک پروژه ای تعریف کردند که در این پروژه هم غربگرا باشد، هم چپ ضدِ غرب هم آیت الله و بطور کلی از هر قشری یک شخصیتی را در این پروژه آوردند تا با تقویت آن ها تحت عنوان میانه روهای مذهبی، بروند در سفارت آمریکا (لانه جاسوسی) -درست بعد از قضیه ۱۷ شهریور و کشتار فجیعانه مردم- و امام و حزب اللهی های مخالف رابطه با آمریکا را افراطی بخوانند، حال بنظر شما امروز چنین نیست؟

وقتی آن زمان با آن کمبود امکانات نیرو داشتند قطعا امروز هم در تمامی دستگاه ها از جمله حوزه و دانشگاه جاسوس خواهند داشت. آن زمان فقط در دانشگاه تهران ۱۰ نفر جاسوس داشتند که روز به روز به آنها گزارش می دادند، در کلیه دانشگاه های کشور جاسوس داشتند که هر روز به لانه جاسوسی گزارش می دادند، در حوزه جاسوس داشتند، در اولین دولت بعد از انقلاب جاسوس داشتند، امروز هم دارند، بسیاری از کارهایی که امروز اتفاق می افتد و ما خیال می کنیم عادیست، حساب شده است و از قبل برایش برنامه ریزی کرده اند. وزیر دولت موقت می گوید امام خمینی رهبری افراطی است باید رهبری را انتخاب کنیم مانند آیت الله شریعتمداری که میانه رو باشد، سفیر آمریکا از میناچی و افراد همراهش می پرسد بنظر شما انقلاب به کجا می رسد، آیا شاه سقوط می کند، اگر شاه سقوط کند وضعیت نفت اسرائیل چه می شود؟

این ها پاسخ دادند در این قضایا کاری از ما بر نمی آید و اگر امام خمینی سر کار بیاید صدور نفت به اسرائیل قطع خواهد شد، فردای آن روز همین شخص (سفیر آمریکا) می گوید با شاه ملاقات داشتم (۱۸ اکتبر ۱۹۷۸) موضوع ملاقات ضرورت توضیح دموکراسی برای توده ایرانی بود، نماینده کنگره از شاه می پرسد در اوضاع فعلی چه کمکی از آمریکا برای حفظ سلطنت و سرکوب انقلاب بر می آید؟ شاه پس از تأملی گفت: «شما که هر خدمتی می توانستید انجام دادید اما این ها هر روز قوی تر می شوند لکن به توده مردم ایران یاد بدهید حقوق بشر یعنی چه» (یعنی آمریکای جنایت کار شده معلم حقوق بشر)، سفیر آمریکا به شاه می گوید: چکار کنیم، مردم ایران عقب افتاده هستند از نظر سیاسی و معنای دموکراسی را نمی فهمند، شاه می گوید: این ملاها قرآن را طوری تفسیر می کردند که نتیجه اش شد دموکراسی یعنی برابری در مالکیت و اقتصاد، دموکراسی یعنی عدالت، مردم معنای دموکراسی را نمی فهمند؛ بعد سفیر آمریکا می گوید: شاه ایران فهمیده دموکراسی یعنی حاکمیت قانون و حاضر است واقعا انتخابات برگزار کند (اما بعد از این همه کشتار).

سند دوم (۲۲ اکتر ۱۹۷۸) از سفارت آمریکا در تهران به وزارت خارجه در واشنگتن با موضوع مخالفین، آیا معامله ای در کار است (می شود با انقلابیون معامله کرد) -که یک ماه و نیم بعد از این قضیه شاه فرار کرد و کمی بعد امام آمد، به امام گفتند چرا دارید به ایران می روید امام فرمودند: از آنجا که همه رسانه های غربی تحلیل هاشان در این جهت است که نباید بروم و من فهمیدم که باید به ایران بروم. امام بارها به مسئولین فرموده بودند که هر وقت دیدید آمریکا، انگلیس و رسانه های اسرائیلی از شما تعریف می کنند بدانید یک غلطی کرده اید، سریع خودتان را اصلاح کنید .

هیئت مشترکی از ایران راهی پاریس شد تا امام را ببیند- که متشکل از افرادی از نهضت آزادی، جبهه ملی، گروه های لیبرال، شریعتمداری و… بود- و بعد از بازگشت بگویند که امام شخصیتی افراطی است اما امام با هیچ یک مذاکره نکرد و شرط صحبت با آنان را اینگونه گذاشت که اول این افراد باید اذعان کنند که باید حکومت شاه سرنگون شود، اما این افراد آمده بودند که عکس این را به امام بگویند فلذا این گروه از پیش امام آمدند و مصاحبه کردند که ما با امام مذاکره کردیم و دو طرف به توافق در مسائلی رسیدیم، امام همان زمان بیانیه دادند که ما با هیچ کس مذاکره نکردیم.

امام می فرمود: من اجازه نمی دهم بلایی که سر انقلاب های قبل آوردید سر این انقلاب بیاورید، انقلاب ها بدست افراد مذهبی و دینی رقم می خورد و پس از آن عده ای جاسوس می آیند و از طرف انقلاب سخنرانی می کنند و سبب انحراف انقلاب می شوند، مثل همان بلایی که بر سر انقلاب مشروطه آوردند.

در اسناد لانه جاسوسی آمده که این افراد که نزد امام به پاریس رفته بودند ماموریت سیاسی آشتی دادن داشتند و بسیار تلاش کردند تا مواضع امام نرم بشود تا دیگر نگوید شاه برود و آمریکا منفور این ملت است، و آمریکا از اینکه امام همواره دم از دولت اسلامی و منافع مردم می زدند ناراحت بود زیرا این دو به گفته خودشان هیچ کدام با منافع آمریکا سازگار نبوده و نیست و از منظر آمریکا مردم عوام هستند و شعور سیاسی ندارند، منبع سازمان سیا می گوید: اگر این ائتلاف امام و میانه رو ها شکل بگیرد باید ترتیبی داد تا حداقل همکاری با امام صورت بگیرد و در نتیجه شریعتمداری جایگزین امام شود که معتقد است هم شاه بماند هم آمریکا، در واقع این ها بدنبال افراطی جلوه دادن امام و کناره گیری وی بودند.

فرازهایی از وصایای امام خطاب به دانشجویان

در پایان استاد رحیم پور ازغدی فرازهایی از وصایای امام در رابطه با دانشگاه و دانشجویان را همراه با توضیحات خود به شرح ذیل بیان فرمودند:

امام (ره): آنچه که اینان برای مأموریت دانشگاه ها تعریف کردند که عامل پیشرفت علم، معرفت انسانی، حلال مشکلات، نقاد و ارائه پاسخ علمی برای مشکلات جامعه باید باشد نیست و دانشگاهی برای جامعه ساخته شده که فقط ترجمه می کند. امام می فرمودند محصول این دانشگاه ها برای کشور چیست؟ در حالی که هنوز برای ابتدائی ترین بیماری ها پولدارها و حکومتی ها به اروپا و آمریکا می روند، در رشته های علوم انسانی افرادی فارغ التحصیل می شوند که مشکلات اجتماعی و انسانی را نمی توانند حل کنند در رشته های مهندسی دانشجویی تربیت می شود که تمام قطعات سازه اش وارداتی است امام می فرمودند وقت آن است که بفهمیم این دانشگاه را برای پیشرفت مملکت نساخته اند بلکه برای وابسته تر کردن به غرب ساخته شده و خروجی آن دانشجوئی است که بزرگ ترین آرزوی آن رفتن به غرب است، خروجی دانشگاه باید دانشمندان و پژوهشگران صالح عاقل عالم مبارز باتقوائی باشند که بتوانند مشکلات مردم خودشان را حل کنند نه مشکلات غربی ها را حل کنند.

امام می فرمودند: اگر مجلس و دولت و قوه قضاییه و سایر ارگان ها از دانشگاه های اسلامی و ملی سرچشمه می‌گرفت ملت ما امروز گرفتار مشکلات خانه‌برانداز نبود. و اگر شخصیت های پاکدامن با گرایش اسلامی و ملی به معنای صحیحش، نه آنچه امروز در مقابل اسلام عرض اندام می کند، از دانشگاه ها به مراکز قوای سه گانه راه می‌یافت، امروز ما غیر امروز، و میهن ما غیر این میهن، و محرومان ما از قید محرومیت رها، و بساط ظلم و ستمشاهی و مراکز فحشا و اعتیاد و عشرتکده‌ها که هر یک برای تباه نمودن نسل جوان فعال ارزنده کافی بود، در هم پیچیده و این ارث کشور بر باد ده و انسان برانداز به ملت نرسیده بود. و دانشگاه ها اگر اسلامی ـ انسانی‌ـ ملی بود، می‌توانست صدها و هزارها مدرس به جامعه تحویل دهد؛ لکن چه غم‌انگیز و اسفبار است که دانشگاه ها و دبیرستان ها به دست کسانی اداره می‌شد و عزیزان ما به دست کسانی تعلیم و تربیت می‌دیدند که جز اقلیت مظلوم محرومی همه از غرب زدگان و شرق زدگان با برنامه و نقشه دیکته شده در دانشگاه ها کرسی داشتند؛ و ناچار جوانان عزیز و مظلوم ما در دامن این گرگان وابسته به ابرقدرت ها بزرگ شده و به کرسی های قانونگزاری و حکومت و قضاوت تکیه می‌‌کردند، و بر وفق دستور آنان، یعنی رژیم ستمگر پهلوی عمل می‌کردند.

اکنون بحمدالله تعالی دانشگاه از چنگال جنایتکاران خارج شده و بر ملت و دولت جمهوری اسلامی است در همه اعصار، که نگذارند عناصر فاسد دارای مکتب های انحرافی یا گرایش به غرب و شرق در دانشسراها و دانشگاه ها و سایر مراکز تعلیم و تربیت نفوذ کنند و از قدم اول جلوگیری نمایند تا مشکلی پیش نیاید و اختیار از دست نرود.

و وصیت اینجانب به جوانان عزیز دانشسراها و دبیرستان ها و دانشگاه ها آن است که خودشان شجاعانه در مقابل انحرافات قیام نمایند تا استقلال و آزادی خود و کشور و ملت خودشان مصون باشد (یعنی اگر می بینید مسئولین حکومتی در این مسائل کوتاهی می کنند اول تذکر بدهید، اعتراض کنید، تحصن کنید، سکوت نکنید و بگویید ما گفتیم و آن ها نشنیدند، خیلی از مسئولین اگر داد نزنید می خوابند، وسط بحران می خوابند و می گویند ما جلسه تشکیل دادیم و نشد).

سپس امام می فرمایند: اکنون که دانشگاه ها و دانشسراها در دست اصلاح و پاکسازی است، برهمه ما لازم است با متصدیان کمک کنیم و برای همیشه نگذاریم دانشگاه ها به انحراف کشیده شود؛ و هرجا انحرافی به چشم خورد با اقدام سریع به رفع آن کوشیم. و این امر حیاتی باید در مرحله اول با دست پر توان خود جوانان دانشگاه ها و دانشسراها انجام گیرد که نجات دانشگاه از انحراف، نجات کشور وملت است.

و اینجانب به همه نوجوانان و جوانان در مرحله اول، و پدران و مادران و دوستان آنها در مرحله دوم، و به دولتمردان و روشنفکران دلسوز برای کشور در مرحله بعد وصیت می‌کنم که در این امر مهم که کشورتان را از آسیب نگه می‌دارد، با جان و دل کوشش کنید و دانشگاهها را به نسل بعد بسپرید. و به همه نسل های مسلسل توصیه می‌کنم  که برای نجات خود و کشور عزیز و اسلامِ آدم ساز، دانشگاهها را از انحراف و غرب و شرق زدگی حفظ و پاسداری کنید، و با این عمل انسانی ـ اسلامی خود دست قدرت های بزرگ را از کشور قطع و آنان را ناامید نمایید. خدایتان پشتیبان و نگهدار باد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز