پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
13:49 - 2019/08/13

تفسیر برخی قوانین برای صنایع‌ کوچک مشکل‌ساز است؛ ایجاد ۱۳۶ هزار اشتغال پایدار در صنایع کوچک اصفهان

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان گفت: برخی قوانین مانع ارتقا توان تولید صنایع کوچک می‌شوند چرا که آنها شفاف هستند اما تفاسیری که از این قوانین می‌شود برای صنایع کوچک مشکل‌ساز است.

به گزارش ندای اصفهان،محمدجواد بگی در ارتباط با صنایع کوچک اظهار داشت: ۹۵ درصد صنایع کشور به طور میانگین صنایع کوچک و متوسط هستند که گرایش‌های مختلف تولیدی داشته و نیازهای داخل را تأمین می‌کنند.

وی افزود: عنوان صنعت کوچک تنها برای کارگاه‌های کوچک نیست و بر اساس تعریف اشتغال، یک تا ۵۰ نفر صنایع کوچک، ۵۰ تا ۱۵۰ نفر صنایع متوسط و بیش از ۱۵۰ نفر صنایع بزرگ محسوب می‌شوند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با بیان اینکه صنایع کوچک موفق‌تر از صنایع بزرگ عمل کرده‌اند، گفت: صنایع بزرگ با استفاده از قوانین حمایتی و یارانه انرژی که دریافت می‌کنند، می‌توانند در عرصه‌های بین‌المللی رقابت‌پذیر باشند ولی صنایع کوچک که به طور صد درصد خصوصی هستند، به نسبت حجم سرمایه‌گذاری، میزان انرژی‌بری و کنترل کیفی رقابت‌پذیرتر از صنایع بزرگ عمل می‌کنند.

وی ادامه داد: صنایع کوچک علی‌رغم عدم حمایت دولت بازهم فعالیت کرده و کالاهای تولیدی آنها با نمونه‌های خارجی در رقابت است و همچنین صادرات محوری بیشتری نسبت به صنایع بزرگ که تحت حمایت دولت هستند، دارند.

بگی از ایجاد ۱۳۶ هزار اشتغال پایدار در صنایع کوچک اصفهان خبر داد و بیان کرد: در اصفهان ۵ هزار و ۵۰۰ صنعت کوچک و متوسط در شهرک‌های صنعتی فعالیت می‌کنند و این صنایع بالغ بر ۱۳۶ هزار اشتغال پایدار را در اصفهان ایجاد کرده‌اند که این رقم در مقایسه با سایر بخش‌ها بسیار بالاتر و پایدارتر است.

وی با اشاره به رشد فناوری صنایع کوچک کشور نسبت به جهان عنوان کرد: کل صنایع دانش‌بنیان و فناور ایران که توانایی رقابت با صنایع خارجی را دارند، صنایع کوچک و استارت‌آپ‌ها هستند که پس از توسعه زمینه ایجاد صنایع بزرگ را فراهم می‌کنند.

بیشتر بخوانید

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان در ارتباط با موانع و مشکلات صنایع کوچک کشور اظهار داشت: بانک‌ها به گونه‌ای که با صنایع بزرگ همکاری دارند، تعاملات لازم با صنایع کوچک را ندارند و علاوه بر آن مالیات بر ارزش افزوده‌ای که باید از مصرف‌کنندگان دریافت شود به دلیل شناخته شده‌تر بودن از صنایع کوچک اخذ می‌شود و همچنین مباحث بیمه‌ای و مشکلات کارگری از موانع صنایع کوچک محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه برخی قوانین مانع رشد تولید در صنایع کوچک می‌شوند، گفت: هر روز در کمیته‌ها و کارگروه‌های مختلف برای رفع موانع تلاش می‌شود اما این امر نیازمند عزم ملی و فرهنگسازی است چرا که برخی قوانین شفاف بوده اما تفاسیری که از آن می‌شود برای صنایع مشکل به‌وجود می‌آورد.

بگی خطاب به مسئولان در ارتباط با حمایت از صنایع کوچک بیان کرد: تقاضای ما از تمام مسئولان و مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی این است که به صنایع کوچک به عنوان یکی از شاخصه‌های رشد توان تولید ملی، افزایش رقابت‌پذیری و صادرت و همچنین صنایعی با توان رفع نیازهای داخلی، به طور ویژه نگاه کنند و از نظر زیرساخت‌ها، تسهیل در قوانین و حقوق و نیز حمایت و پشتیبانی پایدار برای استواری تولید و اشتغال آنها تلاش کنند.

وی خاطرنشان کرد: با فرمایشات مقام معظم رهبری در سال رونق تولید اتفاقات خوبی رقم خورده و بسته‌های حمایتی و تشویقی از ادارات مختلف ارائه شده است و امیدواریم این بسته‌ها سبب ارتقا توان تولید صنایع کوچک و حفظ اشتغال آنها باشد.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715