یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸

افزایش ۸۸ درصدی ذخیره آب در سدهای استان اصفهان

رییس گروه نظارت شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت:هم اکنون مجموع آب ذخیره شده در سد‌های استان ۸۱۵.۱۳ میلیون متر مکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش ۸۸ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش ندای اصفهان،مجید نصر رییس گروه نظارت شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: هم اکنون مجموع آب ذخیره شده در سد‌های استان ۸۱۵.۱۳ میلیون متر مکعب است که البته در مقایسه با مدت مشابه پارسال  افزایش ۸۸ درصدی را نشان می‌دهد.

او اضافه کرد: ۳۹ درصد از سد زاینده رود، ۸۵ درصد از سد حنا، ۴۱ درصد از سد خمیران، ۱۹ درصد از سد گلپایگان، ۱۴ درصد از سد باغکل و ۱۰ درصد از سد قره آقاچ خالی از آب است.

نصر میزان آب ورودی به این سد‌ها از آغاز سال آبی جاری (مهر ۹۷) تاکنون را حدود ۲ هزار و ۲۳۲ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: در این مدت یک هزار و ۷۰۲ میلیون متر مکعب آب از این مخزن خارج شده است.

رییس گروه نظارت بر شبکه‌های آبیاری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان مقدار بارش‌ها از آغاز سال آبی جاری (مهر ۹۷) تاکنون در سرشاخه‌های زاینده رود را ۲ هزار و ۱۴۴ میلی متر اعلام و تصریح کرد: این مقدار بر عکس مدت مشابه سال قبل از آن، نسبت به دوره زمانی بلند مدت افزایش داشته است.

او به بارش‌های مطلوب ماه‌های گذشته اشاره کرد و گفت: حجم آب فعلی در سد زاینده رود به عنوان اصلی‌ترین مخزن استان ۷۵۱ میلیون متر مکعب و خروجی فعلی از آن ۹۳ متر مکعب بر ثانیه است در حالی که حجم سال قبل در چنین روز‌هایی ۲۹۷ میلیون گزارش شد.

نصر افزود: در مقایسه با دیگر مناطق کشور، استان اصفهان از مهر پارسال تاکنون جزو مناطق پر بارش کشور نبوده است، با اینحال میزان نزولات آسمانی در مقایسه با سال قبل رشد داشت.

او گفت: با وجود بارش‌های مناسب در بهار امسال باز هم کل حوضه آبریز زاینده رود با موضوع کم آبی روبه رو و به اصطلاح تشنه است و باید بدانیم که حفظ منابع آبی و آینده نگری باید به عنوان یک اصل برای مردم و مسوولان لحاظ شود.

رییس گروه نظارت شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: گرمای اخیر در بیشتر از استان‌های کشور وضعیت منابع آبی را با مشکل مواجه می‌کند و این موضوع در اصفهان مشهودتر است.

سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی‌ترین سد‌های مرکز کشور در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.

زاینده رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

این رودخانه در سال‌های به دلیل سو مدیریت، تغییرات اقلیمی، خشکسالی‌های متوالی، تراکم جمعیت و برداشت‌های بی رویه به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است و در پایین دست بخصوص در فصول گرم سال با خشکی مواجه می‌شود.

انتهای پیام/

منبع:خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق