یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲

سه‌ و نیم میلیون تن کالای اساسی در یکی از بنادر جنوب انبار شده است

نائب‌‌رئیس کمیسیون اصل نود مجلس گفت: در بازدید کمیسیون از گمرکات جنوب مشخص شد سه و نیم میلیون تن کالای اساسی در یکی از بنادر انبار شده است.

به گزارش ندای اصفهان،امیر خجسته نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و نائب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به بازدید خود و هیأت پارلمانی از گمرکات استان خوزستان گفت:‌ در ادامه این بازدیدها ۸ هزار و ۲۰۰ تن میلگرد کشف شد که با استفاده از کارت بازرگانی یک بار مصرف و اظهار خلاف واقع فرد مورد نظر قصد داشت تا این میلگردها را به قصد صادرات از کشور خارج کند.

وی در توضیح بیشتر این مطلب افزود: صادرات میلگرد ممزوج از کشور مشکلی ندارد اما صادرات میلگرد معمولی ممنوع است و فرد صادر کننده میلگردهای معمولی را در اظهار خلاف واقع خود میلگرد ممزوج عنوان کرده تا بتواند آنها را از کشور خارج کند.

نائب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: در بازدیدی که از بندر امام خمینی به عمل آمد سه و نیم میلیون تن کالای اساسی انبار شده بود و توضیح آنکه پس از ورود کمیسیون اصل نود و بحث واردات کالاهای اساسی شرکت‌هایی که ارز دولتی برای این منظور دریافت کرده بودند سریعا اقدام به واردات این کالاها کردند که الان سه و نیم میلیون تن کالای اساسی در گمرک بندر امام خمینی انبار شده است.

خجسته خاطرنشان کرد: همچنین از بازدیدی که از گمرک اهواز به عمل آمد مشخص شد ۳۶ هزار کولر از طریق گمرک بندر خرمشهر به صورت قاچاق به کشور وارد شده و در گمرک این بندر انبار شده است و مقدار زیادی خودرو که ورود آن به کشور ممنوع است در گمرک بندر خرمشهر وجود داشت.

وی افزود:‌ در ادامه کار تیم کارشناسی بازدیدی را از گمرک چزابه به عمل آوردند که در این بازدید با توجه به گزارش واصله از تیم  کارشناسی بازدید کننده گمرک چزابه به صورت یک پایانه در مالکیت چندین نفر قرار داشت و گمرک نظارت کافی بر صادرات کالا از این گمرک نداشت.

نائب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: در گمرک چزابه بخشی در اختیار شهرداری بود و بخشی در اختیار بخش خصوصی قرار داشت و باسکول هم در خارج از گمرک بود و این گمرک فاقد هر گونه ایستگاه آتش‌نشانی بود و کارگرانی که در این گمرک مشغول به کار بودند و همه به صورت ساعتی کار می‌کردند و فاقد بیمه بودند.

خجسته خاطرنشان کرد: کلیه کالاهایی که از گمرک چزابه به کشور عراق صادر می‌شود اعم از کالاهای اساسی،  مواد خوراکی اکثرا بدون قاچاق و بدون نظارت گمرک انجام می‌شود و گمرک بر اوضاع این کالا هیچ گونه نظارتی نداشته و هیچ گونه درب خروج و ورود و نظارتی در این گمرک توسط تیم کارشناسی مشاهده نشده است.

وی افزود: تیم کارشناسی همچنین از هندیجان و گمرک سجافی به عمل آوردند که در این بازدید و با تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) و نیروی انتظامی یک تریلی لوازم خانگی به وزن ۲۳ تن که به صورت ته لنجی وارد کشور شده بود و بنا بود در بازار به فروش برسد، کشف و ضبط شد.

نائب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت:‌علاوه بر این یک تریلی کریستال چینی که به صورت قاچاق در حال ورود به کشور  بود و نیز ۲۲ دستگاه پیانو به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و نیز مقدار زیادی مواد مخدر ۷۹ کیلو حشیش کشف و ضبط شد.

خجسته خاطرنشان کرد: در بررسی عملکرد گمرک سجافی مشخص شد که اکثر کالاهایی که به این گمرک می‌آید در قالب ته لنجی است و گمرک هیچ گونه درآمد و عوارض گمرکی از واردات کالا به کشور از طریق گمرک سجافی برخوردار نمی‌شود.

نائب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در پایان گفت:‌ در نشستی که تیم کارشناسی با بازاریان و فعالان اقتصادی منطقه داشت این فعالان و بازاریان خواستار برخورد با مافیای سازماندهی شده قاچاق شدند و موضوع توسعه گمرک سجافی را مطرح کردند و در نشستی که با مسئولان مربوطه برگزار شد مقرر شد تا سه و نیم هکتار زمین برای توسعه بندر سجافی در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق