پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
10:45 - 2019/07/14

پژوهشگر فرهنگ و علوم اسلامی:

تغییر سبک زندگی نیازمند شناخت زیبایی شناسی فرد است

پژوهشگر فرهنگ و علوم اسلامی با اشاره به نقش مشاور و هدایتگر در زمینه سازی برای تغییر، گفت: تغییر سبک زندگی نیازمند شناخت زیبایی شناسی فرد است

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین علی الهی خراسانی روز شنبه در همایش سبک اسلامی رضوی، گفت: تفاوت بین نسلی و تفاوت قشرهای مختلف متاثر از تفاوت در سبک زندگی و نظام‌های ترجیحی مختلف است.
وی ادامه داد: وقتی نظام ترجیحی یک فرد متفاوت باشد سلیقه و نظام ارزشی او نیز به تبع آن متفاوت خواهد بود.
این کارشناس فرهنگی اضافه کرد: آگاهی و دانش بخشی از نظام ارزشی و هنجاری سبک زندگی انسان را مشخص می کند ولی بخش عمده آن در پرتو این درک نظام شناختی و نظام زیبایی شناسی جوانان مشخص می شود.
وی خاطرنشان کرد: برای راهنمایی و هدایت یک فرد در وهله اول باید نظام زیبایی شناسی او را تشخیص داد و در غیر این صورت توصیه ها و پیام هایی که ما برای مخاطب ارسال می کنیم تاثیری در روند تغییر سبک زندگی اشتباه وی به وجود نخواهد آورد.
حجت الاسلام الهی خراسانی با بیان اینکه سبک های زندگی جوانان امروز انواع و مدل های مختلفی دارد، خاطرنشان کرد: وقتی سبک زندگی یک جوان منبعث از سلبریتی ها باشد و مشاور و هدایتگر او این تجربه فکری را نداشته باشد نمی‌تواند راه‌حل صحیح برای هدایت او تجویز کند.
وی اضافه کرد: متاسفانه برخی به دلیل این که نتوانسته اند نظام شناختی و سبک زندگی طرف مقابل خود را تشخیص دهند صرفاً به افزایش آگاهی و انباشت اطلاعات او بسنده می کند در حالیکه این انباشت اطلاعات هیچ تأثیری در انگیزه فرد به وجود نمی آورد.
این کارشناس تربیتی اظهار کرد: وقتی نظام سلیقه‌ای و سبک زندگی فرد به درستی تشخیص داده نشود، او تمام اطلاعات و ارزشهای خود را متناسب با سبک زندگی خود باز تعریف می کند.
وی اضافه کرد: شناخت محیط طبقه اجتماعی دوستان رسانه هایی که فرد از آنها تغذیه فکری می شود، نقش مهمی در شناخت سبک زندگی او دارد.
حجت الاسلام الهی خراسانی گفت: تا زمانی که الگوی رفتاری دینی به کالای فرهنگی تبدیل نشود بر روی فرد تاثیر گذاری ندارند.
وی خاطرنشان کرد: سبک زندگی یک عینیت و وجه بارز فرهنگی است که با عنصر زیبایی شناختی و سلیقه خود را از سبک های دیگر متمایز می کند.
این کارشناس فرهنگی افزود: آیات و روایات دینی دایرهالمعارف نیستند که مدخلی برای رفتار فرد در تمامی بخش های زندگی باشد بلکه منابعی هستند که می توان از طریق اجتهاد با استناد به آنها الگوهایی تعریف کرد که معیار عمل و انتخاب صحیح قرار گیرند.
وی خاطرنشان کرد: امروز برخی شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام آنچنان قوی عمل می کند که سبک زندگی جامعه جوانان دهه ۷۰ و ۸۰ ایرانی را تغییر می‌دهند و لذا یک راهنما و مشاور برای شناخت جامعه ایرانی باید در چنین فضاهایی حضور داشته باشد تا با شناخت کامل بتوانند در روند رفتاری فرد تغییری ایجاد کند
وی اضافه کرد: یک مشاور با معرفی الگوهای رفتاری جدید، ایجاد زمینه انتخاب جدید، معرفی کالای خوب فرهنگی، تبیین کالایی و کارکردی محصول فرهنگی می تواند زمینه ساز تغییر و انتخاب صحیح مشاوره گیرنده باشد.
همایش سبک زندگی رضوی همزمان با سالروز ولادت امام رضا (ع) با هدف بررسی ابعاد مختلف این موضوع از سوی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و با حضور مبلغان دینی در اصفهان برگزار شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715