شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲

۲۰ دلیل عقلی برای حجاب از زبان آیت‌الله مهدوی؛ چرا چادر حجاب برتر است؟

آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی در کتاب «زیباتر از گل» تأکید می‌کند که حجاب کامل مانع تضعیف عقل در شخص و رونق عقل مداری در جامعه می‌شود.

به گزارش ندای اصفهان، آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی نماینده اصفهان در مجلس خبرگان رهبری در کتاب خود با عنوان «زیباتر از گل» به ذکر ۲۰ دلیل عقلی و روان‌شناختی حجاب می‌پردازد.

کتاب «زیباتر از گل» دلایلی محکم می‌آورد تا برتری حجاب چادر مشکی را نشان دهد و ثابت کند که برترین حجاب همان چادر مشکی است که می‌تواند مانع بسیاری از آسیب‌ها و مشکلات خانوادگی و اجتماعی باشد.

خلاصه‌ای از دلایل آیت‌الله مهدوی در کتاب «زیباتر از گل» برای نشان دادن حجاب برتر:

آزادی فکر

آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی در کتاب «زیباتر از گل» با ذکر مثالی تأکید می‌کند: وقتی من تلفنی با کسی صحبت می‌کنم تلفن مشغول است و کسی نمی‌تواند با من تماسی بگیرد، فکر هم اگر مشغول مطلبی باشد نمی‌تواند آزادانه به موضوع دیگری توجه کند، درست است که حجاب آزادی جسم انسان را مقداری محدود می‌کند اما آزادی فکر را برایش به ارمغان می‌آورد و اگر فرد یا جامعه‌ای خواهان جریان تفکر در کارهایی زندگی است چاره‌ای جز این ندارد که از فکر آزاد برخوردار باشد.

وی ادامه می‌دهد: بدحجابی فکر را آلوده به شهوت می‌کند و فکر شهوت آلوده منشأ هیچ حرکت سودمندی نخواهد بود.

پوشیدگی خواست فطرت

مهدوی در بخشی از این کتاب می‌گوید: خلقت انسان با حیوان فرق می‌کند انسان عاقل به گونه‌ای آفریده شده است که از برهنگی خوشش نمی‌آید و فطرت و گرایش درونی‌اش، پوشش‌خواه است. حتی قرآن درباره آدم و حوا می‌فرماید: آنگاه از آن درخت خوردند و برهنگی آنان برایشان نمایان شد شروع کردند به چسباندن برگ درختان به خودشان.

پاسداری از آزادی اجتماعی

وی ادامه می‌دهد: در تمام دنیا تردید ناپذیر است که آزادی عمل هر فرد تا جایی است که مزاحم آزادی اجتماعی نشود. وضع بسیاری از قانون‌ها هم ریشه در همین اصل مسلم دارد. هر شخص داخل خانه‌اش آزادی‌هایی دارد که بیرون ندارد هنگام رانندگی آزاد نیست که هر طور می‌خواهد براند یا توقف کند، خود خودرو هم نباید آلاینده باشد.حتی آزادی‌های درون خانه هم به گونه‌ای نیست که مزاحم همسایه‌ها شوند.

مهدوی بیان می‌کند: مگر نه اینکه برهنگی افراد حقوق دیگران را ضایع می‌کند؟ آیا این ناهنجاری بزرگ، بی همسران را به گناه آلوده نمی‌کند؟ پوشش کامل، (چادر مشکی) می‌تواند از این آسیب‌ها پیشگیری کرده و از بهترین ابزارهای یک زن برای احترام به حقوق دیگران باشد به گونه‌ای که حضور او در جامعه هرگز موجب ضایع شدن حقوق دیگران و نگرانی آنها نشود و هیچ کس فکرش آلوده به شهوت نشود.

تقویت فکر

وی در بخش دیگری از این این کتاب تأکید می‌کند: دو عامل عقل‌ را به شدت تضعیف می‌کند: خشم و شهوت. در علم اخلاق و تجربه ثابت شده است که هر یک از این هر قدر قوی شوند، به همان اندازه عقل ضعیف می‌شود تا آنجا که ممکن است هنگام اوج گیری غضب، اعمال ناشایسته‌ای را انجام بدهد و حتی مرتکب قتل شود.

نویسنده کتاب «زیباتر از گل» ادامه می‌دهد: در اوج شهوت نیز عقل کاسته شده و ممکن است رفتاری از او سر بزند که در اوضاع عادی از آنها شرم دارد. حجاب کامل مانع تضعیف عقل در شخص و رونق عقل مداری در جامعه می‌شود.

بیشتر بخوانید

جذابیت بیشتر؛ لزوم محافظت افزون‌تر

وی می‌گوید: عاقلان از اشیای گرانبهاتر، بیشتر محافظت می‌کنند، غیرمتدین‌ها نیز از همه وسایل زندگی‌شان یک جور نگهداری نمی‌کنند. کتاب، لباس، مواد غذایی، پول و طلا هر یک جای خاصی دارند، نحوه مراقبت از خودروی ۲۰ میلیونی و خودروی ۲۰۰ میلیونی با هم فرق دارد. در واقع نوع حفاظت از هر چیزی متناسب با ارزش آن است. این دستور عقل است که باید شی گرانبها را از معرض زوال و تعرض حفظ کرد.

مهدوی بیان می‌کند: این قانون درباره مردان و و زنان هم صادق است، البته بدن زن معمولاً جذابیت بیشتری دارد، عقل می‌گوید حفاظت از او هم باید بیشتر باشد.

شیفتگی زن و مرد؛ محدود به حریم خانواده

وی در بخشی از این کتاب می‌گوید: «زن شکارچی است و مرد شکار»، یعنی زن مظهر زیبایی بوده و میل درونی‌اش این است که با این ویژگی خداداد توجه دیگران را به خود جلب کند. اما ساختار مرد شیفته زیبا شدن است. تحقیقات علمی متخصصان نیز می‌گوید که ساختار مغز زن و مرد متفاوت است.

نویسنده کتاب «زیباتر از گل» ادامه می‌دهد: اگر این مطلب را بپذیریم باید به نتیجه آن هم گردن بگذاریم، زن و مرد عاقل باید این میل به مجذوب کردن و مجذوب شدن را در محدوده قانون اعمال کنند، یعنی در خانواده. بهترین و کارآمدترین ابزار این مهم نیز استفاده از چادر مشکی در بیرون از خانه است. یعنی زن جلوه گری و جذب شوهرش را محدود به درون خانه می‌کند.

ارزش آفرینی برای زن

مهدوی می‌گوید: عادی شدن مساوی است با کم ارزش یا بی‌ارزش شدن، وقتی می‌خواهند کادویی به کسی هدیه دهند سعی می‌کنند آن را بپوشانند تا قبل از زمان باز کردن، نداند درون آن چیست. این کار اثر روانی هدیه گیرنده را مشتاق می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: زن هم اگر بی پوشش دائم در عرض نگاه مرد باشد عادی می‌شود و اگر آنها ازدواج کنند زن چندان جاذبه‌ای برای شوهرش نخواهد داشت. اما اگر خانمی همیشه خود را با چادر بپوشاند شوهرش توجه ویژه‌ای به او پیدا می‌کند و او را زیبا می‌داند و زیبا می‌بیند.

بدن پوشیده‌تر حیا کامل‌تر

نویسنده کتاب «زیباتر از گل» می‌گوید: به این حقیقت توجه کنید که رعایت پوشش کامل و شایسته باید از کودکی و قبل از بلوغ آغاز شود تا انسانیت تقویت و نهادینه شود، اما اگر پوشش را رعایت نکردند و حیا از وجودشان خارج شد جرأت انجام کار خلاف در وجودشان ریشه می‌دواند. اگر بعد از بلوغ هم بدنشان را به پوشش عادت دهند بعید است حیای کامل به جانشان برگردد.

تحریک عقلی

وی بیان می‌کند: چادر مشکی مانع تحریک مردان می‌شود، وقتی مرد در بیرون خانه تحریک نشد هم آرامش روانی برای او ایجاد می‌شود و هم به غیر همسر خود توجه نمی‌کند و تمام توجه‌اش به کانون خانواده خودش معطوف می‌شود.

آیت‌الله مهدوی ادامه می‌دهد: چادر مشکی برای یک زن، هم برترین حجاب است و هم حجاب کامل، زیرا اولاً سرتاسری است و تمام بدن را می‌پوشاند و ثانیاً رنگش مشکی است و کمترین جاذبه را دارد.

جلوگیری از خشونت و آسیب

وی تأکید می‌کند: پوشش مناسب مانع بروز خشونت در جامعه است، زیرا بد حجابی و بی حجابی هیجان و میل نامشروع ایجاد می‌کند و افرادی برای کاستن احساسات برافروخته خود رفتاری انجام می‌دهد که در بسیاری موارد، خشونت بار و آسیب زاست.

نویسنده کتاب «زیباتر از گل» ادامه می‌دهد: شاید بیشتر افرادی که فرمان عقل برای پوشش کامل را نادیده می‌گیرند قصد سوء و فکر آلوده نداشته باشند اما باید بدانند نوع رفتار و پوششان دعوت عملی و چراغ سبزی است برای بی حرمتی. اگر می‌خواهند از بی احترامی و آسیب و خشونت کاملاً در امان باشند چاره‌ای جز این ندارند به دژ امن حجاب کامل چادی مشکی پناهنده شوند.

پیشگیری از قانون شکنی

مهدوی در بخش دیگری از کتاب تصریح می‌کند: پوشش کامل مانع بروز بسیاری از تخلفات قانونی است. انبوهی از پرونده‌های دادگستری، مستقیم یا غیر مستقیم، با بد پوششی و بی حجابی ارتباط دارند. طیف وسیعی از بزرهکاری‌ها و ناهنجاری‌ها را در برمی‌گیرد، نظیر: طلاق، دعوا، خشونت ورزی، روابط نامشروع، قتل و …

وی ادامه می‌دهد: در واقع هرچه چادر مشکی رواج بیشتری پیدا کند تخلفات کمتری پدید می‌آید و قانون شکنی کمتر می‌شود. اکنون هم تقریباً در بین کسانی که درگیر  این جور پرونده‌ها هستند خانم چادری یافت نمی‌شود.

مقایسه کردن همسر با زنان دیگر

نویسنده کتاب «زیباتر از گل» بیان می‌کند: وقتی مردی پیوسته چشمش به زنانی می‌افتد که پوشش نامناسب داشته، بلکه خود را آراسته‌اند، آهسته آهسته «هرچه دیده بیند، دل کند یاد» در دل خود، همسرش را با آنها مقایسه می‌کند، نفس و شیطان نیز صحنه‌های گناه آلود را جلوه می‌دهند. در نتیجه حرص کاذب در درونش شعله می‌کشد و به فکر خاموش کردن این شعله می‌افتد.

وی ادامه می‌دهد: از سوی دیگر کار به جایی می‌رسد که مرد برتری خیالی زنان دیگر را به رخ همسر خود می‌کشد و این کار ممکن است زن را هم به گناه بکشاند. حال اگر تمام خانم‌ها چادر مشکی بپوشند و رفتاری متین داشته باشند زمینه بسیاری از آلوده چشمی‌ها و آلودگی‌ها  از بین می‌رود.

استحکام خانواده

مهدوی می‌گوید: عامل اصلی استحکام خانواده پوشش صحیح بانوان است. مردی که چشمش هرز شد دلش هوایی می‌شود و دیگر همسرش چشمش را پر و دلش را سیر نمی کند. این حالت کم کم مرد را به مقایسه کردن وامی‌دارد. در این صورت اوضاع آنچنان اندوه‌بار می‌شود که بعضی مردنماها به پوشش نیکوی همسر خودشان ایراد می‌گیرند.

وی ادامه می‌دهد: مردی که چشمش از نامحرمان رنگارنگ شد، اگر هم با زبان و رفتار چیزی بروز ندهند، دست کم در دلش خود را خسارت دیده‌ای می‌پندارد که ازدواج با این زن، او را از موهبت‌های بی انتها محروم کرده است.

مهدوی بیان می‌کند: این همه نتیجه‌ای جز سست شدن بنیان خانواده و قرار گرفتن در ورطه طلاق ندارد و اگر هم به جدایی منجر نشود، زندگی شان چیزی جز مرگ تدریجی نخواهد بود. همه آنچه گفتیم و نگفتیم، با رعایت پوشش کامل به وسیله چادر مشکی حل می شود.

رنگ مشکی کمترین جاذبه

نویسنده کتاب «زیباتر از گل» در توضیح چرایی رنگ مشکی چادر اظهار می‌دارد: دانشمندان فرایند دیدن یک شی را این گونه تعریف می‌کنند: پرتو نور به جسم می‌تابد، سپس از سطح جسم به چشم منعکس می‌شود و چشم با سازوکار خودش، تصویر آن جسم را به مغز می‌فرستد. کشف دیگر دانشمندان این است که رنگ هر جسم سهم بسزایی در بازتابش نور دارد، به این ترتیب هر چه رنگ روشن تر باشد نور را کمتر جذب کرده و بیشتر منعکس می‌کند و هر چه تیره تر باشد نور را بیشتر جذب کرده و کمتر می‌تاباند، از این رو رنگ مشکی کمترین بازتابش نور را دارد.

وی ادامه می‌دهد: این حقیقت انکارناپذیر علمی نیز تاییدی است بر برتری و بی همتایی چادر مشکی، زیرا نور را بیشتر از هر رنگ جذب کرده و کمترین جلب توجه را دارد.

مهدوی می‌گوید: این حقیقت انکار ناپذیر علمی نیز تاییدی است بر برتری و بی همتایی چادر مشکی، زیرا نور را بیشتر از هر رنگی جذب کرده و کمترین جلب توجه را دارد، همچنین فرد چادر به سر را دورتر نشان می‌دهد.

وی تأکید می‌کند: این یعنی دیدن، اما بی تحریک یا با تحریک کمتر. سر اینکه روانشاسان می‌گویند رنگ روشن و شاد برای بیننده جذاب و گیراست همین است. عقل نیز بر همین اساس فرمان می‌دهد که این گیرایی و دل ربایی قانونمند باشد و محدود به حریم خانواده.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق