شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
 بازتاب راهپیمایی ۱۳ آبان در رسانه‌های جهان   

راهپیمایی با شکوه مردم ایران در یوم‌الله ۱۳ آبان بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی به همراه داشته است.

به گزارش ندای اصفهان، ۱۳ آبان در تقویم کشور به منظور بزرگداشت یاد شهدای دانش‌آموز سال ۱۳۵۷ به نام روز دانش‌آموز نامگذاری شده است و در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ نیز دانشجویان پیرو خط امام سفارت آمریکا را تسخیر کردند و پس از آن بود که این مکان لانه جاسوسی نام گرفت؛ سال‌هاست که همزمان با روز ۱۳ آبان هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان برای اعلام انزجار از سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ملت ایران در مقابل سفارت سابق این کشور در خیابان طالقانی تهران تجمع می‌کنند.

۱۳ آبان امسال، در شرایطی که کشور به لحاظ دیپلماسی در وضعیت خاصی قرار دارد با حضور پررنگ نسل چهارم انقلاب برگزار شد و فریادهای هیهات من الذله و مرگ بر آمریکا سر داده شد.

رسانه‌های بین‌المللی و به خصوص آمریکایی تظاهرات امروز را به طور ویژه‌ای پوشش دادند.

هفته نامه تایم آمریکا در پایگاه اینترنتی خود با اشاره به برگزاری راهپیمایی روز ۱۳ آبان در سرتاسر ایران نوشت که هزاران ایرانی روز چهارشنبه پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.

تایم نوشت که مراسم امسال با توجه بسیار بیشتری همراه بود و در دست برخی از تظاهرات کنندگان نوشته‌هایی دیده می‌شد که بر روی آن نوشته شده بود “نفوذ امنیتی و سیاسی ممنوع” و تظاهرات کنندگان مشت‌های گره کرده خود را تکان داده و فریاد می‌زدند “مرگ بر آمریکا” و ” نه سازش، نه تسلیم به آمریکا”.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز به پوشش بخش‌هایی از راهپیمایی روز ۱۳ آبان پرداخت و نوشت: تظاهرات کنندگان حضور فست فودهای آمریکایی در ایران نظیر مک‌دونالد را رد کردند.

ایرانی‌ها معتقدند که فست فود و دیگر محصولات آمریکایی به عنوان بخشی از تهاجم فرهنگی آمریکا با هدف تضعیف حکومت اسلامی است.

شبکه خبری سی‌بی‌اس آمریکا نیز به پوشش بخش‌هایی از راهپیمایی مردم ایران پرداخت و نوشت که تلویزیون ایران تظاهرات در شهرهای مختلف را که روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام گرفته را پخش کرد.

این شبکه خبری در گزارش خود به بخش‌هایی از سخنان “ابراهیم رئیسی” دادستان کل ایران نیز اشاره و اعلام کرد: نیروهای امنیتی واطلاعاتی تعدادی از شبکه‌های نفود در رسانه و فضای مجازی را شناسایی کرده و جاسوسان و نویسنده‌هایی که توسط آمریکا اجیر شده‌اند را بازداشت کردند.

دادستان کل ایران تاکید کرد که تحت هیچ شرایطی اجازه نفوذ آمریکایی‌ها در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را نخواهیم داد.

خبرگزاری فرانسه نیز به پوشش تظاهرات امروز مردم ایران به مناسبت یوم‌الله ۱۳ آبان پرداخت و نوشت: هزاران ایرانی روز چهارشنبه با پیوستن به تظاهرات سی و ششمین سالگرد تسخیر سفارت آمریکا، شعارهای “مرگ بر آمریکا” سر داده و پرچم‌های این کشور را نیز به آتش کشیدند.

این خبرگزاری نوشت که این احساسات ضد آمریکایی در حالی صورت می‌کیرد که چندی پیش ایران و قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا توافق هسته‌ای امضا کردند.

پایگاه خبری صهیونیستی “تایم اسرائیل” نیز به پوشش بخش‌هایی از این تظاهرات پرداخت و نوشت:تظاهرات امروز در بیرون سفارت [سابق] آمریکا در تهران و سرتاسر ایران برگزار شد.

این پایگاه صهیونیستی نوشت که تظاهرات کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روز آن نوشته شده بود “مرگ بر آمریکا” و “مرگ بر اسرائیل”.

تایم اسرائیل نوشت: “ابراهیم رئیسی” دادستان کل ایران در سخنرانی خود به قساوت آمریکا از جمله برده داری، بدرفتاری با بومیان آمریکایی و استراق سمع و کشتار ۳۰۰ هزار عراقی  حمله کرد.

وی گفت: روزی فرا خواهد رسید آنها باید در دادگاه به دلیل قساوت خود پاسخگو باشند.

روز دوشنبه نیز اکثریت نمایندگان ایران در مجلس اعلام کردند که با وجود توافق هسته‌ای، شعار مرگ بر آمریکا را کنار نخواهند گذاشت.

خبرگزاری رویترز نیز به پوشش تظاهرات امروز پرداخت و نوشت: هزاران ایرانی روز چهارشنبه سالگرد تسخیر سفارت آمریکا را بزرگ داشتند این در حالی است که چندی پیش تهران توافق هسته‌ای را با قدرت‌های بزرگ حصول کرده بود.

این خبرگزاری انگلیسی در پوشش خبر راهپیمایی یوم‌الله ۱۳ آبان به سخنان “حسن روحانی” رئیس جمهور ایران در نشست کابینه اشاره کرد که گفته بود:ما نباید مردم را بدون دلیل بازداشت کنیم و به آنها اتهاماتی زده و بگوییم که آنها بخشی از شبکه نفوذ هستند.

رویترز در ادامه نوشت: تظاهرات کنندگان در مقابل سفارت تعطیل شده آمریکا در تهران تجمع کرده و شعارهای “مرگ بر آمریکا” سر داده و به “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای گفتند که “به آمریکایی‌ها اعتماد نکن”.

این خبرگزاری نوشت: برخی از تظاهرات کنندگان آدمک اوباما را در دست داشته و تعدادی دیگر ماکت موشک بالستیکی که ایران اخیرا آزمایش کرده بود را در دست داشتند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز