یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
نشریه دانش آموزی

نشریه دانش آموزی «عروه الوثقی»/ حزب جمهوری اسلامی از دیدگاه شخصیت‌ها

- تشکیلات نباید بت باشد و نباید لغو باشد و نباید لهو باشد، باید به درد مردم بخورد، باید کمک کند به جمهوری اسلامی... این سه شرطی است که ما برای هر تشکیلاتی شرط اصلی می‌دانیم.

به گزارش ندای اصفهان، متن زیر که برای اولین بار در فضای مجازی منتشر می شود، شماره 129 نشریه «عروه الوثقی» (نشریه دانش آموزان و جوانان حزب جمهوری اسلامی است) که در سال 1365 ویژه سالگرد تاسیس حزب جمهوری اسلامی به چاپ رسیده است.

شایان ذکر است که متن پیش رو تنها صفحات 10 و 11 نشریه را شامل می شود اما علاقه مندان و پژوهشگران می توانند متن کامل نشریه را در قالب فایل PDF از اینجا دانلود کنند.

شما همچنین می توانند آرشیو کاملی از جزوات و نشریات ارزشمند حزب جمهوری اسلامی را در پایگاه خبری تحلیلی ندای اصفهان مطالعه کنند. (اینجا را ببینید)

***

نشریه دانش آموزی

پنجشنبه 25 بهمن ماه 1365

سال ششم، شماره 129

حزب جمهوری اسلامی از دیدگاه شخصیت‌ها

شهید آیت‌الله صدوقی:

– حزب جمهوری اسلامی در سطح کشور فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای داشته: خدمات ارزنده‌ای داشته و بزرگ‌ترین خدمتش این بود که در راه انقلاب و در راه اسلام حرکت کرده که به سهم خود از حزب جمهوری اسلامی کمال رضایت را دارم و هیچ نگرانی از این حزب وجود ندارد و موفقیت آن‌ها را هم از خدا می‌خواهم و ان‌شاءالله که بتواند خدمتشان را گسترده‌تر کنند و مردم هم بهره‌های واقعی از حزب جمهوری اسلامی و روزنامه جمهوری اسلامی ببرند…

– حزب که ضرورت دارد برای این‌که به مشکلات مردم رسیدگی کند یک حزبی که صد درصد حزب اسلامی و دینی باشد و در راه خدمت به اسلام و خدمت به انقلاب و خدمت به کشور، این ضرورت دارد، لازم است که هماهنگی و همفکری داشته باشند. چطور می شود گفت که یک چنین حزبی مورد نیاز نیست و احتیاجی به آن نداریم، صد درصد ما چنین حزبی را می‌خواهیم که همه و همه در راه خدا در راه اسلام در راه دین، در راه خدمت به کشور رهنمودهایی هم داشته باشند. مطالب و مقالات ارزنده‌ای نیز داشته باشند تا مردم را بصیر و بینا کنند.

– بعضی از موثقین نقل کرده‌اند که حزب مورد تایید امام بوده و هست و هیچ نگرانی امام از این حزب نداشته و ندارد و حتی توصیه هم کرده بودند، شنیده‌ام از گوشه و کنار که هر کس هر کمک هر خدمتی می‌تواند به حزب بکند دریغ ندارد، فروگذار نکند. من آنچه شنیده‌ام این است.

– (در مورد اعضای مؤسس حزب) من اگر صحبتی درباره آقایان کردم معنی آن نفی صلاحیت از دیگران نیست ولی آنچه که من در این مدت چندین سالی که با این آقایان مربوط بوده ام شخصیت ارزنده‌ی این‌ها را دیده‌ام که در راه انقلابند و در راه اسلامند بعلاوه کمالاتشان و صداقتشان فوق‌العاده است. مثلاً مثل آقای دکتر بهشتی کمتر کسی پیدا می‌شود، با این اطلاعات وسیعش، با این تحصیلات کاملش، یک مجتهد مسلمانیست، دکترا دارد و به چندین زبان وارد است، فرد بسیار روشنی هم هست. آقای خامنه‌ای و آقای هاشمی هم همین‌طور سایر اشخاص هم که در این حزب هستند همه از متدینین هستند.

 شهید آیت‌الله دستغیب:

– این حزب جمهوری اسلامی در ابتدای تاسیس از روی یک برنامه صحیحی تاسیس شد و آن این‌که عده‌ای اسم‌نویسی کنند در هر شهری از شهرهای ایران و برای حل مشکلات جمهوری اسلامی مجتمع شوند. مثلاً برای مسئله انتخابات و یا دیگر مشکلات و مسایل دولتی چون رژیم تازه بود باید یک افرادی باشند که مجتمع باشند در هر شهری تا مقاصد صحیح جمهوری را انجام دهند. این حزب مثل حزب‌های دیگر نبوده و نیست. حزب‌های دیگر که تاسیس می‌شود گروه‌هایی با هم جمع می‌شوند تا به منافع مشترک خودشان کمک کنند، کاری ندارند به خدمت به خلق و خدمت به دولت اسلام.

اما این حزب جمهوری اسلامی تاسیسش براساس تعاون در کارهای اجتماعی اسلامی بوده و هست و بسیار هم خوب بوده و هست و امام هم که امضا فرمودند از اول برای همین بود. حزب جمهوری اسلامی که تاسیس شد برای این بود که یک عده‌ای مجتمع بشوند و مشکلات را حل کنند و نارسایی‌های دولتی را تکمیل کنند. خدمت کنند به کشور و اسلام و مسلمین. این حزب کارهای زیادی هم انجام داده و بنده خلافی هم از آن‌ها سراغ ندارم…  همان اولی که حزب جمهوری تأسیس شد شنیده شد که امام هم فرموده بودند خوبست.

– (در مورد اعضای مؤسس حزب جمهوری اسلامی) اللَّهُمَّ إِنَّا لَا نَعْلَمُ مِنْهُم إِلَّا خَیْرا.. ما غیر از خدمت‌گذاری به کشور و مسلمین و این‌ها چیزی از آن‌ها سراغ نداریم و همچنین بین خود و خدا خیانتی استغفرالله العظیم از این‌ها سراغ نداریم؛ این آقایان خدمت‌گزار هستند و واقعاً شبانه‌روزی این‌ها فداکاری و ازخودگذشتگی می‌کنند.

– من نمی‌دانم درست توانستم مطلب را بیان کنم یا نه. این حزب برای منافع اسلام و مسلمین و کشور تاسیس شد و ان‌شاءالله همین‌طور هم هست نه این‌که منفعتی درکار باشد که بعضی‌ها بنشینند که برای همدیگر کار کنند استغفرالله. همه باید حزب‌الله باشند و این‌که این‌ها به اسم حزب جمهوری اسلامی مجتمع شده‌اند اشتباه نشود با حزب‌های دیگر.

 شهید آیت‌الله اشرفی اصفهانی:

– حزب جمهوری اسلامی که یادگار آیت‌الله بهشتی است که ایشان یک ویژگی‌هایی داشت که در زمان خودش بی‌نظیر بود و این از یادگارهای خود آیت‌الله بهشتی است و خود امام هم تعبیر کردند به این‌که ایشان مظلوم شهید شد و ما ناظر بودیم به این‌که ایشان چقدر در زمان حیاتش دشمن داشت و در دنباله سر بدگو، و این‌ها یک سری یادگارهای ایشان است. باید حزب جمهوری اسلامی در هرکجا که هست تقویت بشود و آثار ایشان هم در سخنرانی هایش باقی بماند.

–  چون این حزب جمهوری اسلامی یادگاریست از مرحوم آیت‌الله بهشتی که واقعاً از افرادی که جای ایشان خالی است همین شهید مظلوم است و این یادگار ایشان باید بماند و تقویت هم بشود. روزنامه جمهوری اسلامی مقوله‌های مذهبی و دینی دارد که جنبه آموزشی دارد لذا این است که مردم باید شرکت بکنند و بیشتر استفاده بکنند.

–  ما بدون وحدت نمی‌توانیم جامعه‌ای اسلامی و انقلاب اسلامی را به پیش ببریم و هم مطالبی را که برادر عزیزمان فرمودند مورد تایید و نظر من هم همان است ما باید سعی بکنیم در همه حال با هم باشیم ولی منسجم و یکپارچه تحت فرمان ولی‌فقیه امام امت بوده باشیم.

 شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی:

– انگیزه ما بر تاسیس یک حزب اسلامی احساس ضرورت اجتماعی و تاریخی است که داشتیم.

–  تا قبل از این‌که ما حزب را تاسیس کنیم، تحزب ارزش عالی بود ولی به‌محض این‌که حزب جمهوری اسلامی تشکیل شد حالا دیگر اصلاً تحزب هم ضد ارزش شده!

– آنچه حزب جمهوری اسلامی روی آن پافشاری دارد در رعایت معیارهاست.

– حزب جمهوری اسلامی به خاطر اجرا و تحقق و عینیت بخشیدن به معیارها و ارزش‌های اسلام به وجود آمده است.

– ما همچنان بر داشتن یک تشکل پافشاری داریم.

–  بر همه ماست که دائماً مراقبت کنیم این تشکل ما خودخواه نباشد، همیشه خداخواه باشد.

–  کار تشکیلاتی ما حالت عبادت دارد.

–  کار در تشکیلات حزب باید آهنگ عبادت داشته باشد، این در حزب جمهوری اسلامی در متن هدف‌گیری ماست.

– تشکیلات نباید بت باشد و نباید لغو باشد و نباید لهو باشد، باید به درد مردم بخورد، باید کمک کند به جمهوری اسلامی… این سه شرطی است که ما برای هر تشکیلاتی شرط اصلی می‌دانیم.

– یکی از واجبات تشکیلات این است که دائماً مراقب باشد تا میکروب‌ها از بیرون وارد پیکره و عمق تشکیلات نشوند.

– هر قدر جوّ تشکیلات پاک‌تر باشد آسیب ناپذیرتر است.

– مهم این است که در داخل یک تشکیلات آن آزادی‌های انسان‌ساز حفظ شود.

– مشی سیاسی حزب، اسلام است و هدف از آن ایجاد جامعه‌ای که در آن ارتباط میان انسان‌ها، آزادانه و به دور از هرگونه دشمنی یا تکبر و یا استثمار باشد.

– من و همفکرانم با کسانی که بخواهند سیاست نه شرقی و نه غربی را خدشه‌دار کنند مبارزه می‌کنیم.

– این‌ها (مخالفین و…) ناراحتند که یک تشکیلات اسلامی باشد در خط اصیل اسلام، بازوی امام و بازوی امت و این توانا باشد و بتواند مملکت را اداره کند.

– باید متشکل باشید، تشکلی قوی و نیرومند، زیرا دشمن از متشکل شدن شما می‌ترسد.

– تا قبل از این‌که ما حزب را تاسیس کنیم، تحزب ارزش عالی بود ولی به محض این‌که حزب جمهوری اسلامی تشکیل شد حالا دیگر اصلاً تحزب هم ضدارزش شده، یک بام و دو هوا!! تشکل شده ضد ارزش! مقالاتی نوشته می‌شود علیه اصل تحزب، سخنرانی‌هایی می‌شود بر ضد اصل تشکل، آقا تشکل وحدت امام و امت را برهم می‌زند! وحدت امت را برهم می‌زند، تفرقه ایجاد می کند. آن وقت بی تشکلی ولایت به وجود می آورد؟ پس از این‌همه سال‌ها از زبان علی (ع) می‌گفتند «و نظم امرکم و نظم امرکم» چی بود؟ کهنه شد این‌ها.

 آیت‌الله‌العظمی منتظری:

– من از ابتدا طرف‌دار یک تشکیلات اسلامی بودم و آن وقتی که در پاریس خدمت امام بودم یک شب ایشان صحبتی کردند که از آن استفاده می‌شد که همه مسلمان‌ها یک حزب اسلامی هستند.

– من از کسانی بودم که طرفدار حزب بودم از همان اول که آیت‌الله شهید بهشتی و باهنر و آقایان هاشمی و خامنه‌ای حزب را اعلام کردند ما مکرراً حمایت کردیم.

– از باب این‌که حزب شما به خاطر اسلام و به خاطر این‌که انقلاب اسلامی در کشور پیاده شود بایستی منظورتان از حزب این نباشد که خودتان مصدر امور باشید.

– تنها امتیازی که حزب ما با احزاب دنیا باید داشته باشد این است که ما حزب را می‌خواهیم تا اسلام را پیاده کنیم و افراد به درد بخور و معتقد به انقلاب و ولایت‌فقیه را سرکار بیاوریم.

– تنها فارقی که حزب ما با احزاب دنیا می‌تواند داشته باشد اینست که مسئله خودیت در ما نباشد اگر حزب را ما برای خودمان بخواهیم می شود همان خودمحوری.

– حزب را می‌خواهیم برای این‌که متشکل باشیم تا کشور را اداره کنیم، تفاهم کنیم مشورت نمائیم افراد را زیر نظر بگیریم ببینیم کی برای چه کاری در این کشور خوب است کی به نفع انقلاب و کشور است.

– شما حزب را حتی برای حزب نخواهید، حزب وسیله و مقدمه‌ای است تا انقلاب را حفظ کنیم و قطعاً نیرو باید در جاهای مختلف بگیرید.

 آیت الله مشکینی:

– حزب یک چیز خوبی است و من از روز اول معتقد هستم که حزب جمهوری اسلامی حزب بسیار خوبی است. گاهی هم در حضور امام یادم هست صحبت شد ایشان هم راجع به حزب تأیید نمودند. من از روز اول [از] شخصیت‌های حزب و خود حزب در خیلی جاها دفاع کردم.

– ما گفتیم حزب باید تقویت شود ذاتاً من خیلی خوش‌بین هستم.

– من معتقدم که حزب الحمدالله فعلاً راه افتاده و دارد پیش می‌رود، ملت ایران آشنا با حزب نبودند این را شما توجه داشته باشید در زمان سابق مردم هرچه شناخت از احزاب داشتند چهره زشتی داشت.

– حزب شما رفته رفته پیش خواهد رفت و ما هم کمک کرده ایم. حزب تا حال کار خودش را خوب انجام داد، هدف حزب را خوب پیاده کنید، شما کوشا باشید و پیش بروید امیدوارم ان‌شاءالله آینده حزب آینده پیروزی باشد اما بالاخره حزب شما در ایران یگانه حزبی است که ان‌شاءالله پیروز خواهد شد هیچ نگرانی نداشته باشید.

– حزب چه قبل از انقلاب باشد و چه بعد از آن حزبی که بتواند در یک هدف صحیح قرار بگیرد همیشه لازم است. اگر خط‌مشی حزب صحیح باشد منافعی دارد و آثار خوبی دارد و می‌تواند مثلاً در ایران که انقلاب اسلامی است و حکومت جمهوری اسلامی حزبی که بر خط حکومت باشد و در خط انقلاب باشد هم لازم است و هم نتایج نیکی از حزب گرفته می‌شود پس بنابراین وجود حزب لازم است.

 حجت‌الاسلام خامنه‌ای:

– حزب برای ما یک کلاس بزرگ آموزش عقیده و سیاست است.

– حزب جمهوری اسلامی امروز همان حزبی است که در سال 58 و 59  بود که محل بمباران همه گروه‌های ضدانقلابی بود و هنوز هم همان‌جاست.

– در اولین ماه‌های پیروزی انقلاب هیچ حرکتی، تظاهراتی و اجتماعی نبود مگر این‌که حزب جمهوری اسلامی مبتکر و برپا دارنده و یا یکی از اجزای اصلی تشکیل‌دهنده آن بود.

– اگر این حزب نبود یقیناً ابتکار بسیاری از کارها به دست نیروهای سیاسی مخالف انقلاب و نظام جمهوری اسلامی می‌افتاد و آن‌ها به نفع خودشان از همه فرصت‌ها استفاده می‌کردند.

– توصیه من به برادران و خواهران حزبی این است که سعی کنند حزب را یک حزب خدایی به تمام معنا کنند. معیارهای اسلامی یعنی تقوا، ایمان و جهاد را بر هر چیز دیگر مقدم دارند.

– حزب باید مرکزی برای احیا و حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی [باشد]، همه مسئولان و اعضا باید خود را موظف بدانند که از بازگشت به ارزش‌های کهنه منسوخ طاغوتی در زندگی شخصی خود و نیز در قلمرو مسئولیت حزبی جلوگیری کنند.

– تحزب باید در خدمت وحدت جامعه و استحکام بخش بیان آن باشد. مسئولان و اعضا نه‌تنها نباید به وحدت جامعه آسیب وارد آورند بلکه باید تلاش و حرکت حزبی را در خدمت آن نیز به کارگیرند.

 حجت‌الاسلام رفسنجانی:

– موضع حزب بارها اعلام‌شده این حزب همواره در خدمت اسلام خواهد بود.

– هیچ‌کس در حزب حق ندارد منافع انقلاب را فدای منافع خویش سازد.

– اعضای حزب باید در هر کار خیری پیشتاز باشند.

– حزب نباید نردبان ترقی مادی شما باشد بلکه نردبان ترقی معنوی شماست.

– بیشتر توده مردم و طبقه محروم مورد توجه حزب هستند ولی این بدین معنی نیست که با افرادی که محروم نیستند اما انسان‌های خادم و خوبی هستند مخالف هستیم.

– به افراد حزب جمهوری اسلامی توصیه می‌کنیم که از این شرایط آرام برای تربیت افراد و عمیق تر کردن تشکیلات و برطرف نمودن عیوب و نواقص موجود استفاده کنند.

– از شئونات مهم حزب اطاعت از رهبری است. هر فرمانی که رهبر صادر کند باید از سوی حزب اطاعت شود.

– حزب جمهوری اسلامی باید در شعار و در عمل از محرومین حمایت کند.

– باید نعمت بین افراد به عدالت تقسیم گردد.

– انسان می‌تواند در حزب دارای روحیه اجتماعی بشود و از انزواطلبی و فردگرایی و روحیه دیکتاتوری و روحیه متکی به حرف خود بودن در حد لجبازی و اصرار بپرهیزند که این مسائل از موانع تشکیلاتی و حزبی بودن یک انسان است.

 حجت‌الاسلام شهید باهنر:

– ما حزب را به‌‌عنوان یک واحد سیاسی، ایدئولوژیک، اجتماعی معرفی می کنیم پس حزب واحدی سه‌بعدی است.

– وقتی یک حزب قوی شد می تواند عملاً قدرت سیاست را در یک کشور به دست بگیرد و اگر چند حزب در یک مملکت بود درصد نفوذشان در حکومت‌ها درصد موجودیت قدرتشان می باشد.

– وقتی حزبی اعلان موجودیت کرد به‌معنای این است که من یک فرد آگاه و مبارز هستم که در شئون مملکتی دخالت می‌کنم.

– اگر یک حزب درصدد سازمان‌دهی و استخوان‌بندی عمیق در سراسر شهرها و افراد بانفوذ نباشند این نیروهای تازه و جوان رو به کاهش نهاده و کم‌کم از درون به سردی می‌گراید و این پیکره منسجم رو به تفرقه و تشتت می‌رود.

– حزب جمهوری اسلامی بر این اساس تشکیل شد که نیروهای پراکنده و مؤمن به انقلاب را سامان بدهد و هماهنگ کند و از نظر بینش ایدئولوژیکی آن‌ها را مجهز کند و به مشارکت و فعالیت وادارد.

– حزب جمهوری اسلامی برای پاسداری و حمایت از انقلاب و حرکت در خط امام شناخته شده.

– از آنجا که ایدئولوژی حزبمان از اسلام الهام می‌گیرد اصل آزادی فکری و ابراز عقیده بر فعالیت‌های اجتماعی را محترم می‌شماریم درصورتی‌که خیانت و تحریک و توطئه وجود نداشته باشد.

 مهندس میرحسین موسوی:

– دشمن حس می‌کند تنها تشکل نیرومند و متعالی و گسترده‌ای که برای جمع کردن مردم و روحانیت وجود دارد حزب جمهوری اسلامی است و سعی می‌کند که حزب را به‌‌عنوان دشمن اصلی قلمداد کند.

– زمانی که خلأ سیاسی وجود داشت نیازی برای تشکل روحانیت و مردم احساس شد. عده‌ای از روحانیون مبارز و مجتهد و شناخته‌شده جامعه ما دست به چنین کار بزرگی یعنی ایجاد حزب جمهوری اسلامی زدند.

– حزب نقش افشاگری در مقابله با جریانات انحرافی داشته است. هر جا توطئه‌ای شکل می‌گرفت حزب برای مقابله با آن حضور داشت چه از طریق روزنامه و چه از طریق تشکیلات و عملاً اصلی‌ترین شعارهای انقلاب را مدنظر داشته است.

– به‌نظر من حزب باید تحرک بیشتری داشته باشد، باید تلاش بیشتری صورت گیرد تا آن بافت مسجد که وجود داشت در داخل حزب حفظ شود.

– حزب به‌صورت یک نیروی تعیین‌کننده در عرصه سیاسی جامعه ما حضور دارد.

– حزب را به‌‌عنوان تشکیلاتی برای اولین بار بعد از ظهور اسلام برای روحانیت می‌‌توان به حساب آورد که روحانیتی جمع می‌شوند و به خاطر رابطه صمیمانه‌ای که با عموم مردم دارد می‌تواند پایه‌گذار تشکیلاتی در این مملکت باشد که بخواهد سرنوشت سیاسی این کشور را به عهده بگیرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715