شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲

اختصاصی؛

تفسیری بر پیام عیسی مسیح(ع)/ سخنرانی جلال الدین فارسی

عیسی مسیح مخالف بانک‌داری و رباخواری بود. عیسی طوفانی رعدآسا بود تا بانک‌ها و اساس رباخواران را در سراسر جهان برچیند و درنوردد. چنان چه در انجیل مرقس آمده‌است که چون عیسی داخل معبد گشت شروع به بیرون کردن آن‌هایی کرد که در معبد خرید و فروش می‌کردند و تخت‌های صرافان را واژگون کرد

به گزارش ندای اصفهان، متن زیر که برای اولین بار در فضای مجازی منتشر می شود، گفتار شماره 7 حزب جمهوری اسلامی با عنوان «تفسیری بر: پیام عیسی مسیح (ع)» سخنرانی جلال‌الدین فارسی است که در آن با تطبیق سخنان حضرت عیسی(ع) به نقد زمانه و جامعه غرب می پردازد.

علاقه مندان می توانند آرشیو کاملی از جزوات و نشریات ارزشمند حزب جمهوری اسلامی را در پایگاه خبری تحلیلی ندای اصفهان مطالعه کنند. (اینجا را ببینید)

***

جزوه حاضر متن گفتار استاد جلال‌الدین فارسی است که در دانشگاه تهران در روز 7 دی ماه 1358 تحت عنوان تفسیری بر پیام عیسی‌مسیح (ع) ایراد شده است.

حزب جمهوری اسلامی

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

سلام بر شما خواهران و برادران

به ارواح پاسداران شهیدمان در بلوچستان درود می‌فرستیم. به روح پاک شهید بزرگمان دکتر مفتح و دو پاسدار جانباز دلیری که در کنارش به خون آرمیده‌اند، درود می‌فرستیم.

مبارزه‌ای که شما ملت علیه امپریالیسم آمریکا آغاز کرده اید تاریخش به تاریخ نهضت ملی ایران می‌رسد. و اما مبارزه ما همان گونه که علیه دربار پهلوی پس از کودتای 28 مرداد بعد ایدئولوژیک پیدا کرد و این بعد همچنان نیرومندتر شد تا در نیمه خرداد و انقلاب اسلامی ایران، (مبارزه شما مردم علیه امپریالیسم آمریکا هم بعد ایدئولوژیک نیافت تا همین روزها.)

هر ملتی، هر گروهی، هر امتی که مبارزه می کند برای این‌که در مبارزه پیروز بشود باید مبارزه خودش را تکامل بدهد. و یکی از راه‌های این تکامل دادن این است که به مبارزه خودش ابعاد متنوع ببخشد. چنان چه حتی امپریالیسم آمریکا برای این‌که ما را در این مبارزه مغلوب بکند می‌خواهد به مبارزه‌اش بعد نظامی بدهد. زیرا قدرت امپریالیسم آمریکا در زورش و نیروهای مسلحش نهفته است. درحالی‌که در دیگر جنبه‌ها به‌کلی ضعیف است ولی قدرت ما هم در نیروی مسلح ماست و هم در اراده ملت ما و هم در حقانیت ما در میدان سیاسی و روانی. لیکن بزرگ‌ترین قدرت ما، در جنگ اعتقادی است. ما از این‌رو باید که به مبارزه خویش علیه این امپریالیسم و علیه تهاجم جهان‌خواران شرق و غرب بعد ایدئولوژیک ببخشیم. هنگامی مبارزه ما این جنبه را واجد شد که امام امت در جواب فرستاده آقای پاپ آن گفتار حکمت‌آمیز را بیان فرمودند. و در ملاقات با کشیش های مسیحی که به میهن ما و به میهمانی آمدند بیاناتی فرمودند. سخنان امام و گفتار امام را که خطاب به ملت‌های مسیحی است به برادران مستضعف ماست که در زیر ستم سرمایه‌داران غربی به سر می‌برند باید در دنیا نشر بدهیم.

رادیو تلویزیون ما، سفارتخانه‌های ما در غرب، سفارت ما در آمریکا، باید پیامبر این گفتار و این حقایق باشند. صدها هزار ایرانی که در خارج کشور است باید این پیام‌ها به مردم مسیحی برسانند. آنچه امام فرمودند تکرار پیام عیسی مسیح است. همان پیامی که در قرآن به زیباترین و درخشان‌ترین چهره بیان شده است. این پیام‌ها باید صرف مستضعفان را از مستکبران در غرب جدا کند. این قرآن است، این فیصله حق از باطل است، هر پیامبر که می آید در وحدت کفرآمیز و ستمگرانه موجود شکاف می‌اندازد و وحدت را به جدایی تبدیل می کند. عیسی چنین کرد و پیامبر اکرم ما چنین و نهضت انقلابی ما نیز چنین. باید هر تحرک سیاسی، اعتقادی این هدف را دنبال بکند که در صف دشمنان شکاف ایجاد کند و حق را از باطل جدا کند و جبهه‌بندی‌ها را باید مشخص بکند.

ما باید در برابر سرمایه‌داران، در برابر صاحبان کارخانه های اسلحه فروشی و در برابر بانکداران و تمام کسانی که از این طبقات مسلط و استثمارگر نفع می‌برند و در کنار آن‌ها زندگی می کنند، توده‌های مردم مسیحی را بیدار کنیم، وجدان آن‌ها را بیدار بکنیم و از این تبهکاران جدا بکنیم این همان کاری است که پیامبران در طول تاریخ انجام دادند و انقلاب اسلامی ما باید این خط را دنبال بکند. ما چیزی به برادران زحمت‌کش کارگر، روشن‌فکر خودمان در غرب نمی‌گوییم جز همان چه عیسی (ع) در هزار و نهصد و پنجاه (1950) سال پیش فرمود.

او ندای توحید برآورد و چنانچه در انجیل متی آمده است، فرمود که هیچ‌کس نمی‌تواند دو آقا را خدمت کند زیرا یا از یکی نفرت دارد و بر دیگری محبت و یا به یکی علاقه دارد و دیگری را حقیر می‌شمارد. نمی‌شود که یک نفر هم خدای واحدی را بپرستد و موحد باشد و هم خدای پول، الهه ثروت و سرمایه را بپرستد. توحید، نقطه مقابل سرمایه پرستی و پول‌پرستی است. عیسی فرمود که نمی‌توان سرمایه‌دار و ثروتمند بود و در همان حال خدای پروردگار را پرستش کرد. اما این‌هایی که دم از پیروی عیسی می‌زنند چه می‌کنند؟

ثروت‌اندوزی در نظام سرمایه‌داری یک کار است. افزایش تصاعدی سرمایه، انباشته شدن سرمایه افزایش تصاعدی سرمایه، افزایش تصاعدی ثروت، انباشته شدن سرمایه، این‌ها (ثروت اندوزان) نه‌تنها ثروت را به خدمت خود نمی‌گیرند بلکه خود در خدمت سرمایه و ثروت اند. ثروت معبود این‌هاست. و این‌ها به سرمایه خدمت می‌کنند. این است اسارت انسان. این است اسارت انسان سرمایه‌دار که در خدمت سرمایه است. اسلام همین پیام را تکرار کرد، همین پیام را 1400 سال پیش به برادران مسیحی ما در آن زمان تکرار کرد. گفت: «قل بینکم الا نعبد الا الله و لا نشرک به شیئا. ولا یتخذ بعضنا بعضا ارباباً من دون الله» (سوره آل عمران، آیه 64).

اسلام آمد و به برادران مسیحی ما یک پیام داد. یک پیام سیاسی، یک پیام اقتصادی و اعتقادی، گفت بیایید سرمایه و ثروت را نپرستیم، بیایید یکدیگر را نپرستیم، و حاکمیت جباران را نپذیریم و براندازیم، این است پیامی که امروز پس از 1400 سال بار دیگر باید ما آن را به گوش جهانیان و به جهان مسیحیت برسانیم.

عیسی مسیح مخالف بانک‌داری و رباخواری بود. عیسی طوفانی رعدآسا بود تا بانک‌ها و اساس رباخواران را در سراسر جهان برچیند و درنوردد. چنان چه در انجیل مرقس آمده‌است که چون عیسی داخل معبد گشت شروع به بیرون کردن آن‌هایی کرد که در معبد خرید و فروش می‌کردند و تخت‌های صرافان را واژگون کرد و گفت شما پرستشگاه خدا را مغازه دزدان ساخته‌اید و به دنبال، رباخواران و بانکداران را دزد نامید.

و امروز سرمایه‌داری آمریکا و انگلیس، جز دزدی و جنایتی از دزدان نیست. همین بانک‌داری به‌صورت یک بیماری و یک فسادی است که از انگلیس و آمریکا به داخل کشور ما آمده و در هر کوی و برزن یک بانک برپا کرده تا خون مردم را با رباخواری بمکد. عیسی آمد تا این بساط را برهم بزند و پیامبر اکرم ما نیز آمد تا این بساط را واژگون کند و انقلاب اسلامی ما با این قانون اساسی این پیام را داد که دولت باید رباخواری را ریشه‌کن کند و دارد ریشه‌کن می‌کند، این همان خط پیامبران است، این همان خطب عیسی است، عیسی گفت که ثروت نیاندوزید. زر و سیم ذخیره نکنید، ثروت مایه معیشت توده‌های مردم است، نباید راکد و بی‌جان بشود، نباید در حساب‌ها و در زمین پس انداز و جامد بشود، بگذارید این خون در رگ‌های اقتصاد جامعه جریان پیدا کند، عیسی مسیح چنانچه در انجیل متی آمده است گفت: برای خودتان در زمین گنج‌ها نیاندوزید، جایی‌که بید و زنگ زیان می‌رساند بلکه برای خودتان در آسمان یعنی در بهشت گنج بیاندوزید و گفت طلا یا نقره یا مس در کمرهای خود ذخیره می کنید اما این سرمایه‌داران آمریکایی کنز می‌کنند و سر از فرمان عیسی پیچیده‌اند.

عیسی مسیح یک پیام و یک دستور بیشتر نداشت، آمده بود تا شریعت عیسی و شریعت پیامبران گذشته را تا ابراهیم و پیش‌تر از ابراهیم را تثبیت کند. اما خود یک دستور آورده بود و آن این بود: برو و آنچه داری بفروش و به فقیران بده که بر آسمان یا بهشت گنجی خواهی یافت. و فرمود چون صدقه دهید دست چپ دست راستت نباید خبردار شود تا صدقه تو در نهان باشد و پدر نهان بین تو، تو را پاداش آشکار دهد یعنی همان دستور انفاقی که در قرآن آمده است، همان تمجیدی که از صدقه دادن شده است اما سرمایه‌داران آمریکایی چه می‌کنند؟ آیا به فکر فقیران هستند؟

اسلام آمد تا ثروت‌های انباشته را به طرف طبقه بینوا و بیچاره و خاک‌نشین جریان بدهد. اما این سرمایه‌داران سد راه این جریان و این حرکتند و آن‌ها (این سرمایه‌داران) با آن تعداد از کشیشان که همدست آن سرمایه‌دارانند (و نه همه کشیشان) با آن همدستان سرمایه‌داری به غارت مردم پرداخته‌اند و سر از انصاف باز زده‌اند. کنز می‌کنند و زر و سیم می‌اندوزند. و خدا در قرآن کریم فریاد می‌زند: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّ كَثِيرًا مِنَ الْأَحْبَارِ وَالرُّهْبَانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَيَصُدُّونَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ وَالَّذِينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَالْفِضَّةَ وَلَا يُنْفِقُونَهَا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ». (سوره توبه آیه 34)

عیسی مسیح اولین بار که به فراز کوهستان رفت و زبان به تعلیم و سخن گشود بیچارگان و بینوایان را مژده داد و مستضعفان را گفت که بهشت از آن شما خواهد بود و همه سرمایه‌داران را تهدید کرد و گفت محال است که به بهشت خدا در آیند. مرقس در انجیلش ماجرا را چنین داستان می‌کند می‌گوید: شخص بسیار ثروتمندی دوان‌دوان پیش آمده زانو زد و پرسید: ای معلم خوب چه کنم تا حیات جاویدان پیدا کنم؟ عیسی به او گفت احکام را می‌دانید؟ زنا مکن، قتل مکن، دزدی مکن، شهادت دروغ مده، دغل‌بازی و تزویر مکن، احترام پدر و مادرت را نگه‌دار.

گفت ای استاد همه این‌ها را از کودکی به یاد دارم؛ عیسی نگاهی از مهر به او افکند و گفت تو یک چیز کم داری، برو و آنچه داری بفروش و به فقرا بده که در آسمان یعنی در بهشت گنج خواهی یافت. اما آن ثروتمند از این سخن ناراحت شد و اندوهناک گشت و رفت. زیرا ثروت بسیار داشت. در این هنگام عیسی روی به شاگردان خود کرد و گفت چه دشوار است که سرمایه‌داران به بهشت خدایی در آیند! سهل‌تر و آسان‌تر است که شتر به سوراخ سوزن درآید از این‌که سرمایه‌دار به بهشت خدای درآید.

عیسی مسیح، به شما سرمایه‌داران به شما رباخواران آمریکایی، به شما اسلحه فروشان آمریکایی و به همه بشریت دستور داد که زنا مکن، قتل مکن، دزدی مکن، شهادت دروغ مده، دغل‌بازی و تزویر مکن، اما شما سرمایه‌داران آمریکایی همه این جرائم را مرتکب می‌شوید، جامعه‌های شما عشرتکده‌ها و زناخانه هاست، شهادت دروغ می‌دهید، در سازمان ملل متحد شهادت دروغ می‌دهید، در دادگاه لاهه به نفع ستمگران و علیه ملت ما و همه مستضعفان شهادت دروغ می‌دهید.

عیسی مسیح تمام کارهای زشت و ناپاک را برشمرد و گفت: برخلاف آنچه که تاکنون این روحانیون همدست دربارها تبلیغ می‌کنند، نجاست، تنها نجاست مادی نیست که بحث‌های آن را به طهارت و نجاست مادی منحصر و محصور کرده‌اند، گفت: آنچه انسان را نجس و ناپاک می‌سازد همان کارهای زشتی است که از او سر می‌زند زیرا که از دل انسان سر می‌زند. افکار بد، زنا، فسق و قتل و دزدی، طمع، پستی، مکر، شهوت‌پرستی، نگاه ناپاک، کفر، غرور و جهالت، تمام این چیزهای بد است که از درون انسان سر می‌زند و آدم را ناپاک می گرداند که در انجیل مرقس صفحه 65 آمده است. و این سرمایه‌داران آمریکایی به تمام این کارها، به تمام این آلودگی‌ها، به تمام این آلایش ها، آلوده‌اند.

امروز ملت ما پیام عیسی را برای بشریت و برای مردم مسیحی بر می‌خواند. ما کاری نمی‌کنیم رسالت انقلاب اسلامی تکرار همین پیام است، تکرار پیام پیامبران است. یحیای پیامبر را چه کسی کشت؟ یحیای پیامبری که معاصر عیسای مسیح بود و او را در رود اردن تعمید داد را چه کسی کشت؟ یک دربار فاسد، یک شاه، هیرودیس. چرا؟ برای این‌که یحیای پیامبر می‌گفت: ای شاه، فاسد نباش، زنا مکن، اما آن زن بدکاره درحالی‌که در این دربار برای این درباریان می‌رقصید، از این شاه تقاضا کرد که سر یحیی پیامبر را به او هدیه بدهد و چنانچه در انجیل متی آمده، هیرودیس، این شاه، مأموری فرستاد تا سر یحیی را از تن جدا کرد و سر او را در تشتی گذارد و به دختر رقاصه تقدیم کرد.

عیسای مسیح را چه کسی دستگیر و زندانی کرد؟ چه کسی به بند کشید و محاکمه کرد؟ یک شاه و آن هم یک شاه دست‌نشانده بیگانه، پنتیوس، پیلاتوس. کسی که در فلسطین بنا به ناحق حکومت می‌کرد و دست‌نشانده بیگانه بود. عیسی مسیح، این انقلابی بزرگ، این پیام‌آور آسمان، این مژده دهنده به ستم زدگان و مستضعفان را دستگیر کردند و روحانیون درباری، روحانیون دروغین یهود را جمع کردند و او را به اعدام محکوم نمودند. و امروز آیا این آمریکا این سرمایه‌داری تبهکار آمریکا همگام با عیسی و یحیایی پیامبر است یا با دربارها، با هیرودیس، با پنتیوس و پیلاتوس؟

چه کسانی پیروان عیسای مسیح را به زیر شکنجه بردند؟ چه کسانی یکتاپرستان پیرو عیسی مسیح را به قفس حیوانات می‌انداختند و خودشان شراب می‌خوردند و تماشا می‌کردند و شادی می‌کردند؟ دربارها، آتیلا و نرون و امپریالیسم آمریکا امروز با آتیلا و نرون است و دربارها را بر گرده ملت ها بار کرده است و بر سر ملت‌ها نشانده است. دربار فیصل، دربار فاروق، دربار پهلوی. همین دربارها که خون عیسی و یحیی پیامبر را ریختند همین دربارها که مسیحیان را شکنجه کردند و در روم حمام خون از آن‌ها جاری ساختند و برپا کردند. دشمنان عیسی، ای سرمایه‌داری آمریکا شرم کنید، شما نام خون عیسی به روی شراب نهادید و شکمتان مالامال از خون عیسی است.

خوب به کلیساهای خودتان نگاه کنید، آن کلیساها که در آن نام خدا برده می‌شود و از نظر ما محترم است آن کلیساها که در خدمت دربارها و جباران و رباخواران و سرمایه‌داری است. خوب نگاه کنید عیسی را می‌بینید که شما به دار آویخته اید، تاج خاری که از شکنجه بر سر او گذاشته اید هنوز در برابر شماست، این شمایید که او را در کلیسا به دار آویختید. تعالیمش را مسخ کرده اید و سد راه خدا شده‌اید عیسای مسیح را شکنجه کردند. متنی در انجیلش حکایت می‌کند که حکم اعدام عیسی را صادر کردند و آنگاه آب دهان بر صورتش انداخته او را با مشت و لگد زدند و گفتند ای مسیح پیش‌گویی کن که چه کسی تو را زده است؟ و عیسی را تازیانه زده، به مأموران سپردند تا او را به دار آویزند و او را عریان ساخته لباس قرمزی بر او پوشاندند و تاجی از خار بر سرش گذاردند. و او را مسخره می‌کردند و او را در کنار دو دزد به دار آویختند درحالی‌که آن دو دزد به او دشنام می‌دادند.

شما سرمایه‌داران آمریکایی، همان شکنجه‌ها را و همان شکنجه گاه ها را در ایران، در ویتنام و در فلسطین و در لبنان به پا کردید شکنجه‌گاه‌های شما در ویتنام، در قزل‌قلعه و در اوین روی جباران تاریخ روی هیرودیس، روی پنتیوس و پیلا توس را سفید کرده است. عیسی را چه کسی لو داد؟ چه کسی علیه او جاسوسی کرد؟ یکی از دوازده صحابی و شاگردش، یهودای اسخریوتی، که تا امروز شما و همه بشریت به او بد می‌گویند و او را دشنام می دهند اما سرمایه‌داران آمریکایی صدهزار یهودی اسخریوتی را بسیج کرده است که به‌صورت دیپلمات و روزنامه‌نگار و آزادی‌خواه و سیاسی لیبرال در کشورها می‌لولند و علیه ملت‌ها توطئه می کنند. اینک یک گله یهودای اسخریوتی را در سفارت شما به چنگ آورده ایم. شما می گویید این دیپلمات‌ها را چرا نگه داشته‌اید؟ آن‌ها ناراحت می‌شوند، اگر معنی ناراحتی را می‌فهمید چرا نمی‌فهمید که ملت‌ها هم وقتی اسیر دیکتاتوری‌های نظامی می‌شوند، وقتی اسیر استبدادند ،آن‌ها هم رنج می‌برند و ناراحت می‌شوند؟ وقتی ملت‌ها را، وقتی توده‌ها را در قفس استبداد اسیر می‌کنید و نگه می‌دارید نمی‌دانید چه احساسی دارند و چه بر سرشان می آید؟

شما ناراحتی ادعایی چند نفر را ملاک قرار می دهید و انتقاد و عیب‌جویی می‌کنید اما شما ملت‌ها را می‌کشید. من به شما همان سخن عیسای مسیح را می گویم. ای راهنمایان کور که پشه را صافی می کنید ولی شتر را می بلعید، شما ما را در مبارزه حق‌طلبانه مان تهدید و محاصره اقتصادی می‌کنید و می‌گویید آذوقه را بر روی شما می‌بندیم؛ می‌گویید نمی‌گذاریم کسی به شما نان بدهد، خواربار بدهد، حتی تهدید می‌کنید که داروها را از بیماران ما و زخمیان ما دریغ خواهید کرد، ما را تهدید می‌کنید، ما در مقابل شما مقاومت خواهیم کرد و گفتار عیسای مسیح را به شما خاطرنشان می‌کنیم که فرمود: به شما می‌گویم برای جان خود نگران نباشید که چه بخورید یا چه بیاشامید و نه برای بدن خود که چه بپوشید؟ آیا جان از خوراک و بدن از پوشاک بهتر نیست؟!

پرندگان آسمان را نگاه کنید که نه می کارند و نه می دروند و نه در انبارها ذخیره می‌کنند و پروردگار آسمان آن‌ها را روزی می‌دهد و می‌پروراند. آیا شما انسان‌ها از پرندگان بهتر نیستید؟ و چرا برای لباس و جامه نگرانید؟ در سوسن های چمن تأمل کنید که چگونه رشد و نمو می کنند، نه محنت می‌کشند و نه می‌ریسند. اما سلیمان با همه جلال و شکوهش به آراستگی یکی از آن‌ها نرسید، بنابراین وقتی خدا علف صحرا را که امروز هست و فردا در تنور افکنده می‌شود این‌طور بپوشاند و پرستاری کند، ای کم ایمان‌ها آیا انسان‌ها را جامه نخواهد داد؟

شما ما را تهدید نظامی می‌کنید و ناوگان جنگی، ناوهای اتمی تان را به دروازه کشور ما آورده‌اید و ما را از شهادت می‌ترسانید؟! در برابر تهدید نظامیتان سخن عیسای مسیح را به شما می‌گوییم هرکه به روی دیگری به ناحق شمشیر بکشد با همان شمشیر هلاک گردد. ما از میدان جنگ با شما سرمایه‌داران آمریکایی روی برنمی‌تابیم و با شمشیری دیگر به جنگ شما خواهیم آمد. همان شمشیری که عیسای مسیح آورد و گفت: گمان مبرید که آمده‌ام تا صلح و آشتی بر زمین بگذارم، بلکه تا شمشیر را برمیان نهم. و این شمشیر همان پیام اوست که به زیباترین چهره‌ای در قرآن آمده است. همان پیام است که یکتاپرستان پیرو او نشر دادند و در جهان آن روز گستردند و امپراتوری غول‌آسای روم را واژگون کردند. همان پیامی که ما به صورت اسلام انقلابی شمشیری ساختیم و به جنگ دربار پهلوی دربار دست‌نشانده شما رفتیم و سرنگون کردیم و اینک با جنگ سیاسی، روانی، اعتقادی خود رژیم سرمایه‌داری آمریکا را سرنگون خواهیم کرد. مبارزه ما علیه امپریالیسم آمریکا ادامه خواهد یافت. تا آن روز که همه مستضعفان در سراسر جهان بر آیند و ارتقا پیدا کنند و به سروری و آزادی رساند تا آن روزی که همه مستکبران به زیر آیند و نگون سار شوند.

پیروز باشید

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715