دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵

ارسال سیگنال آشکار روسیه به آمریکا و اسرائیل: ایران متحد ماست

به نظر می‌رسد روسیه دیگر متحد خود در خاورمیانه را انتخاب کرده و آشکارا قصد دارد مواضع قاطعی در حمایت از همسایه بزرگ خود، ایران، در مقابل اقدامات تحریک‌آمیز و اعمال فشارهای روزافزون آمریکا و متحدانش بر تهران اتخاذ کند.

به گزارش ندای اصفهان، روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» روسیه در تحلیلی نوشته است: اقدامات تحریک آمیز علیه ایران، آمریکا را به بن‌بست کشانده است و افزایش اعمال فشارها و ادامه تهدیدات، از جمله تهدید نظامی، نتوانسته در عرصه بین المللی به نفع واشنگتن تمام شود و یا ایران را به زانو درآورد. مقامات تهران هم هشدار داده‌اند که اعمال تحریم‌های جدید آمریکا، ازجمله علیه دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی، دیگر به منزله پایان دیپلماسی بشمار می‌رود.

در چنین شرایطی روسیه نیز ظاهرا انتخاب خود را کرده و از زبان “نیکلای پاتروشییف” دبیر شورای امنیت خود به آمریکا گوشزد کرده که ایران متحد مسکو در منطقه بشمار می‌رود و واشنگتن باید از اقدامات تحریک آمیز علیه تهران دست برداد.

روز گذشته (سه شنبه) در آستانه دیدار احتمالی ولادیمیر پوتین با دونالد ترامپ در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در ژاپن، مذاکرات بسیار مهمی بین پاتروشییف و”جان بولتون” و “میر بن-شابات” همتایان آمریکایی و اسرائیلی وی در قدس (فلسطین اشغالی) انجام گرفت. همان طور که انتظار می رفت، اوضاع پیرامون ایران در مرکز مذاکرات قدس قرار داشت، چرا که این مسئله برای دو طرف آمریکایی و اسرائیلی بسیار اهمیت دارد.

در چنین شرایطی دبیر شورای امنیت روسیه اظهارات بی سابقه‌ای در دفاع از مواضع ایران در مقابل اتهامات وارده از سوی آمریکا و متحدانش به زبان آورد.

پاتروشییف در موضع گیری واضحی با ارزیابی‌های طرفین مذاکرات خود در باره ایران، بعنوان یکی از قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای مخالفت کرده و این کشور را متحد و شریک روسیه نامید که روابط دو کشور در تمامی سطوح در حال توسعه است و از آمریکا و اسرائیل خواست تا خویشتن داری از خود نشان داده و به سمت همکاری در منطقه روی آورند.

دبیر شورای امنیت روسیه هرگونه تلاش برای معرفی ایران به عنوان اصلی ترین تهدید امنیتی و به‌خصوص قرار دادن این کشور در کنار گروه تروریستی داعش، را برای مسکو غیرقابل قبول ارزیابی کرد.

وی همچنین برای نخستین بار اعلام کرد که بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، پهپاد سرنگون شده آمریکایی در حریم هوایی ایران قرار داشت.

دبیر شورای امنیت روسیه همچنین یادآور شد که نباید تا قبل از روشن شدن نتیجه تحقیقات، ایران به دست داشتن در حمله به تانکرهای نفت‌کش در دریای عمان متهم شود. به گفته وی، طرف روسی هیچ شواهدی دال بر اینکه، طبق ادعای آمریکا، این حمله توسط اژدر یا مین زیرآبی صورت گرفته در اختیار ندارد.

به نوشته این روزنامه، این واقعیت که وی ایران را متحد روسیه در منطقه نامیده، ارسال علامت بسیار مهمی برای آمریکا و اسرائیل است. پیش از این مقامات مسکو به طور دقیق هرگز از ایران بعنوان متحد خود نام نبرده بودند و صرفاً گفته می‌شد که ایران و روسیه همکاری نزدیکی در سوریه دارند.

بیشتر بخوانید
تأکید دبیر شورای امنیت روسیه بر لزوم تامین منافع ایران در خاورمیانه

دبیر شورای امنیت روسیه: پهپاد سرنگون‌شده آمریکایی در حریم هوایی ایران بود

مقامات بلندپایه امنیتی روسیه و آمریکا در فلسطین اشغالی درباره چه گفت‌وگو کردند؟

در حقیقت روسیه متحد نظامی به غیر از کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی ندارد ولی اخیراً سازمان همکاری‌های شانگهای نیز دامنه نفوذ خود را در منطقه آسیا گسترش داده و بیشتر نه بعنوان یک اتحاد نظامی، بلکه به یک سازمان تضمین کننده امنیت برای اعضای این سازمان بخصوص در مقابل اعمال فشارهای خارجی، به‌خصوص از جانب غرب، تبدیل شده است.

ایران هنوز به عضویت دائم سازمان شانگهای در نیامده، ولی یکی از اعضای ناظر فعال و “نامزد اول” در عضویت دائم آن است. اظهارات دبیر شورای امنیت روسیه نه تنها باعث نزدیک شدن زمان عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای خواهد شد، به منزله آن است که مقامات مسکو قصد دارند روابط خود با این همسایه بزرگ و دیرین خود را توسعه داده و به سطح بالاتری ارتقاء دهند.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق