ندای اصفهان

موسوی‌لارگانی: قیام ۱۵ خرداد تجلی پیوند امام و امت بود

کدخبر: 113563
۱۶ خرداد ۱۳۹۸ در ساعت ۱۱:۴۱ ق.ظ

به گزارش ندای اصفهان،حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی‌لارگانی در رابطه با قیام ۱۵ خرداد اظهار کرد: یکی از حوادث تاریخ‌ساز در نظام اسلامی و مقدمه‌ای بزرگ بر شکل‌گیری انقلاب اسلامی قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲ است که بعد از رحلت آیت‌الله بروجردی امام عظیم‌الشأن تمام فعالیت‌های سیاسی خود را به‌ طور آشکار شروع کردند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی گفت: همین موضوع باعث شد از شهرهای مختلف  کشور اعم از قم، تهران، تبریز، اصفهان و ورامین و بسیاری از شهرهای دیگر حرکت دسته‌جمعی از سوی مردم شکل بگیرد و نقطه شروع انقلاب اسلامی در ۱۵ خرداد ماه رقم بخورد.

وی افزود: در آن روز بسیاری از مردم را به خاک و خون کشیدند و پس از آن که امام در سال ۱۳۴۲ تبعید شدند از این حرکت مردمی کاسته شد اما با هدایت‌های بصیرت‌گونه امام در شهرهای گوناگون مبارزه علیه رژیم ستم‌شاهی آغاز شد که این مبارزات باعث شد افرادی توسط ساواک دستگیر شده و بسیاری از آنان زیر شکنجه‌ها به شهادت برسند.

موسوی‌لارگانی ادامه داد: قیام ۱۵ خرداد را باید مطلع نهضت اسلامی مردم ایران علیه طاغوت زمان، به رهبری حضرت امام خمینی(ره) دانست که در آن پیوند امام و امت، تجلی باشکوهی یافت و زمینه‌ساز سلسله حوادثی شد که سرانجام رژیم شاهنشاهی حاکم بر ایران را فروپاشید.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی قیام ماندگار ۱۵ خرداد ماه را حرکتی خودجوش و مردمی توصیف کرد و گفت: شرکت افراد در این قیام صرفاً بر اساس یک شعار و یک هدف مشترک بود و با وجود بستر و زمینه‌های قبلی آن و در حمایت از رهبری امام (ره)، این قیام به اوج خود رسید و اغلب شهر‌های ایران را فراگرفت.

وی تصریح کرد: امام در طول سال‌های تبعید خود نیز به راهنمایی و ارشاد مردم در مقابله با رژیم ستم‌شاهی ادامه دادند که در سال ۵۶ بعد از شهادت مظلومانه آیت‌الله مصطفی خمینی، قیام به اوج خود رسید و مردم با مبارزه علیه رژیم ستم‌شاهی پیروزی انقلاب اسلامی را رقم زدند.

موسوی‌لارگانی در پایان گفت: ایام‌الله ۱۴خرداد سالگرد رحلت حضرت امام(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد بهترین زمان و فرصت مناسب برای تبیین و ترویج اندیشه‌های امام و انتقال آرمان‌های ایشان به جهانیان است که نیاز است نسل جوان امروزی را در گام دوم انقلاب اسلامی با آن اهداف بلند آشنا کرد.

 انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,