پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱

بازگشت به قضاوت اسلامی!

اقدام شجاعانه سید ابراهیم رئیسی درباره مهریه

حجۀ الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی ریاست محترم قوه قضاییه با تصریح به تذکرات مکرر مراجع در مورد قوانین مهریه، در اقدامی شجاعانه اعلام کردند که این استنباط غلط از قانون باید کنار رود و رویه تغییر کند و به زندان افکندن مردانی که استطاعت مالی ندارند حذف شود

ندای اصفهان- سید محمدرضا هاشمی

در سالهای اخیر تعیین مهریه های سنگین و غیر متعارف بصورت چشمگیر در حال افزایش است؛ و در حالی که مهریه باید به عنوان یک کارکرد مثبت موجب استحکام خانواده و نشان دهنده علائق مرد باشد موجب افزایش آمار طلاق شده است.

در این میان استنباطی مخالف شرع از قانون موجب شده بود تا مردان زیادی به خاطر عدم توان مالی در پرداخت مهریه همسران خود به زندان بروند و مشکلات زیادی به دنبال آن به وجود بیاید.

این در حالی است که خداوند متعال در قرآن کریم به صراحت می فرماید:

وَ إِنْ كانَ ذُو عُسْرَةٍ فَنَظِرَةٌ إِلى‏ مَيْسَرَةٍ وَ أَنْ تَصَدَّقُوا خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُون‏. بقره280.

و اگر (بدهكار) قدرت پرداخت نداشته باشد، او را تا هنگام توانايى، مهلت دهيد! (و در صورتى كه براستى قدرت پرداخت را ندارد،) براى خدا به او ببخشيد بهتر است؛ اگر (منافع اين كار را) بدانيد!

حضرت آیت الله مکارم در تفسیر نمونه می فرمایند:

در اينجا يكى از حقوق بدهكاران را بيان مى‏ فرمايد كه اگر آنها از پرداختن اصل بدهى خود (نه سود) نيز عاجز باشند، نه تنها نبايد به رسم جاهليت سود مضاعفى بر آنها بست و آنها را تحت فشار قرار داد، بلكه بايد براى پرداختن اصل بدهى نيز به آنها مهلت داده شود، و اين يك قانون كلى درباره تمام بدهكاران است. حتى در قوانين اسلام كه در واقع تفسيرى است براى آيه فوق، تصريح شده كه هيچگاه نمى‏ توان خانه و وسائل زندگى ضرورى افراد را به خاطر بدهى آنها توقيف كرد يا از آنها گرفت، بلكه طلبكاران تنها از مازاد آن مى‏ توانند حق خود را بگيرند و اين حمايت روشنى است از حقوق قشرهاى ضعيف جامعه.

ایشان در پاسخ به سوالی درباره مهریه های سنگین فرموده اند:

اين گونه مهريّه‌ها جدّى نيست و جملۀ عند المطالبه را بايد حمل بر عند القدرة و الاستطاعة كرد. بنابراين، به اجرا گذاشتن اين گونه مهريّه‌ها در صورت عدم قدرت جايز نمى‌باشد.

ایشان در پاسخ به سوال دیگری درباره مهریه می فرمایند:

زن نمى‌تواند رفتن به خانۀ شوهر را مشروط به دريافت مهريّه كند؛ ولى مى‌تواند قبل از دريافت مهريّه تمكين نكند. مشروط بر اين كه قبلًا از اعسار زوج خبر نداشته باشد. و در فرض اعسار، اگر از سوى حاكم شرع قسطبندى شود، و شروع به پرداختن اقساط كند، زن بايد تمكين كند.

در این راستا حجۀ الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی ریاست محترم قوه قضاییه با تصریح به تذکرات مکرر مراجع در مورد قوانین مهریه، در اقدامی شجاعانه اعلام کردند که این استنباط غلط از قانون باید کنار رود و رویه تغییر کند و به زندان افکندن مردانی که استطاعت مالی ندارند حذف شود.

با این اقدام شجاعانه بسیاری از زندانیان آزاد می شوند و این یعنی اقدامی در جهت اسلامی کردن قضاوت و کمک به حل مشکلات مردم.

مهریه هرگز نباید ابزاری در دست زنان برای تسلط و فشار بر مردان باشد، چرا که در غیر اینصورت بسیاری از ازدواجها پس از مدت کوتاهی به جدایی منجر می شود چون از اول برای کسب مهریه انجام شده است و بسیاری از مردان نیز راهی زندان خواهند شد. بلکه مهریه آنچنان که در قرآن کریم نیز تصریح می کند باید هدیه ای از طرف مرد به زن باشد تا صداقت مرد را به وی نشان دهد:

وَ آتُوا النِّساءَ صَدُقاتِهِنَّ نِحْلَة. نساء4.

و مهرهاى زنان را با ميل قلبى و به عنوان هديه بدهيد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناصر گفت:

  اقای رییسی شاه مرد عمل است

  درود بر شرفت مرد
  کاری که ۸۰ ساله کسی نتونسته انجام بده ..دوماهه درستش کرد و مردی را که با عشق زندگی را شروع میکند را از زندانها نجات داد

 2. ناشناس گفت:

  واقعا باید به اوصاع عدالتتون تاسف خورد
  مهریه حق زن بوده
  همین رو هم ازش گرفتن

 3. ناشناس گفت:

  مهریه حق زنی که تو خونه شوهرش وقت خودشو وتجربه خودش هدر کرده کدوم مردی حاضر چه کسی حاضر میشه بایک زن دست خورده سرپرستی کنه پس یعنی زن بد از بیرون کردن شوهرش بره تو خیابانا بخوابه

 4. سید رضا گفت:

  مهریه حق زنه ولی چقدر مهریه؟!
  متاسفانه عرف اشتباه در جامعه ما یا بگوییم تغییر شرایط روز مهریه را تبدیل کرده است به اهرم فشاری در دست برخی زنان برای فشار به مردان.
  آیا نمی بینید چقدر از مردان به خاطر مهریه به زندان رفته اند؟
  آیا مهریه باید اینقدر بالا باشد که مردان را به زندان بیندازد؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715