سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱

بازگشت به قضاوت اسلامی!

اقدام شجاعانه سید ابراهیم رئیسی درباره مهریه

حجۀ الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی ریاست محترم قوه قضاییه با تصریح به تذکرات مکرر مراجع در مورد قوانین مهریه، در اقدامی شجاعانه اعلام کردند که این استنباط غلط از قانون باید کنار رود و رویه تغییر کند و به زندان افکندن مردانی که استطاعت مالی ندارند حذف شود

ندای اصفهان- سید محمدرضا هاشمی

در سالهای اخیر تعیین مهریه های سنگین و غیر متعارف بصورت چشمگیر در حال افزایش است؛ و در حالی که مهریه باید به عنوان یک کارکرد مثبت موجب استحکام خانواده و نشان دهنده علائق مرد باشد موجب افزایش آمار طلاق شده است.

در این میان استنباطی مخالف شرع از قانون موجب شده بود تا مردان زیادی به خاطر عدم توان مالی در پرداخت مهریه همسران خود به زندان بروند و مشکلات زیادی به دنبال آن به وجود بیاید.

این در حالی است که خداوند متعال در قرآن کریم به صراحت می فرماید:

وَ إِنْ کانَ ذُو عُسْرَهٍ فَنَظِرَهٌ إِلى‏ مَیْسَرَهٍ وَ أَنْ تَصَدَّقُوا خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُون‏. بقره۲۸۰٫

و اگر (بدهکار) قدرت پرداخت نداشته باشد، او را تا هنگام توانایى، مهلت دهید! (و در صورتى که براستى قدرت پرداخت را ندارد،) براى خدا به او ببخشید بهتر است؛ اگر (منافع این کار را) بدانید!

حضرت آیت الله مکارم در تفسیر نمونه می فرمایند:

در اینجا یکى از حقوق بدهکاران را بیان مى‏ فرماید که اگر آنها از پرداختن اصل بدهى خود (نه سود) نیز عاجز باشند، نه تنها نباید به رسم جاهلیت سود مضاعفى بر آنها بست و آنها را تحت فشار قرار داد، بلکه باید براى پرداختن اصل بدهى نیز به آنها مهلت داده شود، و این یک قانون کلى درباره تمام بدهکاران است. حتى در قوانین اسلام که در واقع تفسیرى است براى آیه فوق، تصریح شده که هیچگاه نمى‏ توان خانه و وسائل زندگى ضرورى افراد را به خاطر بدهى آنها توقیف کرد یا از آنها گرفت، بلکه طلبکاران تنها از مازاد آن مى‏ توانند حق خود را بگیرند و این حمایت روشنى است از حقوق قشرهاى ضعیف جامعه.

ایشان در پاسخ به سوالی درباره مهریه های سنگین فرموده اند:

این گونه مهریّه‌ها جدّى نیست و جملۀ عند المطالبه را باید حمل بر عند القدره و الاستطاعه کرد. بنابراین، به اجرا گذاشتن این گونه مهریّه‌ها در صورت عدم قدرت جایز نمى‌باشد.

ایشان در پاسخ به سوال دیگری درباره مهریه می فرمایند:

زن نمى‌تواند رفتن به خانۀ شوهر را مشروط به دریافت مهریّه کند؛ ولى مى‌تواند قبل از دریافت مهریّه تمکین نکند. مشروط بر این که قبلًا از اعسار زوج خبر نداشته باشد. و در فرض اعسار، اگر از سوى حاکم شرع قسطبندى شود، و شروع به پرداختن اقساط کند، زن باید تمکین کند.

در این راستا حجۀ الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی ریاست محترم قوه قضاییه با تصریح به تذکرات مکرر مراجع در مورد قوانین مهریه، در اقدامی شجاعانه اعلام کردند که این استنباط غلط از قانون باید کنار رود و رویه تغییر کند و به زندان افکندن مردانی که استطاعت مالی ندارند حذف شود.

با این اقدام شجاعانه بسیاری از زندانیان آزاد می شوند و این یعنی اقدامی در جهت اسلامی کردن قضاوت و کمک به حل مشکلات مردم.

مهریه هرگز نباید ابزاری در دست زنان برای تسلط و فشار بر مردان باشد، چرا که در غیر اینصورت بسیاری از ازدواجها پس از مدت کوتاهی به جدایی منجر می شود چون از اول برای کسب مهریه انجام شده است و بسیاری از مردان نیز راهی زندان خواهند شد. بلکه مهریه آنچنان که در قرآن کریم نیز تصریح می کند باید هدیه ای از طرف مرد به زن باشد تا صداقت مرد را به وی نشان دهد:

وَ آتُوا النِّساءَ صَدُقاتِهِنَّ نِحْلَه. نساء۴٫

و مهرهاى زنان را با میل قلبى و به عنوان هدیه بدهید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناصر گفت:

  اقای رییسی شاه مرد عمل است

  درود بر شرفت مرد
  کاری که ۸۰ ساله کسی نتونسته انجام بده ..دوماهه درستش کرد و مردی را که با عشق زندگی را شروع میکند را از زندانها نجات داد

 2. ناشناس گفت:

  واقعا باید به اوصاع عدالتتون تاسف خورد
  مهریه حق زن بوده
  همین رو هم ازش گرفتن

 3. ناشناس گفت:

  مهریه حق زنی که تو خونه شوهرش وقت خودشو وتجربه خودش هدر کرده کدوم مردی حاضر چه کسی حاضر میشه بایک زن دست خورده سرپرستی کنه پس یعنی زن بد از بیرون کردن شوهرش بره تو خیابانا بخوابه

 4. سید رضا گفت:

  مهریه حق زنه ولی چقدر مهریه؟!
  متاسفانه عرف اشتباه در جامعه ما یا بگوییم تغییر شرایط روز مهریه را تبدیل کرده است به اهرم فشاری در دست برخی زنان برای فشار به مردان.
  آیا نمی بینید چقدر از مردان به خاطر مهریه به زندان رفته اند؟
  آیا مهریه باید اینقدر بالا باشد که مردان را به زندان بیندازد؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق